2021-12-04   15:06:58
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for Speedo Cup 2021

Below are all results from the competition shown by session.

Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 1, 100m Vapaauinti Naiset 14-15 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Sini Mäkilä 2006 Raision Urheilijat +0.72 57.33
Entry time: 56.56 (+0.77)
100m: 57.33
(57.33)
2 Jenni Korkeamäki 2007 Cetus Espoo +0.74 59.25 +1.92
Entry time: 57.24 (+2.01)
100m: 59.25
(59.25)
3 Ida Savolainen 2007 Cetus Espoo +0.72 1:00.15 +2.82
Entry time: 59.61 (+0.54)
100m: 1:00.15
(1:00.15)
4 Minea Kumlander 2007 Aurajoen Uinti Ry 1:00.62 +3.29
Entry time: 1:02.44 (-1.82)
100m: 1:00.62
(1:00.62)
5 Mirella Sauhula 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.82 1:01.35 +4.02
Entry time: 1:00.63 (+0.72)
100m: 1:01.35
(1:01.35)
6 Petra Nieminen 2007 Cetus Espoo +0.80 1:01.97 +4.64
Entry time: 1:00.68 (+1.29)
100m: 1:01.97
(1:01.97)
7 Matilda Leppänen 2007 Cetus Espoo +0.79 1:03.14 +5.81
Entry time: 1:03.73 (-0.59)
100m: 1:03.14
(1:03.14)
8 Veera Oila 2007 Vanders +0.71 1:03.94 +6.61
Entry time: 1:02.98 (+0.96)
100m: 1:03.94
(1:03.94)
9 Iida Saarikoski 2006 Cetus Espoo +0.75 1:04.05 +6.72
Entry time: 1:03.35 (+0.70)
100m: 1:04.05
(1:04.05)
10 Minea Kynkäänniemi 2007 Raision Urheilijat +0.77 1:04.58 +7.25
Entry time: 1:04.31 (+0.27)
100m: 1:04.58
(1:04.58)
11 Miisa Järvinen 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.83 1:04.63 +7.30
Entry time: 1:03.56 (+1.07)
100m: 1:04.63
(1:04.63)
12 Rebekka Ritmala 2006 Vanders +0.76 1:05.59 +8.26
Entry time: 1:04.93 (+0.66)
100m: 1:05.59
(1:05.59)
13 Sofia Oksa 2007 Nummelan Kisaajat +0.74 1:05.67 +8.34
Entry time: 1:04.88 (+0.79)
100m: 1:05.67
(1:05.67)
14 Dominika Stalinskaja 2007 Cetus Espoo 1:05.79 +8.46
Entry time: 1:04.46 (+1.33)
100m: 1:05.79
(1:05.79)
15 Roosa Junnila 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.76 1:05.87 +8.54
Entry time: 1:04.54 (+1.33)
100m: 1:05.87
(1:05.87)
16 Heli Kuisma 2006 Race Club Sveitsi +0.55 1:06.70 +9.37
Entry time: 1:05.79 (+0.91)
100m: 1:06.70
(1:06.70)
17 Noora Glasin 2006 Simmis Wanda ry +0.65 1:06.96 +9.63
Entry time: 1:07.46 (-0.50)
100m: 1:06.96
(1:06.96)
18 Sara Elomäki 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.77 1:07.01 +9.68
Entry time: 1:09.20 (-2.19)
100m: 1:07.01
(1:07.01)
19 Alicia Gültekin 2007 Cetus Espoo +0.33 1:09.19 +11.86
Entry time: 1:06.90 (+2.29)
100m: 1:09.19
(1:09.19)
20 Iiris Soilevaara 2006 Cetus Espoo +0.84 1:09.90 +12.57
Entry time: 1:06.70 (+3.20)
100m: 1:09.90
(1:09.90)
21 Aura Haunia 2007 Simmis Wanda ry +0.75 1:10.76 +13.43
Entry time: 1:12.55 (-1.79)
100m: 1:10.76
(1:10.76)
22 Anjelica Sood 2007 Cetus Espoo +0.73 1:11.11 +13.78
Entry time: 1:10.56 (+0.55)
100m: 1:11.11
(1:11.11)
23 Vuokko Larjomaa 2007 Cetus Espoo +0.77 1:11.39 +14.06
Entry time: 1:12.48 (-1.09)
100m: 1:11.39
(1:11.39)
24 Valeriia Timonina 2007 Cetus Espoo +0.75 1:11.95 +14.62
Entry time: 1:09.15 (+2.80)
100m: 1:11.95
(1:11.95)
25 Emma Nissinen 2007 Cetus Espoo +0.86 1:12.07 +14.74
Entry time: 1:10.27 (+1.80)
100m: 1:12.07
(1:12.07)
26 Viia Tossavainen 2007 Simmis Wanda ry 1:12.80 +15.47
Entry time: 1:10.04 (+2.76)
100m: 1:12.80
(1:12.80)
27 Saaga Tuominen 2007 Cetus Espoo +0.72 1:12.98 +15.65
Entry time: 1:11.72 (+1.26)
100m: 1:12.98
(1:12.98)
28 Sandra Sofia Savolainen 2007 Cetus Espoo +0.37 1:13.85 +16.52
Entry time: 1:10.89 (+2.96)
100m: 1:13.85
(1:13.85)
- Milla Kiviranta 2006 Vanders DNS
Event official at: 25/09/2021 9.53.14
Event 1, 100m Vapaauinti Naiset 16 and older - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Tuuli Pippuri 2005 Cetus Espoo 57.49
Entry time: 57.34 (+0.15)
100m: 57.49
(57.49)
2 Inka Vahtola 2005 Cetus Espoo 57.80 +0.31
Entry time: 56.07 (+1.73)
100m: 57.80
(57.80)
3 Irene Mäkilä 2004 Raision Urheilijat +0.71 58.54 +1.05
Entry time: 57.22 (+1.32)
100m: 58.54
(58.54)
4 Aliina Karvonen 2004 Simmis Wanda ry +0.71 1:00.53 +3.04
Entry time: 59.07 (+1.46)
100m: 1:00.53
(1:00.53)
5 Emma Johansson 2003 Cetus Espoo +0.70 1:00.57 +3.08
Entry time: 1:00.59 (-0.02)
100m: 1:00.57
(1:00.57)
6 Aino-Kaisa Paatos 2004 Raision Urheilijat +0.75 1:00.77 +3.28
Entry time: 58.54 (+2.23)
100m: 1:00.77
(1:00.77)
7 Annika Toiviainen 2002 Cetus Espoo 1:00.86 +3.37
Entry time: 59.61 (+1.25)
100m: 1:00.86
(1:00.86)
8 Olivia Hellsten 2000 Simmis Wanda ry +0.72 1:00.88 +3.39
Entry time: 1:01.96 (-1.08)
100m: 1:00.88
(1:00.88)
9 Jutta Jauhiainen 2004 Cetus Espoo +0.76 1:01.10 +3.61
Entry time: 1:00.30 (+0.80)
100m: 1:01.10
(1:01.10)
10 Emilia Hakala 2005 Simmis Wanda ry +0.69 1:01.32 +3.83
Entry time: 1:03.42 (-2.10)
100m: 1:01.32
(1:01.32)
11 Janita Severinkangas 2004 Cetus Espoo +0.68 1:02.41 +4.92
Entry time: 1:01.87 (+0.54)
100m: 1:02.41
(1:02.41)
12 Kaarina Rihte 2005 Cetus Espoo 1:03.01 +5.52
Entry time: 1:05.71 (-2.70)
100m: 1:03.01
(1:03.01)
13 Elizabete Naumcika 2005 Race Club Sveitsi +0.73 1:04.56 +7.07
Entry time: 1:05.68 (-1.12)
100m: 1:04.56
(1:04.56)
14 Jasmin Savonen 2005 Cetus Espoo +0.09 1:04.62 +7.13
Entry time: 1:05.05 (-0.43)
100m: 1:04.62
(1:04.62)
15 Lumi Rossi 2005 Cetus Espoo +0.79 1:04.71 +7.22
Entry time: 1:05.59 (-0.88)
100m: 1:04.71
(1:04.71)
16 Milja Aarnivuo 2005 Simmis Wanda ry +0.67 1:04.84 +7.35
Entry time: 1:05.08 (-0.24)
100m: 1:04.84
(1:04.84)
17 Anniina Ahonen 2005 Race Club Sveitsi +0.68 1:05.90 +8.41
Entry time: 1:03.38 (+2.52)
100m: 1:05.90
(1:05.90)
18 Emma Silvonen 2004 ORCA Helsinki 1:11.36 +13.87
Entry time: 1:09.74 (+1.62)
100m: 1:11.36
(1:11.36)
19 Emma Lönnberg 2005 Cetus Espoo +0.71 1:12.02 +14.53
100m: 1:12.02
(1:12.02)
20 Deniz Keteli 2005 Simmis Wanda ry +0.72 1:13.07 +15.58
Entry time: 1:14.51 (-1.44)
100m: 1:13.07
(1:13.07)
21 Susanna Halme 1996 ORCA Helsinki 1:27.37 +29.88
Entry time: 1:26.31 (+1.06)
100m: 1:27.37
(1:27.37)
- Jenni Kurki 2005 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 25/09/2021 9.53.14
2021-09-25 09.53.24 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Cetus Espoo
Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 2, 100m Vapaauinti Miehet 15-16 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Kasperi Heikkinen 2005 Raision Urheilijat 55.33
Entry time: 55.65 (-0.32)
50m: 26.54
100m: 55.33
(28.79)
2 Mikael Böckerman 2006 Gladius Kirkkonummi +0.64 55.76 +0.43
Entry time: 54.14 (+1.62)
50m: 26.66
100m: 55.76
(29.10)
3 Risto Kallström 2006 Cetus Espoo +0.73 56.14 +0.81
Entry time: 54.98 (+1.16)
50m: 26.94
100m: 56.14
(29.20)
4 Lauri Aho 2006 Raision Urheilijat +0.70 56.59 +1.26
Entry time: 56.62 (-0.03)
50m: 27.27
100m: 56.59
(29.32)
5 Nico Peltonen 2005 Hyvinkään Uimaseura +0.72 56.80 +1.47
Entry time: 57.30 (-0.50)
50m: 27.34
100m: 56.80
(29.46)
6 Aaron Pirinen 2005 Järvenpään Uintiklubi ry 57.60 +2.27
Entry time: 58.62 (-1.02)
100m: 57.60
(57.60)
7 Aleksandr Vysotskiy 2006 ORCA Helsinki +0.71 57.61 +2.28
Entry time: 1:01.19 (-3.58)
100m: 57.61
(57.61)
8 Matias Viktor Kukkonen 2006 ORCA Helsinki 57.99 +2.66
Entry time: 1:00.00 (-2.01)
100m: 57.99
(57.99)
9 Christian Nummi 2006 Cetus Espoo +0.71 58.00 +2.67
Entry time: 58.88 (-0.88)
100m: 58.00
(58.00)
10 Aarne Laurila 2006 Cetus Espoo +0.67 58.42 +3.09
Entry time: 58.33 (+0.09)
100m: 58.42
(58.42)
11 Veeti Hämäläinen 2006 Raision Urheilijat +0.69 58.56 +3.23
Entry time: 57.81 (+0.75)
50m: 27.93
100m: 58.56
(30.63)
12 Aaron Tikkanen 2006 Race Club Sveitsi +0.64 58.62 +3.29
Entry time: 58.60 (+0.02)
100m: 58.62
(58.62)
13 Johannes Kauppinen 2005 Haminan Uimaseura +0.70 59.04 +3.71
Entry time: 58.58 (+0.46)
100m: 59.04
(59.04)
14 Santeri Salonen 2005 Heinolan Isku 59.42 +4.09
Entry time: 57.99 (+1.43)
100m: 59.42
(59.42)
14 Aaro Törnström 2006 Raision Urheilijat +0.69 59.42 +4.09
Entry time: 59.59 (-0.17)
100m: 59.42
(59.42)
16 Juho Kotamäki 2005 Simmis Wanda ry +0.71 1:00.41 +5.08
Entry time: 1:01.08 (-0.67)
100m: 1:00.41
(1:00.41)
17 Serhat Kalin 2005 ORCA Helsinki +0.70 1:02.09 +6.76
Entry time: 1:02.83 (-0.74)
100m: 1:02.09
(1:02.09)
18 Joonatan Lipiäinen 2005 Simmis Wanda ry +0.64 1:02.24 +6.91
Entry time: 1:06.01 (-3.77)
100m: 1:02.24
(1:02.24)
19 Aarne Nuutinen 2006 Cetus Espoo +0.78 1:03.77 +8.44
Entry time: 1:03.46 (+0.31)
100m: 1:03.77
(1:03.77)
20 Henrik Rokityanskiy 2006 Cetus Espoo 1:04.22 +8.89
Entry time: 1:03.95 (+0.27)
100m: 1:04.22
(1:04.22)
21 Anton Eino Mikael Ahonen 2006 Cetus Espoo +0.36 1:06.27 +10.94
Entry time: 1:07.88 (-1.61)
100m: 1:06.27
(1:06.27)
22 Benjamin Winqvist 2006 Cetus Espoo +0.70 1:06.31 +10.98
Entry time: 1:06.66 (-0.35)
100m: 1:06.31
(1:06.31)
Event official at: 25/09/2021 9.53.42
Event 2, 100m Vapaauinti Miehet 17 and older - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Tuomas Kiviluoma 1993 Cetus Espoo 49.48
Entry time: 49.22 (+0.26)
50m: 23.77
100m: 49.48
(25.71)
2 Luukas Vainio 2003 Cetus Espoo +0.64 49.62 +0.14
Entry time: 49.75 (-0.13)
50m: 24.39
100m: 49.62
(25.23)
3 Mihail Khanoukaev 2002 Cetus Espoo +0.63 51.29 +1.81
Entry time: 50.67 (+0.62)
50m: 24.85
100m: 51.29
(26.44)
4 Joel Knaapi 2001 Cetus Espoo 52.01 +2.53
Entry time: 52.15 (-0.14)
50m: 25.12
100m: 52.01
(26.89)
5 Roni Kallström 2001 Cetus Espoo +0.65 52.12 +2.64
100m: 52.12
(52.12)
6 Eemil Kylmä 2001 Cetus Espoo +0.64 53.03 +3.55
Entry time: 52.46 (+0.57)
50m: 25.64
100m: 53.03
(27.39)
7 Juuso Pulkkinen 2004 Cetus Espoo +0.65 54.12 +4.64
Entry time: 53.19 (+0.93)
50m: 26.10
100m: 54.12
(28.02)
8 Nuutti Laitinen 2004 Cetus Espoo +0.71 55.48 +6.00
Entry time: 54.55 (+0.93)
50m: 26.93
100m: 55.48
(28.55)
9 Matias Rasinmäki 2003 Cetus Espoo 55.52 +6.04
Entry time: 54.49 (+1.03)
50m: 26.79
100m: 55.52
(28.73)
10 Alexander Huhtala 2003 Cetus Espoo +0.66 56.54 +7.06
Entry time: 58.77 (-2.23)
100m: 56.54
(56.54)
11 Kalle Mäkinen 2002 Vanders +0.77 57.31 +7.83
Entry time: 49.52 (+7.79)
50m: 21.97
100m: 57.31
(35.34)
12 Roni Severinkangas 2003 Cetus Espoo +0.64 57.79 +8.31
Entry time: 55.48 (+2.31)
50m: 27.71
100m: 57.79
(30.08)
13 Daniel Kabonen 2004 Simmis Wanda ry +0.68 59.25 +9.77
Entry time: 1:00.31 (-1.06)
100m: 59.25
(59.25)
14 Leo Hautaniemi 2004 Cetus Espoo +0.25 1:02.60 +13.12
Entry time: 1:01.30 (+1.30)
100m: 1:02.60
(1:02.60)
15 Aleksi Rissanen 2004 Simmis Wanda ry +0.75 1:02.88 +13.40
Entry time: 1:03.71 (-0.83)
100m: 1:02.88
(1:02.88)
16 Aleksandr Petukhov 2004 ORCA Helsinki +0.77 1:04.87 +15.39
Entry time: 1:04.84 (+0.03)
100m: 1:04.87
(1:04.87)
17 Jaakko Mikkonen 1996 Hyvinkään Uimaseura +0.95 1:15.25 +25.77
Entry time: 1:14.47 (+0.78)
100m: 1:15.25
(1:15.25)
Event official at: 25/09/2021 9.53.42
2021-09-25 09.53.44 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Cetus Espoo
Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 3, 200m Selkäuinti Naiset 14-15 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Louna Kasvio 2006 Simmis Grani +0.64 2:15.10
Entry time: 2:14.85 (+0.25)
50m: 31.46
100m: 1:06.09
(34.63)
150m: 1:41.45
(35.36)
200m: 2:15.10
(33.65)
2 Janina Granberg 2006 Cetus Espoo +0.77 2:23.23 +8.13
Entry time: 2:31.69 (-8.46)
50m: 32.92
100m: 1:08.94
(36.02)
150m: 1:45.75
(36.81)
200m: 2:23.23
(37.48)
3 Emmi Nieminen 2006 Cetus Espoo +0.70 2:25.40 +10.30
Entry time: 2:26.63 (-1.23)
50m: 34.36
100m: 1:11.37
(37.01)
150m: 1:48.69
(37.32)
200m: 2:25.40
(36.71)
4 Elsa Vira 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.69 2:27.15 +12.05
Entry time: 2:31.67 (-4.52)
50m: 35.65
100m: 1:14.39
(38.74)
150m: 1:51.63
(37.24)
200m: 2:27.15
(35.52)
5 Enni Tammilehto 2006 Simmis Grani +0.73 2:28.11 +13.01
Entry time: 2:30.64 (-2.53)
50m: 34.88
100m: 1:11.98
(37.10)
150m: 1:50.31
(38.33)
200m: 2:28.11
(37.80)
6 Enna Äyrämöinen 2007 Cetus Espoo +0.65 2:29.30 +14.20
Entry time: 2:27.86 (+1.44)
50m: 36.34
100m: 1:14.01
(37.67)
150m: 1:52.11
(38.10)
200m: 2:29.30
(37.19)
7 Maria Karvonen 2006 Simmis Wanda ry +0.69 2:29.42 +14.32
Entry time: 2:23.34 (+6.08)
50m: 35.61
100m: 1:14.13
(38.52)
150m: 1:52.44
(38.31)
200m: 2:29.42
(36.98)
8 Hilda Kupila 2006 Vanders +0.69 2:30.25 +15.15
Entry time: 2:28.05 (+2.20)
50m: 35.32
100m: 1:14.28
(38.96)
150m: 1:53.01
(38.73)
200m: 2:30.25
(37.24)
9 Milka Marjakaarto 2007 Cetus Espoo +0.62 2:31.29 +16.19
Entry time: 2:33.05 (-1.76)
50m: 35.42
100m: 1:13.81
(38.39)
150m: 1:53.03
(39.22)
200m: 2:31.29
(38.26)
10 Anna Lindholm 2007 Cetus Espoo +0.79 2:32.19 +17.09
Entry time: 2:32.59 (-0.40)
50m: 34.80
100m: 1:12.53
(37.73)
150m: 1:52.19
(39.66)
200m: 2:32.19
(40.00)
11 Linnea Koski 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.68 2:32.80 +17.70
Entry time: 2:37.30 (-4.50)
50m: 34.75
100m: 1:13.66
(38.91)
150m: 1:53.00
(39.34)
200m: 2:32.80
(39.80)
12 Rita Heinonen 2006 Raision Urheilijat +0.76 2:33.87 +18.77
Entry time: 2:32.30 (+1.57)
50m: 35.66
100m: 1:15.51
(39.85)
150m: 1:54.85
(39.34)
200m: 2:33.87
(39.02)
13 Jenni Korkeamäki 2007 Cetus Espoo +0.69 2:36.07 +20.97
Entry time: 2:39.98 (-3.91)
50m: 35.24
100m: 1:14.49
(39.25)
150m: 1:55.18
(40.69)
200m: 2:36.07
(40.89)
14 Eine Idman 2007 Cetus Espoo +0.84 2:40.03 +24.93
Entry time: 2:42.41 (-2.38)
50m: 37.38
100m: 1:17.78
(40.40)
150m: 1:59.32
(41.54)
200m: 2:40.03
(40.71)
15 Kaisla-Kerttu Parkkonen 2006 Hyvinkään Uimaseura +0.73 2:55.33 +40.23
Entry time: 3:07.18 (-11.85)
50m: 39.48
100m: 1:25.23
(45.75)
150m: 2:10.92
(45.69)
200m: 2:55.33
(44.41)
Event official at: 25/09/2021 10.04.23
Event 3, 200m Selkäuinti Naiset 16 and older - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Vilma Leppähaara 2005 Salon Uimarit +0.73 2:15.10
Entry time: 2:17.64 (-2.54)
50m: 31.90
100m: 1:06.14
(34.24)
150m: 1:40.05
(33.91)
200m: 2:15.10
(35.05)
2 Milla Karttunen 2005 Raision Urheilijat +0.72 2:20.94 +5.84
50m: 33.59
100m: 1:09.07
(35.48)
150m: 1:45.06
(35.99)
200m: 2:20.94
(35.88)
3 Laura Kousa 2005 Cetus Espoo +0.69 2:24.58 +9.48
Entry time: 2:19.43 (+5.15)
50m: 32.95
100m: 1:09.14
(36.19)
150m: 1:47.05
(37.91)
200m: 2:24.58
(37.53)
4 Aino-Kaisa Paatos 2004 Raision Urheilijat +0.73 2:26.56 +11.46
50m: 34.59
100m: 1:12.84
(38.25)
150m: 1:50.62
(37.78)
200m: 2:26.56
(35.94)
5 Aino Hankala 2005 Simmis Wanda ry +0.68 2:29.78 +14.68
Entry time: 2:27.34 (+2.44)
50m: 34.07
100m: 1:11.83
(37.76)
150m: 1:51.07
(39.24)
200m: 2:29.78
(38.71)
6 Aino Koskelo 2005 Race Club Sveitsi +0.70 2:31.02 +15.92
Entry time: 2:28.90 (+2.12)
50m: 35.06
100m: 1:13.33
(38.27)
150m: 1:52.54
(39.21)
200m: 2:31.02
(38.48)
7 Iina Rissanen 2005 Vanders +0.68 2:33.25 +18.15
Entry time: 2:25.48 (+7.77)
50m: 34.15
100m: 1:12.86
(38.71)
150m: 1:53.32
(40.46)
200m: 2:33.25
(39.93)
8 Ada Oila 2005 Vanders +0.95 2:45.74 +30.64
Entry time: 2:41.19 (+4.55)
50m: 38.99
100m: 1:20.31
(41.32)
150m: 2:03.39
(43.08)
200m: 2:45.74
(42.35)
Event official at: 25/09/2021 10.04.23
2021-09-25 10.04.25 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Cetus Espoo
Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 4, 200m Selkäuinti Miehet 15-16 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Boris Minkovski 2006 Cetus Espoo +0.77 2:11.16
Entry time: 2:12.52 (-1.36)
50m: 30.74
100m: 1:04.03
(33.29)
150m: 1:37.85
(33.82)
200m: 2:11.16
(33.31)
2 Joonatan Davie 2006 Raision Urheilijat +0.70 2:17.51 +6.35
Entry time: 2:15.21 (+2.30)
50m: 31.96
100m: 1:06.75
(34.79)
150m: 1:42.67
(35.92)
200m: 2:17.51
(34.84)
3 Ville Suojasto 2006 Raision Urheilijat +0.65 2:29.68 +18.52
Entry time: 2:27.07 (+2.61)
50m: 34.76
100m: 1:13.22
(38.46)
150m: 1:53.01
(39.79)
200m: 2:29.68
(36.67)
4 Andreas Kinnunen 2006 Race Club Sveitsi +0.77 2:30.95 +19.79
Entry time: 2:41.40 (-10.45)
50m: 35.48
100m: 1:14.03
(38.55)
150m: 1:53.22
(39.19)
200m: 2:30.95
(37.73)
5 Oskar Westerberg 2005 Cetus Espoo +0.67 2:34.03 +22.87
Entry time: 2:33.30 (+0.73)
50m: 35.07
100m: 1:14.18
(39.11)
150m: 1:55.05
(40.87)
200m: 2:34.03
(38.98)
Event official at: 25/09/2021 10.14.21
Event 4, 200m Selkäuinti Miehet 17 and older - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Eetu Alitalo 1999 Cetus Espoo +0.59 2:04.38
Entry time: 2:00.85 (+3.53)
50m: 29.39
100m: 1:00.79
(31.40)
150m: 1:32.55
(31.76)
200m: 2:04.38
(31.83)
2 Joona Kuitu 2004 Simmis Wanda ry +0.68 2:11.82 +7.44
Entry time: 2:14.17 (-2.35)
50m: 31.30
100m: 1:04.67
(33.37)
150m: 1:38.65
(33.98)
200m: 2:11.82
(33.17)
3 Samuel Saari 2004 Cetus Espoo +0.75 2:18.24 +13.86
Entry time: 2:17.68 (+0.56)
50m: 32.87
100m: 1:08.20
(35.33)
150m: 1:43.47
(35.27)
200m: 2:18.24
(34.77)
- Anton Nuottajärvi 2000 Cetus Espoo DNS
Event official at: 25/09/2021 10.14.21
2021-09-25 10.14.23 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Cetus Espoo
Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 5, 50m Perhosuinti Naiset 14-15 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 IIda Tawast 2007 Simmis Grani +0.73 30.59
Entry time: 29.70 (+0.89)
2 Minea Kumlander 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.73 31.16 +0.57
Entry time: 30.93 (+0.23)
3 Venla Almira 2006 Simmis Grani +0.73 32.43 +1.84
Entry time: 32.03 (+0.40)
4 Sara Elomäki 2006 Aurajoen Uinti Ry +0.77 32.59 +2.00
Entry time: 32.15 (+0.44)
5 Amanda Nilsson 2006 Cetus Espoo +0.71 32.60 +2.01
Entry time: 31.83 (+0.77)
6 Ellen Lindell 2007 Cetus Espoo +0.70 33.16 +2.57
Entry time: 33.25 (-0.09)
7 Pinja Hoffren 2006 Simmis Wanda ry +0.75 34.28 +3.69
Entry time: 36.02 (-1.74)
8 Roosa Junnila 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.66 34.43 +3.84
Entry time: 34.77 (-0.34)
9 Viia Tossavainen 2007 Simmis Wanda ry +0.87 35.03 +4.44
Entry time: 34.25 (+0.78)
10 Iina Vänttinen 2006 Simmis Wanda ry 36.02 +5.43
Entry time: 34.66 (+1.36)
11 Saaga Tuominen 2007 Cetus Espoo +0.73 36.71 +6.12
Entry time: 39.10 (-2.39)
12 Iiris Soilevaara 2006 Cetus Espoo +0.81 36.85 +6.26
Entry time: 37.25 (-0.40)
13 Nea Vilén 2007 Simmis Wanda ry +0.73 37.45 +6.86
Entry time: 39.09 (-1.64)
14 Valeriia Timonina 2007 Cetus Espoo +0.74 37.65 +7.06
Entry time: 35.31 (+2.34)
Event official at: 25/09/2021 10.18.55
Event 5, 50m Perhosuinti Naiset 16 and older - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Essi Ahvenainen 2005 Vanders +0.68 27.79
Entry time: 28.00 (-0.21)
2 Vilja Grundström 2003 Vanders +0.74 28.13 +0.34
Entry time: 27.87 (+0.26)
3 Susanne Hirvonen 1997 Kampuksen Plaani 28.28 +0.49
Entry time: 26.73 (+1.55)
4 Siri Auvinen 2002 Cetus Espoo +0.65 28.39 +0.60
Entry time: 28.04 (+0.35)
5 Lilli Kulpakko 2005 Aurajoen Uinti Ry +0.81 29.27 +1.48
Entry time: 28.88 (+0.39)
6 Annika Toiviainen 2002 Cetus Espoo +0.73 29.75 +1.96
Entry time: 28.73 (+1.02)
7 Nelli Rauhanen 2005 Raision Urheilijat 29.81 +2.02
Entry time: 29.63 (+0.18)
8 Vilma Iisalo 2001 Raision Urheilijat +0.70 30.11 +2.32
Entry time: 29.37 (+0.74)
9 Taiga Yritys 2003 Hyvinkään Uimaseura +0.68 30.19 +2.40
Entry time: 29.95 (+0.24)
10 Anniina Ahonen 2005 Race Club Sveitsi +0.64 30.30 +2.51
Entry time: 29.42 (+0.88)
11 Pilvi Pietikäinen 2002 Cetus Espoo +0.70 31.20 +3.41
Entry time: 30.27 (+0.93)
12 Milla Strandberg 2005 Vanders +0.72 31.29 +3.50
Entry time: 30.35 (+0.94)
13 Jutta Jauhiainen 2004 Cetus Espoo 31.38 +3.59
Entry time: 31.35 (+0.03)
14 Lumi Rossi 2005 Cetus Espoo +0.78 31.86 +4.07
Entry time: 29.79 (+2.07)
15 Janita Severinkangas 2004 Cetus Espoo +0.67 31.99 +4.20
Entry time: 31.25 (+0.74)
16 Lumi-Ellen Luoma 2005 Hyvinkään Uimaseura +0.88 32.24 +4.45
Entry time: 31.56 (+0.68)
17 Saana Perkkiö 2005 Hyvinkään Uimaseura +0.77 32.63 +4.84
18 Jessika Markkanen 1999 Vesihelmen Uimaseura +0.79 33.14 +5.35
Entry time: 34.10 (-0.96)
19 Deniz Keteli 2005 Simmis Wanda ry 39.52 +11.73
Entry time: 40.35 (-0.83)
20 Susanna Halme 1996 ORCA Helsinki +0.84 48.71 +20.92
Entry time: 46.73 (+1.98)
Event official at: 25/09/2021 10.18.55
2021-09-25 10.19.02 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Cetus Espoo
Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 6, 50m Perhosuinti Miehet 15-16 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Antti Musikka 2005 Vanders +0.68 27.17
Entry time: 27.22 (-0.05)
2 Aaron Pirinen 2005 Järvenpään Uintiklubi ry +0.70 27.47 +0.30
Entry time: 27.60 (-0.13)
3 Max Emil Robert Helseth Dahl 2005 Simmis Grani 28.02 +0.85
Entry time: 26.71 (+1.31)
4 Eeli Jaakko Matias Partanen 2005 Cetus Espoo +0.63 28.13 +0.96
Entry time: 28.42 (-0.29)
5 Ivan Gavrilov 2005 Cetus Espoo 28.76 +1.59
Entry time: 28.16 (+0.60)
6 Aaro Imppola 2006 Hyvinkään Uimaseura +0.68 28.83 +1.66
7 Aaro Törnström 2006 Raision Urheilijat 29.18 +2.01
Entry time: 28.96 (+0.22)
8 Santeri Salonen 2005 Heinolan Isku +0.71 29.69 +2.52
Entry time: 28.90 (+0.79)
9 Serhat Kalin 2005 ORCA Helsinki +0.69 29.70 +2.53
10 Toni Muurman 2005 Haminan Uimaseura +0.69 30.26 +3.09
Entry time: 29.21 (+1.05)
11 Joona Jakoaho 2006 Hyvinkään Uimaseura +0.63 31.23 +4.06
12 Olli Järvenpää 2006 Cetus Espoo +0.68 31.82 +4.65
Entry time: 36.59 (-4.77)
Event official at: 25/09/2021 10.30.09
Event 6, 50m Perhosuinti Miehet 17 and older - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Mihail Khanoukaev 2002 Cetus Espoo 24.65
Entry time: 23.68 (+0.97)
2 Erik Nurmi 2001 Vanders +0.73 25.11 +0.46
Entry time: 24.25 (+0.86)
3 Eemil Kylmä 2001 Cetus Espoo +0.68 26.07 +1.42
Entry time: 25.30 (+0.77)
4 Lauri Tolvanen 2003 Haminan Uimaseura +0.68 27.47 +2.82
Entry time: 27.80 (-0.33)
5 Roni Severinkangas 2003 Cetus Espoo +0.62 27.79 +3.14
Entry time: 26.86 (+0.93)
6 Matias Rasinmäki 2003 Cetus Espoo 28.03 +3.38
Entry time: 27.50 (+0.53)
7 Joona Ruuskanen 2000 Cetus Espoo +0.73 28.08 +3.43
Entry time: 25.97 (+2.11)
8 Matti Nätti 2004 Simmis Wanda ry +0.73 28.29 +3.64
Entry time: 27.28 (+1.01)
9 Nuutti Laitinen 2004 Cetus Espoo +0.71 28.63 +3.98
Entry time: 27.77 (+0.86)
10 Lauri Pyykkö 2004 ORCA Helsinki +0.72 29.23 +4.58
Entry time: 28.47 (+0.76)
11 Leo Hautaniemi 2004 Cetus Espoo +0.80 32.80 +8.15
Entry time: 29.82 (+2.98)
Event official at: 25/09/2021 10.30.09
2021-09-25 10.30.14 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Cetus Espoo
Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 7, 100m Rintauinti Naiset 14-15 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Emmi Nieminen 2006 Cetus Espoo +0.74 1:11.60
Entry time: 1:10.99 (+0.61)
50m: 34.28
100m: 1:11.60
(37.32)
2 Iisa-Lotta Rantaniitty 2006 Cetus Espoo +0.70 1:15.95 +4.35
Entry time: 1:13.29 (+2.66)
50m: 35.73
100m: 1:15.95
(40.22)
3 Mirelle Hirsiniemi 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.71 1:18.85 +7.25
Entry time: 1:18.76 (+0.09)
50m: 37.06
100m: 1:18.85
(41.79)
4 Veera Oila 2007 Vanders +0.76 1:20.07 +8.47
Entry time: 1:21.87 (-1.80)
50m: 37.88
100m: 1:20.07
(42.19)
5 Elsa Määttä 2006 Hyvinkään Uimaseura +0.78 1:21.71 +10.11
Entry time: 1:23.71 (-2.00)
50m: 38.42
100m: 1:21.71
(43.29)
6 Helmi Räsänen 2006 Cetus Espoo +0.76 1:22.58 +10.98
Entry time: 1:23.77 (-1.19)
50m: 38.70
100m: 1:22.58
(43.88)
7 Miisa Järvinen 2007 Aurajoen Uinti Ry +0.88 1:23.38 +11.78
Entry time: 1:25.43 (-2.05)
50m: 39.05
100m: 1:23.38
(44.33)
8 Noora Glasin 2006 Simmis Wanda ry 1:24.94 +13.34
Entry time: 1:25.54 (-0.60)
50m: 40.02
100m: 1:24.94
(44.92)
9 Pinja Hoffren 2006 Simmis Wanda ry +0.62 1:27.72 +16.12
Entry time: 1:24.48 (+3.24)
50m: 41.09
100m: 1:27.72
(46.63)
10 Heli Kuisma 2006 Race Club Sveitsi +0.73 1:28.31 +16.71
Entry time: 1:24.62 (+3.69)
50m: 40.57
100m: 1:28.31
(47.74)
11 Ida Paaskoski 2007 Cetus Espoo +0.72 1:30.05 +18.45
Entry time: 1:29.61 (+0.44)
50m: 41.64
100m: 1:30.05
(48.41)
12 Emma Nissinen 2007 Cetus Espoo +0.85 1:30.75 +19.15
Entry time: 1:29.72 (+1.03)
50m: 43.70
100m: 1:30.75
(47.05)
13 Alicia Gültekin 2007 Cetus Espoo +0.77 1:31.13 +19.53
Entry time: 1:33.32 (-2.19)
50m: 42.54
100m: 1:31.13
(48.59)
14 Vuokko Larjomaa 2007 Cetus Espoo +0.74 1:32.74 +21.14
Entry time: 1:41.53 (-8.79)
50m: 43.90
100m: 1:32.74
(48.84)
15 Anjelica Sood 2007 Cetus Espoo 1:33.15 +21.55
Entry time: 1:30.39 (+2.76)
50m: 43.72
100m: 1:33.15
(49.43)
16 Matilda Hirvonen 2006 Hyvinkään Uimaseura 1:33.18 +21.58
Entry time: 1:37.50 (-4.32)
50m: 43.94
100m: 1:33.18
(49.24)
17 Saaga Tuominen 2007 Cetus Espoo +0.76 1:35.28 +23.68
Entry time: 1:38.03 (-2.75)
50m: 44.52
100m: 1:35.28
(50.76)
Event official at: 25/09/2021 10.30.25
Event 7, 100m Rintauinti Naiset 16 and older - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Tuuli Pippuri 2005 Cetus Espoo +0.79 1:13.02
Entry time: 1:12.03 (+0.99)
50m: 34.41
100m: 1:13.02
(38.61)
2 Emma Johansson 2003 Cetus Espoo +0.71 1:15.35 +2.33
Entry time: 1:13.25 (+2.10)
50m: 35.71
100m: 1:15.35
(39.64)
2 Milla Karttunen 2005 Raision Urheilijat +0.71 1:15.35 +2.33
Entry time: 1:14.10 (+1.25)
50m: 35.48
100m: 1:15.35
(39.87)
4 Olivia Hellsten 2000 Simmis Wanda ry +0.75 1:16.08 +3.06
50m: 35.06
100m: 1:16.08
(41.02)
5 Milla-Lotta Tapanainen 2003 Cetus Espoo +0.76 1:17.55 +4.53
Entry time: 1:12.97 (+4.58)
50m: 35.77
100m: 1:17.55
(41.78)
6 Emilia Hakala 2005 Simmis Wanda ry 1:20.27 +7.25
Entry time: 1:21.08 (-0.81)
50m: 37.09
100m: 1:20.27
(43.18)
7 Emma Silvonen 2004 ORCA Helsinki +0.62 1:21.04 +8.02
Entry time: 1:21.25 (-0.21)
50m: 37.37
100m: 1:21.04
(43.67)
8 Ciara Wacklin 2004 Cetus Espoo +0.74 1:24.16 +11.14
50m: 39.50
100m: 1:24.16
(44.66)
9 Elizabete Naumcika 2005 Race Club Sveitsi +0.75 1:24.86 +11.84
Entry time: 1:25.86 (-1.00)
50m: 40.31
100m: 1:24.86
(44.55)
10 Milja Aarnivuo 2005 Simmis Wanda ry +0.39 1:25.73 +12.71
50m: 39.38
100m: 1:25.73
(46.35)
11 Emma Lönnberg 2005 Cetus Espoo +0.67 1:27.29 +14.27
Entry time: 1:31.34 (-4.05)
50m: 40.52
100m: 1:27.29
(46.77)
12 Deniz Keteli 2005 Simmis Wanda ry +0.77 1:33.11 +20.09
Entry time: 1:32.59 (+0.52)
50m: 43.51
100m: 1:33.11
(49.60)
- Jenni Kurki 2005 Simmis Wanda ry DNS
Event official at: 25/09/2021 10.30.25
2021-09-25 10.30.27 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Cetus Espoo
Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 8, 100m Rintauinti Miehet 15-16 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Christian Nummi 2006 Cetus Espoo 1:14.88
Entry time: 1:20.51 (-5.63)
50m: 34.76
100m: 1:14.88
(40.12)
2 Aarne Nuutinen 2006 Cetus Espoo +0.69 1:15.05 +0.17
Entry time: 1:13.60 (+1.45)
50m: 34.99
100m: 1:15.05
(40.06)
3 Benjamin Winqvist 2006 Cetus Espoo +0.72 1:30.90 +16.02
50m: 42.87
100m: 1:30.90
(48.03)
4 Anton Eino Mikael Ahonen 2006 Cetus Espoo +0.72 1:32.03 +17.15
50m: 42.98
100m: 1:32.03
(49.05)
Event official at: 25/09/2021 10.33.54
Event 8, 100m Rintauinti Miehet 17 and older - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Erik Nurmi 2001 Vanders +0.74 1:02.87
Entry time: 1:00.24 (+2.63)
50m: 29.75
100m: 1:02.87
(33.12)
2 Petr Pankratov 2002 Cetus Espoo +0.73 1:05.46 +2.59
Entry time: 1:04.64 (+0.82)
50m: 30.52
100m: 1:05.46
(34.94)
3 Juha Kollin 1993 Vanders +0.63 1:05.77 +2.90
Entry time: 1:05.25 (+0.52)
50m: 30.71
100m: 1:05.77
(35.06)
4 Miika Pentti 1997 Cetus Espoo +0.69 1:06.42 +3.55
Entry time: 1:05.43 (+0.99)
50m: 30.75
100m: 1:06.42
(35.67)
5 Akseli Maaranen 2004 Hyvinkään Uimaseura +0.17 1:07.86 +4.99
Entry time: 1:08.03 (-0.17)
50m: 31.67
100m: 1:07.86
(36.19)
6 Alexander Huhtala 2003 Cetus Espoo +0.64 1:07.98 +5.11
Entry time: 1:09.93 (-1.95)
50m: 31.94
100m: 1:07.98
(36.04)
7 Aleksi Rissanen 2004 Simmis Wanda ry +0.69 1:13.99 +11.12
Entry time: 1:15.05 (-1.06)
50m: 34.29
100m: 1:13.99
(39.70)
8 Jaakko Mikkonen 1996 Hyvinkään Uimaseura +0.88 1:36.06 +33.19
Entry time: 1:38.68 (-2.62)
50m: 46.52
100m: 1:36.06
(49.54)
Event official at: 25/09/2021 10.33.54
2021-09-25 10.33.55 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Cetus Espoo
Document
Results
Speedo Cup 2021
Place: Organizer: Cetus
Pool: 25m Competition Date: Sep 25, 2021 to Sep 26, 2021
Event 9, 400m Sekauinti Naiset 14-15 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Louna Kasvio 2006 Simmis Grani +0.68 4:46.79
Entry time: 4:44.30 (+2.49)
50m: 30.30
100m: 1:05.79
(35.49)
150m: 1:42.84
(37.05)
200m: 2:19.18
(36.34)
250m: 2:59.86
(40.68)
300m: 3:41.65
(41.79)
350m: 4:14.97
(33.32)
400m: 4:46.79
(31.82)
2 Enni Tammilehto 2006 Simmis Grani +0.73 5:06.59 +19.80
Entry time: 5:08.85 (-2.26)
50m: 33.82
100m: 1:12.45
(38.63)
150m: 1:51.65
(39.20)
200m: 2:30.40
(38.75)
250m: 3:14.12
(43.72)
300m: 3:57.47
(43.35)
350m: 4:32.93
(35.46)
400m: 5:06.59
(33.66)
3 Ida Savolainen 2007 Cetus Espoo +0.72 5:10.32 +23.53
Entry time: 5:07.13 (+3.19)
50m: 32.89
100m: 1:12.17
(39.28)