2021-05-12   19:02:35
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland

Results for 2021 Aon New Zealand Swimming Championships

Below are all results from the competition shown by session.

Document
Results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 1, 800m Freestyle Men - Final
NZR 7:53.50 Zac Reid AQNTR (NZL) 13/12/2020
18yr NZR 8:01.87 Zac Reid TR (NZL) 4/07/2018
17yr NZR 8:05.32 Standard
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Zac Reid 21 Aquabladz New Plymouth Swim +0.69 8:00.34
Entry time: 7:52.45 (+7.89)
50m: 27.18
100m: 57.16
(29.98)
150m: 1:27.70
(30.54)
200m: 1:58.40
(30.70)
250m: 2:28.91
(30.51)
300m: 2:59.54
(30.63)
350m: 3:30.18
(30.64)
400m: 4:01.06
(30.88)
450m: 4:30.72
(29.66)
500m: 5:00.75
(30.03)
550m: 5:30.52
(29.77)
600m: 6:00.35
(29.83)
650m: 6:30.45
(30.10)
700m: 7:00.74
(30.29)
750m: 7:31.14
(30.40)
800m: 8:00.34
(29.20)
2 Louis Clark 19 North Shore Swimming Club +0.78 8:08.26 +7.92
Entry time: 8:11.83 (-3.57)
50m: 27.22
100m: 57.59
(30.37)
150m: 1:28.26
(30.67)
200m: 1:58.93
(30.67)
250m: 2:29.32
(30.39)
300m: 3:00.13
(30.81)
350m: 3:30.82
(30.69)
400m: 4:01.58
(30.76)
450m: 4:32.23
(30.65)
500m: 5:03.17
(30.94)
550m: 5:34.18
(31.01)
600m: 6:05.39
(31.21)
650m: 6:36.53
(31.14)
700m: 7:07.63
(31.10)
750m: 7:38.87
(31.24)
800m: 8:08.26
(29.39)
3 Joseph Stewart 18 Pirates Swim Team +0.67 8:28.15 +27.81
Entry time: 8:20.68 (+7.47)
50m: 27.51
100m: 57.78
(30.27)
150m: 1:28.73
(30.95)
200m: 1:59.88
(31.15)
250m: 2:31.17
(31.29)
300m: 3:02.40
(31.23)
350m: 3:34.32
(31.92)
400m: 4:05.81
(31.49)
450m: 4:37.40
(31.59)
500m: 5:09.81
(32.41)
550m: 5:42.54
(32.73)
600m: 6:15.21
(32.67)
650m: 6:47.94
(32.73)
700m: 7:21.56
(33.62)
750m: 7:55.12
(33.56)
800m: 8:28.15
(33.03)
4 Gus Shivnan 17 Mt Maunganui Swimming Club +0.71 8:37.21 +36.87
Entry time: 8:48.10 (-10.89)
50m: 28.81
100m: 1:00.58
(31.77)
150m: 1:32.56
(31.98)
200m: 2:05.29
(32.73)
250m: 2:38.02
(32.73)
300m: 3:11.11
(33.09)
350m: 3:44.24
(33.13)
400m: 4:17.57
(33.33)
450m: 4:50.33
(32.76)
500m: 5:23.87
(33.54)
550m: 5:56.46
(32.59)
600m: 6:29.04
(32.58)
650m: 7:01.93
(32.89)
700m: 7:34.16
(32.23)
750m: 8:05.79
(31.63)
800m: 8:37.21
(31.42)
5 Alec Swan 17 Tasman Swim Club +0.72 8:40.33 +39.99
Entry time: 8:32.20 (+8.13)
50m: 28.92
100m: 1:00.28
(31.36)
150m: 1:32.42
(32.14)
200m: 2:04.99
(32.57)
250m: 2:37.79
(32.80)
300m: 3:10.98
(33.19)
350m: 3:44.07
(33.09)
400m: 4:17.16
(33.09)
450m: 4:50.24
(33.08)
500m: 5:23.22
(32.98)
550m: 5:55.72
(32.50)
600m: 6:28.80
(33.08)
650m: 7:01.84
(33.04)
700m: 7:34.73
(32.89)
750m: 8:07.50
(32.77)
800m: 8:40.33
(32.83)
6 Oxford Bayley 17 Nelson South Swim Club +0.62 8:42.88 +42.54
Entry time: 8:43.17 (-0.29)
50m: 28.67
100m: 1:00.25
(31.58)
150m: 1:32.46
(32.21)
200m: 2:05.30
(32.84)
250m: 2:37.91
(32.61)
300m: 3:11.64
(33.73)
350m: 3:44.41
(32.77)
400m: 4:18.05
(33.64)
450m: 4:51.19
(33.14)
500m: 5:24.88
(33.69)
550m: 5:58.36
(33.48)
600m: 6:31.67
(33.31)
650m: 7:04.71
(33.04)
700m: 7:38.05
(33.34)
750m: 8:10.76
(32.71)
800m: 8:42.88
(32.12)
7 Jackson Herrick 17 Orca Swimming Club +0.75 8:58.73 +58.39
Entry time: 8:48.46 (+10.27)
50m: 28.69
100m: 1:01.26
(32.57)
150m: 1:34.01
(32.75)
200m: 2:07.66
(33.65)
250m: 2:41.32
(33.66)
300m: 3:15.61
(34.29)
350m: 3:49.94
(34.33)
400m: 4:24.61
(34.67)
450m: 4:58.39
(33.78)
500m: 5:32.84
(34.45)
550m: 6:07.32
(34.48)
600m: 6:42.25
(34.93)
650m: 7:16.18
(33.93)
700m: 7:50.67
(34.49)
750m: 8:24.73
(34.06)
800m: 8:58.73
(34.00)
Event official at: 5/04/2021 7:21:10 pm
2021-04-06 08:15:32 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 2, 1500m Freestyle Women - Final
NZR 15:40.14 Lauren Boyle UNIAK (NZL) 4/08/2015
18yr NZR 16:28.57 Eve Thomas AK (NZL) 18/12/2019
17yr NZR 16:46.83 Tabith Baumann AK (NZL) 18/03/2013
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Hayley McIntosh 22 Phoenix Aquatics +0.76 16:35.11
Entry time: 16:39.12 (-4.01)
50m: 30.93
100m: 1:04.27
(33.34)
150m: 1:37.36
(33.09)
200m: 2:10.51
(33.15)
250m: 2:43.81
(33.30)
300m: 3:16.90
(33.09)
350m: 3:49.95
(33.05)
400m: 4:22.89
(32.94)
450m: 4:56.13
(33.24)
500m: 5:29.32
(33.19)
550m: 6:02.60
(33.28)
600m: 6:36.01
(33.41)
650m: 7:09.26
(33.25)
700m: 7:42.77
(33.51)
750m: 8:16.36
(33.59)
800m: 8:49.99
(33.63)
850m: 9:23.48
(33.49)
900m: 9:56.95
(33.47)
950m: 10:29.97
(33.02)
1000m: 11:03.22
(33.25)
1050m: 11:36.60
(33.38)
1100m: 12:10.17
(33.57)
1150m: 12:43.23
(33.06)
1200m: 13:16.56
(33.33)
1250m: 13:49.74
(33.18)
1300m: 14:23.12
(33.38)
1350m: 14:56.01
(32.89)
1400m: 15:29.47
(33.46)
1450m: 16:02.37
(32.90)
1500m: 16:35.11
(32.74)
2 Caitlin Deans 21 Neptune Swim Club +0.76 16:37.01 +1.90
Entry time: 16:35.73 (+1.28)
50m: 30.27
100m: 1:02.82
(32.55)
150m: 1:35.77
(32.95)
200m: 2:08.81
(33.04)
250m: 2:41.86
(33.05)
300m: 3:15.09
(33.23)
350m: 3:48.41
(33.32)
400m: 4:21.45
(33.04)
450m: 4:54.65
(33.20)
500m: 5:28.10
(33.45)
550m: 6:01.36
(33.26)
600m: 6:34.79
(33.43)
650m: 7:08.05
(33.26)
700m: 7:41.46
(33.41)
750m: 8:14.94
(33.48)
800m: 8:48.52
(33.58)
850m: 9:22.12
(33.60)
900m: 9:55.87
(33.75)
950m: 10:29.58
(33.71)
1000m: 11:03.52
(33.94)
1050m: 11:37.06
(33.54)
1100m: 12:10.52
(33.46)
1150m: 12:43.81
(33.29)
1200m: 13:17.26
(33.45)
1250m: 13:50.69
(33.43)
1300m: 14:24.33
(33.64)
1350m: 14:57.84
(33.51)
1400m: 15:31.23
(33.39)
1450m: 16:04.72
(33.49)
1500m: 16:37.01
(32.29)
3 Keira-Lee Allott 16 Evolution Aquatics Tauranga +0.78 17:11.94 +36.83
Entry time: 17:28.05 (-16.11)
50m: 31.03
100m: 1:04.70
(33.67)
150m: 1:38.63
(33.93)
200m: 2:12.67
(34.04)
250m: 2:47.01
(34.34)
300m: 3:21.28
(34.27)
350m: 3:55.63
(34.35)
400m: 4:29.90
(34.27)
450m: 5:04.37
(34.47)
500m: 5:38.79
(34.42)
550m: 6:13.00
(34.21)
600m: 6:47.21
(34.21)
650m: 7:21.90
(34.69)
700m: 7:56.48
(34.58)
750m: 8:31.27
(34.79)
800m: 9:05.97
(34.70)
850m: 9:41.02
(35.05)
900m: 10:16.04
(35.02)
950m: 10:50.89
(34.85)
1000m: 11:25.69
(34.80)
1050m: 12:00.56
(34.87)
1100m: 12:35.62
(35.06)
1150m: 13:10.48
(34.86)
1200m: 13:45.54
(35.06)
1250m: 14:20.55
(35.01)
1300m: 14:55.23
(34.68)
1350m: 15:30.01
(34.78)
1400m: 16:04.80
(34.79)
1450m: 16:38.84
(34.04)
1500m: 17:11.94
(33.10)
4 Talitha McEwan 15 Evolution Aquatics Tauranga +0.58 17:30.14 +55.03
Entry time: 17:33.51 (-3.37)
50m: 30.94
100m: 1:04.54
(33.60)
150m: 1:38.72
(34.18)
200m: 2:13.01
(34.29)
250m: 2:47.38
(34.37)
300m: 3:21.78
(34.40)
350m: 3:56.46
(34.68)
400m: 4:31.51
(35.05)
450m: 5:06.45
(34.94)
500m: 5:41.38
(34.93)
550m: 6:16.53
(35.15)
600m: 6:51.58
(35.05)
650m: 7:26.83
(35.25)
700m: 8:02.05
(35.22)
750m: 8:37.49
(35.44)
800m: 9:13.05
(35.56)
850m: 9:48.47
(35.42)
900m: 10:24.21
(35.74)
950m: 10:59.97
(35.76)
1000m: 11:35.71
(35.74)
1050m: 12:11.56
(35.85)
1100m: 12:47.06
(35.50)
1150m: 13:22.63
(35.57)
1200m: 13:58.17
(35.54)
1250m: 14:33.77
(35.60)
1300m: 15:09.54
(35.77)
1350m: 15:45.34
(35.80)
1400m: 16:21.03
(35.69)
1450m: 16:55.82
(34.79)
1500m: 17:30.14
(34.32)
5 Ruby Heath 21 Neptune Swim Club +0.73 17:33.14 +58.03
Entry time: 17:01.42 (+31.72)
50m: 30.43
100m: 2:11.28
(1:40.85)
150m: 1:37.86
()
250m: 2:46.27
(2:46.27)
350m: 3:55.67
(3:55.67)
450m: 5:05.45
(5:05.45)
550m: 6:15.15
(6:15.15)
650m: 7:24.96
(7:24.96)
750m: 8:35.41
(8:35.41)
850m: 9:46.58
(9:46.58)
950m: 10:58.13
(10:58.13)
1050m: 12:10.06
(12:10.06)
1150m: 13:22.44
(13:22.44)
1250m: 14:34.86
(14:34.86)
1350m: 15:46.76
(15:46.76)
1450m: 16:58.27
(16:58.27)
1500m: 17:33.14
(34.87)
6 Sarah Cummings 16 Liz van Welie Aquatics +0.59 17:48.22 +1:13.11
Entry time: 17:43.45 (+4.77)
50m: 31.80
100m: 1:07.05
(35.25)
150m: 1:42.16
(35.11)
200m: 2:17.40
(35.24)
250m: 2:52.69
(35.29)
300m: 3:27.98
(35.29)
350m: 4:03.42
(35.44)
400m: 4:38.92
(35.50)
450m: 5:14.28
(35.36)
500m: 5:50.01
(35.73)
550m: 6:25.55
(35.54)
600m: 7:01.40
(35.85)
650m: 7:37.25
(35.85)
700m: 8:13.02
(35.77)
750m: 8:49.00
(35.98)
800m: 9:24.92
(35.92)
850m: 10:00.53
(35.61)
900m: 10:36.32
(35.79)
950m: 11:12.31
(35.99)
1000m: 11:48.27
(35.96)
1050m: 12:24.31
(36.04)
1100m: 13:00.36
(36.05)
1150m: 13:36.57
(36.21)
1200m: 14:12.83
(36.26)
1250m: 14:49.17
(36.34)
1300m: 15:25.01
(35.84)
1350m: 16:01.21
(36.20)
1400m: 16:37.28
(36.07)
1450m: 17:12.97
(35.69)
1500m: 17:48.22
(35.25)
7 Abbey Smale 17 Tasman Swim Club +0.84 18:02.47 +1:27.36
Entry time: 17:41.43 (+21.04)
50m: 31.89
100m: 1:06.19
(34.30)
150m: 1:41.21
(35.02)
200m: 2:16.64
(35.43)
250m: 2:52.14
(35.50)
300m: 3:28.25
(36.11)
350m: 4:04.21
(35.96)
400m: 4:40.58
(36.37)
450m: 5:16.55
(35.97)
500m: 5:53.20
(36.65)
550m: 6:29.50
(36.30)
600m: 7:06.02
(36.52)
650m: 7:42.70
(36.68)
700m: 8:19.40
(36.70)
750m: 8:55.77
(36.37)
800m: 9:32.50
(36.73)
850m: 10:08.82
(36.32)
900m: 10:45.43
(36.61)
950m: 11:21.84
(36.41)
1000m: 11:58.81
(36.97)
1050m: 12:35.22
(36.41)
1100m: 13:11.87
(36.65)
1150m: 13:48.39
(36.52)
1200m: 14:25.49
(37.10)
1250m: 15:02.23
(36.74)
1300m: 15:38.85
(36.62)
1350m: 16:15.03
(36.18)
1400m: 16:51.03
(36.00)
1450m: 17:27.14
(36.11)
1500m: 18:02.47
(35.33)
8 Sophie Hay 14 Hamilton Aquatics +0.69 18:07.99 +1:32.88
Entry time: 18:12.80 (-4.81)
50m: 31.79
100m: 1:06.18
(34.39)
150m: 1:41.41
(35.23)
200m: 2:17.09
(35.68)
250m: 2:52.93
(35.84)
300m: 3:29.25
(36.32)
350m: 4:05.55
(36.30)
400m: 4:42.32
(36.77)
450m: 5:18.75
(36.43)
500m: 5:55.41
(36.66)
550m: 6:31.77
(36.36)
600m: 7:08.63
(36.86)
650m: 7:45.33
(36.70)
700m: 8:22.07
(36.74)
750m: 8:58.10
(36.03)
800m: 9:34.72
(36.62)
850m: 10:11.04
(36.32)
900m: 10:47.45
(36.41)
950m: 11:24.10
(36.65)
1000m: 12:00.81
(36.71)
1050m: 12:37.61
(36.80)
1100m: 13:14.38
(36.77)
1150m: 13:51.32
(36.94)
1200m: 14:28.60
(37.28)
1250m: 15:05.49
(36.89)
1300m: 15:42.55
(37.06)
1350m: 16:19.32
(36.77)
1400m: 16:56.35
(37.03)
1450m: 17:32.89
(36.54)
1500m: 18:07.99
(35.10)
9 Lena Hamblyn-Ough 15 Coast Swimming Club +0.54 18:29.28 +1:54.17
Entry time: 18:16.54 (+12.74)
50m: 32.27
100m: 1:08.16
(35.89)
150m: 1:43.95
(35.79)
200m: 2:20.07
(36.12)
250m: 2:55.89
(35.82)
300m: 3:32.31
(36.42)
350m: 4:08.42
(36.11)
400m: 4:45.00
(36.58)
450m: 5:21.20
(36.20)
500m: 5:57.88
(36.68)
550m: 6:34.19
(36.31)
600m: 7:11.31
(37.12)
650m: 7:47.97
(36.66)
700m: 8:25.19
(37.22)
750m: 9:01.85
(36.66)
800m: 9:38.88
(37.03)
850m: 10:15.97
(37.09)
900m: 10:53.61
(37.64)
950m: 11:31.25
(37.64)
1000m: 12:09.48
(38.23)
1050m: 12:47.48
(38.00)
1100m: 13:25.68
(38.20)
1150m: 14:03.70
(38.02)
1200m: 14:41.95
(38.25)
1250m: 15:19.79
(37.84)
1300m: 15:57.98
(38.19)
1350m: 16:36.42
(38.44)
1400m: 17:14.72
(38.30)
1450m: 17:52.47
(37.75)
1500m: 18:29.28
(36.81)
Event official at: 5/04/2021 7:45:33 pm
2021-04-06 08:28:55 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 3, 100m Backstroke Women - Heat
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 1:00.22 Emily Thomas AK (NZL) 13/12/2009
18yr NZR 1:01.47 Gina Galloway AK (NZL) 19/06/2019
17yr NZR 1:01.21 Bobbi Gichard CO (NZL) 5/04/2017
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Helena Gasson 26 Coast Swimming Club +0.59 1:00.94 Q
Entry time: 59.66 (+1.28)
50m: 29.51
100m: 1:00.94
(31.43)
2 Vanessa Ouwehand 21 Phoenix Aquatics +0.62 1:03.32 +2.38 Q
Entry time: 1:02.07 (+1.25)
50m: 30.26
100m: 1:03.32
(33.06)
3 Alice Waldow 18 United Swimming Club +0.51 1:04.20 +3.26 Q
Entry time: 1:03.02 (+1.18)
50m: 31.50
100m: 1:04.20
(32.70)
4 Sophie Irving 18 Capital Swim Club +0.59 1:04.40 +3.46 Q
Entry time: 1:03.57 (+0.83)
50m: 31.15
100m: 1:04.40
(33.25)
5 Jesse Welsh 17 United Swimming Club +0.70 1:04.46 +3.52 Q
Entry time: 1:03.45 (+1.01)
50m: 31.52
100m: 1:04.46
(32.94)
6 Paige Flynn 24 Hamilton Aquatics +0.65 1:04.71 +3.77 Q
Entry time: 1:01.57 (+3.14)
50m: 30.89
100m: 1:04.71
(33.82)
7 Zyleika Pratt-Smith 17 Mt Maunganui Swimming Club +0.69 1:04.84 +3.90 Q
Entry time: 1:03.23 (+1.61)
50m: 31.55
100m: 1:04.84
(33.29)
8 Liv Peebles 15 TBSS Central City Swimming +0.64 1:05.01 +4.07 Q
Entry time: 1:04.68 (+0.33)
50m: 31.09
100m: 1:05.01
(33.92)
9 Zoe Crawford 16 North Shore Swimming Club +0.66 1:05.03 +4.09 Q
Entry time: 1:04.41 (+0.62)
50m: 31.64
100m: 1:05.03
(33.39)
10 Summer Osborne 15 North Shore Swimming Club +0.57 1:05.23 +4.29 Q
Entry time: 1:05.79 (-0.56)
50m: 31.54
100m: 1:05.23
(33.69)
11 Tyler Finau 17 Enterprise Swim Team +0.76 1:05.75 +4.81 Q
Entry time: 1:04.14 (+1.61)
50m: 31.91
100m: 1:05.75
(33.84)
12 Tess Whineray 16 TBSS Central City Swimming +0.75 1:05.90 +4.96 Q
Entry time: 1:04.35 (+1.55)
50m: 31.97
100m: 1:05.90
(33.93)
13 Gabrielle Doyle 14 North Shore Swimming Club +0.57 1:05.98 +5.04 Q
Entry time: 1:04.86 (+1.12)
50m: 32.00
100m: 1:05.98
(33.98)
14 Molly Shivnan 18 Mt Maunganui Swimming Club +0.69 1:06.08 +5.14 Q
Entry time: 1:03.24 (+2.84)
50m: 31.57
100m: 1:06.08
(34.51)
15 Holly Rahurahu 17 North Canterbury Swim Club Inc +0.60 1:06.21 +5.27 Q
Entry time: 1:06.68 (-0.47)
50m: 32.36
100m: 1:06.21
(33.85)
16 Chloe Seaman 17 North Shore Swimming Club +0.59 1:06.71 +5.77 Q
Entry time: 1:04.70 (+2.01)
50m: 32.04
100m: 1:06.71
(34.67)
17 Paris Cutler 18 Kiwi West Aquatics +0.69 1:06.76 +5.82 Q
Entry time: 1:06.97 (-0.21)
50m: 32.87
100m: 1:06.76
(33.89)
18 Hope Chmiel 15 Vikings Swim Club Inc +0.55 1:06.97 +6.03 Q
Entry time: 1:05.00 (+1.97)
50m: 31.75
100m: 1:06.97
(35.22)
19 Mia Boot 18 Coast Swimming Club +0.58 1:07.20 +6.26 Q
Entry time: 1:06.41 (+0.79)
50m: 32.60
100m: 1:07.20
(34.60)
20 Ariella Ripohau 14 Bream Bay Swim Club +0.60 1:07.53 +6.59 Q
Entry time: 1:07.82 (-0.29)
50m: 32.54
100m: 1:07.53
(34.99)
21 Talitha McEwan 15 Evolution Aquatics Tauranga +0.62 1:07.69 +6.75 Q
Entry time: 1:06.13 (+1.56)
50m: 32.94
100m: 1:07.69
(34.75)
22 Amber George 16 Waitakere Swimming Club +0.64 1:07.95 +7.01 Q
Entry time: 1:06.87 (+1.08)
50m: 32.33
100m: 1:07.95
(35.62)
23 Savannah-Eve Martin 14 North Shore Swimming Club +0.64 1:08.18 +7.24 Q
Entry time: 1:05.54 (+2.64)
50m: 32.71
100m: 1:08.18
(35.47)
24 Sasha Reid 19 Aquabladz New Plymouth Swim +0.65 1:08.22 +7.28 Q
Entry time: 1:04.90 (+3.32)
50m: 32.45
100m: 1:08.22
(35.77)
25 Esme Paterson 19 Neptune Swim Club +0.63 1:08.33 +7.39
Entry time: 1:09.54 (-1.21)
50m: 32.55
100m: 1:08.33
(35.78)
26 Anna McGowan 15 TBSS Central City Swimming +0.73 1:08.42 +7.48
Entry time: 1:07.12 (+1.30)
50m: 33.38
100m: 1:08.42
(35.04)
27 Jade Houston 17 St Peter's Swimming Club +0.60 1:08.59 +7.65
Entry time: 1:05.44 (+3.15)
50m: 32.68
100m: 1:08.59
(35.91)
28 Lily Cooney 17 Mt Maunganui Swimming Club +0.67 1:08.64 +7.70
Entry time: 1:07.16 (+1.48)
50m: 33.24
100m: 1:08.64
(35.40)
29 Isabella Thurlow 16 Tasman Swim Club +0.73 1:09.09 +8.15
Entry time: 1:07.97 (+1.12)
50m: 32.89
100m: 1:09.09
(36.20)
30 Rebecca Reade 18 Bream Bay Swim Club +0.77 1:09.13 +8.19
Entry time: 1:07.82 (+1.31)
50m: 33.66
100m: 1:09.13
(35.47)
31 Amelia Bray 14 TBSS Central City Swimming +0.69 1:09.28 +8.34
Entry time: 1:07.90 (+1.38)
50m: 32.69
100m: 1:09.28
(36.59)
32 Mine' Nel 19 North Shore Swimming Club +0.66 1:09.37 +8.43
Entry time: 1:08.10 (+1.27)
50m: 33.80
100m: 1:09.37
(35.57)
33 Simone Lusby 21 United Swimming Club +0.74 1:09.41 +8.47
Entry time: 1:07.81 (+1.60)
50m: 33.30
100m: 1:09.41
(36.11)
34 Elisia Wong 18 Pirates Swim Team +0.68 1:09.44 +8.50
Entry time: 1:08.11 (+1.33)
50m: 33.48
100m: 1:09.44
(35.96)
35 Laura Thompson 16 Liz van Welie Aquatics +0.60 1:09.59 +8.65
Entry time: 1:08.10 (+1.49)
50m: 33.56
100m: 1:09.59
(36.03)
36 Isabella Campion 16 United Swimming Club +0.61 1:09.74 +8.80
Entry time: 1:07.35 (+2.39)
50m: 33.92
100m: 1:09.74
(35.82)
37 Jermaine Masangkay 18 Aquagym Swimming Club +0.64 1:09.78 +8.84
Entry time: 1:07.25 (+2.53)
50m: 33.75
100m: 1:09.78
(36.03)
38 Grace Jones 20 Heretaunga Sundevils +0.58 1:09.86 +8.92
Entry time: 1:08.19 (+1.67)
50m: 33.29
100m: 1:09.86
(36.57)
39 Danele Botha 15 SwimZone Racing 1:10.07 +9.13
Entry time: 1:08.48 (+1.59)
50m: 33.27
100m: 1:10.07
(1:10.07)
40 Taryn Banks 17 Coast Swimming Club 1:10.39 +9.45
Entry time: 1:08.95 (+1.44)
50m: 34.15
100m: 1:10.39
(1:10.39)
41 Doyoun Kim 15 North Shore Swimming Club +0.64 1:10.47 +9.53
Entry time: 1:09.58 (+0.89)
50m: 33.95
100m: 1:10.47
(36.52)
42 Edie Ancell 16 Pukekohe Swimming Club 1:10.69 +9.75
Entry time: 1:09.01 (+1.68)
50m: 34.59
100m: 1:10.69
(1:10.69)
43 Harriet Park 17 Heretaunga Sundevils +0.97 1:11.04 +10.10
Entry time: 1:08.42 (+2.62)
50m: 33.31
100m: 1:11.04
(1:11.04)
44 Nina Goble 16 Aquabladz New Plymouth Swim 1:11.47 +10.53
Entry time: 1:08.63 (+2.84)
50m: 34.50
100m: 1:11.47
(1:11.47)
45 Kaiya Brown (V) 17 Roskill Swimming Club 1:11.97 +11.03
Entry time: 1:09.35 (+2.62)
50m: 34.10
100m: 1:11.97
(1:11.97)
46 Emily Cameron 19 Pukekohe Swimming Club +0.69 1:12.09 +11.15
Entry time: 1:09.57 (+2.52)
50m: 34.40
100m: 1:12.09
(37.69)
47 Eileena Bao 14 North Shore Swimming Club 1:12.30 +11.36
Entry time: 1:08.52 (+3.78)
50m: 34.73
100m: 1:12.30
(1:12.30)
48 Samantha Harman 16 Tasman Swim Club +0.65 1:12.76 +11.82
Entry time: 1:07.78 (+4.98)
50m: 34.25
100m: 1:12.76
(38.51)
- Isabelle Gibson 14 United Swimming Club +0.65 DSQ
Event official at: 6/04/2021 11:44:33 am
2021-04-06 11:44:44 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Heat results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 3, 100m Backstroke Women - A Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 1:00.22 Emily Thomas AK (NZL) 13/12/2009
18yr NZR 1:01.47 Gina Galloway AK (NZL) 19/06/2019
17yr NZR 1:01.21 Bobbi Gichard CO (NZL) 5/04/2017
OLYQT 1:00.25
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Helena Gasson 26 Coast Swimming Club +0.57 1:00.81
Entry time: 1:00.94 (-0.13)
100m: 1:00.81
(1:00.81)
2 Vanessa Ouwehand 21 Phoenix Aquatics +0.61 1:01.35 +0.54
Entry time: 1:03.32 (-1.97)
100m: 1:01.35
(1:01.35)
3 Jesse Welsh 17 United Swimming Club +0.69 1:03.56 +2.75
Entry time: 1:04.46 (-0.90)
100m: 1:03.56
(1:03.56)
4 Alice Waldow 18 United Swimming Club +0.53 1:04.21 +3.40
Entry time: 1:04.20 (+0.01)
100m: 1:04.21
(1:04.21)
5 Liv Peebles 15 TBSS Central City Swimming +0.62 1:04.39 +3.58
Entry time: 1:05.01 (-0.62)
100m: 1:04.39
(1:04.39)
6 Paige Flynn 24 Hamilton Aquatics +0.65 1:04.45 +3.64
Entry time: 1:04.71 (-0.26)
100m: 1:04.45
(1:04.45)
7 Zyleika Pratt-Smith 17 Mt Maunganui Swimming Club +0.66 1:04.54 +3.73
Entry time: 1:04.84 (-0.30)
100m: 1:04.54
(1:04.54)
8 Sophie Irving 18 Capital Swim Club +0.60 1:04.61 +3.80
Entry time: 1:04.40 (+0.21)
100m: 1:04.61
(1:04.61)
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm
Event 3, 100m Backstroke Women - B Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 1:00.22 Emily Thomas AK (NZL) 13/12/2009
18yr NZR 1:01.47 Gina Galloway AK (NZL) 19/06/2019
17yr NZR 1:01.21 Bobbi Gichard CO (NZL) 5/04/2017
OLYQT 1:00.25
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Zoe Crawford 16 North Shore Swimming Club +0.59 1:04.96
Entry time: 1:05.03 (-0.07)
100m: 1:04.96
(1:04.96)
2 Holly Rahurahu 17 North Canterbury Swim Club Inc +0.64 1:05.11 +0.15
Entry time: 1:06.21 (-1.10)
50m: 21.27
100m: 1:05.11
(43.84)
3 Summer Osborne 15 North Shore Swimming Club +0.78 1:05.47 +0.51
Entry time: 1:05.23 (+0.24)
50m: 21.88
100m: 1:05.47
(43.59)
4 Tess Whineray 16 TBSS Central City Swimming +0.73 1:05.68 +0.72
Entry time: 1:05.90 (-0.22)
100m: 1:05.68
(1:05.68)
4 Molly Shivnan 18 Mt Maunganui Swimming Club +0.65 1:05.68 +0.72
Entry time: 1:06.08 (-0.40)
50m: 22.29
100m: 1:05.68
(43.39)
6 Tyler Finau 17 Enterprise Swim Team +0.72 1:05.97 +1.01
Entry time: 1:05.75 (+0.22)
50m: 21.62
100m: 1:05.97
(44.35)
7 Gabrielle Doyle 14 North Shore Swimming Club +0.58 1:05.99 +1.03
Entry time: 1:05.98 (+0.01)
50m: 21.51
100m: 1:05.99
(44.48)
8 Chloe Seaman 17 North Shore Swimming Club +0.61 1:06.66 +1.70
Entry time: 1:06.71 (-0.05)
50m: 22.55
100m: 1:06.66
(44.11)
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm
Event 3, 100m Backstroke Women - C Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 1:00.22 Emily Thomas AK (NZL) 13/12/2009
18yr NZR 1:01.47 Gina Galloway AK (NZL) 19/06/2019
17yr NZR 1:01.21 Bobbi Gichard CO (NZL) 5/04/2017
OLYQT 1:00.25
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Hope Chmiel 15 Vikings Swim Club Inc +0.53 1:05.86
Entry time: 1:06.97 (-1.11)
100m: 1:05.86
(1:05.86)
2 Talitha McEwan 15 Evolution Aquatics Tauranga +0.63 1:06.08 +0.22
Entry time: 1:07.69 (-1.61)
100m: 1:06.08
(1:06.08)
3 Savannah-Eve Martin 14 North Shore Swimming Club +0.62 1:06.58 +0.72
Entry time: 1:08.18 (-1.60)
100m: 1:06.58
(1:06.58)
4 Sasha Reid 19 Aquabladz New Plymouth Swim +0.67 1:06.78 +0.92
Entry time: 1:08.22 (-1.44)
100m: 1:06.78
(1:06.78)
5 Mia Boot 18 Coast Swimming Club +0.58 1:07.33 +1.47
Entry time: 1:07.20 (+0.13)
100m: 1:07.33
(1:07.33)
6 Paris Cutler 18 Kiwi West Aquatics +0.68 1:07.60 +1.74
Entry time: 1:06.76 (+0.84)
100m: 1:07.60
(1:07.60)
7 Ariella Ripohau 14 Bream Bay Swim Club +0.57 1:07.92 +2.06
Entry time: 1:07.53 (+0.39)
100m: 1:07.92
(1:07.92)
8 Amber George 16 Waitakere Swimming Club +0.65 1:08.22 +2.36
Entry time: 1:07.95 (+0.27)
100m: 1:08.22
(1:08.22)
Event official at: 6/04/2021 2:13:00 pm
2021-04-06 19:30:42 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 4, 100m Backstroke Men - Heat
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 53.32 Gareth Kean WN (NZL) 31/03/2012
18yr NZR 54.52 Daniel Bell AK (NZL) 15/08/2008
17yr NZR 54.96 Corey Main CO (NZL) 23/08/2012
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Andrew Jeffcoat 21 Pukekohe Swimming Club +0.58 54.64 Q
Entry time: 52.72 (+1.92)
50m: 26.14
100m: 54.64
(28.50)
2 Kane Follows 23 North Shore Swimming Club +0.66 55.27 +0.63 Q
Entry time: 54.78 (+0.49)
50m: 26.85
100m: 55.27
(28.42)
3 Zachary Dell 20 Pukekohe Swimming Club +0.60 55.33 +0.69 Q
Entry time: 53.91 (+1.42)
50m: 26.61
100m: 55.33
(28.72)
4 Cameron Gray 17 North Shore Swimming Club +0.68 56.98 +2.34 Q
Entry time: 55.10 (+1.88)
50m: 27.59
100m: 56.98
(29.39)
5 Wilrich Coetzee 23 Coast Swimming Club +0.58 57.24 +2.60 Q
Entry time: 56.05 (+1.19)
50m: 28.23
100m: 57.24
(29.01)
6 Ezekiel Pine 19 Neptune Swim Club +0.58 58.00 +3.36 Q
Entry time: 56.71 (+1.29)
50m: 27.82
100m: 58.00
(30.18)
7 Cooper Morley 17 North Shore Swimming Club +0.56 58.06 +3.42 Q
Entry time: 57.83 (+0.23)
50m: 28.15
100m: 58.06
(29.91)
8 Jason Churches 21 North Shore Swimming Club +0.59 58.29 +3.65 Q
Entry time: 56.79 (+1.50)
50m: 28.12
100m: 58.29
(30.17)
9 Taiko Torepe-Ormsby 17 Wharenui Swim Club +0.56 58.89 +4.25 Q
Entry time: 56.66 (+2.23)
50m: 28.58
100m: 58.89
(30.31)
10 Satori Dobbie 21 QEII Swim Club +0.61 58.98 +4.34 Q
Entry time: 59.80 (-0.82)
50m: 28.32
100m: 58.98
(30.66)
11 Joel Crampton 19 Capital Swim Club +0.60 58.99 +4.35 Q
Entry time: 59.17 (-0.18)
50m: 28.77
100m: 58.99
(30.22)
12 Samuel Poching 18 North Shore Swimming Club +0.64 59.00 +4.36 Q
Entry time: 56.84 (+2.16)
50m: 28.81
100m: 59.00
(30.19)
13 Thomas Murray 16 Pukekohe Swimming Club +0.65 59.53 +4.89 Q
Entry time: 58.44 (+1.09)
50m: 28.52
100m: 59.53
(31.01)
14 Gustav Campher 16 North Shore Swimming Club +0.60 59.55 +4.91 Q
Entry time: 58.68 (+0.87)
50m: 28.40
100m: 59.55
(31.15)
15 Lochlan McKenzie 18 Vikings Swim Club Inc +0.59 59.95 +5.31 Q
Entry time: 59.95 (=)
50m: 28.45
100m: 59.95
(31.50)
16 Tyler Tapper 18 Wharenui Swim Club +0.54 1:00.03 +5.39 Q
Entry time: 56.80 (+3.23)
50m: 29.27
100m: 1:00.03
(30.76)
17 Teegan Farr 22 Coast Swimming Club +0.54 1:00.96 +6.32 Q
Entry time: 1:00.20 (+0.76)
50m: 28.79
100m: 1:00.96
(32.17)
18 Hunter Dobson 15 Waitakere Swimming Club +0.58 1:00.97 +6.33 Q
Entry time: 59.59 (+1.38)
50m: 29.44
100m: 1:00.97
(31.53)
19 MacAllister Clark 18 North Shore Swimming Club +0.65 1:01.19 +6.55 Q
Entry time: 59.13 (+2.06)
50m: 29.11
100m: 1:01.19
(32.08)
20 Ryan Peck 15 Parnell Swimming +0.74 1:01.75 +7.11 Q
Entry time: 1:00.25 (+1.50)
50m: 29.43
100m: 1:01.75
(32.32)
21 Quin Walden 16 Pukekohe Swimming Club +0.56 1:01.85 +7.21 Q
Entry time: 59.47 (+2.38)
50m: 29.76
100m: 1:01.85
(32.09)
22 William Seymour 14 Tasman Swim Club +0.64 1:01.90 +7.26 Q
Entry time: 1:02.14 (-0.24)
50m: 29.18
100m: 1:01.90
(32.72)
23 Joshua Amyes 17 Tasman Swim Club +0.67 1:02.15 +7.51 Q
Entry time: 1:00.59 (+1.56)
50m: 30.12
100m: 1:02.15
(32.03)
24 Jasper Cornish 14 Coast Swimming Club +0.64 1:02.23 +7.59 Q
Entry time: 1:01.07 (+1.16)
50m: 29.52
100m: 1:02.23
(32.71)
25 Ryan Tomov 16 North Shore Swimming Club +0.71 1:02.53 +7.89
Entry time: 1:01.65 (+0.88)
50m: 30.50
100m: 1:02.53
(32.03)
26 Moab Heynekamp 18 Pirates Swim Team +0.66 1:02.60 +7.96
Entry time: 1:00.27 (+2.33)
50m: 30.27
100m: 1:02.60
(32.33)
27 Jacob Laurence 16 Waitakere Swimming Club +0.79 1:02.71 +8.07
Entry time: 1:00.49 (+2.22)
50m: 30.31
100m: 1:02.71
(32.40)
28 Connor Barr 17 Wharenui Swim Club +0.65 1:02.86 +8.22
Entry time: 1:00.26 (+2.60)
50m: 29.65
100m: 1:02.86
(33.21)
29 Thomas-Kokoro Frost (V) 18 Raumati Swimming Club +0.60 1:02.88 +8.24
Entry time: 1:00.25 (+2.63)
50m: 29.47
100m: 1:02.88
(33.41)
30 Zachary Knowles 17 Waitaha Swim Club +0.61 1:03.04 +8.40
Entry time: 1:02.34 (+0.70)
50m: 29.55
100m: 1:03.04
(33.49)
31 Wills Graham 17 Aquagym Swimming Club +0.57 1:03.48 +8.84
Entry time: 1:02.86 (+0.62)
50m: 30.42
100m: 1:03.48
(33.06)
32 Blake Elliott 18 Pukekohe Swimming Club +0.61 1:03.65 +9.01
Entry time: 1:01.31 (+2.34)
50m: 30.22
100m: 1:03.65
(33.43)
33 Jake Stephens 16 Heretaunga Sundevils +0.63 1:03.67 +9.03
Entry time: 1:01.69 (+1.98)
50m: 30.48
100m: 1:03.67
(33.19)
34 James Crosbie 14 United Swimming Club +0.72 1:04.01 +9.37
Entry time: 1:02.58 (+1.43)
50m: 30.80
100m: 1:04.01
(33.21)
35 Bede Aitu (V) 19 TBSS Central City Swimming +0.89 1:04.82 +10.18
Entry time: 59.97 (+4.85)
50m: 30.55
100m: 1:04.82
(34.27)
Event official at: 6/04/2021 11:58:33 am
2021-04-06 11:59:09 Datahandling: WinGrodan 2.7 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Heat results
2021 Aon NZ Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 50m Competition Date: Apr 5, 2021 to Apr 10, 2021
Event 4, 100m Backstroke Men - A Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 53.32 Gareth Kean WN (NZL) 31/03/2012
18yr NZR 54.52 Daniel Bell AK (NZL) 15/08/2008
17yr NZR 54.96 Corey Main CO (NZL) 23/08/2012
53.85
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Andrew Jeffcoat 21 Pukekohe Swimming Club 54.89
Entry time: 54.64 (+0.25)
50m: 26.70
100m: 54.89
(28.19)
2 Zachary Dell 20 Pukekohe Swimming Club +0.60 55.25 +0.36
Entry time: 55.33 (-0.08)
50m: 26.66
100m: 55.25
(28.59)
3 Kane Follows 23 North Shore Swimming Club +0.64 55.38 +0.49
Entry time: 55.27 (+0.11)
50m: 26.82
100m: 55.38
(28.56)
4 Wilrich Coetzee 23 Coast Swimming Club +0.59 56.71 +1.82
Entry time: 57.24 (-0.53)
50m: 27.70
100m: 56.71
(29.01)
5 Cameron Gray 17 North Shore Swimming Club +0.65 57.15 +2.26
Entry time: 56.98 (+0.17)
50m: 27.54
100m: 57.15
(29.61)
6 Ezekiel Pine 19 Neptune Swim Club +0.58 57.73 +2.84
Entry time: 58.00 (-0.27)
50m: 27.69
100m: 57.73
(30.04)
7 Cooper Morley 17 North Shore Swimming Club +0.56 58.26 +3.37
Entry time: 58.06 (+0.20)
50m: 28.03
100m: 58.26
(30.23)
8 Jason Churches 21 North Shore Swimming Club +0.63 58.41 +3.52
Entry time: 58.29 (+0.12)
50m: 27.82
100m: 58.41
(30.59)
Event official at: 6/04/2021 7:41:09 pm
Event 4, 100m Backstroke Men - B Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 53.32 Gareth Kean WN (NZL) 31/03/2012
18yr NZR 54.52 Daniel Bell AK (NZL) 15/08/2008
17yr NZR 54.96 Corey Main CO (NZL) 23/08/2012
53.85
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Taiko Torepe-Ormsby 17 Wharenui Swim Club +0.55 57.22
Entry time: 58.89 (-1.67)
50m: 27.79
100m: 57.22
(29.43)
2 Samuel Poching 18 North Shore Swimming Club +0.66 58.23 +1.01
Entry time: 59.00 (-0.77)
50m: 28.55
100m: 58.23
(29.68)
3 Joel Crampton 19 Capital Swim Club +0.56 58.46 +1.24
Entry time: 58.99 (-0.53)
50m: 28.39
100m: 58.46
(30.07)
4 Thomas Murray 16 Pukekohe Swimming Club +0.61 58.73 +1.51
Entry time: 59.53 (-0.80)
50m: 28.69
100m: 58.73
(30.04)
5 Satori Dobbie 21 QEII Swim Club +0.60 58.81 +1.59
Entry time: 58.98 (-0.17)
50m: 28.93
100m: 58.81
(29.88)
6 Gustav Campher 16 North Shore Swimming Club +0.58 59.04 +1.82
Entry time: 59.55 (-0.51)
50m: 28.77
100m: 59.04
(30.27)
7 Tyler Tapper 18 Wharenui Swim Club +0.57 59.47 +2.25
Entry time: 1:00.03 (-0.56)
50m: 28.86
100m: 59.47
(30.61)
8 Lochlan McKenzie 18 Vikings Swim Club Inc +0.62 1:00.21 +2.99
Entry time: 59.95 (+0.26)
50m: 28.86
100m: 1:00.21
(31.35)
Event official at: 6/04/2021 7:41:09 pm
Event 4, 100m Backstroke Men - C Final
Sponsor: Banana Boat NZ Ocean Swim Series
NZR 53.32 Gareth Kean WN (NZL) 31/03/2012
18yr NZR 54.52 Daniel Bell AK (NZL) 15/08/2008
17yr NZR 54.96 Corey Main CO (NZL) 23/08/2012
53.85
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Teegan Farr 22 Coast Swimming Club +0.56 59.97
Entry time: 1:00.96 (-0.99)
50m: 28.96
100m: 59.97
(31.01)
2 MacAllister Clark 18 North Shore Swimming Club +0.61 1:00.03 +0.06
Entry time: 1:01.19 (-1.16)
50m: 28.56
100m: 1:00.03
(31.47)
3 Hunter Dobson 15 Waitakere Swimming Club +0.59 1:01.18 +1.21
Entry time: 1:00.97 (+0.21)
50m: 29.36
100m: 1:01.18
(31.82)
4 Joshua Amyes 17 Tasman Swim Club +0.66 1:01.69 +1.72<