2022-09-27   12:09:46
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för DM, 25m, 2021

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 1, 4x100m Frisim Damer - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Täby Sim Lag 1 17 664 3:56.64
Mathilda Sandberg 2005 BR2805 +0.53 28.03 58.46 58.46
Tindra Karjanmaa 2004 BA2204 +0.20 28.49 59.31 1:57.77
Filippa Bolling 2004 BA8404 +0.28 28.60 1:00.55 2:58.32
Emmy Hällkvist 2008 AF0208 -.-- 27.39 58.32 3:56.64
2 Simklubben Neptun Lag 1 27 663 3:56.78 +0.14
Rebecca Mattsson 1995 AQ0295 +0.66 28.37 59.82 59.82
Christine Ekman 1994 AE8294 +0.28 28.02 58.84 1:58.66
Lovisa Ramsten 2005 BK1605 +0.37 27.43 59.11 2:57.77
Linnea Gyllberg 2000 AL4800 0.00 27.83 59.01 3:56.78
3 Södertörns Simsällskap 24 652 3:58.12 +1.48
Josefin Ossmyr 1999 AS0299 +0.63 27.31 57.35 57.35
Alva Qvist 2006 BR5406 +0.30 28.88 1:01.40 1:58.75
Elin Lundgren 2003 AW2603 +0.35 28.54 59.45 2:58.20
Vilma Unnermark 1997 AI9697 +0.09 28.50 59.92 3:58.12
4 Väsby Simsällskap 20 634 4:00.32 +3.68
Maxine Egner 2004 CB8404 +0.60 28.09 58.65 58.65
Ebba Andersson 2001 AL2601 +0.25 28.56 59.78 1:58.43
Jessika Watanabe 2006 AW3606 +0.45 28.42 1:00.36 2:58.79
Elsa Svahn 2007 AG9607 +0.45 29.03 1:01.53 4:00.32
5 Solna Sundbyberg SS 04 29 627 4:01.19 +4.55
Therese Baltzarsson 2001 AE5201 +0.63 29.03 1:00.55 1:00.55
Thea Bergström 2007 AK9807 +0.39 28.68 59.96 2:00.51
Nadja Salomonsson 1992 AD2892 +0.47 29.33 1:02.44 3:02.95
Alice Velden 2005 AO2405 +0.44 27.72 58.24 4:01.19
6 Stockholms Kappsimningsklub 19 615 4:02.82 +6.18
Nora Segerström 2002 BM0802 +0.75 28.49 1:00.29 1:00.29
Sara Torstensson 2004 AW3604 -0.02 28.68 59.89 2:00.18
Isabel Teglöf 2003 AZ3203 +0.28 29.07 1:01.13 3:01.31
Johanna Bagelius 2004 BB4604 -0.03 28.86 1:01.51 4:02.82
7 Järfälla Simsällskap Lag 1 17 581 4:07.50 +10.86
Louise Hertegren 2004 AD0604 +0.69 29.05 1:01.03 1:01.03
Linn Bengtsson 2007 AB9207 +0.67 29.77 1:02.05 2:03.08
Mira Wallin 2006 AC6406 +0.45 29.34 1:01.98 3:05.06
Olivia Elmquist 2007 AH2607 +0.68 29.86 1:02.44 4:07.50
8 Täby Sim Lag 2 18 577 4:08.05 +11.41
Jennifer Nyblom 2003 AC1603 +0.68 29.07 1:02.59 1:02.59
Emma Alsén 2007 AJ5207 +0.16 29.13 1:01.51 2:04.10
Moa Zetterström 2005 AA9805 +0.34 29.15 1:02.90 3:07.00
Clara Westerdahl 2005 BG4605 +0.28 28.98 1:01.05 4:08.05
9 Spårvägen Simförening 18 576 4:08.10 +11.46
Alma Thunberg 2005 AV1605 +0.76 28.63 1:00.30 1:00.30
Tone Sandsjö 2003 AF5403 +0.40 30.06 1:01.95 2:02.25
Alexandra Alkas Alias 2006 AE2406 +0.40 29.96 1:03.29 3:05.54
Lisa Uddeholt 2005 AX6405 +0.39 29.47 1:02.56 4:08.10
10 Skuru Idrottsklubb 16 541 4:13.44 +16.80
Emma Lundberg 2005 BR0405 +0.58 29.15 1:00.69 1:00.69
Alva Furingsten 2006 AH5806 -.-- 30.28 1:02.48 2:03.17
Bonnie Tham 2006 BG5406 -.-- 31.02 1:05.31 3:08.48
Matilda Bergström 2005 AU9605 -.-- 30.62 1:04.96 4:13.44
11 Täby Sim Lag 3 16 533 4:14.61 +17.97
Moa Nyblom 2005 AA5605 +0.40 29.95 1:04.09 1:04.09
Hanna Gong 2007 AN2807 -.-- 29.38 1:03.11 2:07.20
Agnes Gustavsson 2005 AV3405 -.-- 30.88 1:05.01 3:12.21
Ella Thermaenius 2005 BB7405 +0.19 29.97 1:02.40 4:14.61
12 Solna Sundbyberg SS 04 lag 2 17 500 4:20.19 +23.55
Leah Ishaq 2006 AO6406 +0.59 30.46 1:05.79 1:05.79
Elsa Lövquist 2004 BD6604 +0.15 30.02 1:03.77 2:09.56
Wilma Danielsson 2006 AJ1206 +0.63 31.23 1:05.41 3:14.97
Cornelia Utgren 2007 AL6207 +0.36 30.71 1:05.22 4:20.19
- Simklubben Neptun lag 2 28 DSQ
Kiira Mauranen 1999 BT0499 +0.61
Tiffani Segerbrand 1999 AI0699 -0.11
Josefin Lindkvist 1993 AK4493 +0.28
Vilma Brolund 2001 AO9801 +0.24
Grenen officiell:  2021-10-23 09:45:22
2021-10-23 09:46:23 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 2, 4x100m Frisim Herrar - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Simklubben Neptun 38 696 3:26.48
Olle Sköld 1999 AK4599 +0.67 23.95 50.23 50.23
Gustav Hökfelt 1994 AS1594 +0.19 23.47 49.55 1:39.78
Kristian Kron 1992 AY2192 +0.12 24.55 52.73 2:32.51
Petter Stymne 1983 AB6983 +0.26 24.78 53.97 3:26.48
2 Simklubben Neptun lag 2 35 691 3:26.97 +0.49
Simon Sjödin 1986 AG6786 +0.66 24.23 50.19 50.19
Klaudius  Schreck 2001 AN2701 +0.17 24.65 51.99 1:42.18
Morris Martin 2004 AH0504 +0.23 25.04 52.93 2:35.11
Karl Gustav Gérnyi 1999 AG9599 +0.34 24.67 51.86 3:26.97
3 Stockholmspolisens IF Simföre 35 647 3:31.57 +5.09
Jacob Danielsson 1998 AB9798 +0.64 23.93 50.74 50.74
Pijus Guvenius 2003 AO0303 +0.10 26.14 54.79 1:45.53
Rik Op het Veld 1986 AL2386 +0.25 25.82 55.69 2:41.22
Erik Falk 2003 AL0103 +0.25 23.93 50.35 3:31.57
4 Spårvägen Simförening 19 646 3:31.63 +5.15
Rasmus Hanson 2003 AB1303 +0.58 25.00 52.93 52.93
Gustav Henriksen 2002 AM1702 +0.15 24.53 51.50 1:44.43
Andreas Wallén 2002 AP9302 +0.32 25.58 54.16 2:38.59
Oliver Erneholm 2003 AO4503 +0.13 25.30 53.04 3:31.63
5 Väsby Simsällskap 22 612 3:35.49 +9.01
Jonathan Douib 2000 AS8100 +0.69 25.26 52.75 52.75
Karl Frylmark 1999 AK6599 +0.25 25.38 53.92 1:46.67
Christopher Lindholm 2002 AQ1702 +0.19 26.19 54.38 2:41.05
Marcus Johnsson 2002 AN2502 +0.18 25.28 54.44 3:35.49
6 Solna Sundbyberg SS 04 20 594 3:37.70 +11.22
Kalle Voigt 2001 AK8901 +0.62 26.95 54.91 54.91
Johan Hennert 2001 AL6901 +0.08 25.46 53.32 1:48.23
Leonardo Montes 2002 AN2902 +0.11 25.54 55.05 2:43.28
Leo Jakobsson 2002 AG4302 +0.04 25.87 54.42 3:37.70
7 Väsby Simsällskap lag 2 21 564 3:41.50 +15.02
Carl Göransson 2000 AQ8300 +0.71 26.44 55.80 55.80
William Malmborg 2003 AW8503 +0.30 25.81 54.02 1:49.82
Linus Areblad 2004 AI9504 +0.54 26.58 55.26 2:45.08
Gustav Leifsen 2002 BO3102 +0.43 27.33 56.42 3:41.50
8 Södertörns Simsällskap 19 562 3:41.72 +15.24
Theodor Fridh 2002 AT3302 +0.68 26.47 55.02 55.02
Sam Hamzehnejad 2006 AI1306 +0.46 27.08 56.85 1:51.87
Emil Gunnarsson 2004 AM0504 +0.32 26.10 55.48 2:47.35
Mattias Kvist 2003 AB5503 +0.14 25.73 54.37 3:41.72
9 Täby Sim Lag 1 18 552 3:43.10 +16.62
Simon Seel 2003 AO0903 +0.66 26.74 55.60 55.60
Noah Juhlin Fredriksson 2005 AI2505 +0.20 25.29 53.66 1:49.26
Caspian Humble 2005 AO6705 +0.37 26.90 57.86 2:47.12
Leo Güleryüz 2006 AA4906 +0.28 26.52 55.98 3:43.10
10 Täby Sim Lag 2 18 543 3:44.22 +17.74
Eric Risland 2006 AZ2306 +0.64 26.58 56.22 56.22
Robin Suves 2006 AS1306 +0.37 27.22 56.81 1:53.03
David Alonso 2003 AS6703 +0.18 25.59 54.91 2:47.94
Victor Karell 2003 AF7103 +0.46 26.43 56.28 3:44.22
11 Järfälla Simsällskap 17 524 3:46.96 +20.48
Nils Malmberg 2004 AI3504 +0.56 26.42 55.53 55.53
Henry Israelsson 2006 AK9706 +0.40 26.60 55.71 1:51.24
John Zetterqvist 2004 AH6504 +0.26 27.03 56.97 2:48.21
Carl Omberg 2005 AZ8105 +0.05 27.91 58.75 3:46.96
12 Solna Sundbyberg SS 04 lag 2 19 512 3:48.65 +22.17
Douglas Reuterskiöld 2002 AM1302 +0.68 26.28 55.36 55.36
Linus Thörn 2002 AN6102 +0.28 26.70 55.95 1:51.31
Tee Thern 2006 AC3106 +0.28 27.40 58.44 2:49.75
Malkolm Nömm 2005 AT6905 +0.18 27.41 58.90 3:48.65
13 Väsby Simsällskap lag 3 18 494 3:51.47 +24.99
Eddie Peng 2007 AA7707 +0.48 26.70 55.63 55.63
Daniel Bebenek 2006 AC4706 +0.24 27.24 57.29 1:52.92
Ragnar Simonsson 2004 AM1904 +0.07 27.50 58.12 2:51.04
Rasmus Skyving 2003 AB2703 +0.18 28.48 1:00.43 3:51.47
Grenen officiell:  2021-10-23 09:57:54
2021-10-23 09:58:13 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 3, 100m Medley Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mathilda Sandberg 2005 Täby Sim +0.59 678 1:04.32
50m: 29.33
100m: 1:04.32
(34.99)
2 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun +0.62 609 1:06.65 +2.33
50m: 31.28
100m: 1:06.65
(35.37)
3 Lea Granert 2001 Stockholmspolisens IF SF +0.71 587 1:07.49 +3.17
50m: 31.51
100m: 1:07.49
(35.98)
4 Nora Segerström 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.60 583 1:07.62 +3.30
50m: 31.72
100m: 1:07.62
(35.90)
5 Vilma Lindberg 2004 Södertälje Simsällskap +0.69 577 1:07.86 +3.54
50m: 31.74
100m: 1:07.86
(36.12)
6 Jennifer Nyblom 2003 Täby Sim +0.72 573 1:08.03 +3.71
50m: 31.79
100m: 1:08.03
(36.24)
7 Elvira Lönnberg Flores 2006 Spårvägen Simförening +0.67 559 1:08.58 +4.26
50m: 30.73
100m: 1:08.58
(37.85)
8 Michelle Wissinger 2004 Spårvägen Simförening +0.59 551 1:08.92 +4.60
50m: 31.82
100m: 1:08.92
(37.10)
9 Tone Sandsjö 2003 Spårvägen Simförening +0.54 549 1:08.99 +4.67
50m: 33.58
100m: 1:08.99
(35.41)
10 Linnea Farrar 2006 Simklubben Neptun -.-- 535 1:09.59 +5.27
50m: 32.86
100m: 1:09.59
(36.73)
11 Alicia Söderlind 2005 Tyresö Simsällskap -.-- 532 1:09.72 +5.40
50m: 32.11
100m: 1:09.72
(37.61)
12 Roya Tittelbach 2003 Väsby Simsällskap +0.74 531 1:09.75 +5.43
50m: 32.02
100m: 1:09.75
(37.73)
13 Sara Torstensson 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.65 525 1:10.03 +5.71
50m: 32.66
100m: 1:10.03
(37.37)
14 Moa Nyblom 2005 Täby Sim +0.55 505 1:10.92 +6.60
50m: 32.67
100m: 1:10.92
(38.25)
15 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb +0.70 505 1:10.95 +6.63
50m: 33.31
100m: 1:10.95
(37.64)
16 Alwa Widmark 2002 Södertörns Simsällskap +0.53 486 1:11.85 +7.53
50m: 32.97
100m: 1:11.85
(38.88)
- Ella Renholm 2006 Väsby Simsällskap +0.54 DSQ
Grenen officiell:  2021-10-23 10:10:22
2021-10-23 10:10:30 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun +0.68 660 2:17.99
50m: 31.82
100m: 1:06.90
(35.08)
150m: 1:43.03
(36.13)
200m: 2:17.99
(34.96)
2 Markus Charlton 2001 Simklubben Neptun +0.64 656 2:18.26 +0.27
50m: 30.40
100m: 1:04.55
(34.15)
150m: 1:39.83
(35.28)
200m: 2:18.26
(38.43)
3 Elias Lyth 2004 Wisby Simsällskap +0.77 623 2:20.62 +2.63
50m: 32.42
100m: 1:07.95
(35.53)
150m: 1:44.64
(36.69)
200m: 2:20.62
(35.98)
4 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.60 618 2:21.01 +3.02
50m: 32.42
100m: 1:08.88
(36.46)
150m: 1:45.08
(36.20)
200m: 2:21.01
(35.93)
5 Hugo Westholm 2004 Täby Sim +0.70 580 2:24.08 +6.09
50m: 33.19
100m: 1:10.94
(37.75)
150m: 1:48.29
(37.35)
200m: 2:24.08
(35.79)
6 David Kaspervik 2003 Spårvägen Simförening +0.78 573 2:24.62 +6.63
50m: 32.73
100m: 1:09.03
(36.30)
150m: 1:46.37
(37.34)
200m: 2:24.62
(38.25)
7 Theo Djuphammar 2005 Simklubben Neptun +0.59 548 2:26.80 +8.81
50m: 32.29
100m: 1:10.61
(38.32)
150m: 1:48.67
(38.06)
200m: 2:26.80
(38.13)
8 Filip Antlöv 1998 Södertörns Simsällskap +0.73 543 2:27.20 +9.21
50m: 33.14
100m: 1:10.83
(37.69)
150m: 1:48.88
(38.05)
200m: 2:27.20
(38.32)
9 Elton Söderberg 2006 Södertälje Simsällskap +0.58 522 2:29.17 +11.18
50m: 33.31
100m: 1:10.77
(37.46)
150m: 1:49.82
(39.05)
200m: 2:29.17
(39.35)
10 Oliver Erneholm 2003 Spårvägen Simförening +0.65 519 2:29.45 +11.46
50m: 33.50
100m: 1:11.70
(38.20)
150m: 1:50.47
(38.77)
200m: 2:29.45
(38.98)
11 Andreas Wallén 2002 Spårvägen Simförening +0.65 517 2:29.69 +11.70
50m: 33.05
100m: 1:11.59
(38.54)
150m: 1:50.34
(38.75)
200m: 2:29.69
(39.35)
12 Jack Sjöberg 2005 Wisby Simsällskap +0.55 497 2:31.64 +13.65
50m: 34.41
100m: 1:11.92
(37.51)
150m: 1:51.85
(39.93)
200m: 2:31.64
(39.79)
13 Ragnar Simonsson 2004 Väsby Simsällskap +0.73 495 2:31.80 +13.81
50m: 33.48
100m: 1:12.19
(38.71)
150m: 1:51.91
(39.72)
200m: 2:31.80
(39.89)
14 Victor Karell 2003 Täby Sim +0.68 473 2:34.18 +16.19
50m: 32.82
100m: 1:11.68
(38.86)
150m: 1:52.70
(41.02)
200m: 2:34.18
(41.48)
15 Eric Risland 2006 Täby Sim +0.54 465 2:35.07 +17.08
50m: 33.90
100m: 1:12.27
(38.37)
150m: 1:53.34
(41.07)
200m: 2:35.07
(41.73)
16 Marcus Larsson 2003 Spårvägen Simförening +0.47 443 2:37.57 +19.58
50m: 35.54
100m: 1:15.72
(40.18)
150m: 1:56.37
(40.65)
200m: 2:37.57
(41.20)
17 Einar Styrman 2005 Spårvägen Simförening +0.66 432 2:38.84 +20.85
50m: 35.79
100m: 1:15.77
(39.98)
150m: 1:57.46
(41.69)
200m: 2:38.84
(41.38)
Grenen officiell:  2021-10-23 10:19:53
2021-10-23 10:20:05 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 5, 200m Frisim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap +0.60 668 2:06.28
50m: 29.47
100m: 1:00.82
(31.35)
150m: 1:33.10
(32.28)
200m: 2:06.28
(33.18)
2 Maxine Egner 2004 Väsby Simsällskap +0.73 603 2:10.70 +4.42
50m: 29.76
100m: 1:02.99
(33.23)
150m: 1:37.98
(34.99)
200m: 2:10.70
(32.72)
3 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap -.-- 602 2:10.74 +4.46
50m: 30.01
100m: 1:02.63
(32.62)
150m: 1:36.77
(34.14)
200m: 2:10.74
(33.97)
4 Louise Larsson 2002 Järfälla Simsällskap +0.73 571 2:13.10 +6.82
50m: 31.66
100m: 1:05.40
(33.74)
150m: 1:39.54
(34.14)
200m: 2:13.10
(33.56)
5 Olivia Elmquist 2007 Järfälla Simsällskap +0.83 555 2:14.36 +8.08
50m: 31.18
100m: 1:05.17
(33.99)
150m: 1:40.15
(34.98)
200m: 2:14.36
(34.21)
6 Jessika Watanabe 2006 Väsby Simsällskap +0.74 552 2:14.54 +8.26
50m: 30.73
100m: 1:04.69
(33.96)
150m: 1:40.06
(35.37)
200m: 2:14.54
(34.48)
7 Roya Tittelbach 2003 Väsby Simsällskap +0.73 552 2:14.55 +8.27
50m: 31.49
100m: 1:05.22
(33.73)
150m: 1:40.20
(34.98)
200m: 2:14.55
(34.35)
8 Alexandra Alkas Alias 2006 Spårvägen Simförening +0.65 549 2:14.81 +8.53
50m: 32.16
100m: 1:06.85
(34.69)
150m: 1:41.11
(34.26)
200m: 2:14.81
(33.70)
9 Isabella Westberg 2007 Järfälla Simsällskap -.-- 546 2:15.08 +8.80
50m: 31.00
100m: 1:05.58
(34.58)
150m: 1:40.66
(35.08)
200m: 2:15.08
(34.42)
10 Louise Hertegren 2004 Järfälla Simsällskap +0.69 543 2:15.28 +9.00
50m: 31.68
100m: 1:05.97
(34.29)
150m: 1:40.37
(34.40)
200m: 2:15.28
(34.91)
11 Amelia Gustafsson 2006 Simklubben Neptun +0.71 543 2:15.30 +9.02
50m: 30.87
100m: 1:05.40
(34.53)
150m: 1:40.98
(35.58)
200m: 2:15.30
(34.32)
12 Mira Wallin 2006 Järfälla Simsällskap +0.55 537 2:15.80 +9.52
50m: 31.12
100m: 1:05.70
(34.58)
150m: 1:40.91
(35.21)
200m: 2:15.80
(34.89)
13 Johanna Bagelius 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.51 534 2:16.04 +9.76
50m: 31.28
100m: 1:06.01
(34.73)
150m: 1:41.03
(35.02)
200m: 2:16.04
(35.01)
14 Ella Adman 2006 Wisby Simsällskap +0.73 523 2:17.00 +10.72
50m: 30.22
100m: 1:03.86
(33.64)
150m: 1:39.98
(36.12)
200m: 2:17.00
(37.02)
15 Wilma Eld 2005 Spårvägen Simförening +0.67 521 2:17.20 +10.92
50m: 31.70
100m: 1:06.76
(35.06)
150m: 1:42.58
(35.82)
200m: 2:17.20
(34.62)
16 Emma Alsén 2007 Täby Sim -.-- 511 2:18.12 +11.84
50m: 31.05
100m: 1:06.58
(35.53)
150m: 1:42.61
(36.03)
200m: 2:18.12
(35.51)
17 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap +0.79 506 2:18.52 +12.24
50m: 31.62
100m: 1:06.40
(34.78)
150m: 1:42.68
(36.28)
200m: 2:18.52
(35.84)
18 Hanna Gong 2007 Täby Sim +0.67 505 2:18.62 +12.34
50m: 31.42
100m: 1:05.63
(34.21)
150m: 1:41.67
(36.04)
200m: 2:18.62
(36.95)
19 Linn Bengtsson 2007 Järfälla Simsällskap +0.79 503 2:18.78 +12.50
50m: 32.35
100m: 1:07.34
(34.99)
150m: 1:43.34
(36.00)
200m: 2:18.78
(35.44)
20 Ella Thermaenius 2005 Täby Sim +0.74 501 2:19.01 +12.73
50m: 31.32
100m: 1:06.28
(34.96)
150m: 1:42.82
(36.54)
200m: 2:19.01
(36.19)
21 Elvira Lönnberg Flores 2006 Spårvägen Simförening +0.69 489 2:20.10 +13.82
50m: 32.01
100m: 1:07.22
(35.21)
150m: 1:43.56
(36.34)
200m: 2:20.10
(36.54)
22 Maja Frejd 2004 Södertörns Simsällskap +0.62 475 2:21.49 +15.21
50m: 31.92
100m: 1:07.30
(35.38)
150m: 1:44.04
(36.74)
200m: 2:21.49
(37.45)
23 Lisa Uddeholt 2005 Spårvägen Simförening +0.55 470 2:21.95 +15.67
50m: 32.00
100m: 1:07.72
(35.72)
150m: 1:44.95
(37.23)
200m: 2:21.95
(37.00)
24 Klara Klingberg 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.59 453 2:23.77 +17.49
50m: 32.45
100m: 1:07.69
(35.24)
150m: 1:45.17
(37.48)
200m: 2:23.77
(38.60)
25 Helena Fältman 1980 Spårvägen Simförening -.-- 374 2:33.25 +26.97 S10
50m: 35.25
100m: 1:12.81
(37.56)
150m: 1:52.33
(39.52)
200m: 2:33.25
(40.92)
26 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap -.-- 219 3:03.02 +56.74
50m: 41.22
100m: 1:27.26
(46.04)
150m: 2:15.67
(48.41)
200m: 3:03.02
(47.35)
27 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.53 157 3:24.66 +1:18.38 S14
50m: 45.61
100m: 1:37.92
(52.31)
150m: 2:31.63
(53.71)
200m: 3:24.66
(53.03)
- Vilma Oura 2001 Helsingfors Simsällskap +0.76 701 2:04.31 -1.97
50m: 29.03
100m: 1:00.25
(31.22)
150m: 1:32.14
(31.89)
200m: 2:04.31
(32.17)
Grenen officiell:  2021-10-23 10:33:18
2021-10-23 10:34:19 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 6, 400m Frisim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joel Hambraeus 1998 Danderyd Simklubb +0.79 638 4:06.47
50m: 27.91
100m: 58.00
(30.09)
150m: 1:29.13
(31.13)
200m: 2:00.35
(31.22)
250m: 2:31.80
(31.45)
300m: 3:03.44
(31.64)
350m: 3:35.25
(31.81)
400m: 4:06.47
(31.22)
2 Morris Martin 2004 Simklubben Neptun +0.51 603 4:11.23 +4.76
50m: 29.49
100m: 1:01.05
(31.56)
150m: 1:32.33
(31.28)
200m: 2:03.88
(31.55)
250m: 2:35.58
(31.70)
300m: 3:07.66
(32.08)
350m: 3:39.75
(32.09)
400m: 4:11.23
(31.48)
3 Rasmus Hanson 2003 Spårvägen Simförening +0.58 588 4:13.27 +6.80
50m: 29.04
100m: 1:01.34
(32.30)
150m: 1:33.25
(31.91)
200m: 2:05.76
(32.51)
250m: 2:38.26
(32.50)
300m: 3:10.50
(32.24)
350m: 3:42.47
(31.97)
400m: 4:13.27
(30.80)
4 Eddie Peng 2007 Väsby Simsällskap +0.70 585 4:13.70 +7.23
50m: 29.28
100m: 1:01.14
(31.86)
150m: 1:33.24
(32.10)
200m: 2:06.19
(32.95)
250m: 2:39.15
(32.96)
300m: 3:12.02
(32.87)
350m: 3:43.64
(31.62)
400m: 4:13.70
(30.06)
5 August Eriksson 2004 Turebergs Simklubb +0.65 578 4:14.68 +8.21
50m: 27.87
100m: 59.35
(31.48)
150m: 1:31.01
(31.66)
200m: 2:03.03
(32.02)
250m: 2:35.57
(32.54)
300m: 3:08.08
(32.51)
350m: 3:41.52
(33.44)
400m: 4:14.68
(33.16)
6 Axel Gustavsson 2005 Lidingö Simklubb +0.70 575 4:15.10 +8.63
50m: 28.09
100m: 59.01
(30.92)
150m: 1:30.69
(31.68)
200m: 2:02.63
(31.94)
250m: 2:35.35
(32.72)
300m: 3:08.94
(33.59)
350m: 3:42.68
(33.74)
400m: 4:15.10
(32.42)
7 Alexander Arnö 2005 Turebergs Simklubb +0.67 571 4:15.71 +9.24
50m: 29.11
100m: 1:01.32
(32.21)
150m: 1:33.35
(32.03)
200m: 2:06.11
(32.76)
250m: 2:39.20
(33.09)
300m: 3:12.13
(32.93)
350m: 3:44.27
(32.14)
400m: 4:15.71
(31.44)
8 Nils Malmberg 2004 Järfälla Simsällskap +0.53 558 4:17.69 +11.22
50m: 28.60
100m: 1:00.09
(31.49)
150m: 1:32.26
(32.17)
200m: 2:04.89
(32.63)
250m: 2:37.93
(33.04)
300m: 3:10.57
(32.64)
350m: 3:44.09
(33.52)
400m: 4:17.69
(33.60)
9 John Zetterqvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.76 554 4:18.37 +11.90
50m: 29.30
100m: 1:01.41
(32.11)
150m: 1:34.10
(32.69)
200m: 2:07.07
(32.97)
250m: 2:40.04
(32.97)
300m: 3:12.90
(32.86)
350m: 3:45.72
(32.82)
400m: 4:18.37
(32.65)
10 Simon Seel 2003 Täby Sim +0.58 528 4:22.56 +16.09
50m: 29.22
100m: 1:01.36
(32.14)
150m: 1:34.54
(33.18)
200m: 2:08.31
(33.77)
250m: 2:41.98
(33.67)
300m: 3:16.02
(34.04)
350m: 3:49.87
(33.85)
400m: 4:22.56
(32.69)
11 Robin Suves 2006 Täby Sim +0.56 521 4:23.62 +17.15
50m: 29.14
100m: 1:01.26
(32.12)
150m: 1:34.02
(32.76)
200m: 2:07.57
(33.55)
250m: 2:41.58
(34.01)
300m: 3:15.54
(33.96)
350m: 3:50.07
(34.53)
400m: 4:23.62
(33.55)
12 David Alonso 2003 Täby Sim +0.48 520 4:23.94 +17.47
50m: 28.77
100m: 1:01.24
(32.47)
150m: 1:34.99
(33.75)
200m: 2:09.18
(34.19)
250m: 2:43.84
(34.66)
300m: 3:17.83
(33.99)
350m: 3:51.17
(33.34)
400m: 4:23.94
(32.77)
13 Linus Areblad 2004 Väsby Simsällskap +0.72 513 4:25.04 +18.57
50m: 29.90
100m: 1:02.71
(32.81)
150m: 1:35.33
(32.62)
200m: 2:08.55
(33.22)
250m: 2:42.34
(33.79)
300m: 3:16.46
(34.12)
350m: 3:50.70
(34.24)
400m: 4:25.04
(34.34)
14 Hugo Östling 2007 Spårvägen Simförening +0.63 505 4:26.43 +19.96
50m: 29.47
100m: 1:02.24
(32.77)
150m: 1:35.89
(33.65)
200m: 2:09.84
(33.95)
250m: 2:44.14
(34.30)
300m: 3:18.04
(33.90)
350m: 3:52.54
(34.50)
400m: 4:26.43
(33.89)
15 Gustav Storell 2006 Södertörns Simsällskap +0.66 503 4:26.73 +20.26
50m: 29.08
100m: 1:01.85
(32.77)
150m: 1:35.82
(33.97)
200m: 2:09.81
(33.99)
250m: 2:44.03
(34.22)
300m: 3:18.73
(34.70)
350m: 3:53.06
(34.33)
400m: 4:26.73
(33.67)
16 Henry Israelsson 2006 Järfälla Simsällskap +0.77 495 4:28.17 +21.70
50m: 30.52
100m: 1:04.18
(33.66)
150m: 1:38.01
(33.83)
200m: 2:12.28
(34.27)
250m: 2:46.46
(34.18)
300m: 3:20.48
(34.02)
350m: 3:54.75
(34.27)
400m: 4:28.17
(33.42)
17 Marcus Larsson 2003 Spårvägen Simförening +0.57 488 4:29.54 +23.07
50m: 29.98
100m: 1:03.13
(33.15)
150m: 1:37.10
(33.97)
200m: 2:11.61
(34.51)
250m: 2:45.87
(34.26)
300m: 3:20.69
(34.82)
350m: 3:55.27
(34.58)
400m: 4:29.54
(34.27)
18 Pijus Guvenius 2003 Stockholmspolisens IF SF +0.63 454 4:36.11 +29.64
50m: 30.92
100m: 1:04.78
(33.86)
150m: 1:38.86
(34.08)
200m: 2:14.24
(35.38)
250m: 2:50.17
(35.93)
300m: 3:25.88
(35.71)
350m: 4:01.72
(35.84)
400m: 4:36.11
(34.39)
19 Carl Omberg 2005 Järfälla Simsällskap +0.51 426 4:41.97 +35.50
50m: 31.96
100m: 1:07.50
(35.54)
150m: 1:43.32
(35.82)
200m: 2:19.35
(36.03)
250m: 2:55.96
(36.61)
300m: 3:31.63
(35.67)
350m: 4:07.80
(36.17)
400m: 4:41.97
(34.17)
Grenen officiell:  2021-10-23 10:49:36
2021-10-23 10:49:47 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 7, 50m Ryggsim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Josefin Ossmyr 1999 Södertörns Simsällskap +0.64 658 29.43
2 Sara Lofter 2006 Simklubben Neptun +0.67 590 30.52 +1.09
3 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.68 588 30.55 +1.12
4 Emmy Hällkvist 2008 Täby Sim +0.77 581 30.67 +1.24
5 Emma Lundberg 2005 Skuru Idrottsklubb +0.74 570 30.86 +1.43
6 Filippa Malmström 2003 Södertälje Simsällskap +0.65 567 30.92 +1.49
7 Marit Seeliger 2005 Södertälje Simsällskap +1.02 553 31.18 +1.75
8 Ida Osund-Ireland 2007 Täby Sim +0.85 543 31.36 +1.93
9 Josefin Alm 2001 Tyresö Simsällskap +0.63 31.97 +2.54
10 Alwa Widmark 2002 Södertörns Simsällskap +0.63 501 32.23 +2.80
11 Agnes Gustavsson 2005 Täby Sim +0.66 500 32.25 +2.82
12 Jennifer Nyblom 2003 Täby Sim +0.71 491 32.44 +3.01
13 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap +0.73 487 32.53 +3.10
14 Wilma Roloff 2000 Södertörns Simsällskap +0.73 484 32.60 +3.17
15 Klara Klingberg 2006 Stockholmspolisens IF SF +0.69 482 32.64 +3.21
16 Filippa Hanikat 2007 Södertörns Simsällskap +0.73 482 32.65 +3.22
17 Johanna Claesson 2006 Spårvägen Simförening +0.70 477 32.75 +3.32
18 Julia Rodriguez Räms 2007 Skuru Idrottsklubb +0.67 458 33.20 +3.77
19 Ylva Lindén 2003 Täby Sim +0.77 423 34.10 +4.67
20 Helena Fältman 1980 Spårvägen Simförening +0.81 318 37.49 +8.06 S10
21 Nicola St. Clair Maitland 2003 Södertälje Simsällskap +0.74 182 45.17 +15.74
Grenen officiell:  2021-10-23 11:06:30
2021-10-23 11:07:16 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 8, 200m Ryggsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening +0.96 651 2:01.84
50m: 28.63
100m: 59.48
(30.85)
150m: 1:30.70
(31.22)
200m: 2:01.84
(31.14)
2 Gustav Leifsen 2002 Väsby Simsällskap +0.68 516 2:11.69 +9.85
50m: 30.85
100m: 1:04.33
(33.48)
150m: 1:38.60
(34.27)
200m: 2:11.69
(33.09)
3 Tobias Lindberg 2005 Simklubben Neptun +0.66 495 2:13.52 +11.68
50m: 30.70
100m: 1:04.58
(33.88)
150m: 1:39.04
(34.46)
200m: 2:13.52
(34.48)
4 Carl Göransson 2000 Väsby Simsällskap +0.72 494 2:13.55 +11.71
50m: 30.74
100m: 1:04.90
(34.16)
150m: 1:39.59
(34.69)
200m: 2:13.55
(33.96)
5 Theo Oerther 2003 Södertälje Simsällskap +0.62 487 2:14.24 +12.40
50m: 30.82
100m: 1:04.24
(33.42)
150m: 1:39.63
(35.39)
200m: 2:14.24
(34.61)
6 Noah Juhlin Fredriksson 2005 Täby Sim +1.04 478 2:15.04 +13.20
50m: 30.84
100m: 1:05.49
(34.65)
150m: 1:40.60
(35.11)
200m: 2:15.04
(34.44)
7 Philip Palmqvist 2005 Simklubben Neptun +0.74 469 2:15.94 +14.10
50m: 30.39
100m: 1:04.79
(34.40)
150m: 1:41.05
(36.26)
200m: 2:15.94
(34.89)
8 Ludvig Holfve 2003 Turebergs Simklubb +0.64 458 2:16.96 +15.12
50m: 30.48
100m: 1:05.10
(34.62)
150m: 1:40.90
(35.80)
200m: 2:16.96
(36.06)
9 Mattias Kvist 2003 Södertörns Simsällskap +0.60 453 2:17.47 +15.63
50m: 30.57
100m: 1:04.91
(34.34)
150m: 1:40.73
(35.82)
200m: 2:17.47
(36.74)
- Rasmus Skyving 2003 Väsby Simsällskap -.-- DNS
Grenen officiell:  2021-10-23 11:15:13
2021-10-23 11:22:55 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 9, 50m Fjärilsim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mathilda Sandberg 2005 Täby Sim +0.59 673 27.81
2 Josefin Lindkvist 1993 Simklubben Neptun +0.54 638 28.31 +0.50
3 Emmy Hällkvist 2008 Täby Sim +0.58 622 28.55 +0.74
4 Emilia Christiansen 1999 Stockholms Kappsimningsklubb +0.65 605 28.82 +1.01
5 Rebecca Mattsson 1995 Simklubben Neptun +0.72 602 28.87 +1.06
6 Vilma Unnermark 1997 Södertörns Simsällskap +0.68 592 29.03 +1.22
7 Tea Angerfelt 2004 Tyresö Simsällskap +0.69 583 29.17 +1.36
8 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap +0.48 559 29.58 +1.77
9 Michelle Wissinger 2004 Spårvägen Simförening -.-- 545 29.83 +2.02
10 Ella Renholm 2006 Väsby Simsällskap +0.65 542 29.89 +2.08
11 Louise Hertegren 2004 Järfälla Simsällskap +0.59 541 29.91 +2.10
12 Alma Thunberg 2005 Spårvägen Simförening +0.66 539 29.95 +2.14
13 Moa Zetterström 2005 Täby Sim +0.69 538 29.97 +2.16
14 Sara Lofter 2006 Simklubben Neptun +0.56 537 29.98 +2.17
15 Filippa Bolling 2004 Täby Sim +0.55 536 30.01 +2.20
16 Tindra Karjanmaa 2004 Täby Sim +0.62 532 30.08 +2.27
17 Elvira Lönnberg Flores 2006 Spårvägen Simförening +0.67 530 30.11 +2.30
18 Nora Segerström 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.75 527 30.17 +2.36
19 Johanna Bagelius 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.67 525 30.21 +2.40
20 Kiira Mauranen 1999 Simklubben Neptun +0.63 523 30.25 +2.44
21 Maxine Egner 2004 Väsby Simsällskap +0.77 519 30.32 +2.51
22 Alva Qvist 2006 Södertörns Simsällskap +0.66 519 30.33 +2.52
23 Lea Granert 2001 Stockholmspolisens IF SF +0.70 515 30.40 +2.59
24 Moa Nyblom 2005 Täby Sim +0.56 514 30.43 +2.62
25 Elsa Lövquist 2004 Solna Sundbyberg SS 04 +0.77 502 30.66 +2.85
26 Emma Alsén 2007 Täby Sim -.-- 502 30.67 +2.86
27 Ebba Näsvall Jarl 2006 Turebergs Simklubb -.-- 501 30.68 +2.87
28 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb +0.62 494 30.82 +3.01
29 Elin Lundgren 2003 Södertörns Simsällskap +0.76 493 30.86 +3.05
30 Vilma Brolund 2001 Simklubben Neptun +0.70 492 30.87 +3.06
31 Felicia Göthberg 2004 Järfälla Simsällskap +0.60 484 31.04 +3.23
32 Emma Lundberg 2005 Skuru Idrottsklubb +0.76 483 31.06 +3.25
33 Nora Kovacs 2006 Skuru Idrottsklubb +0.75 470 31.35 +3.54
34 Hanna Gong 2007 Täby Sim +0.76 468 31.38 +3.57
35 Johanna Claesson 2006 Spårvägen Simförening +0.57 462 31.53 +3.72
36 Matilda Ringbom 2003 Tyresö Simsällskap +0.55 454 31.70 +3.89
37 Alexandra Alkas Alias 2006 Spårvägen Simförening +0.74 437 32.11 +4.30
38 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.51 77 57.16 +29.35 S14
- Mimmi Nordström Renlund 2007 Södertörns Simsällskap +0.31 DSQ
Grenen officiell:  2021-10-23 11:22:13
2021-10-23 11:22:48 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document
Resultat
DM 25m 2021
Plats: Arrangör: Södertörns SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 okt 2021 till den 24 okt 2021
Gren 10, 50m Fjärilsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Arvid Hallenborg 2002 Skuru Idrottsklubb +0.72 658 25.00
2 Klaudius  Schreck 2001 Simklubben Neptun +0.60 618 25.53 +0.53
3 Carl Wennerholm 2002 Simklubben Neptun +0.68 608 25.67 +0.67
4 Johan Hennert 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.60 584 26.02 +1.02
5 Erik Brandt 1999 Stockholms Kappsimningsklubb +0.70 577 26.12 +1.12
6 Oliver Erneholm 2003 Spårvägen Simförening +0.62 576 26.14 +1.14
7 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening +0.66 569 26.24 +1.24
8 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun +0.65 566 26.29 +1.29
9 Andreas Wallén 2002 Spårvägen Simförening +0.50 561 26.36 +1.36
10 Theodor Fridh 2002 Södertörns Simsällskap +0.63 549 26.55 +1.55
11 Albin Eriksson 2003 Simklubben Neptun +0.56 548 26.57 +1.57
11 Rasmus Hanson 2003 Spårvägen Simförening +0.58 548 26.57 +1.57
13 Jonathan Douib 2000 Väsby Simsällskap +0.71 546 26.61 +1.61
14 William Malmborg 2003 Väsby Simsällskap +0.69 543 26.65 +1.65
15 Marcus Johnsson 2002 Väsby Simsällskap +0.62 542 26.66 +1.66
16 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun +0.63 542 26.67 +1.67
17 August Eriksson 2004 Turebergs Simklubb +0.51 540 26.70 +1.70
18 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.62 538 26.74 +1.74
19 Christopher Lindholm 2002 Väsby Simsällskap +0.61 528 26.90 +1.90
20 Markus Annas 2004 Spårvägen Simförening +0.66 514 27.15 +2.15
21 Emil Gunnarsson 2004 Södertörns Simsällskap +0.64 504 27.32 +2.32
22 Caspian Humble 2005 Täby Sim +0.68 503 27.34 +2.34
23 Eric Risland 2006 Täby Sim +0.56 496 27.47 +2.47
24 Theo Djuphammar 2005 Simklubben Neptun +0.64 490 27.58 +2.58
25 Aksel Hillerström Vagli 2006 Simklubben Neptun +0.62 482 27.73 +2.73
26 Gustav Leifsen 2002 Väsby Simsällskap +0.64 480 27.76 +2.76
27 Nils Malmberg 2004 Järfälla Simsällskap +0.56 475 27.87 +2.87
27 Ferdinand Bang 2005 Simklubben Neptun +0.59 475 27.87 +2.87
29 Mats Rehn 2002 Wisby Simsällskap +0.61 471 27.95 +2.95
30 Linus Areblad 2004 Väsby Simsällskap +0.69 465 28.06 +3.06
31 Theodor Sköld 2001 Väsby Simsällskap +0.49 416 29.12 +4.12
- Pontus Flodqvist 1988 Simklubben Neptun -.-- DNS
Grenen officiell:  2021-10-23 11:28:03
2021-10-23 11:28:50 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Södertörns Simsällskap
Document