2022-07-03   10:32:47
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for 2022 Apollo Projects Division II Swimming Competition

Below are all results from the competition shown by session.

Session One - Heats

Document
Results
2022 Apollo Projects Division II Swimming Competition
Place: Moana Pool Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 25m Competition Date: May 8, 2022 to May 12, 2022
Event 5, 100m Backstroke Men 13 years - Heat
13NZR 59.37 Tarquin Magner EVOBP 10/4/2017
14NZR 56.48 Corey Main HPKCO 9/27/2009
NZR 51.02 Andrew Jeffcoat 1999 PUKCO (NZL) Auckland 10/6/2020
18NZR 52.30 Cameron Gray 2003 North Shore Swimming Cl Sir Owen G Glenn National  8/17/2021
17NZR 51.84 Daniel Bell NSSAK (NZL) 4/13/2008
15NZR 54.93 Finn Kennard-Campbell NSSAK 8/12/2015
16NZR 53.53 Corey Main HPKCO 9/11/2011
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Jack Rust 13 Stratford Amateur Swimming Cl +0.84 1:07.28 Q
50m: 32.59
100m: 1:07.28
(34.69)
2 Luke Johnson 13 Alexandra Swimming Club +0.88 1:08.00 +0.72 Q
50m: 32.72
100m: 1:08.00
(35.28)
3 Lucas Xia 13 United Swimming Club +0.63 1:08.06 +0.78 Q
50m: 32.59
100m: 1:08.06
(35.47)
4 SooMin Song 13 Jasi Swim Club +0.76 1:09.31 +2.03 Q
50m: 32.87
100m: 1:09.31
(36.44)
5 Aleksandr Kivilev 13 Neptune Swim Club +0.69 1:09.38 +2.10 Q
50m: 33.98
100m: 1:09.38
(35.40)
6 Neo Salomonsson 13 Kiwi ASC 1:09.58 +2.30 Q
50m: 33.47
100m: 1:09.58
(36.11)
7 Ryan Hewertson 13 Kowhai Swimming Club +0.80 1:09.67 +2.39 Q
50m: 33.52
100m: 1:09.67
(36.15)
8 Alexander Copocean 13 Fairfield Swimming Club +0.81 1:10.28 +3.00 Q
50m: 34.07
100m: 1:10.28
(36.21)
9 Samuel Ballantyne 13 St Peter's Swimming Club +0.66 1:10.70 +3.42
50m: 34.08
100m: 1:10.70
(36.62)
10 James Kim 13 Waitaha Swim Club +0.96 1:12.15 +4.87
50m: 33.58
100m: 1:12.15
(38.57)
11 Stephen Miller 13 St Paul's Swimming Club +0.77 1:12.71 +5.43
50m: 35.38
100m: 1:12.71
(37.33)
Event official at: 5/8/2022 10:39:05 AM
Event 5, 100m Backstroke Men 14 years - Heat
13NZR 59.37 Tarquin Magner EVOBP 10/4/2017
14NZR 56.48 Corey Main HPKCO 9/27/2009
NZR 51.02 Andrew Jeffcoat 1999 PUKCO (NZL) Auckland 10/6/2020
18NZR 52.30 Cameron Gray 2003 North Shore Swimming Cl Sir Owen G Glenn National  8/17/2021
17NZR 51.84 Daniel Bell NSSAK (NZL) 4/13/2008
15NZR 54.93 Finn Kennard-Campbell NSSAK 8/12/2015
16NZR 53.53 Corey Main HPKCO 9/11/2011
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Patrick Li 14 United Swimming Club +0.58 1:05.91 Q
50m: 31.41
100m: 1:05.91
(34.50)
2 Luke Tompkins 14 Temuka Swimming Club +0.88 1:06.22 +0.31 Q
50m: 31.39
100m: 1:06.22
(34.83)
3 Neo Urlich 14 St Paul's Swimming Club +0.83 1:09.46 +3.55 Q
50m: 33.23
100m: 1:09.46
(36.23)
4 Daniel Streletsky 14 Jasi Swim Club 1:10.38 +4.47 Q
50m: 33.56
100m: 1:10.38
(36.82)
5 Angus Horner 14 Pirates Swim Team +0.77 1:10.83 +4.92 Q
50m: 34.49
100m: 1:10.83
(36.34)
6 Drew Bateson 14 Tawa Swimming Club +0.68 1:10.89 +4.98 Q
50m: 33.26
100m: 1:10.89
(37.63)
7 Fergus Charlton 14 Kowhai Swimming Club +0.79 1:10.93 +5.02 Q
50m: 33.51
100m: 1:10.93
(37.42)
8 Toby Hewertson 14 Kowhai Swimming Club +0.71 1:11.14 +5.23 Q
50m: 33.56
100m: 1:11.14
(37.58)
9 Matthew Cleverly 14 Wharenui Swim Club +0.78 1:13.37 +7.46
50m: 35.32
100m: 1:13.37
(38.05)
Event official at: 5/8/2022 10:39:05 AM
Event 5, 100m Backstroke Men 15 years - Heat
13NZR 59.37 Tarquin Magner EVOBP 10/4/2017
14NZR 56.48 Corey Main HPKCO 9/27/2009
NZR 51.02 Andrew Jeffcoat 1999 PUKCO (NZL) Auckland 10/6/2020
18NZR 52.30 Cameron Gray 2003 North Shore Swimming Cl Sir Owen G Glenn National  8/17/2021
17NZR 51.84 Daniel Bell NSSAK (NZL) 4/13/2008
15NZR 54.93 Finn Kennard-Campbell NSSAK 8/12/2015
16NZR 53.53 Corey Main HPKCO 9/11/2011
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Zion Heke 15 St Peter's Swimming Club +0.61 1:03.35 Q
50m: 29.71
100m: 1:03.35
(33.64)
2 Jaden Hu 15 Jasi Swim Club +0.59 1:05.50 +2.15 Q
50m: 31.07
100m: 1:05.50
(34.43)
3 Jack Boorer-Lilley 15 Temuka Swimming Club +0.68 1:06.63 +3.28 Q
50m: 32.47
100m: 1:06.63
(34.16)
4 David Wright 15 Pukekohe Swimming Club +0.76 1:06.67 +3.32 Q
50m: 32.25
100m: 1:06.67
(34.42)
5 Sam Hewlett 15 Pirates Swim Team +0.79 1:07.14 +3.79 Q
50m: 32.11
100m: 1:07.14
(35.03)
6 Tom Brown 15 Dannevirke Swimming Club +0.77 1:07.28 +3.93 Q
50m: 32.48
100m: 1:07.28
(34.80)
7 Izaiahs Linton 15 Bream Bay Swim Club +0.71 1:07.57 +4.22 Q
50m: 32.39
100m: 1:07.57
(35.18)
8 Lukas Bayer 15 Bay of Islands Swimming Club +0.79 1:07.99 +4.64 Q
50m: 32.42
100m: 1:07.99
(35.57)
9 Jeremy Li 15 St Paul's Swimming Club +0.80 1:08.10 +4.75
50m: 32.47
100m: 1:08.10
(35.63)
10 Oliver Horsfield 15 Bay of Islands Swimming Club +0.72 1:11.43 +8.08
50m: 33.58
100m: 1:11.43
(37.85)
11 Finn Henry 15 Waitaha Swim Club +0.84 1:18.11 +14.76
50m: 37.76
100m: 1:18.11
(40.35)
Event official at: 5/8/2022 10:39:05 AM
Event 5, 100m Backstroke Men 16-18 years - Heat
13NZR 59.37 Tarquin Magner EVOBP 10/4/2017
14NZR 56.48 Corey Main HPKCO 9/27/2009
NZR 51.02 Andrew Jeffcoat 1999 PUKCO (NZL) Auckland 10/6/2020
18NZR 52.30 Cameron Gray 2003 North Shore Swimming Cl Sir Owen G Glenn National  8/17/2021
17NZR 51.84 Daniel Bell NSSAK (NZL) 4/13/2008
15NZR 54.93 Finn Kennard-Campbell NSSAK 8/12/2015
16NZR 53.53 Corey Main HPKCO 9/11/2011
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Ethan Cone 17 Aquagym Swimming Club +0.69 1:00.68 Q
50m: 29.53
100m: 1:00.68
(31.15)
2 Daniel Cieplinski 17 Howick Pakuranga +0.79 1:01.28 +0.60 Q
50m: 29.58
100m: 1:01.28
(31.70)
3 Hara Hughes 16 Tawa Swimming Club +0.71 1:02.96 +2.28 Q
50m: 30.41
100m: 1:02.96
(32.55)
4 Ben Isles 17 Aquagym Swimming Club +0.69 1:03.88 +3.20 Q
50m: 30.81
100m: 1:03.88
(33.07)
5 Jayden Darby 16 Te Aroha Swim Club +0.70 1:04.41 +3.73 Q
50m: 30.81
100m: 1:04.41
(33.60)
6 Fidel Poulsen 16 Bream Bay Swim Club +0.69 1:05.28 +4.60 Q
100m: 1:05.28
(1:05.28)
7 Louis Appleby 16 Nga Tai Tuatea a Taraika Swimm +0.68 1:06.03 +5.35 Q
50m: 31.14
100m: 1:06.03
(34.89)
8 Mitchell Beadle 16 Vikings Swim Club Inc 1:06.46 +5.78 Q
50m: 31.98
100m: 1:06.46
(34.48)
9 Kieran Thornton 16 North Canterbury Swim Club Inc 1:06.74 +6.06
50m: 32.47
100m: 1:06.74
(34.27)
10 Lawrence Reade 16 Bream Bay Swim Club +0.79 1:07.29 +6.61
50m: 32.61
100m: 1:07.29
(34.68)
11 Koen Dettling 16 TBSS Central City Swimming +0.68 1:07.35 +6.67
50m: 32.01
100m: 1:07.35
(35.34)
12 Kaz Lohrer 16 St Paul's Swimming Club +0.74 1:07.61 +6.93
50m: 31.87
100m: 1:07.61
(35.74)
13 Tavish Graham 16 Stratford Amateur Swimming Cl +0.71 1:08.97 +8.29
50m: 33.00
100m: 1:08.97
(35.97)
14 Samuel Petrie 16 Oamaru Swimming Club +0.69 1:09.85 +9.17
50m: 33.32
100m: 1:09.85
(36.53)
15 Tyler Adams 17 Pukekohe Swimming Club +0.75 1:10.15 +9.47
50m: 34.08
100m: 1:10.15
(36.07)
16 Ashton Rogers 17 Matamata Swim Club 1:11.15 +10.47
50m: 33.77
100m: 1:11.15
(37.38)
17 Giacomo Solinas 16 Nga Tai Tuatea a Taraika Swimm +0.77 1:13.12 +12.44
50m: 34.19
100m: 1:13.12
(38.93)
- Kullen Montgomery 16 Pukekohe Swimming Club +0.75 DSQ
- Eli Wilson 17 Aquagym Swimming Club +0.74 DSQ
Event official at: 5/8/2022 10:39:05 AM
2022-05-08 10:39:14 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Swimming New Zealand

Image
LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner