2022-08-16   10:03:57
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for 2022 Apollo Projects Division II Swimming Competition

Below are all results from the competition shown by session.

Session Nine - Heats

Document
Results
2022 Apollo Projects Division II Swimming Competition
Place: Moana Pool Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 25m Competition Date: May 8, 2022 to May 12, 2022
Event 39, 100m Freestyle Men 13 years - Heat
13NZR 53.40 Hayden Church HPKCO 8/7/2011
14NZR 51.42 Michael  Pickett ENTHP 8/13/2017
NZR 47.30 Daniel  Hunter 1994 HPKCO (NZL) Hong Kong 10/29/2016
18NZR 48.61 Michael Pickett PUKCO (NZL) 11/26/2020
17NZR 48.97 Corey Main HPKCO (NZL) 10/3/2012
15NZR 50.71 Michael Pickett NSSAK 10/7/2017
16NZR 49.70 Sam McKenzie TASNM 9/26/2015
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Lucas Xia 13 United Swimming Club 58.79 Q
50m: 28.24
100m: 58.79
(30.55)
2 Jack Rust 13 Stratford Amateur Swimming Cl 59.61 +0.82 Q
50m: 28.91
100m: 59.61
(30.70)
3 Neo Salomonsson 13 Kiwi ASC 1:00.63 +1.84 Q
50m: 29.32
100m: 1:00.63
(31.31)
4 Luke Johnson 13 Alexandra Swimming Club 1:00.90 +2.11 Q
50m: 29.16
100m: 1:00.90
(31.74)
5 Charlie Shivnan 13 Mt Maunganui Swimming Club 1:01.19 +2.40 Q
50m: 29.02
100m: 1:01.19
(32.17)
6 Seongjin Choi 13 Dannevirke Swimming Club 1:01.24 +2.45 Q
50m: 29.76
100m: 1:01.24
(31.48)
7 Lachlan Oliver 13 Greymouth Amateur Swimming  1:01.73 +2.94 Q
50m: 29.48
100m: 1:01.73
(32.25)
8 Bradley Searle 13 United Swimming Club 1:01.78 +2.99 -
50m: 29.70
100m: 1:01.78
(32.08)
9 Alexander Copocean 13 Fairfield Swimming Club 1:02.15 +3.36 Q
50m: 30.25
100m: 1:02.15
(31.90)
10 William Riley 13 St Paul's Swimming Club 1:02.47 +3.68
50m: 29.37
100m: 1:02.47
(33.10)
11 James Kim 13 Waitaha Swim Club 1:02.52 +3.73
50m: 29.09
100m: 1:02.52
(33.43)
12 Stephen Miller 13 St Paul's Swimming Club 1:02.69 +3.90
50m: 29.68
100m: 1:02.69
(33.01)
13 Josiah Joyce 13 Fairfield Swimming Club 1:03.11 +4.32
50m: 30.15
100m: 1:03.11
(32.96)
14 Connor Sigley 13 United Swimming Club 1:03.50 +4.71
50m: 30.26
100m: 1:03.50
(33.24)
15 Zac Gallant 13 Greymouth Amateur Swimming  1:03.59 +4.80
50m: 30.03
100m: 1:03.59
(33.56)
16 Lochi Hoy 13 St Peter's Swimming Club 1:03.84 +5.05
50m: 30.17
100m: 1:03.84
(33.67)
- Samuel Ballantyne 13 St Peter's Swimming Club DSQ
- Bertil Feng 13 Murihiku Swimming Club DSQ
Event official at: 5/12/2022 10:20:42 AM
Event 39, 100m Freestyle Men 14 years - Heat
13NZR 53.40 Hayden Church HPKCO 8/7/2011
14NZR 51.42 Michael  Pickett ENTHP 8/13/2017
NZR 47.30 Daniel  Hunter 1994 HPKCO (NZL) Hong Kong 10/29/2016
18NZR 48.61 Michael Pickett PUKCO (NZL) 11/26/2020
17NZR 48.97 Corey Main HPKCO (NZL) 10/3/2012
15NZR 50.71 Michael Pickett NSSAK 10/7/2017
16NZR 49.70 Sam McKenzie TASNM 9/26/2015
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Luke Tompkins 14 Temuka Swimming Club 57.26 Q
50m: 26.94
100m: 57.26
(30.32)
2 Matthew Biddington 14 Tawa Swimming Club 58.82 +1.56 Q
50m: 27.92
100m: 58.82
(30.90)
3 Jack Younger 14 Masterton Swimming Club 58.98 +1.72 Q
50m: 28.68
100m: 58.98
(30.30)
4 Eric Yang 14 Howick Pakuranga 59.00 +1.74 Q
50m: 27.97
100m: 59.00
(31.03)
5 Ionatana BakerSefo 14 Masterton Swimming Club 59.17 +1.91 Q
50m: 28.12
100m: 59.17
(31.05)
6 Harrison James 14 Vikings Swim Club Inc 59.32 +2.06 Q
50m: 28.24
100m: 59.32
(31.08)
7 Taka Sugiyama 14 Kiwi ASC 59.40 +2.14 Q
50m: 28.31
100m: 59.40
(31.09)
8 Bosco Ding 14 United Swimming Club 59.67 +2.41 Q
50m: 28.64
100m: 59.67
(31.03)
=9 Zac Alexander 14 Pirates Swim Team 59.91 +2.65
50m: 28.89
100m: 59.91
(31.02)
=9 Daniel Streletsky 14 Jasi Swim Club 59.91 +2.65
50m: 29.11
100m: 59.91
(30.80)
11 Sam Whitehead-Kai 14 Masterton Swimming Club 59.98 +2.72
50m: 29.15
100m: 59.98
(30.83)
12 Fraser Walker 14 United Swimming Club 1:00.12 +2.86
50m: 28.70
100m: 1:00.12
(31.42)
13 Neo Urlich 14 St Paul's Swimming Club 1:00.31 +3.05
50m: 28.89
100m: 1:00.31
(31.42)
14 Ryan Beardsmore 14 North Canterbury Swim Club Inc 1:00.91 +3.65
50m: 28.47
100m: 1:00.91
(32.44)
15 Oscar King 14 Parnell Swimming 1:01.09 +3.83
50m: 28.64
100m: 1:01.09
(32.45)
16 Toby Hewertson 14 Kowhai Swimming Club 1:01.60 +4.34
50m: 29.17
100m: 1:01.60
(32.43)
17 Harry Huang 14 United Swimming Club 1:01.63 +4.37
50m: 29.74
100m: 1:01.63
(31.89)
18 Angus Horner 14 Pirates Swim Team 1:01.88 +4.62
50m: 29.42
100m: 1:01.88
(32.46)
19 Robert Thompson 14 North Canterbury Swim Club Inc 1:02.36 +5.10
100m: 1:02.36
(1:02.36)
20 Jake Cadigan 14 North Canterbury Swim Club Inc 1:02.54 +5.28
50m: 29.84
100m: 1:02.54
(32.70)
21 Finlay McNabb 14 Blenheim Swimming Club 1:02.87 +5.61
50m: 29.93
100m: 1:02.87
(32.94)
22 Yoichi Chan 14 United Swimming Club 1:02.95 +5.69
50m: 29.92
100m: 1:02.95
(33.03)
Event official at: 5/12/2022 10:20:42 AM
Event 39, 100m Freestyle Men 15 years - Heat
13NZR 53.40 Hayden Church HPKCO 8/7/2011
14NZR 51.42 Michael  Pickett ENTHP 8/13/2017
NZR 47.30 Daniel  Hunter 1994 HPKCO (NZL) Hong Kong 10/29/2016
18NZR 48.61 Michael Pickett PUKCO (NZL) 11/26/2020
17NZR 48.97 Corey Main HPKCO (NZL) 10/3/2012
15NZR 50.71 Michael Pickett NSSAK 10/7/2017
16NZR 49.70 Sam McKenzie TASNM 9/26/2015
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Jeremy Li 15 St Paul's Swimming Club 56.45 Q
50m: 26.76
100m: 56.45
(29.69)
2 Jack Love 15 Blenheim Swimming Club 56.83 +0.38 Q
50m: 27.14
100m: 56.83
(29.69)
3 Liam Rees 15 Alexandra Swimming Club 57.13 +0.68 Q
50m: 27.65
100m: 57.13
(29.48)
4 Jayden Waters-Dawes 15 Manurewa Swimming Club 57.54 +1.09 Q
50m: 27.29
100m: 57.54
(30.25)
5 Elijah Yin 15 Mt Eden Swimming 57.73 +1.28 Q
50m: 27.85
100m: 57.73
(29.88)
6 Zion Heke 15 St Peter's Swimming Club 58.24 +1.79 -
50m: 27.51
100m: 58.24
(30.73)
7 Ray Suzuki 15 Jasi Swim Club 58.25 +1.80 Q
50m: 27.44
100m: 58.25
(30.81)
8 Thomas Waddington 15 Nga Tai Tuatea a Taraika Swimm 58.59 +2.14 Q
50m: 27.55
100m: 58.59
(31.04)
9 Zach Edwards 15 Tawa Swimming Club 58.64 +2.19 Q
50m: 27.84
100m: 58.64
(30.80)
10 David Wright 15 Pukekohe Swimming Club 59.73 +3.28
50m: 28.43
100m: 59.73
(31.30)
11 Ewan Beadell 15 Neptune Swim Club 1:00.16 +3.71
50m: 28.36
100m: 1:00.16
(31.80)
12 Lukas Bayer 15 Bay of Islands Swimming Club 1:00.26 +3.81
50m: 28.01
100m: 1:00.26
(32.25)
13 Ben Dudding 15 Pirates Swim Team 1:01.09 +4.64
50m: 28.85
100m: 1:01.09
(32.24)
14 Oliver Horsfield 15 Bay of Islands Swimming Club 1:01.25 +4.80
50m: 28.48
100m: 1:01.25
(32.77)
Event official at: 5/12/2022 10:20:42 AM
Event 39, 100m Freestyle Men 16-18 years - Heat
13NZR 53.40 Hayden Church HPKCO 8/7/2011
14NZR 51.42 Michael  Pickett ENTHP 8/13/2017
NZR 47.30 Daniel  Hunter 1994 HPKCO (NZL) Hong Kong 10/29/2016
18NZR 48.61 Michael Pickett PUKCO (NZL) 11/26/2020
17NZR 48.97 Corey Main HPKCO (NZL) 10/3/2012
15NZR 50.71 Michael Pickett NSSAK 10/7/2017
16NZR 49.70 Sam McKenzie TASNM 9/26/2015
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Daniel Cieplinski 17 Howick Pakuranga 54.88 Q
50m: 26.52
100m: 54.88
(28.36)
2 Ben Isles 17 Aquagym Swimming Club 55.22 +0.34 Q
50m: 26.86
100m: 55.22
(28.36)
3 Eli Wilson 17 Aquagym Swimming Club 55.34 +0.46 Q
50m: 26.83
100m: 55.34
(28.51)
4 Daniel Gilbert 17 Neptune Swim Club 55.78 +0.90 Q
50m: 26.92
100m: 55.78
(28.86)
5 Eddie Wright 17 Kiwi ASC 56.60 +1.72 Q
50m: 27.32
100m: 56.60
(29.28)
6 Benjamin Haskell 17 St Paul's Swimming Club 56.73 +1.85 Q
50m: 27.06
100m: 56.73
(29.67)
7 Ethan Blair 16 North Canterbury Swim Club Inc 56.98 +2.10 Q
50m: 27.33
100m: 56.98
(29.65)
8 Ashton Rogers 17 Matamata Swim Club 56.99 +2.11 Q
50m: 27.23
100m: 56.99
(29.76)
9 Louis Appleby 16 Nga Tai Tuatea a Taraika Swimm 57.33 +2.45
50m: 27.47
100m: 57.33
(29.86)
10 Ethan Cone 17 Aquagym Swimming Club 57.52 +2.64
50m: 27.89
100m: 57.52
(29.63)
=11 Benjamin Kuggeleijn 16 Nga Tai Tuatea a Taraika Swimm 57.69 +2.81
50m: 27.90
100m: 57.69
(29.79)
=11 Lawrence Reade 16 Bream Bay Swim Club 57.69 +2.81
50m: 27.59
100m: 57.69
(30.10)
13 Matthew Chanwai 16 St Paul's Swimming Club 57.91 +3.03
50m: 27.47
100m: 57.91
(30.44)
14 Bryan Bennett 16 Hokonui Aquatics 57.96 +3.08
50m: 27.53
100m: 57.96
(30.43)
15 Joel Verran 16 Blenheim Swimming Club 58.50 +3.62
50m: 27.82
100m: 58.50
(30.68)
16 Daniel Coster 17 Pirates Swim Team 58.67 +3.79
50m: 27.34
100m: 58.67
(31.33)
17 Samuel Sheridan 17 Ice Breaker Aquatics 58.80 +3.92
50m: 27.81
100m: 58.80
(30.99)
18 Hunter Butler 17 Jasi Swim Club 58.84 +3.96
50m: 27.97
100m: 58.84
(30.87)
19 Ian Chen 17 St Paul's Swimming Club 59.31 +4.43
50m: 28.88
100m: 59.31
(30.43)
20 Koen Dettling 16 TBSS Central City Swimming 59.63 +4.75
50m: 27.70
100m: 59.63
(31.93)
21 Maesyn Koia 17 Enterprise Swim Team 1:00.36 +5.48
50m: 29.44
100m: 1:00.36
(30.92)
22 Arun Dunn 17 Papakura Swimming Club 1:00.80 +5.92
50m: 28.59
100m: 1:00.80
(32.21)
23 Giacomo Solinas 16 Nga Tai Tuatea a Taraika Swimm 1:04.73 +9.85
50m: 30.35
100m: 1:04.73
(34.38)
Event official at: 5/12/2022 10:20:42 AM
2022-05-12 10:59:29 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Swimming New Zealand

Image
LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner