2022-11-28   09:36:15
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Östsvenska Mästerskapen (DM/JDM)

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 1, 4x50m Medley Herrar - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Linköpings Allmänna SS 25 1:44.80
Martin Falk 1999 AC1199 26.69 26.69
Tom Andersson 1998 AK2598 +0.20 27.91 54.60
Mattias Grynning 1999 AJ0599 +0.47 26.43 1:21.03
Daniel Olsson 1996 AF0396 +0.33 23.77 1:44.80
2 Norrköpings Kappsimningsklu 19 1:47.83 +3.03
Emil Kernen 2002 AC7702 26.06 26.06
Amir Pehlivanovic 2004 BW3704 +0.37 30.34 56.40
Jacob Hellman 2006 AF0506 +0.27 26.77 1:23.17
Sergej Basov 2003 BA8103 +0.39 24.66 1:47.83
3 Växjö Simsällskap 19 1:48.03 +3.23
Emanuel Tidåsen 2002 AQ3702 27.09 27.09
Alvin Eriksson 2003 AQ3703 +0.33 30.17 57.26
Theo Ståhle 2006 AD0506 +0.49 26.87 1:24.13
Alwin Edqvist 2006 AM8906 +0.27 23.90 1:48.03
4 Linköpings Allmänna SS lag 2 25 1:48.23 +3.43
Christoffer Dellhede 2001 AD0501 27.70 27.70
Petter Cyrén 1996 AU8796 +0.25 29.29 56.99
Olle Almén 2003 AH3503 +0.34 26.96 1:23.95
Markus Stahre 2004 AR0904 +0.23 24.28 1:48.23
5 Jönköpings Simsällskap Lag 1 18 1:49.57 +4.77
Viktor Henrysson 2003 AE5303 28.74 28.74
Anton Hegmegi 2005 AA2105 +0.35 30.52 59.26
Dennis Partanen 2003 AI5703 +0.38 26.20 1:25.46
Job Sanders 2003 AF2703 +0.29 24.11 1:49.57
6 Motala Simsällskap 18 1:51.07 +6.27
Edvin Karlsson 2004 AO3904 29.33 29.33
Elliot Fielder 2003 AD2303 +0.14 29.63 58.96
Gustav Fahlström 2005 AC1305 +0.20 27.19 1:26.15
Edvin Karlsson 2004 AO3904 -0.02 24.92 1:51.07
7 Norrköpings Kappsimningsklu 18 1:51.77 +6.97
Philip Löfbom 2003 AC0903 30.30 30.30
Erik Andersson 2005 AC8105 -0.83 30.10 1:00.40
Nikola Petrovic 2004 AF5704 +0.13 26.11 1:26.51
William Norén 2006 AD5106 +0.07 25.26 1:51.77
8 Linköpings Allmänna SS lag 3 19 1:53.16 +8.36
William Barkehed 2003 AH3903 27.78 27.78
Gustav Edlund 2004 AG7504 +0.22 31.98 59.76
Ruben Staaf 2002 AI2702 +0.45 28.63 1:28.39
Lucas Humling 2005 AA8305 +0.56 24.77 1:53.16
9 Jönköpings Simsällskap lag 2 18 1:53.44 +8.64
Gabriel Eriksson 2004 AT2504 28.26 28.26
David Bergqvist 2005 AA7505 +0.44 31.83 1:00.09
Victor Ekblad 2004 AJ5304 +0.45 28.28 1:28.37
Felix Wrakén 2003 AB8903 +0.44 25.07 1:53.44
10 Nässjö SLS 24 1:56.09 +11.29
Jonathan Myrlander 2000 29.96 29.96
William Myrlander 1997 +0.49 29.73 59.69
Markus Andelius 2007 AI8307 +0.59 29.30 1:28.99
Daniel Kljajic 2003 AL6703 +0.41 27.10 1:56.09
11 Värnamo Simsällskap 32 1:57.89 +13.09
Albin Tallbäck 2005 AG3705 29.76 29.76
Christoffer Arvidsson 1989 AN2189 +0.16 34.09 1:03.85
Anton Bäckman 2003 AD7103 +0.41 27.51 1:31.36
Anders Runeqvist 2005 AI4105 +0.26 26.53 1:57.89
12 Linköpings Allmänna SS lag 4 20 1:59.30 +14.50
Olof Karlsson 2008 AA0108 31.16 31.16
Linus Isaksson 2005 AR4505 +0.46 33.38 1:04.54
Naevid Kiasat 2001 AF6501 +0.27 28.45 1:32.99
Elvis Ericson 2005 AG0105 +0.26 26.31 1:59.30
13 Jönköpings Simsällskap lag 3 16 1:59.56 +14.76
Theo Nordholm 2006 AE0906 31.36 31.36
Melker Åkesson 2006 AB8306 +0.22 31.62 1:02.98
Felix Sandstedt 2007 AB7307 +0.53 28.81 1:31.79
Jacob Lindström 2005 AE6105 +0.44 27.77 1:59.56
14 Linköpings Allmänna SS lag 5 17 2:00.69 +15.89
Justin Rineholm 2006 AK2306 33.01 33.01
David Axelsson 2004 AC3704 +0.13 32.73 1:05.74
Fredrik Höglund 2006 AG3906 +0.34 27.35 1:33.09
Robin Lundqvist 2005 AC4505 +0.51 27.60 2:00.69
15 Växjö Simsällskap lag 3 17 2:03.58 +18.78
Johan Hjelmberg 2005 AC5105 32.25 32.25
Joel Wall 2008 AI7508 +0.39 33.59 1:05.84
Hugo Hermansson 2004 AO6904 +0.23 30.08 1:35.92
Viktor Mattsson 2005 AK2505 +0.44 27.66 2:03.58
- Växjö Simsällskap lag 2 19 DSQ
Mattias Jönsson 2006 AI8906
Gustav Hammarstedt 2002 AL1302 +0.14
Noel Nilsson 2007 AA9107 +0.32
Linus Kling 2004 AO2504 -0.10
- Älmhults Simsällskap 22 DSQ
Joel Hughes 2005 AP5705
Daniel Shebalin 2002 AT2102 +0.11
Erik Wiloboken 2002 AC9302 +0.51
Johan Wiloboken 1999 AM1799 +0.30
Grenen officiell:  2021-10-23 10:12:23
2021-10-23 10:12:35 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Växjö Simsällskap
Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 2, 200m Frisim Damer 13 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS 2:07.22
50m: 29.39
100m: 1:01.80
(32.41)
150m: 1:34.74
(32.94)
200m: 2:07.22
(32.48)
2 Nina Mirkhan 2006 Värnamo Simsällskap 2:08.37 +1.15
50m: 29.36
100m: 1:01.59
(32.23)
150m: 1:35.03
(33.44)
200m: 2:08.37
(33.34)
3 Nina Gustavsson 2006 Växjö Simsällskap 2:11.71 +4.49
50m: 30.65
100m: 1:03.80
(33.15)
150m: 1:37.56
(33.76)
200m: 2:11.71
(34.15)
4 Amelia Hultqvist 2007 Växjö Simsällskap 2:12.98 +5.76
50m: 30.97
100m: 1:04.51
(33.54)
150m: 1:38.84
(34.33)
200m: 2:12.98
(34.14)
5 Agnes Pehrsson 2007 Växjö Simsällskap 2:13.01 +5.79
50m: 30.25
100m: 1:04.46
(34.21)
150m: 1:38.81
(34.35)
200m: 2:13.01
(34.20)
6 Nora Rogö 2004 Jönköpings Simsällskap 2:14.05 +6.83
50m: 30.32
100m: 1:04.13
(33.81)
150m: 1:38.86
(34.73)
200m: 2:14.05
(35.19)
7 Julia Karlberg 2007 Linköpings Allmänna SS 2:14.12 +6.90
50m: 30.59
100m: 1:04.59
(34.00)
150m: 1:39.37
(34.78)
200m: 2:14.12
(34.75)
8 Tova Magnusson 2002 Jönköpings Simsällskap 2:15.44 +8.22
50m: 30.40
100m: 1:04.49
(34.09)
150m: 1:40.43
(35.94)
200m: 2:15.44
(35.01)
9 Rachel Omoruyi 2004 Jönköpings Simsällskap 2:16.65 +9.43
50m: 30.03
100m: 1:03.92
(33.89)
150m: 1:40.43
(36.51)
200m: 2:16.65
(36.22)
10 Wilma Svensson 2004 Jönköpings Simsällskap 2:17.31 +10.09
50m: 31.12
100m: 1:05.40
(34.28)
150m: 1:41.61
(36.21)
200m: 2:17.31
(35.70)
11 Ida Jonsson 2005 Jönköpings Simsällskap 2:19.12 +11.90
50m: 32.21
100m: 1:07.59
(35.38)
150m: 1:43.51
(35.92)
200m: 2:19.12
(35.61)
12 Elsa Linné 2003 Linköpings Allmänna SS 2:20.11 +12.89
50m: 32.56
100m: 1:07.74
(35.18)
150m: 1:44.18
(36.44)
200m: 2:20.11
(35.93)
13 Greta Sjögren 2007 Motala Simsällskap 2:20.18 +12.96
50m: 32.01
100m: 1:07.52
(35.51)
150m: 1:44.27
(36.75)
200m: 2:20.18
(35.91)
14 Darja Koutchinskaia 2003 Linköpings Allmänna SS 2:20.31 +13.09
50m: 30.32
100m: 1:04.86
(34.54)
150m: 1:42.61
(37.75)
200m: 2:20.31
(37.70)
15 Ella Sjö 2006 Växjö Simsällskap 2:20.65 +13.43
50m: 32.39
100m: 1:08.12
(35.73)
150m: 1:44.41
(36.29)
200m: 2:20.65
(36.24)
16 Evelina Johnsson 2004 Jönköpings Simsällskap 2:21.08 +13.86
50m: 32.63
100m: 1:08.39
(35.76)
150m: 1:44.85
(36.46)
200m: 2:21.08
(36.23)
17 Lily Viberg 2008 Jönköpings Simsällskap 2:21.28 +14.06
50m: 33.12
100m: 1:08.92
(35.80)
150m: 1:45.64
(36.72)
200m: 2:21.28
(35.64)
18 Wilma Ristl 2006 Jönköpings Simsällskap 2:21.32 +14.10
50m: 32.80
100m: 1:08.25
(35.45)
150m: 1:44.83
(36.58)
200m: 2:21.32
(36.49)
19 Iris Nyström 2004 Växjö Simsällskap 2:21.46 +14.24
50m: 32.86
100m: 1:08.54
(35.68)
150m: 1:45.36
(36.82)
200m: 2:21.46
(36.10)
20 Fanny Ivarsson 2007 Linköpings Allmänna SS 2:21.55 +14.33
50m: 33.48
100m: 1:09.78
(36.30)
150m: 1:46.72
(36.94)
200m: 2:21.55
(34.83)
21 Felicia Gustavsson 2006 Finspångs Simklubb 2:23.43 +16.21
50m: 33.42
100m: 1:09.50
(36.08)
150m: 1:46.16
(36.66)
200m: 2:23.43
(37.27)
22 Ester Sainz 2008 Jönköpings Simsällskap 2:24.00 +16.78
50m: 32.94
100m: 1:09.31
(36.37)
150m: 1:46.34
(37.03)
200m: 2:24.00
(37.66)
23 Kajsa Månsson 2003 Växjö Simsällskap 2:24.44 +17.22
50m: 32.99
100m: 1:09.60
(36.61)
150m: 1:47.19
(37.59)
200m: 2:24.44
(37.25)
24 Saga Quarles van Ufford 2008 Linköpings Allmänna SS 2:25.13 +17.91
50m: 34.25
100m: 1:11.45
(37.20)
150m: 1:48.67
(37.22)
200m: 2:25.13
(36.46)
25 Linnea Haraldsson 2005 Hvetlanda Simsällskap 2:25.61 +18.39
50m: 33.04
100m: 1:09.82
(36.78)
150m: 1:48.27
(38.45)
200m: 2:25.61
(37.34)
26 Ylva Andersson 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 2:25.62 +18.40
50m: 32.94
100m: 1:08.91
(35.97)
150m: 1:47.25
(38.34)
200m: 2:25.62
(38.37)
27 Emma Liis Eerik 2006 Linköpings Allmänna SS 2:26.13 +18.91
50m: 33.75
100m: 1:11.31
(37.56)
150m: 1:49.63
(38.32)
200m: 2:26.13
(36.50)
28 Vera Stefanovic 2006 Oskarshamns Simsällskap 2:26.84 +19.62
50m: 32.58
100m: 1:09.15
(36.57)
150m: 1:48.01
(38.86)
200m: 2:26.84
(38.83)
29 Ella Stensson 2005 Värnamo Simsällskap 2:28.51 +21.29
50m: 33.19
100m: 1:10.08
(36.89)
150m: 1:49.03
(38.95)
200m: 2:28.51
(39.48)
30 Jenny Fröstberg 2002 Kalmar Simsällskap 2:31.43 +24.21
50m: 33.41
100m: 1:10.68
(37.27)
150m: 1:50.72
(40.04)
200m: 2:31.43
(40.71)
31 Ida Svensson 2003 Älmhults Simsällskap 2:44.53 +37.31
50m: 35.55
100m: 1:16.87
(41.32)
150m: 2:00.88
(44.01)
200m: 2:44.53
(43.65)
Grenen officiell:  2021-10-23 10:27:15
2021-10-23 10:27:23 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Växjö Simsällskap
Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 3, 400m Medley Herrar 13 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 William Barkehed 2003 Linköpings Allmänna SS 4:43.18
50m: 29.58
100m: 1:04.03
(34.45)
150m: 1:40.99
(36.96)
200m: 2:17.13
(36.14)
250m: 2:57.23
(40.10)
300m: 3:38.58
(41.35)
350m: 4:11.24
(32.66)
400m: 4:43.18
(31.94)
2 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS 4:46.71 +3.53
50m: 29.32
100m: 1:03.40
(34.08)
150m: 1:40.84
(37.44)
200m: 2:17.84
(37.00)
250m: 2:58.60
(40.76)
300m: 3:39.85
(41.25)
350m: 4:13.70
(33.85)
400m: 4:46.71
(33.01)
3 Viktor Henrysson 2003 Jönköpings Simsällskap 4:53.72 +10.54
50m: 29.64
100m: 1:04.37
(34.73)
150m: 1:40.84
(36.47)
200m: 2:17.46
(36.62)
250m: 3:00.70
(43.24)
300m: 3:44.33
(43.63)
350m: 4:19.49
(35.16)
400m: 4:53.72
(34.23)
4 Carl Bönnemark 2006 Norrköpings Kappsimningsklubb 4:59.75 +16.57
50m: 30.16
100m: 1:06.68
(36.52)
150m: 1:45.17
(38.49)
200m: 2:22.88
(37.71)
250m: 3:06.31
(43.43)
300m: 3:50.90
(44.59)
350m: 4:26.48
(35.58)
400m: 4:59.75
(33.27)
5 David Bergqvist 2005 Jönköpings Simsällskap 5:00.43 +17.25
50m: 31.62
100m: 1:07.96
(36.34)
150m: 1:49.56
(41.60)
200m: 2:29.17
(39.61)
250m: 3:08.91
(39.74)
300m: 3:50.14
(41.23)
350m: 4:26.79
(36.65)
400m: 5:00.43
(33.64)
6 Jakob Starkenberg 2004 Jönköpings Simsällskap 5:02.83 +19.65
50m: 31.80
100m: 1:09.20
(37.40)
150m: 1:50.86
(41.66)
200m: 2:30.74
(39.88)
250m: 3:10.61
(39.87)
300m: 3:51.80
(41.19)
350m: 4:28.07
(36.27)
400m: 5:02.83
(34.76)
7 Melker Åkesson 2006 Jönköpings Simsällskap 5:04.26 +21.08
50m: 30.47
100m: 1:07.35
(36.88)
150m: 1:50.31
(42.96)
200m: 2:31.36
(41.05)
250m: 3:13.37
(42.01)
300m: 3:56.27
(42.90)
350m: 4:29.77
(33.50)
400m: 5:04.26
(34.49)
8 Theo Nordholm 2006 Jönköpings Simsällskap 5:05.62 +22.44
50m: 31.32
100m: 1:11.82
(40.50)
150m: 1:50.28
(38.46)
200m: 2:28.22
(37.94)
250m: 3:10.48
(42.26)
300m: 3:55.95
(45.47)
350m: 4:30.86
(34.91)
400m: 5:05.62
(34.76)
9 Linus Isaksson 2005 Linköpings Allmänna SS 5:10.37 +27.19
50m: 33.61
100m: 1:15.13
(41.52)
150m: 1:57.41
(42.28)
200m: 2:37.84
(40.43)
250m: 3:17.09
(39.25)
300m: 3:58.35
(41.26)
350m: 4:34.78
(36.43)
400m: 5:10.37
(35.59)
10 Szymon Machaj 2006 Kalmar Simsällskap 5:21.22 +38.04
50m: 31.14
100m: 1:08.47
(37.33)
150m: 1:48.61
(40.14)
200m: 2:27.96
(39.35)
250m: 3:15.05
(47.09)
300m: 4:04.56
(49.51)
350m: 4:43.92
(39.36)
400m: 5:21.22
(37.30)
- Hjalmar Mueller 2004 Simklubben Neptun 4:50.22 +7.04
50m: 28.34
100m: 1:02.04
(33.70)
150m: 1:41.14
(39.10)
200m: 2:20.65
(39.51)
250m: 2:58.57
(37.92)
300m: 3:37.76
(39.19)
350m: 4:15.21
(37.45)
400m: 4:50.22
(35.01)
Grenen officiell:  2021-10-23 10:38:30
2021-10-23 10:38:39 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Växjö Simsällskap
Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 4, 100m Medley Damer 13 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 1:05.60
50m: 29.22
100m: 1:05.60
(36.38)
2 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:05.66 +0.06
50m: 30.74
100m: 1:05.66
(34.92)
3 Ebba Holgersson 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:05.80 +0.20
50m: 30.83
100m: 1:05.80
(34.97)
4 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap 1:07.28 +1.68
50m: 31.96
100m: 1:07.28
(35.32)
5 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS 1:07.61 +2.01
50m: 30.61
100m: 1:07.61
(37.00)
6 Hilma Ihreborn 2005 Värnamo Simsällskap 1:08.86 +3.26
50m: 32.10
100m: 1:08.86
(36.76)
7 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 1:09.13 +3.53
50m: 30.23
100m: 1:09.13
(38.90)
8 Tove Gustafsson 2004 Växjö Simsällskap 1:11.03 +5.43
50m: 33.06
100m: 1:11.03
(37.97)
9 Ellen Havskog 2005 Växjö Simsällskap 1:11.82 +6.22
50m: 34.34
100m: 1:11.82
(37.48)
10 Rachel Omoruyi 2004 Jönköpings Simsällskap 1:12.10 +6.50
50m: 33.44
100m: 1:12.10
(38.66)
11 Natalie Stjärnås 2003 Jönköpings Simsällskap 1:12.15 +6.55
50m: 34.20
100m: 1:12.15
(37.95)
12 Amanda Thom 2005 Smålandsstenars Simsällskap 1:12.49 +6.89
50m: 35.48
100m: 1:12.49
(37.01)
13 Agnes Sjö 2004 Växjö Simsällskap 1:12.56 +6.96
50m: 33.21
100m: 1:12.56
(39.35)
14 Towe Andersson 2005 Växjö Simsällskap 1:13.32 +7.72
50m: 34.35
100m: 1:13.32
(38.97)
15 Erika Tudegård 2001 Linköpings Allmänna SS 1:13.43 +7.83
50m: 35.14
100m: 1:13.43
(38.29)
16 Hanna Persson 2004 Jönköpings Simsällskap 1:13.58 +7.98
50m: 36.67
100m: 1:13.58
(36.91)
17 Elsa Björnholm 2006 Linköpings Allmänna SS 1:13.70 +8.10
50m: 34.77
100m: 1:13.70
(38.93)
18 Tilda Arthursson 2003 Växjö Simsällskap 1:13.89 +8.29
50m: 35.32
100m: 1:13.89
(38.57)
19 Boglarka Kovacs 2006 Värnamo Simsällskap 1:14.38 +8.78
50m: 35.50
100m: 1:14.38
(38.88)
20 Sofia Holmqvist 2008 Linköpings Allmänna SS 1:14.41 +8.81
50m: 35.40
100m: 1:14.41
(39.01)
21 Klara Blickfors 2006 Oskarshamns Simsällskap 1:14.85 +9.25
50m: 33.70
100m: 1:14.85
(41.15)
22 Hanna Manninen 2006 Motala Simsällskap 1:14.90 +9.30
50m: 34.57
100m: 1:14.90
(40.33)
23 Isabella Dinic 2007 Kalmar Simsällskap 1:15.21 +9.61
50m: 35.50
100m: 1:15.21
(39.71)
24 Alice Björnholm 2008 Linköpings Allmänna SS 1:15.49 +9.89
50m: 36.13
100m: 1:15.49
(39.36)
25 Lily Provencher 2005 Växjö Simsällskap 1:15.70 +10.10
50m: 35.17
100m: 1:15.70
(40.53)
26 Elin Cronqvist 2005 Växjö Simsällskap 1:15.86 +10.26
50m: 35.11
100m: 1:15.86
(40.75)
27 Moa Olehag-Fornander 2005 Linköpings Allmänna SS 1:16.11 +10.51
50m: 35.98
100m: 1:16.11
(40.13)
28 Engla Dunhagen 2006 Finspångs Simklubb 1:16.32 +10.72
50m: 35.99
100m: 1:16.32
(40.33)
29 Frida Holmqvist 2005 Linköpings Allmänna SS 1:16.39 +10.79
50m: 35.97
100m: 1:16.39
(40.42)
30 Annie Seppälä 2004 Smålandsstenars Simsällskap 1:16.75 +11.15
50m: 35.57
100m: 1:16.75
(41.18)
31 Sofia Marcusson 2005 Kalmar Simsällskap 1:16.77 +11.17
50m: 35.20
100m: 1:16.77
(41.57)
32 Noe Oguni 2005 Smålandsstenars Simsällskap 1:20.79 +15.19
50m: 37.49
100m: 1:20.79
(43.30)
33 Ida Svensson 2003 Älmhults Simsällskap 1:26.31 +20.71
50m: 39.89
100m: 1:26.31
(46.42)
34 Elsa  Haglund 2004 Älmhults Simsällskap 1:26.44 +20.84
50m: 38.95
100m: 1:26.44
(47.49)
35 Linda Wörndle 1982 Växjö Simsällskap 1:27.48 +21.88
50m: 40.28
100m: 1:27.48
(47.20)
Grenen officiell:  2021-10-23 10:47:28
2021-10-23 10:47:36 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Växjö Simsällskap
Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 5, 100m Frisim Herrar 13 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Martin Falk 1999 Linköpings Allmänna SS 52.79
50m: 25.70
100m: 52.79
(27.09)
2 Philip Turkowitch 2003 Kalmar Simsällskap 53.16 +0.37
50m: 25.40
100m: 53.16
(27.76)
3 Markus Stahre 2004 Linköpings Allmänna SS 53.72 +0.93
50m: 25.77
100m: 53.72
(27.95)
4 Lucas Humling 2005 Linköpings Allmänna SS 54.08 +1.29
50m: 26.08
100m: 54.08
(28.00)
5 Nikola Petrovic 2004 Norrköpings Kappsimningsklubb 54.27 +1.48
50m: 25.57
100m: 54.27
(28.70)
6 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 54.41 +1.62
50m: 25.66
100m: 54.41
(28.75)
7 Ville Seppälä 2004 Smålandsstenars Simsällskap 54.84 +2.05
50m: 26.47
100m: 54.84
(28.37)
8 Job Sanders 2003 Jönköpings Simsällskap 54.88 +2.09
50m: 26.29
100m: 54.88
(28.59)
9 Dennis Partanen 2003 Jönköpings Simsällskap 54.97 +2.18
50m: 26.39
100m: 54.97
(28.58)
10 Gabriel Eriksson 2004 Jönköpings Simsällskap 55.16 +2.37
50m: 26.57
100m: 55.16
(28.59)
11 Anton Hegmegi 2005 Jönköpings Simsällskap 55.25 +2.46
50m: 26.55
100m: 55.25
(28.70)
12 Fabian Lagström 2004 Motala Simsällskap 55.51 +2.72
50m: 26.88
100m: 55.51
(28.63)
13 Sergej Basov 2003 Norrköpings Kappsimningsklubb 55.60 +2.81
50m: 26.26
100m: 55.60
(29.34)
14 Emanuel Tidåsen 2002 Växjö Simsällskap 55.76 +2.97
50m: 26.41
100m: 55.76
(29.35)
14 Olle Almén 2003 Linköpings Allmänna SS 55.76 +2.97
50m: 27.04
100m: 55.76
(28.72)
16 William Norén 2006 Norrköpings Kappsimningsklubb 56.14 +3.35
50m: 26.80
100m: 56.14
(29.34)
17 Anton Bäckman 2003 Värnamo Simsällskap 56.15 +3.36
50m: 26.79
100m: 56.15
(29.36)
18 Linus Kling 2004 Växjö Simsällskap 56.16 +3.37
50m: 26.92
100m: 56.16
(29.24)
19 Edvin Karlsson 2004 Motala Simsällskap 56.26 +3.47
50m: 26.69
100m: 56.26
(29.57)
20 Theo Ståhle 2006 Växjö Simsällskap 56.31 +3.52
50m: 26.84
100m: 56.31
(29.47)
21 Mattias Jönsson 2006 Växjö Simsällskap 56.84 +4.05
50m: 27.35
100m: 56.84
(29.49)
22 David Axelsson 2004 Linköpings Allmänna SS 56.90 +4.11
50m: 27.42
100m: 56.90
(29.48)
23 Naevid Kiasat 2001 Linköpings Allmänna SS 56.93 +4.14
50m: 27.39
100m: 56.93
(29.54)
24 Viktor Malysjev 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb 57.38 +4.59
50m: 27.99
100m: 57.38
(29.39)
25 Ossian Lagström 2003 Oskarshamns Simsällskap 57.71 +4.92
50m: 27.56
100m: 57.71
(30.15)
26 Victor Ekblad 2004 Jönköpings Simsällskap 57.91 +5.12
50m: 27.78
100m: 57.91
(30.13)
27 David Ullstrand 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 57.93 +5.14
50m: 27.56
100m: 57.93
(30.37)
28 Ruben Staaf 2002 Linköpings Allmänna SS 58.28 +5.49
50m: 28.22
100m: 58.28
(30.06)
29 Olof Karlsson 2008 Linköpings Allmänna SS 58.57 +5.78
50m: 28.04
100m: 58.57
(30.53)
30 Jakob Kramer 2007 Jönköpings Simsällskap 58.59 +5.80
50m: 28.31
100m: 58.59
(30.28)
31 Fredrik Höglund 2006 Linköpings Allmänna SS 58.65 +5.86
50m: 27.75
100m: 58.65
(30.90)
32 Oskar Glawing 2005 Finspångs Simklubb 58.66 +5.87
50m: 27.55
100m: 58.66
(31.11)
33 Albin Tallbäck 2005 Värnamo Simsällskap 59.26 +6.47
50m: 27.99
100m: 59.26
(31.27)
34 Victor Löndal 2003 Markaryds Simsällskap 59.28 +6.49
50m: 28.37
100m: 59.28
(30.91)
35 Arthur Forsfält 2008 Motala Simsällskap 59.31 +6.52
50m: 28.19
100m: 59.31
(31.12)
35 Szymon Machaj 2006 Kalmar Simsällskap 59.31 +6.52
50m: 28.43
100m: 59.31
(30.88)
37 Elvis Ericson 2005 Linköpings Allmänna SS 59.73 +6.94
50m: 28.34
100m: 59.73
(31.39)
38 Noel Nilsson 2007 Växjö Simsällskap 59.74 +6.95
50m: 28.14
100m: 59.74
(31.60)
39 Troy Eriksson 2006 Motala Simsällskap 59.98 +7.19
50m: 27.63
100m: 59.98
(32.35)
40 Simon Axelsson 2006 Linköpings Allmänna SS 1:00.29 +7.50
50m: 28.95
100m: 1:00.29
(31.34)
41 Johan Hjelmberg 2005 Växjö Simsällskap 1:00.42 +7.63
50m: 28.61
100m: 1:00.42
(31.81)
42 Justin Rineholm 2006 Linköpings Allmänna SS 1:00.71 +7.92
50m: 28.53
100m: 1:00.71
(32.18)
43 Daniel Shebalin 2002 Älmhults Simsällskap 1:00.81 +8.02
50m: 28.50
100m: 1:00.81
(32.31)
44 Anders Runeqvist 2005 Värnamo Simsällskap 1:00.91 +8.12
50m: 28.63
100m: 1:00.91
(32.28)
45 Robin Lundqvist 2005 Linköpings Allmänna SS 1:01.35 +8.56
50m: 29.15
100m: 1:01.35
(32.20)
46 Marcus Manninen 2004 Motala Simsällskap 1:01.39 +8.60
50m: 29.11
100m: 1:01.39
(32.28)
47 Jacob Lindström 2005 Jönköpings Simsällskap 1:01.46 +8.67
50m: 29.72
100m: 1:01.46
(31.74)
48 Johan Wiloboken 1999 Älmhults Simsällskap 1:05.63 +12.84
50m: 30.80
100m: 1:05.63
(34.83)
49 Edvin Söderlind 2005 Värnamo Simsällskap 1:35.82 +43.03 S6
50m: 45.73
100m: 1:35.82
(50.09)
- Viktor Svärd 2005 Simklubben Ägir 53.28 +0.49
50m: 25.57
100m: 53.28
(27.71)
Grenen officiell:  2021-10-23 11:09:10
2021-10-23 11:09:17 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Växjö Simsällskap
Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 6, 100m Ryggsim Damer 13 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 1:02.77
50m: 30.00
100m: 1:02.77
(32.77)
2 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 1:04.57 +1.80
50m: 30.64
100m: 1:04.57
(33.93)
3 Nina Gustavsson 2006 Växjö Simsällskap 1:07.53 +4.76
50m: 32.80
100m: 1:07.53
(34.73)
4 Althaea Süsskind 2007 Linköpings Allmänna SS 1:07.83 +5.06
50m: 32.36
100m: 1:07.83
(35.47)
5 Agnes Pehrsson 2007 Växjö Simsällskap 1:08.94 +6.17
50m: 33.36
100m: 1:08.94
(35.58)
6 Lena Årebo 2002 Linköpings Allmänna SS 1:10.00 +7.23
50m: 33.95
100m: 1:10.00
(36.05)
7 Tove Gustafsson 2004 Växjö Simsällskap 1:10.15 +7.38
50m: 34.24
100m: 1:10.15
(35.91)
8 Hilda Linné 2000 Linköpings Allmänna SS 1:10.84 +8.07
50m: 33.70
100m: 1:10.84
(37.14)
9 Olivia Gustafsson 2004 Linköpings Allmänna SS 1:11.13 +8.36
50m: 34.53
100m: 1:11.13
(36.60)
10 Alina Andersson 2007 Nässjö SLS 1:11.22 +8.45
50m: 34.63
100m: 1:11.22
(36.59)
11 Klara Blickfors 2006 Oskarshamns Simsällskap 1:12.00 +9.23
50m: 35.30
100m: 1:12.00
(36.70)
12 Lisa Enwide 2007 Kalmar Simsällskap 1:12.30 +9.53
50m: 34.46
100m: 1:12.30
(37.84)
13 Fidelie Olsson - Lindqvist 2008 Oskarshamns Simsällskap 1:12.46 +9.69
50m: 35.08
100m: 1:12.46
(37.38)
14 Amelia Hultqvist 2007 Växjö Simsällskap 1:12.50 +9.73
50m: 34.28
100m: 1:12.50
(38.22)
15 Rachel Omoruyi 2004 Jönköpings Simsällskap 1:13.62 +10.85
50m: 35.79
100m: 1:13.62
(37.83)
16 Wilma Svensson 2004 Jönköpings Simsällskap 1:13.79 +11.02
50m: 35.45
100m: 1:13.79
(38.34)
17 Darja Koutchinskaia 2003 Linköpings Allmänna SS 1:14.01 +11.24
50m: 35.00
100m: 1:14.01
(39.01)
18 Ella Sjö 2006 Växjö Simsällskap 1:14.63 +11.86
50m: 36.26
100m: 1:14.63
(38.37)
19 Sofia Holmqvist 2008 Linköpings Allmänna SS 1:15.39 +12.62
50m: 37.01
100m: 1:15.39
(38.38)
20 Stefanie Petrovic 2003 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:16.02 +13.25
50m: 36.31
100m: 1:16.02
(39.71)
21 Emma Werner 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:16.32 +13.55
50m: 36.42
100m: 1:16.32
(39.90)
22 Emma Liis Eerik 2006 Linköpings Allmänna SS 1:16.36 +13.59
50m: 36.78
100m: 1:16.36
(39.58)
23 Felicia Gustavsson 2006 Finspångs Simklubb 1:16.40 +13.63
50m: 36.73
100m: 1:16.40
(39.67)
24 Lovisa Svensson 2002 Värnamo Simsällskap 1:16.78 +14.01
50m: 36.78
100m: 1:16.78
(40.00)
- Gresa Hasi 2008 Smålandsstenars Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2021-10-23 11:18:35
2021-10-23 11:18:41 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Växjö Simsällskap
Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 7, 100m Bröstsim Herrar 13 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS 1:03.04
50m: 29.56
100m: 1:03.04
(33.48)
2 Elliot Fielder 2003 Motala Simsällskap 1:04.96 +1.92
50m: 30.61
100m: 1:04.96
(34.35)
3 Petter Cyrén 1996 Linköpings Allmänna SS 1:05.04 +2.00
50m: 30.24
100m: 1:05.04
(34.80)
4 Alvin Eriksson 2003 Växjö Simsällskap 1:07.36 +4.32
50m: 31.31
100m: 1:07.36
(36.05)
5 David Bergqvist 2005 Jönköpings Simsällskap 1:08.54 +5.50
50m: 32.14
100m: 1:08.54
(36.40)
6 Amir Pehlivanovic 2004 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:08.92 +5.88
50m: 32.22
100m: 1:08.92
(36.70)
7 Melker Åkesson 2006 Jönköpings Simsällskap 1:09.60 +6.56
50m: 32.69
100m: 1:09.60
(36.91)
8 Gustav Hammarstedt 2002 Växjö Simsällskap 1:09.83 +6.79
50m: 32.87
100m: 1:09.83
(36.96)
9 Gustav Edlund 2004 Linköpings Allmänna SS 1:09.87 +6.83
50m: 32.52
100m: 1:09.87
(37.35)
10 Erik Andersson 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:09.95 +6.91
50m: 32.43
100m: 1:09.95
(37.52)
11 Job Sanders 2003 Jönköpings Simsällskap 1:10.22 +7.18
50m: 32.96
100m: 1:10.22
(37.26)
12 Alwin Edqvist 2006 Växjö Simsällskap 1:10.24 +7.20
50m: 32.60
100m: 1:10.24
(37.64)
13 Felix Sandstedt 2007 Jönköpings Simsällskap 1:11.98 +8.94
50m: 34.06
100m: 1:11.98
(37.92)
14 Hugo Hermansson 2004 Växjö Simsällskap 1:12.35 +9.31
50m: 33.66
100m: 1:12.35
(38.69)
15 Victor Löndal 2003 Markaryds Simsällskap 1:13.41 +10.37
50m: 34.81
100m: 1:13.41
(38.60)
16 Linus Isaksson 2005 Linköpings Allmänna SS 1:13.62 +10.58
50m: 34.65
100m: 1:13.62
(38.97)
17 Joel Wall 2008 Växjö Simsällskap 1:13.89 +10.85
50m: 34.71
100m: 1:13.89
(39.18)
18 Kevin Sixtensson 2006 Linköpings Allmänna SS 1:14.08 +11.04
50m: 34.31
100m: 1:14.08
(39.77)
19 Ossian Lagström 2003 Oskarshamns Simsällskap 1:14.69 +11.65
50m: 35.43
100m: 1:14.69
(39.26)
20 Theo Nordholm 2006 Jönköpings Simsällskap 1:16.14 +13.10
50m: 34.73
100m: 1:16.14
(41.41)
21 Viktor Mattsson 2005 Växjö Simsällskap 1:16.54 +13.50
50m: 35.65
100m: 1:16.54
(40.89)
22 Johan Hjelmberg 2005 Växjö Simsällskap 1:19.79 +16.75
50m: 36.52
100m: 1:19.79
(43.27)
23 Erik Wiloboken 2002 Älmhults Simsällskap 1:19.95 +16.91
50m: 36.32
100m: 1:19.95
(43.63)
24 Edvin Söderlind 2005 Värnamo Simsällskap 2:07.99 +1:04.95 SB6
50m: 58.74
100m: 2:07.99
(1:09.25)
- Hjalmar Mueller 2004 Simklubben Neptun 1:05.45 +2.41
50m: 31.23
100m: 1:05.45
(34.22)
- Jakob Starkenberg 2004 Jönköpings Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2021-10-23 11:26:58
2021-10-23 11:27:06 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Växjö Simsällskap
Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 8, 50m Bröstsim Damer 13 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ebba Holgersson 2005 Norrköpings Kappsimningsklubb 33.34
2 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb 33.40 +0.06
3 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap 33.62 +0.28
4 Hilma Ihreborn 2005 Värnamo Simsällskap 34.71 +1.37
5 Amanda Thom 2005 Smålandsstenars Simsällskap 35.29 +1.95
6 Hanna Persson 2004 Jönköpings Simsällskap 35.41 +2.07
7 Erika Tudegård 2001 Linköpings Allmänna SS 35.45 +2.11
8 My Persson Sjölander 2007 Nässjö SLS 35.71 +2.37
9 Lena Årebo 2002 Linköpings Allmänna SS 36.43 +3.09
10 Boglarka Kovacs 2006 Värnamo Simsällskap 36.60 +3.26
11 Tilda Arthursson 2003 Växjö Simsällskap 36.69 +3.35
12 Isabella Dinic 2007 Kalmar Simsällskap 36.79 +3.45
13 Ellen Havskog 2005 Växjö Simsällskap 36.90 +3.56
14 Towe Andersson 2005 Växjö Simsällskap 36.98 +3.64
15 Amelia Hultqvist 2007 Växjö Simsällskap 37.31 +3.97
16 Josefine Karlsson 2008 Oskarshamns Simsällskap 37.87 +4.53
17 Agnes Sjö 2004 Växjö Simsällskap 37.96 +4.62
18 Emma Bergqvist 2007 Jönköpings Simsällskap 38.08 +4.74
19 Elsa Björnholm 2006 Linköpings Allmänna SS 38.17 +4.83
20 Alice Björnholm 2008 Linköpings Allmänna SS 38.24 +4.90
21 Wilma Ristl 2006 Jönköpings Simsällskap 38.25 +4.91
22 Elin Cronqvist 2005 Växjö Simsällskap 38.62 +5.28
23 Hanna Manninen 2006 Motala Simsällskap 38.92 +5.58
24 Engla Dunhagen 2006 Finspångs Simklubb 39.74 +6.40
25 Moa Olehag-Fornander 2005 Linköpings Allmänna SS 39.87 +6.53
26 Elsa  Haglund 2004 Älmhults Simsällskap 41.82 +8.48
Grenen officiell:  2021-10-23 11:31:21
2021-10-23 11:31:25 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Växjö Simsällskap
Document
Resultat
Östsvenska Mästerskapen
Plats: Arrangör: Växjö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar 13 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emil Kernen 2002 Norrköpings Kappsimningsklubb 26.73
2 Martin Falk 1999 Linköpings Allmänna SS 26.78 +0.05
3 Emanuel Tidåsen 2002 Växjö Simsällskap 27.36 +0.63
4 Anton Hegmegi 2005 Jönköpings Simsällskap 28.09 +1.36
5 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS 28.35 +1.62
6 Viktor Henrysson 2003 Jönköpings Simsällskap 28.43 +1.70
7 William Myrlander 1997 Nässjö SLS 28.59 +1.86
8 Christoffer Dellhede 2001 Linköpings Allmänna SS 28.63 +1.90
9 Ville Seppälä 2004 Smålandsstenars Simsällskap 28.90 +2.17
10 Philip Turkowitch 2003 Kalmar Simsällskap 28.91 +2.18
11 Markus Stahre 2004 Linköpings Allmänna SS 29.01 +2.28
12 Jacob Hellman 2006 Norrköpings Kappsimningsklubb 29.03 +2.30
13 Gustav Fahlström 2005 Motala Simsällskap 29.04 +2.31
14 Nikola Petrovic 2004 Norrköpings Kappsimningsklubb