2023-02-07   19:14:03
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultater for SydCup 2022

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Document
Unofficial Summary
After 7 of 7 heats
SydCup 2022
Place: Kløvermarkhallen Organizer: Haderslev svømmeklub
Pool: 25m Competition Date: Nov 11, 2022 to Nov 13, 2022
Event 1, 400m Freestyle Women - Final
SydCup 4:20.33 Anne Dalgaard 1979 Birkerød (DEN) Haderslev (Dan) 01-01-1998
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Dominique Dingshoff 2004 ZPC Hoogeveen 4:30.59
Entry time: 4:33.42 (-2.83)
50m: 31.34
100m: 1:05.21
(33.87)
150m: 1:39.98
(34.77)
200m: 2:14.53
(34.55)
250m: 2:48.62
(34.09)
300m: 3:23.11
(34.49)
350m: 3:57.43
(34.32)
400m: 4:30.59
(33.16)
2 Louisa Obermark 2002 TSB Flensburg v. 1865 +0.85 4:31.65 +1.06
Entry time: 4:35.00 (-3.35)
50m: 31.57
100m: 1:05.26
(33.69)
150m: 1:39.76
(34.50)
200m: 2:14.35
(34.59)
250m: 2:48.61
(34.26)
300m: 3:23.16
(34.55)
350m: 3:57.69
(34.53)
400m: 4:31.65
(33.96)
3 Maja Stamholt 2005 Haderslev Svømme Klub +0.83 4:37.99 +7.40
Entry time: 4:33.89 (+4.10)
50m: 31.64
100m: 1:06.10
(34.46)
150m: 1:41.27
(35.17)
200m: 2:16.86
(35.59)
250m: 2:52.43
(35.57)
300m: 3:28.04
(35.61)
350m: 4:03.38
(35.34)
400m: 4:37.99
(34.61)
4 Sofie Vos 2008 ZPC Hoogeveen +0.90 4:51.82 +21.23
Entry time: 4:52.83 (-1.01)
50m: 32.88
100m: 1:08.89
(36.01)
150m: 1:45.63
(36.74)
200m: 2:22.88
(37.25)
250m: 3:00.27
(37.39)
300m: 3:37.85
(37.58)
350m: 4:15.44
(37.59)
400m: 4:51.82
(36.38)
5 Imre Bouwland 2007 ZPC Hoogeveen +0.84 4:54.10 +23.51
Entry time: 4:48.62 (+5.48)
50m: 31.47
100m: 1:06.89
(35.42)
150m: 1:44.05
(37.16)
200m: 2:21.89
(37.84)
250m: 3:00.21
(38.32)
300m: 3:38.98
(38.77)
350m: 4:17.46
(38.48)
400m: 4:54.10
(36.64)
6 Vigga Rasmussen 2009 Horsens Svømmeklub +0.77 4:55.37 +24.78
Entry time: 5:23.99 (-28.62)
50m: 32.26
100m: 1:09.11
(36.85)
150m: 1:47.28
(38.17)
200m: 2:25.61
(38.33)
250m: 3:03.54
(37.93)
300m: 3:42.13
(38.59)
350m: 4:19.51
(37.38)
400m: 4:55.37
(35.86)
7 Mette Mathilde Johannsen 2007 TSB Flensburg v. 1865 4:55.64 +25.05
Entry time: 4:56.50 (-0.86)
50m: 33.30
100m: 1:09.85
(36.55)
150m: 1:47.12
(37.27)
200m: 2:25.02
(37.90)
250m: 3:03.53
(38.51)
300m: 3:42.12
(38.59)
350m: 4:20.25
(38.13)
400m: 4:55.64
(35.39)
8 Cathy Milena Heuber 2005 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.72 4:57.01 +26.42
Entry time: 4:58.04 (-1.03)
50m: 31.42
100m: 1:06.69
(35.27)
150m: 1:43.23
(36.54)
200m: 2:20.67
(37.44)
250m: 2:59.11
(38.44)
300m: 3:38.42
(39.31)
350m: 4:18.05
(39.63)
400m: 4:57.01
(38.96)
9 Simone Trekær Klausen 2007 Horsens Svømmeklub +0.72 4:57.34 +26.75
Entry time: 5:04.04 (-6.70)
50m: 33.83
100m: 1:10.97
(37.14)
150m: 1:47.76
(36.79)
200m: 2:25.81
(38.05)
250m: 3:03.84
(38.03)
300m: 3:41.93
(38.09)
400m: 4:57.34
(4:57.34)
10 Jana Porath 2005 TSB Flensburg v. 1865 +1.01 4:58.18 +27.59
Entry time: 4:53.10 (+5.08)
50m: 33.27
100m: 1:09.49
(36.22)
150m: 1:41.59
(32.10)
200m: 2:25.32
(43.73)
250m: 3:03.87
(38.55)
300m: 3:42.49
(38.62)
350m: 4:21.77
(39.28)
400m: 4:58.18
(36.41)
11 Sille Augustesen 2008 Horsens Svømmeklub +0.82 5:01.82 +31.23
Entry time: 5:27.81 (-25.99)
50m: 34.11
100m: 1:11.63
(37.52)
150m: 1:49.88
(38.25)
200m: 2:28.24
(38.36)
250m: 3:06.83
(38.59)
300m: 3:44.95
(38.12)
350m: 4:23.95
(39.00)
400m: 5:01.82
(37.87)
12 Senna Levering 2006 DWK +0.77 5:05.40 +34.81
Entry time: 5:10.88 (-5.48)
50m: 34.33
100m: 1:12.16
(37.83)
150m: 1:50.27
(38.11)
200m: 2:28.94
(38.67)
250m: 3:08.03
(39.09)
300m: 3:47.30
(39.27)
350m: 4:26.84
(39.54)
400m: 5:05.40
(38.56)
13 Lene Thielemann 2009 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.70 5:06.47 +35.88
Entry time: 5:03.37 (+3.10)
50m: 33.70
100m: 1:11.75
(38.05)
150m: 1:50.90
(39.15)
200m: 2:30.34
(39.44)
250m: 3:09.64
(39.30)
300m: 3:49.34
(39.70)
350m: 4:28.57
(39.23)
400m: 5:06.47
(37.90)
14 Esmee Tuuk 2008 ZPC Hoogeveen +0.84 5:09.62 +39.03
Entry time: 5:38.90 (-29.28)
50m: 35.03
100m: 1:13.84
(38.81)
150m: 1:53.21
(39.37)
200m: 2:33.79
(40.58)
250m: 3:13.54
(39.75)
300m: 3:52.86
(39.32)
350m: 4:32.70
(39.84)
400m: 5:09.62
(36.92)
15 Laura Volkers 2008 DWK +0.71 5:14.64 +44.05
Entry time: 5:38.59 (-23.95)
50m: 35.53
100m: 1:15.39
(39.86)
150m: 1:56.66
(41.27)
200m: 2:37.31
(40.65)
250m: 3:18.11
(40.80)
300m: 3:58.87
(40.76)
350m: 4:37.69
(38.82)
400m: 5:14.64
(36.95)
16 Anna Vaupell 2008 Haderslev Svømme Klub +0.80 5:15.15 +44.56
Entry time: 5:15.13 (+0.02)
50m: 34.83
100m: 1:12.66
(37.83)
150m: 1:50.72
(38.06)
200m: 2:30.47
(39.75)
250m: 3:11.33
(40.86)
300m: 3:51.99
(40.66)
400m: 5:15.15
(5:15.15)
17 Karlijn Siderius 2009 DWK +0.81 5:16.60 +46.01
Entry time: 6:03.89 (-47.29)
50m: 35.05
100m: 1:14.25
(39.20)
150m: 1:54.70
(40.45)
200m: 2:35.37
(40.67)
250m: 3:16.02
(40.65)
300m: 3:57.06
(41.04)
350m: 4:35.43
(38.37)
400m: 5:16.60
(41.17)
18 Andrea Grøndal 2009 Horsens Svømmeklub 5:16.79 +46.20
Entry time: 5:54.75 (-37.96)
50m: 35.46
100m: 1:15.48
(40.02)
150m: 1:56.03
(40.55)
200m: 2:37.37
(41.34)
250m: 3:18.26
(40.89)
300m: 3:59.66
(41.40)
350m: 4:39.49
(39.83)
400m: 5:16.79
(37.30)
19 Maya K. Alstrup-Lopez 2007 Frem Odense +0.85 5:21.57 +50.98
Entry time: 5:20.33 (+1.24)
50m: 35.47
100m: 1:15.77
(40.30)
150m: 1:56.62
(40.85)
200m: 2:38.42
(41.80)
250m: 3:19.82
(41.40)
300m: 4:01.61
(41.79)
350m: 4:42.50
(40.89)
400m: 5:21.57
(39.07)
20 Helena Bett Andersen 2007 Frem Odense 5:21.86 +51.27
Entry time: 5:20.00 (+1.86)
100m: 1:15.03
(1:15.03)
150m: 1:56.52
(41.49)
200m: 2:38.58
(42.06)
250m: 3:20.35
(41.77)
300m: 4:02.13
(41.78)
350m: 4:43.40
(41.27)
400m: 5:21.86
(38.46)
21 Alberte Raunskov 2009 Kolding SK +0.77 5:22.32 +51.73
Entry time: 5:21.34 (+0.98)
50m: 35.68
150m: 1:57.85
(1:57.85)
200m: 2:40.00
(42.15)
250m: 3:21.96
(41.96)
300m: 4:03.05
(41.09)
400m: 5:22.32
(5:22.32)
22 Delia Nainzadeh 2007 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.95 5:26.05 +55.46
Entry time: 5:29.77 (-3.72)
50m: 35.22
100m: 1:14.46
(39.24)
150m: 1:55.74
(41.28)
200m: 2:38.37
(42.63)
250m: 3:20.40
(42.03)
300m: 4:02.93
(42.53)
350m: 4:45.83
(42.90)
400m: 5:26.05
(40.22)
23 Anne Sørensen 2008 Svømmeklubben Grindsted +0.77 5:28.43 +57.84
Entry time: 5:34.80 (-6.37)
50m: 36.46
100m: 1:16.88
(40.42)
150m: 1:58.33
(41.45)
200m: 2:39.92
(41.59)
250m: 3:22.62
(42.70)
300m: 4:04.86
(42.24)
350m: 4:47.24
(42.38)
400m: 5:28.43
(41.19)
24 Sofia-Elena Plaesu 2010 Horsens Svømmeklub +0.77 5:35.17 +1:04.58
Entry time: 6:30.00 (-54.83)
50m: 37.32
100m: 1:17.79
(40.47)
150m: 2:00.45
(42.66)
200m: 2:43.96
(43.51)
250m: 3:26.63
(42.67)
300m: 4:10.07
(43.44)
350m: 4:54.10
(44.03)
400m: 5:35.17
(41.07)
25 Ida Bahnsen 2007 Haderslev Svømme Klub +0.96 5:35.45 +1:04.86
Entry time: 5:51.47 (-16.02)
50m: 38.11
100m: 1:20.51
(42.40)
150m: 2:03.63
(43.12)
200m: 2:46.56
(42.93)
250m: 3:29.45
(42.89)
300m: 4:11.81
(42.36)
350m: 4:53.91
(42.10)
400m: 5:35.45
(41.54)
26 Lisa Bjergmann Jensen 2007 Frem Odense 5:38.04 +1:07.45
Entry time: 5:30.00 (+8.04)
50m: 36.89
100m: 1:17.91
(41.02)
150m: 2:00.72
(42.81)
200m: 2:44.49
(43.77)
250m: 3:27.78
(43.29)
300m: 4:11.78
(44.00)
350m: 4:55.90
(44.12)
400m: 5:38.04
(42.14)
27 Amalie Øgendahl 2010 Haderslev Svømme Klub +0.80 5:40.90 +1:10.31
Entry time: 6:10.59 (-29.69)
50m: 37.74
100m: 1:19.52
(41.78)
150m: 2:02.62
(43.10)
200m: 2:46.28
(43.66)
250m: 3:30.26
(43.98)
300m: 4:14.81
(44.55)
350m: 4:58.33
(43.52)
400m: 5:40.90
(42.57)
28 Thea Hansen 2009 Haderslev Svømme Klub +0.85 5:41.68 +1:11.09
Entry time: 5:52.84 (-11.16)
100m: 1:17.92
(1:17.92)
200m: 2:44.51
(2:44.51)
300m: 4:14.64
(4:14.64)
350m: 4:58.98
(44.34)
400m: 5:41.68
(42.70)
29 Amalie Jørgensen 2010 Frem Odense +0.68 5:42.15 +1:11.56
Entry time: 6:05.84 (-23.69)
50m: 36.15
100m: 1:18.08
(41.93)
150m: 2:02.34
(44.26)
200m: 2:46.58
(44.24)
250m: 3:31.18
(44.60)
300m: 4:16.36
(45.18)
350m: 5:00.67
(44.31)
400m: 5:42.15
(41.48)
30 Johanne Schmidt Jensen 2007 Aarhus Idrætsforening Af 1900 +0.71 5:47.31 +1:16.72
50m: 35.09
100m: 1:16.37
(41.28)
250m: 3:29.68
(3:29.68)
350m: 5:01.73
(5:01.73)
400m: 5:47.31
(45.58)
31 Mille Strømkjær 2009 Frem Odense +1.24 6:00.19 +1:29.60
50m: 38.79
100m: 1:23.28
(44.49)
150m: 2:09.43
(46.15)
200m: 2:56.12
(46.69)
250m: 3:42.82
(46.70)
300m: 4:29.07
(46.25)
350m: 5:14.97
(45.90)
400m: 6:00.19
(45.22)
32 Signe Hestbech 2008 Haderslev Svømme Klub +0.90 6:01.98 +1:31.39
Entry time: 6:37.61 (-35.63)
50m: 39.28
100m: 1:23.51
(44.23)
150m: 2:09.81
(46.30)
200m: 2:55.67
(45.86)
250m: 3:42.98
(47.31)
300m: 4:30.32
(47.34)
350m: 5:17.81
(47.49)
400m: 6:01.98
(44.17)
33 Malou Bach Jensen 2010 Horsens Svømmeklub 6:07.56 +1:36.97
Entry time: 6:33.04 (-25.48)
50m: 38.72
100m: 1:23.40
(44.68)
150m: 2:10.34
(46.94)
200m: 2:57.82
(47.48)
250m: 3:46.18
(48.36)
300m: 4:33.98
(47.80)
350m: 5:22.23
(48.25)
400m: 6:07.56
(45.33)
34 Alma Schmidt 2009 Kolding SK +0.81 6:07.68 +1:37.09
Entry time: 6:37.19 (-29.51)
50m: 39.67
100m: 1:26.80
(47.13)
150m: 2:14.94
(48.14)
200m: 3:02.54
(47.60)
250m: 3:51.49
(48.95)
300m: 4:40.66
(49.17)
350m: 5:26.06
(45.40)
400m: 6:07.68
(41.62)
35 Mia Enevold Pedersen 2010 Frem Odense +1.00 6:26.26 +1:55.67
Entry time: 6:30.00 (-3.74)
50m: 41.26
100m: 1:29.36
(48.10)
150m: 2:19.84
(50.48)
200m: 3:11.12
(51.28)
250m: 4:02.18
(51.06)
300m: 4:52.33
(50.15)
350m: 5:42.62
(50.29)
400m: 6:26.26
(43.64)
36 Ida Elsborg Gorecki 2010 Frem Odense +0.95 6:31.85 +2:01.26
Entry time: 6:40.00 (-8.15)
50m: 43.86
100m: 1:32.16
(48.30)
150m: 2:22.66
(50.50)
200m: 3:13.61
(50.95)
250m: 4:03.78
(50.17)
300m: 4:54.83
(51.05)
350m: 5:45.76
(50.93)
400m: 6:31.85
(46.09)
37 Maja Kjärsgaard 2013 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.89 6:35.72 +2:05.13
Entry time: 7:20.00 (-44.28)
50m: 41.39
100m: 1:30.43
(49.04)
150m: 2:21.22
(50.79)
200m: 3:12.56
(51.34)
250m: 4:04.97
(52.41)
300m: 4:55.74
(50.77)
350m: 5:46.76
(51.02)
400m: 6:35.72
(48.96)
38 Annemie Stina Thielemann 2012 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.73 6:40.36 +2:09.77
Entry time: 7:43.41 (-1:03.05)
50m: 45.98
100m: 1:36.35
(50.37)
150m: 2:26.67
(50.32)
200m: 3:18.37
(51.70)
250m: 4:11.52
(53.15)
300m: 5:03.39
(51.87)
350m: 5:52.93
(49.54)
400m: 6:40.36
(47.43)
39 Ciro Cheetancheri 2011 Svømmeklubben Sønderborg +1.42 7:58.85 +3:28.26
50m: 46.15
100m: 1:45.28
(59.13)
150m: 2:47.19
(1:01.91)
200m: 3:51.16
(1:03.97)
250m: 4:54.35
(1:03.19)
300m: 5:58.43
(1:04.08)
350m: 6:57.25
(58.82)
400m: 7:58.85
(1:01.60)
40 Sara Jasmand Pedrosa 2013 Flensburger Schwimmklub v. 19 8:47.97 +4:17.38
Entry time: 8:15.00 (+32.97)
50m: 52.89
100m: 2:01.00
(1:08.11)
150m: 3:08.61
(1:07.61)
200m: 4:17.34
(1:08.73)
250m: 5:25.88
(1:08.54)
300m: 6:33.72
(1:07.84)
350m: 7:41.18
(1:07.46)
400m: 8:47.97
(1:06.79)
2022-11-11 17:53:18 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Haderslev Svømme Klub
Document
Results
SydCup 2022
Place: Kløvermarkhallen Organizer: Haderslev svømmeklub
Pool: 25m Competition Date: Nov 11, 2022 to Nov 13, 2022
Event 2, 100m Backstroke Men 1-13 år - Indledende
SydCup 54.84 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Amor Veen 2011 ZPC Hoogeveen +1.00 1:20.86 QD
Entry time: 1:21.07 (-0.21)
50m: 38.22
100m: 1:20.86
(42.64)
2 Ramon Vos 2011 ZPC Hoogeveen +0.87 1:21.87 +1.01 QD
Entry time: 1:25.25 (-3.38)
50m: 39.54
100m: 1:21.87
(42.33)
3 Svenn Meffert 2011 ZPC Hoogeveen +0.79 1:22.07 +1.21 QD
Entry time: 1:32.42 (-10.35)
100m: 1:22.07
(1:22.07)
4 Mathijs Boersma 2010 ZPC Hoogeveen +0.84 1:26.84 +5.98 QD
Entry time: 1:28.12 (-1.28)
50m: 41.34
100m: 1:26.84
(45.50)
5 Rasmus Mandrup Rosendal 2010 Horsens Svømmeklub +0.94 1:29.38 +8.52 QD
Entry time: 1:31.87 (-2.49)
50m: 43.49
100m: 1:29.38
(45.89)
6 Anes Ramadani 2011 Haderslev Svømme Klub +1.86 1:37.60 +16.74 QD
Entry time: 1:43.32 (-5.72)
50m: 37.04
100m: 1:37.60
(1:00.56)
7 Mika Lund 2010 Flensburger Schwimmklub v. 19 +1.16 1:41.45 +20.59
Entry time: 2:00.00 (-18.55)
50m: 44.76
100m: 1:41.45
(56.69)
8 Emil Ernst 2012 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.86 1:41.90 +21.04
Entry time: 1:51.89 (-9.99)
50m: 49.65
100m: 1:41.90
(52.25)
9 Finn Bohlig 2010 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.71 1:47.06 +26.20
Entry time: 1:47.92 (-0.86)
50m: 50.18
100m: 1:47.06
(56.88)
10 Lasse Maximilian Rottmann 2012 Flensburger Schwimmklub v. 19 +1.94 1:48.99 +28.13
Entry time: 1:58.64 (-9.65)
50m: 52.16
100m: 1:48.99
(56.83)
11 Leo Simpson 2013 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.90 2:05.77 +44.91
Entry time: 1:58.29 (+7.48)
50m: 58.41
100m: 2:05.77
(1:07.36)
12 Valdemar Friis Petersen 2010 Haderslev Svømme Klub +1.67 2:06.32 +45.46
50m: 1:02.43
100m: 2:06.32
(1:03.89)
13 Mikkel Bertelsen 2012 Vejen Svømmeklub +0.81 2:06.74 +45.88
Entry time: 2:10.00 (-3.26)
100m: 2:06.74
(2:06.74)
14 Mate Wolf 2012 Svømmeklubben Sønderborg +0.91 2:14.89 +54.03
100m: 2:14.89
(2:14.89)
- Marcus Puggaard Hougaard 2011 Vejen Svømmeklub +0.78 DSQ ej forts bev.
SW 6.4 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate the turn or not performed immediately
Event official at: 11-11-2022 18:18:05
Event 2, 100m Backstroke Men 14-15 år - Indledende
SydCup 54.84 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Frederik Billesø Beck 2008 Fredericia Svømmeklub +0.70 1:06.77 QC
Entry time: 1:08.33 (-1.56)
50m: 32.30
100m: 1:06.77
(34.47)
2 Mathias Møller Madsen 2008 Fredericia Svømmeklub +0.79 1:07.49 +0.72 QC
Entry time: 1:10.81 (-3.32)
50m: 32.77
100m: 1:07.49
(34.72)
3 Niclas Petersen 2009 Svømmeklubben Sønderborg +0.72 1:08.51 +1.74 QC
Entry time: 1:11.49 (-2.98)
50m: 33.12
100m: 1:08.51
(35.39)
4 Conrad Johansen 2008 Frem Odense +0.71 1:11.53 +4.76 QC
Entry time: 1:11.20 (+0.33)
50m: 34.17
100m: 1:11.53
(37.36)
5 Oliver Jørgensen 2008 Frem Odense +0.66 1:12.67 +5.90 QC
Entry time: 1:15.98 (-3.31)
50m: 34.72
100m: 1:12.67
(37.95)
6 Quinn Frunt 2008 DWK +0.81 1:13.17 +6.40 QC
Entry time: 1:18.67 (-5.50)
50m: 35.38
100m: 1:13.17
(37.79)
7 Oliver Søe 2009 Fredericia Svømmeklub +0.75 1:14.41 +7.64
Entry time: 1:18.07 (-3.66)
50m: 35.72
100m: 1:14.41
(38.69)
8 Malthe Petersen 2009 Fredericia Svømmeklub +0.76 1:18.50 +11.73
Entry time: 1:22.38 (-3.88)
50m: 37.62
100m: 1:18.50
(40.88)
9 Rasmus Wadskjær 2008 Vejen Svømmeklub +0.73 1:19.34 +12.57
Entry time: 1:25.77 (-6.43)
50m: 38.90
100m: 1:19.34
(40.44)
10 Christoffer Carl Mielke Ravn 2008 Haderslev Svømme Klub +0.69 1:22.65 +15.88
Entry time: 1:25.00 (-2.35)
50m: 39.05
100m: 1:22.65
(43.60)
11 Berthram Byskov 2009 Fredericia Svømmeklub +0.78 1:24.49 +17.72
Entry time: 1:29.71 (-5.22)
50m: 41.11
100m: 1:24.49
(43.38)
12 Erik Hoffmann 2009 TSB Flensburg v. 1865 +0.84 1:27.08 +20.31
Entry time: 1:47.10 (-20.02)
50m: 41.82
100m: 1:27.08
(45.26)
13 Omar bahij 2008 Frem Odense +0.88 1:37.94 +31.17
100m: 1:37.94
(1:37.94)
Event official at: 11-11-2022 18:18:05
Event 2, 100m Backstroke Men 16-18 år - Indledende
SydCup 54.84 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Tiamo Veen 2006 ZPC Hoogeveen +0.65 59.68 QB
Entry time: 59.77 (-0.09)
50m: 29.05
100m: 59.68
(30.63)
2 Olivier Wilbers 2006 ZPC Hoogeveen +0.59 1:02.93 +3.25 QB
Entry time: 1:04.38 (-1.45)
50m: 30.44
100m: 1:02.93
(32.49)
3 Mark Nielsen 2007 Gentofte Svømme Klub +0.78 1:03.04 +3.36 QB
Entry time: 1:02.55 (+0.49)
50m: 31.10
100m: 1:03.04
(31.94)
4 Theodor Nytoft Bergmann 2007 Gentofte Svømme Klub +0.68 1:03.33 +3.65 QB
Entry time: 1:02.90 (+0.43)
50m: 30.80
100m: 1:03.33
(32.53)
5 Ruben Westerneng 2006 ZPC Hoogeveen +0.70 1:04.21 +4.53 QB
Entry time: 1:05.18 (-0.97)
50m: 31.01
100m: 1:04.21
(33.20)
6 Luc Kerpels 2005 ZPC Hoogeveen +0.75 1:04.27 +4.59 QB
Entry time: 1:03.93 (+0.34)
50m: 30.97
100m: 1:04.27
(33.30)
7 Jonas Paul Obermark 2005 TSB Flensburg v. 1865 +0.79 1:04.81 +5.13
Entry time: 1:05.82 (-1.01)
50m: 30.72
100m: 1:04.81
(34.09)
8 Harald Heyde Engvad 2007 Frem Odense +0.62 1:05.88 +6.20
Entry time: 1:05.79 (+0.09)
50m: 31.11
100m: 1:05.88
(34.77)
9 Frederik Mindegaard 2007 Gentofte Svømme Klub +1.66 1:06.39 +6.71
Entry time: 1:18.41 (-12.02)
50m: 30.94
100m: 1:06.39
(35.45)
10 Kasper O. Jensen 2007 Haderslev Svømme Klub +0.71 1:07.53 +7.85
Entry time: 1:08.37 (-0.84)
50m: 32.45
100m: 1:07.53
(35.08)
11 Jordey Thole 2007 ZPC Hoogeveen +0.73 1:10.97 +11.29
Entry time: 1:12.56 (-1.59)
50m: 34.23
100m: 1:10.97
(36.74)
12 Zsolt Bokor 2006 Haderslev Svømme Klub +0.73 1:11.07 +11.39
Entry time: 1:12.70 (-1.63)
50m: 33.94
100m: 1:11.07
(37.13)
13 Oscar Robinson 2007 Gentofte Svømme Klub +0.70 1:11.32 +11.64
Entry time: 1:07.94 (+3.38)
50m: 34.45
100m: 1:11.32
(36.87)
14 Alexander Mogensen 2005 Horsens Svømmeklub +0.60 1:11.58 +11.90
Entry time: 1:07.09 (+4.49)
50m: 34.13
100m: 1:11.58
(37.45)
Event official at: 11-11-2022 18:18:05
Event 2, 100m Backstroke Men 19-123 år - Indledende
SydCup 54.84 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Niek Heethaar 1999 DWK +0.63 57.06 QA
Entry time: 56.57 (+0.49)
50m: 26.91
100m: 57.06
(30.15)
2 Ronis Everdingen 2003 DWK +0.73 1:00.25 +3.19 QA
Entry time: 1:00.38 (-0.13)
50m: 29.07
100m: 1:00.25
(31.18)
3 Taco Hengstman 2003 ZPC Hoogeveen +0.78 1:03.54 +6.48 QA
Entry time: 1:04.26 (-0.72)
50m: 30.05
100m: 1:03.54
(33.49)
4 Darryl Lubbinge 1997 ZPC Hoogeveen +0.75 1:05.48 +8.42 QA
Entry time: 1:03.37 (+2.11)
50m: 31.01
100m: 1:05.48
(34.47)
5 Dirk-Johan Wyma 2002 DWK +0.81 1:23.87 +26.81 QA
Entry time: 1:21.75 (+2.12)
50m: 40.43
100m: 1:23.87
(43.44)
Event official at: 11-11-2022 18:18:05
2022-11-11 20:02:28 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Haderslev Svømme Klub
Document
Results
SydCup 2022
Place: Kløvermarkhallen Organizer: Haderslev svømmeklub
Pool: 25m Competition Date: Nov 11, 2022 to Nov 13, 2022
Event 2, 100m Backstroke Men 1-13 år - Finale
SydCup 54.84 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Amor Veen 2011 ZPC Hoogeveen +0.78 214 1:20.75
Entry time: 1:20.86 (-0.11)
50m: 39.03
100m: 1:20.75
(41.72)
2 Ramon Vos 2011 ZPC Hoogeveen +0.82 207 1:21.67 +0.92
Entry time: 1:21.87 (-0.20)
50m: 40.17
100m: 1:21.67
(41.50)
3 Svenn Meffert 2011 ZPC Hoogeveen +0.78 205 1:21.86 +1.11
Entry time: 1:22.07 (-0.21)
50m: 40.37
100m: 1:21.86
(41.49)
4 Mathijs Boersma 2010 ZPC Hoogeveen +0.88 189 1:24.14 +3.39
Entry time: 1:26.84 (-2.70)
50m: 41.72
100m: 1:24.14
(42.42)
5 Rasmus Mandrup Rosendal 2010 Horsens Svømmeklub +0.92 158 1:29.22 +8.47
Entry time: 1:29.38 (-0.16)
50m: 43.56
100m: 1:29.22
(45.66)
6 Anes Ramadani 2011 Haderslev Svømme Klub +0.84 115 1:39.26 +18.51
Entry time: 1:37.60 (+1.66)
50m: 46.92
100m: 1:39.26
(52.34)
Event official at: 13-11-2022 17:09:50
Event 2, 100m Backstroke Men 14-15 år - Finale
SydCup 54.84 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Frederik Billesø Beck 2008 Fredericia Svømmeklub +0.67 398 1:05.67
Entry time: 1:06.77 (-1.10)
50m: 31.83
100m: 1:05.67
(33.84)
2 Mathias Møller Madsen 2008 Fredericia Svømmeklub +0.74 360 1:07.89 +2.22
Entry time: 1:07.49 (+0.40)
50m: 33.42
100m: 1:07.89
(34.47)
3 Niclas Petersen 2009 Svømmeklubben Sønderborg +0.74 336 1:09.51 +3.84
Entry time: 1:08.51 (+1.00)
50m: 33.42
100m: 1:09.51
(36.09)
4 Quinn Frunt 2008 DWK +0.74 298 1:12.29 +6.62
Entry time: 1:13.17 (-0.88)
50m: 35.33
100m: 1:12.29
(36.96)
5 Conrad Johansen 2008 Frem Odense +0.67 292 1:12.82 +7.15
Entry time: 1:11.53 (+1.29)
50m: 34.84
100m: 1:12.82
(37.98)
6 Oliver Jørgensen 2008 Frem Odense +0.63 277 1:14.11 +8.44
Entry time: 1:12.67 (+1.44)
50m: 36.36
100m: 1:14.11
(37.75)
Event official at: 13-11-2022 17:09:50
Event 2, 100m Backstroke Men 16-18 år - Finale
SydCup 54.84 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Tiamo Veen 2006 ZPC Hoogeveen +0.57 522 1:00.00
Entry time: 59.68 (+0.32)
50m: 29.41
100m: 1:00.00
(30.59)
2 Theodor Nytoft Bergmann 2007 Gentofte Svømme Klub +0.60 465 1:02.34 +2.34
Entry time: 1:03.33 (-0.99)
50m: 30.04
100m: 1:02.34
(32.30)
3 Mark Nielsen 2007 Gentofte Svømme Klub +0.71 448 1:03.13 +3.13
Entry time: 1:03.04 (+0.09)
50m: 31.54
100m: 1:03.13
(31.59)
4 Olivier Wilbers 2006 ZPC Hoogeveen +0.57 443 1:03.38 +3.38
Entry time: 1:02.93 (+0.45)
50m: 30.91
100m: 1:03.38
(32.47)
5 Luc Kerpels 2005 ZPC Hoogeveen +1.04 368 1:07.39 +7.39
Entry time: 1:04.27 (+3.12)
50m: 32.77
100m: 1:07.39
(34.62)
6 Ruben Westerneng 2006 ZPC Hoogeveen +0.61 341 1:09.17 +9.17
Entry time: 1:04.21 (+4.96)
50m: 33.18
100m: 1:09.17
(35.99)
Event official at: 13-11-2022 17:09:50
Event 2, 100m Backstroke Men 19-123 år - Finale
SydCup 54.84 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Niek Heethaar 1999 DWK +0.63 537 59.44
Entry time: 57.06 (+2.38)
50m: 29.27
100m: 59.44
(30.17)
2 Ronis Everdingen 2003 DWK +0.73 525 59.90 +0.46
Entry time: 1:00.25 (-0.35)
50m: 29.55
100m: 59.90
(30.35)
3 Taco Hengstman 2003 ZPC Hoogeveen +0.76 436 1:03.72 +4.28
Entry time: 1:03.54 (+0.18)
50m: 30.58
100m: 1:03.72
(33.14)
4 Darryl Lubbinge 1997 ZPC Hoogeveen +0.73 412 1:04.93 +5.49
Entry time: 1:05.48 (-0.55)
50m: 30.98
100m: 1:04.93
(33.95)
5 Dirk-Johan Wyma 2002 DWK +0.76 197 1:23.06 +23.62
Entry time: 1:23.87 (-0.81)
50m: 39.28
100m: 1:23.06
(43.78)
Event official at: 13-11-2022 17:09:50
2022-11-13 17:09:53 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Haderslev Svømme Klub
Document
Unofficial Summary
After 5 of 5 heats
SydCup 2022
Place: Kløvermarkhallen Organizer: Haderslev svømmeklub
Pool: 25m Competition Date: Nov 11, 2022 to Nov 13, 2022
Event 3, 200m Backstroke Women - Final
SydCup 2:16.26 Louise Ørnstedt 1985 Frem - Sto95 (DEN) Haderslev (Dan) 01-01-1998
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Senna Veen 2004 ZPC Hoogeveen +0.74 2:21.94
Entry time: 2:20.96 (+0.98)
50m: 32.55
100m: 1:07.78
(35.23)
150m: 1:44.67
(36.89)
200m: 2:21.94
(37.27)
2 Malou Soelberg 2004 Gentofte Svømme Klub +0.76 2:25.38 +3.44
Entry time: 2:27.93 (-2.55)
50m: 34.26
100m: 1:10.51
(36.25)
150m: 1:47.42
(36.91)
200m: 2:25.38
(37.96)
3 Carlijn Gruppen 2007 ZPC Hoogeveen +0.75 2:26.77 +4.83
Entry time: 2:23.00 (+3.77)
50m: 34.25
100m: 1:11.09
(36.84)
150m: 1:48.87
(37.78)
200m: 2:26.77
(37.90)
4 Fenna Westerneng 2009 ZPC Hoogeveen +0.83 2:28.34 +6.40
Entry time: 2:36.10 (-7.76)
50m: 35.35
100m: 1:13.34
(37.99)
150m: 1:51.36
(38.02)
200m: 2:28.34
(36.98)
5 Ada Hasløv Brunsgaard 2006 Gentofte Svømme Klub +0.76 2:29.17 +7.23
Entry time: 2:25.75 (+3.42)
50m: 34.36
100m: 1:11.17
(36.81)
150m: 1:49.80
(38.63)
200m: 2:29.17
(39.37)
6 Tess van der Laan 2008 Gentofte Svømme Klub +0.68 2:29.62 +7.68
Entry time: 2:31.96 (-2.34)
50m: 35.09
100m: 1:12.02
(36.93)
150m: 1:51.13
(39.11)
200m: 2:29.62
(38.49)
7 Caroline Victoria Reedtz 2007 Gentofte Svømme Klub +0.74 2:30.12 +8.18
Entry time: 2:31.04 (-0.92)
50m: 35.89
100m: 1:14.08
(38.19)
150m: 1:52.64
(38.56)
200m: 2:30.12
(37.48)
8 Nienke Koster 2009 ZPC Hoogeveen +1.89 2:30.51 +8.57
Entry time: 2:30.63 (-0.12)
50m: 34.70
100m: 1:12.96
(38.26)
150m: 1:51.80
(38.84)
200m: 2:30.51
(38.71)
9 Anna Hinsch Lauritzen 2006 Gentofte Svømme Klub +0.74 2:32.24 +10.30
Entry time: 2:34.54 (-2.30)
50m: 36.40
100m: 1:14.66
(38.26)
150m: 1:53.51
(38.85)
200m: 2:32.24
(38.73)
10 Sofie Vos 2008 ZPC Hoogeveen +0.88 2:34.17 +12.23
Entry time: 2:28.90 (+5.27)
50m: 36.52
100m: 1:15.67
(39.15)
150m: 1:55.30
(39.63)
200m: 2:34.17
(38.87)
11 Sigrid Sand Jürgensen 2007 Haderslev Svømme Klub +1.49 2:37.96 +16.02
Entry time: 2:36.58 (+1.38)
50m: 37.28
100m: 1:16.86
(39.58)
150m: 1:57.50
(40.64)
200m: 2:37.96
(40.46)
12 Imre Bouwland 2007 ZPC Hoogeveen +0.81 2:38.77 +16.83
Entry time: 2:34.94 (+3.83)
50m: 35.88
100m: 1:16.15
(40.27)
150m: 1:58.25
(42.10)
200m: 2:38.77
(40.52)
13 Maja Vejborg 2007 Gentofte Svømme Klub +1.38 2:38.78 +16.84
Entry time: 2:58.23 (-19.45)
50m: 38.81
100m: 1:18.83
(40.02)
150m: 1:58.81
(39.98)
200m: 2:38.78
(39.97)
14 Josefine Nielsen 2007 Svømmeklubben Grindsted +0.76 2:39.20 +17.26
Entry time: 2:42.03 (-2.83)
50m: 37.22
100m: 1:18.32
(41.10)
150m: 2:00.37
(42.05)
200m: 2:39.20
(38.83)
15 Laura Volkers 2008 DWK +0.65 2:40.65 +18.71
Entry time: 2:41.95 (-1.30)
50m: 39.35
100m: 1:20.85
(41.50)
150m: 2:01.77
(40.92)
200m: 2:40.65
(38.88)
16 Nikoline Frederikke Axelsen 2010 Svømmeklubben Sønderborg +0.67 2:45.08 +23.14
Entry time: 2:50.93 (-5.85)
50m: 38.28
100m: 1:19.85
(41.57)
150m: 2:03.36
(43.51)
200m: 2:45.08
(41.72)
17 Andrea Grøndal 2009 Horsens Svømmeklub +0.74 2:48.72 +26.78
Entry time: 3:08.14 (-19.42)
50m: 39.77
100m: 1:22.86
(43.09)
150m: 2:07.33
(44.47)
200m: 2:48.72
(41.39)
18 Yanou Vaessen 2006 DWK +0.71 2:49.73 +27.79
Entry time: 2:50.82 (-1.09)
50m: 39.81
100m: 1:22.55
(42.74)
150m: 2:06.54
(43.99)
200m: 2:49.73
(43.19)
19 Vera Nantsen 2008 Kolding SK +0.85 2:49.91 +27.97
Entry time: 3:05.07 (-15.16)
50m: 40.69
100m: 1:24.18
(43.49)
150m: 2:07.46
(43.28)
200m: 2:49.91
(42.45)
20 Elena Mendoza 2009 Kolding SK +0.69 2:53.14 +31.20
Entry time: 2:58.40 (-5.26)
50m: 40.35
100m: 1:24.18
(43.83)
150m: 2:09.06
(44.88)
200m: 2:53.14
(44.08)
21 Gabriella L Thoustrup 2008 Fredericia Svømmeklub +0.76 2:56.36 +34.42
Entry time: 3:09.91 (-13.55)
50m: 41.32
100m: 1:26.11
(44.79)
150m: 2:11.58
(45.47)
200m: 2:56.36
(44.78)
22 Lili Oosting 2009 DWK +0.71 2:57.79 +35.85
Entry time: 2:56.27 (+1.52)
50m: 42.71
100m: 1:27.29
(44.58)
150m: 2:13.65
(46.36)
200m: 2:57.79
(44.14)
23 Frederikke Sanggaard 2009 Horsens Svømmeklub +0.97 2:59.28 +37.34
50m: 43.23
100m: 1:28.71
(45.48)
200m: 2:59.28
(2:59.28)
24 Xenia Vissing Sig 2009 Fredericia Svømmeklub +0.95 3:00.80 +38.86
Entry time: 3:05.63 (-4.83)
50m: 43.18
100m: 1:29.38
(46.20)
150m: 2:15.79
(46.41)
200m: 3:00.80
(45.01)
25 Søs Skovrup 2009 Haderslev Svømme Klub +0.62 3:10.62 +48.68
Entry time: 3:15.04 (-4.42)
50m: 45.09
100m: 1:34.28
(49.19)
150m: 2:23.54
(49.26)
200m: 3:10.62
(47.08)
26 Yara Wegman 2009 DWK +1.42 3:13.32 +51.38
Entry time: 3:14.14 (-0.82)
50m: 46.76
100m: 1:36.53
(49.77)
150m: 2:25.78
(49.25)
200m: 3:13.32
(47.54)
27 Sille Nisted Petersen 2009 Frem Odense +0.75 3:18.61 +56.67
Entry time: 3:43.72 (-25.11)
50m: 46.47
100m: 1:38.41
(51.94)
150m: 2:30.03
(51.62)
200m: 3:18.61
(48.58)
- Ilse Zuurman 2011 ZPC Hoogeveen +0.80 DSQ ej forts. bev. 150 m
SW 6.4 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate the turn or not performed immediately
2022-11-11 18:37:15 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Haderslev Svømme Klub
Document
Results
SydCup 2022
Place: Kløvermarkhallen Organizer: Haderslev svømmeklub
Pool: 25m Competition Date: Nov 11, 2022 to Nov 13, 2022
Event 4, 50m Breaststroke Men 1-13 år - Indledende
SydCup 28.17 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Mads Bertelsen 2010 Vejen Svømmeklub +0.76 39.34 QC
Entry time: 41.87 (-2.53)
2 Mathijs Boersma 2010 ZPC Hoogeveen +1.02 42.38 +3.04 QC
Entry time: 42.00 (+0.38)
3 Darius Ignat 2010 Horsens Svømmeklub +0.77 48.28 +8.94 QC
Entry time: 47.40 (+0.88)
4 Finn Bohlig 2010 Flensburger Schwimmklub v. 19 +0.99 49.65 +10.31 QC
Entry time: 1:00.00 (-10.35)
5 Lucas Skovshoved 2011 Haderslev Svømme Klub +0.86 50.63 +11.29 QC
Entry time: 53.43 (-2.80)
6 Peer Bendtschneider 2012 MTV von 1860 e.V. Heide +0.90 52.61 +13.27 QC
Entry time: 52.52 (+0.09)
7 Ole Westensee 2011 MTV von 1860 e.V. Heide +0.81 55.60 +16.26
Entry time: 59.00 (-3.40)
8 Emil Ernst 2012 Flensburger Schwimmklub v. 19 +1.02 56.30 +16.96
Entry time: 1:01.60 (-5.30)
9 Lucas Rosendahl Søndergaard 2010 Kolding SK +0.73 56.75 +17.41
Entry time: 57.65 (-0.90)
10 Mate Wolf 2012 Svømmeklubben Sønderborg +1.21 1:00.26 +20.92
11 Mikkel Bertelsen 2012 Vejen Svømmeklub +1.00 1:01.53 +22.19
12 Lasse Maximilian Rottmann 2012 Flensburger Schwimmklub v. 19 1:06.58 +27.24
Entry time: 1:05.00 (+1.58)
- Leo Simpson 2013 Flensburger Schwimmklub v. 19 DSQ arme ført t. hofte 4
SW 7.3 Hands brought back beyond the hip line (except after the first stroke following the start or turn)
Event official at: 11-11-2022 19:05:41
Event 4, 50m Breaststroke Men 14-15 år - Indledende
SydCup 28.17 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Joakim Kristensen 2008 Fredericia Svømmeklub +0.73 34.01 QB
Entry time: 34.53 (-0.52)
2 Ádám Czibere 2008 Haderslev Svømme Klub +0.75 34.05 +0.04 QB
Entry time: 34.06 (-0.01)
3 Villads Vestergaard Ahm 2008 Horsens Svømmeklub +0.78 35.22 +1.21 QB
Entry time: 34.03 (+1.19)
4 Eskild Meyer 2009 Haderslev Svømme Klub +0.87 35.67 +1.66 QB
Entry time: 35.92 (-0.25)
5 Oliver Lund Gotfredsen 2008 Haderslev Svømme Klub +0.88 37.29 +3.28 QB
Entry time: 41.16 (-3.87)
6 Tobias Philippsen 2009 Haderslev Svømme Klub +0.79 37.53 +3.52 QB
Entry time: 40.31 (-2.78)
7 Albert Hoffmeyer 2008 Aarhus Idrætsforening Af 1900 +0.76 38.49 +4.48
Entry time: 40.91 (-2.42)
8 Luis Cayetano Alonso 2009 Rødding Svømmeklub +0.78 38.52 +4.51
Entry time: 38.78 (-0.26)
9 Benjamin Thomsen 2008 Fredericia Svømmeklub +0.71 39.65 +5.64
Entry time: 40.72 (-1.07)
10 Oliver Kuettel 2009 Svømmeklubben Sønderborg +0.65 40.05 +6.04
Entry time: 39.24 (+0.81)
11 Malthe Petersen 2008 Frem Odense +1.57 40.71 +6.70
Entry time: 42.88 (-2.17)
12 Kristian Lauridsen 2008 Haderslev Svømme Klub +0.70 41.89 +7.88
Entry time: 51.52 (-9.63)
13 Thomas Hansen 2008 Haderslev Svømme Klub +0.78 55.47 +21.46
Entry time: 1:01.02 (-5.55)
- Alexander Buch 2008 Horsens Svømmeklub +0.22 DSQ tyvstart
SW 4.4 Starting before the starting signal
- William Enevoldsen 2008 Haderslev Svømme Klub DSQ cr. arm v 10 m
SW 7.2 Arm movements not simultaneous or not in the same horizontal plane
- Malthe Skovshoved 2008 Haderslev Svømme Klub +0.72 DSQ 2 hele armtag efter 
SW 7.1 After the start or after each turn single butterfly kick not performed before the first breaststroke leg kick
- Bastian Christoffersen 2009 Horsens Svømmeklub DNS
Event official at: 11-11-2022 19:05:41
Event 4, 50m Breaststroke Men 16-18 år - Indledende
SydCup 28.17 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Andreas Bahnsen 2005 Haderslev Svømme Klub 30.86 -
Entry time: 30.40 (+0.46)
2 David Johannes Dahl 2006 Gentofte Svømme Klub +0.66 31.25 +0.39 QA
Entry time: 31.48 (-0.23)
3 Linus Dittloff 2006 TSB Flensburg v. 1865 +0.70 32.11 +1.25 QA
Entry time: 32.30 (-0.19)
4 David Hansen Hobolth 2006 Haderslev Svømme Klub +0.67 32.61 +1.75 QA
Entry time: 33.09 (-0.48)
5 Sebastian Reyneke 2005 Gentofte Svømme Klub +0.72 33.40 +2.54 QA
Entry time: 33.89 (-0.49)
6 Jordey Thole 2007 ZPC Hoogeveen +0.78 33.42 +2.56 QA
Entry time: 33.33 (+0.09)
7 Niels Peter E. Sørensen 2007 Svømmeklubben Grindsted +0.77 33.67 +2.81 QA
Entry time: 34.01 (-0.34)
8 Sebastian Emil F. Klicman 2005 Frem Odense +0.67 33.93 +3.07
Entry time: 34.65 (-0.72)
9 Laurits Holm 2006 Haderslev Svømme Klub +0.77 34.58 +3.72
Entry time: 34.80 (-0.22)
10 Ulrik Stark 2007 Haderslev Svømme Klub +0.68 34.60 +3.74
Entry time: 34.91 (-0.31)
11 Max Sierszecki 2007 Svømmeklubben Sønderborg +0.70 34.72 +3.86
Entry time: 35.41 (-0.69)
12 Ruben Westerneng 2006 ZPC Hoogeveen +0.77 34.92 +4.06
Entry time: 32.72 (+2.20)
13 August Bülow Sandersen 2007 Gentofte Svømme Klub +0.29 36.55 +5.69
Entry time: 36.92 (-0.37)
14 Ebbe Sebastian Sparrewath 2005 Aarhus Idrætsforening Af 1900 +0.72 37.17 +6.31
Entry time: 37.90 (-0.73)
15 Tim Zuurman 2007 ZPC Hoogeveen +0.82 37.67 +6.81
Entry time: 37.49 (+0.18)
16 Sylvester Neto 2007 Frem Odense +0.75 37.80 +6.94
Entry time: 42.64 (-4.84)
17 Marcus Diego Bach 2006 Horsens Svømmeklub +0.73 38.00 +7.14
Entry time: 36.82 (+1.18)
18 Harm Bendtschneider 2007 MTV von 1860 e.V. Heide +1.01 38.35 +7.49
Entry time: 37.90 (+0.45)
19 Bas Daatselaar 2007 DWK +0.72 39.70 +8.84
Entry time: 40.27 (-0.57)
20 Jakob Stærmose 2007 Svømmeklubben Grindsted 44.86 +14.00
Entry time: 47.25 (-2.39)
- Harald Heyde Engvad 2007 Frem Odense DNS
- Mathias Nielsen 2007 Horsens Svømmeklub DNS
Event official at: 11-11-2022 19:05:41
Event 4, 50m Breaststroke Men 19-123 år - Indledende
SydCup 28.17 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Raphael Mennen 2001 DWK 30.56
Entry time: 30.45 (+0.11)
2 Niek Heethaar 1999 DWK 30.96 +0.40
Entry time: 30.18 (+0.78)
3 Darryl Lubbinge 1997 ZPC Hoogeveen +0.73 31.55 +0.99
Entry time: 30.59 (+0.96)
4 Teun Essen 2004 DWK +0.83 33.18 +2.62
Entry time: 35.55 (-2.37)
5 Fabian Hennings 2002 MTV von 1860 e.V. Heide +0.81 33.49 +2.93
Entry time: 34.85 (-1.36)
6 Tobias Lemke 1991 MTV von 1860 e.V. Heide 35.93 +5.37
Entry time: 35.00 (+0.93)
Event official at: 11-11-2022 19:05:41
2022-11-12 10:30:57 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Haderslev Svømme Klub
Document
Results
SydCup 2022
Place: Kløvermarkhallen Organizer: Haderslev svømmeklub
Pool: 25m Competition Date: Nov 11, 2022 to Nov 13, 2022
Event 4, 50m Breaststroke Men 1-13 år - Finale
SydCup 28.17 Chris Christensen 1988 West Swim Esbjerg (DEN) Haderslev (DEN) 03-10-2009
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Mads Bertelsen 2010 Vejen Svømmeklub 38.92