2024-06-17   16:27:45
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Bergen Swim Festival 2022

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Results
Bergen Swim Festival 2022
Place: AdO Arena Organizer: Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 1, 2022 to Apr 3, 2022
Event 1, 100m Freestyle Women - Heat
Sponsor: Askøy Tannlegesenter
ER 51.71 Sarah Sjöström 1993 Sweden (SWE) Budapest (HUN) 7/23/2017
WR 51.71 Sarah Sjöström 1993 Sweden (SWE) Budapest (HUN) 7/23/2017
NR 55.35 Susann Jakobsen Bjørns 1900 Setermoen SK (NOR) Rio" 8/10/2016
BSF 52.86 Sarah Sjøstrøm 1993 Sødertørn SS (Swe) Bergen 5/5/2017
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Julia Maik 2003 KKS Wlokniarz Kalisz 1925 +0.72 753 56.83 QA
50m: 27.37
100m: 56.83
(29.46)
2 Malene Rypestøl 2001 OI Svømming +0.74 735 57.29 +0.46 QA
50m: 28.05
100m: 57.29
(29.24)
3 Monique OLIVIER 1998 Fédération Luxemb.de Natation +0.76 729 57.45 +0.62 QA
50m: 27.97
100m: 57.45
(29.48)
4 Marjolein Delno 1994 SC Wiesbaden 1911 +0.80 716 57.79 +0.96 QA
50m: 28.41
100m: 57.79
(29.38)
5 Britta Koehorst 2003 Rijnhaeghe (SG) +0.76 703 58.15 +1.32 QA
50m: 27.60
100m: 58.15
(30.55)
=6 Bea Hovda 2004 Frisinn SK +0.77 697 58.31 +1.48 QA
50m: 28.57
100m: 58.31
(29.74)
=6 Malena Amelie Lisken 2003 OI Svømming +0.74 697 58.31 +1.48 QA
50m: 28.01
100m: 58.31
(30.30)
8 Susanne Steinnes 2005 Stavanger SK +0.88 685 58.65 +1.82 QA
50m: 28.05
100m: 58.65
(30.60)
9 Kristine Bjellvåg Braathen 2000 Bærumsvømmerne +0.74 680 58.78 +1.95 QB
50m: 28.59
100m: 58.78
(30.19)
10 Victoria Deona Bergeli 2003 Bærumsvømmerne +0.71 680 58.79 +1.96 QB
50m: 28.71
100m: 58.79
(30.08)
=11 Mathilie Jensen Flatli 2005 Tromsø SK +0.82 677 58.88 +2.05 -
50m: 27.89
100m: 58.88
(30.99)
=11 Maria Storstein 2000 Bergens SC +0.81 677 58.88 +2.05 QB
50m: 28.78
100m: 58.88
(30.10)
13 Maxine Egner 2004 Väsby Simsällskap +0.76 676 58.90 +2.07 QB
50m: 27.95
100m: 58.90
(30.95)
14 Sofia Abrahamsson 2005 Föreningen Uddevalla Sim +0.74 674 58.97 +2.14 QB
50m: 28.48
100m: 58.97
(30.49)
15 Silja Malin Vert-Mönig 2005 Stavanger SK +0.72 669 59.12 +2.29 QB
50m: 28.59
100m: 59.12
(30.53)
16 Karen Hellberg Munthe 2006 Ås IL +0.82 664 59.27 +2.44 QB
50m: 28.60
100m: 59.27
(30.67)
17 Fiona-Anabel Kuphal 2008 Hessischer-Schwimm-Verband +0.84 657 59.47 +2.64 QB
50m: 28.89
100m: 59.47
(30.58)
18 Henriette Dale 2003 Bergens SC +0.70 652 59.63 +2.80
50m: 28.75
100m: 59.63
(30.88)
19 Julie Borsheim Endregaard 2001 Bergensvømmerne +0.73 651 59.65 +2.82
50m: 28.69
100m: 59.65
(30.96)
20 Renate Knutsen 1997 Bergens SC +0.76 646 59.79 +2.96
50m: 28.90
100m: 59.79
(30.89)
21 Mira Johansson Miljeteig 2005 Bergens SC +0.77 645 59.82 +2.99
50m: 28.16
100m: 59.82
(31.66)
22 Sara Stoebner 1998 OI Svømming +0.63 643 59.91 +3.08
50m: 28.51
100m: 59.91
(31.40)
23 Signe Alma Sofia Enberg 2006 Haldens SK +0.83 641 59.96 +3.13
50m: 28.57
100m: 59.96
(31.39)
24 Lærke Rask Sander 2002 Svømmeklubben MK31 +0.76 639 1:00.01 +3.18
50m: 28.85
100m: 1:00.01
(31.16)
25 Sofie Bruun Høvring 2004 Svømmeklubben MK31 +0.75 638 1:00.05 +3.22
50m: 28.93
100m: 1:00.05
(31.12)
26 Mari Moen 2004 Lambertseter SK +0.76 635 1:00.13 +3.30
50m: 29.20
100m: 1:00.13
(30.93)
27 Yvonne Prehn 2005 Hessischer-Schwimm-Verband +0.76 635 1:00.16 +3.33
50m: 29.05
100m: 1:00.16
(31.11)
28 Stella Lentge 2005 Hessischer-Schwimm-Verband +0.76 627 1:00.39 +3.56
50m: 28.97
100m: 1:00.39
(31.42)
29 Helene Kjeldsen Gonzalez 2005 Ullensakersvømmerne +0.83 624 1:00.49 +3.66
50m: 29.23
100m: 1:00.49
(31.26)
30 Jonette Matland Lægreid 2004 Bergensvømmerne +0.71 624 1:00.50 +3.67
50m: 28.96
100m: 1:00.50
(31.54)
31 Rina Øvergaard 2006 Ås IL +0.69 620 1:00.63 +3.80
50m: 29.67
100m: 1:00.63
(30.96)
32 Tale Børsheim Tønsager 2005 Stavanger SK +0.89 620 1:00.64 +3.81
50m: 29.39
100m: 1:00.64
(31.25)
33 Martine Myhrer Abrahamsen 2003 Triton Lillestrøm +0.68 618 1:00.69 +3.86
50m: 29.46
100m: 1:00.69
(31.23)
34 Juliane Lindgaard Kjeldseth 2004 OI Svømming +0.73 617 1:00.72 +3.89
50m: 29.21
100m: 1:00.72
(31.51)
35 Amanda Dahl Kjendlie 2005 Tønsberg SK +0.71 613 1:00.84 +4.01
50m: 29.24
100m: 1:00.84
(31.60)
36 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.83 613 1:00.85 +4.02
50m: 29.11
100m: 1:00.85
(31.74)
37 Haide Nikelis 2006 Karmøy SK +0.83 611 1:00.92 +4.09
50m: 29.81
100m: 1:00.92
(31.11)
38 Alisa Vestergård 2003 Svimjisamband Føroya +0.74 610 1:00.96 +4.13
50m: 29.52
100m: 1:00.96
(31.44)
39 Kaja Krawiec 2005 Bergens SC +0.81 609 1:01.00 +4.17
50m: 29.44
100m: 1:01.00
(31.56)
40 Oda Helen Meling 2004 Stavanger SK +0.73 607 1:01.05 +4.22
50m: 29.56
100m: 1:01.05
(31.49)
41 Lou JOMINET 2005 Fédération Luxemb.de Natation +0.81 606 1:01.09 +4.26
50m: 29.41
100m: 1:01.09
(31.68)
=42 Mathilde Winterstø Egeli 2007 Frisinn SK +0.73 605 1:01.12 +4.29
50m: 29.27
100m: 1:01.12
(31.85)
=42 Cille Kirketerp 2005 Svømmeklubben MK31 +0.77 605 1:01.12 +4.29
50m: 29.64
100m: 1:01.12
(31.48)
44 Marte Reikvam 2004 Triton Lillestrøm +0.75 604 1:01.14 +4.31
50m: 29.18
100m: 1:01.14
(31.96)
45 Amanda Malde Carlsen 2006 Bryne SK +0.69 602 1:01.21 +4.38
50m: 29.47
100m: 1:01.21
(31.74)
=46 Erika Kvaal 2004 Bergen Vest SK +0.76 602 1:01.24 +4.41
50m: 29.33
100m: 1:01.24
(31.91)
=46 Eyðrið Mortensen 2003 Svimjisamband Føroya +0.77 602 1:01.24 +4.41
50m: 29.03
100m: 1:01.24
(32.21)
48 Celina Pham 2008 SK Speed +0.66 599 1:01.34 +4.51
50m: 30.10
100m: 1:01.34
(31.24)
49 Oda Løtuft Johansen 2002 Ås IL +0.80 594 1:01.49 +4.66
50m: 29.56
100m: 1:01.49
(31.93)
=50 Anne Holmaas Johansen 2005 Stavanger SK +0.73 593 1:01.52 +4.69
50m: 29.65
100m: 1:01.52
(31.87)
=50 Hedda Odland 2007 Haugesund SK +0.77 593 1:01.52 +4.69
50m: 29.51
100m: 1:01.52
(32.01)
52 Vilde Zetlitz Nessler 2003 Stavanger SK +0.67 590 1:01.65 +4.82
50m: 29.36
100m: 1:01.65
(32.29)
53 Linnea Solsvik 2006 Bergen Vest SK +0.73 588 1:01.69 +4.86
50m: 29.71
100m: 1:01.69
(31.98)
54 Ronja Ró í Dímun 2004 Svimjisamband Føroya +0.74 587 1:01.73 +4.90
50m: 29.52
100m: 1:01.73
(32.21)
55 Thea Nathalie Karal Melberg 2007 OI Svømming +0.74 586 1:01.76 +4.93
50m: 29.72
100m: 1:01.76
(32.04)
56 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap +0.83 586 1:01.78 +4.95
50m: 29.82
100m: 1:01.78
(31.96)
57 Una Borchgrevink 2003 Bærumsvømmerne +0.70 586 1:01.79 +4.96
50m: 29.46
100m: 1:01.79
(32.33)
=58 Maja Arndal 2003 Glitre SK/BK +0.65 585 1:01.81 +4.98
50m: 29.89
100m: 1:01.81
(31.92)
=58 Tuva Sofie Haram Wik 2007 Aalesunds SLK +0.76 585 1:01.81 +4.98
50m: 29.85
100m: 1:01.81
(31.96)
60 Madeleine Wold 2003 SK Speed +0.74 585 1:01.82 +4.99
50m: 29.98
100m: 1:01.82
(31.84)
61 Anne-Mari Sigmundstad Calla 2004 Stavanger SK +0.81 580 1:01.99 +5.16
50m: 29.29
100m: 1:01.99
(32.70)
62 Celina Nguyen 2005 Lambertseter SK +0.74 579 1:02.02 +5.19
50m: 29.78
100m: 1:02.02
(32.24)
63 Marie Evy Søfteland 2003 Sarpsborg IL +0.69 578 1:02.05 +5.22
50m: 28.87
100m: 1:02.05
(33.18)
64 Marie Hovda Kristensen 2004 Varodd SK +0.70 577 1:02.08 +5.25
50m: 29.28
100m: 1:02.08
(32.80)
65 Mille Christensen Oftedal 2007 Sandnes SLK +0.76 577 1:02.09 +5.26
50m: 28.91
100m: 1:02.09
(33.18)
66 Emilie Uppheim 2005 Bergens SC +0.73 577 1:02.11 +5.28
50m: 29.52
100m: 1:02.11
(32.59)
67 Amilie Malde Carlsen 2004 Bryne SK +0.71 575 1:02.17 +5.34
50m: 29.47
100m: 1:02.17
(32.70)
68 Hannah Sophie Vietheer 2008 Delfana +0.73 575 1:02.18 +5.35
50m: 29.79
100m: 1:02.18
(32.39)
69 Zoé Helen Sivertsen 2003 Asker SK +0.67 573 1:02.24 +5.41
50m: 29.42
100m: 1:02.24
(32.82)
70 Jessika Watanabe 2006 Väsby Simsällskap +0.80 572 1:02.26 +5.43
50m: 29.56
100m: 1:02.26
(32.70)
71 Andrea Antun Mikkelsen 2005 Bergens SC +0.66 572 1:02.28 +5.45
50m: 29.97
100m: 1:02.28
(32.31)
72 Adina Lønseth Ringsbu 2003 Varodd SK +0.84 569 1:02.38 +5.55
50m: 29.79
100m: 1:02.38
(32.59)
73 Vilde Lillefosse 2006 Bergen Vest SK +0.77 567 1:02.44 +5.61
50m: 30.08
100m: 1:02.44
(32.36)
74 Benedikte April L. Bendiksen 2005 Triton Lillestrøm +0.74 565 1:02.54 +5.71
50m: 30.16
100m: 1:02.54
(32.38)
75 Josefine B. Pedersen 1999 Svømmeklubben MK31 +0.86 564 1:02.56 +5.73
50m: 29.81
100m: 1:02.56
(32.75)
76 Anniken Walløe 2004 Bergensvømmerne +0.73 563 1:02.60 +5.77
50m: 29.82
100m: 1:02.60
(32.78)
77 Stine Rotseth 2003 Bergen Vest SK +0.68 563 1:02.61 +5.78
50m: 30.09
100m: 1:02.61
(32.52)
=78 Yana Heena Bacha 2003 Stavanger SK +0.74 562 1:02.65 +5.82
50m: 29.62
100m: 1:02.65
(33.03)
=78 Marthine Dorthea Lerkerød Ra 2009 Åstveit SK +0.79 562 1:02.65 +5.82
50m: 30.70
100m: 1:02.65
(31.95)
80 Serine Hammerstad 2007 Lørenskog/Rælingen +0.67 561 1:02.68 +5.85
50m: 30.06
100m: 1:02.68
(32.62)
81 Lea Småland 2005 Bergen Vest SK +0.65 559 1:02.76 +5.93
50m: 29.73
100m: 1:02.76
(33.03)
82 Gudny Grace Wacu Trumpy 2006 SK Speed +0.65 558 1:02.78 +5.95
50m: 30.34
100m: 1:02.78
(32.44)
83 Karoline Wilhelmsen Steen 2005 Stavanger SK +0.70 556 1:02.87 +6.04
50m: 29.82
100m: 1:02.87
(33.05)
84 Agnes Bryne Narvestad 2004 Poseidon +0.72 555 1:02.90 +6.07
50m: 30.55
100m: 1:02.90
(32.35)
85 Alexandra Peter 2002 Randaberg IL +0.70 553 1:02.97 +6.14
50m: 30.14
100m: 1:02.97
(32.83)
86 Hedda Skjærven Aas 2007 Bergens SC +0.84 551 1:03.07 +6.24
50m: 30.14
100m: 1:03.07
(32.93)
87 Nora Handegaard 2006 Ullensakersvømmerne +0.74 549 1:03.14 +6.31
50m: 30.84
100m: 1:03.14
(32.30)
88 Fredrikke Oline Engebretsen 2005 Ullensakersvømmerne +0.75 547 1:03.19 +6.36
50m: 29.85
100m: 1:03.19
(33.34)
89 Karen Knutsen Klepp 2008 Stavanger SK +0.73 547 1:03.21 +6.38
50m: 30.56
100m: 1:03.21
(32.65)
90 Anne-Ragnhild Hansen 2005 Tromsø SK +0.85 546 1:03.25 +6.42
50m: 30.10
100m: 1:03.25
(33.15)
91 Christence Sælø 2007 Holmestrand IF +0.71 545 1:03.28 +6.45
50m: 30.06
100m: 1:03.28
(33.22)
92 Celina Olsen 2009 Sandnes SLK +0.69 545 1:03.30 +6.47
50m: 30.20
100m: 1:03.30
(33.10)
93 Sofie Helena Østbye 2005 Asker SK +0.78 544 1:03.31 +6.48
50m: 29.45
100m: 1:03.31
(33.86)
94 Thea Johansen Våge 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.73 543 1:03.35 +6.52
50m: 31.07
100m: 1:03.35
(32.28)
95 Terese Sindholt Syvertsen 2003 Varodd SK +0.70 543 1:03.37 +6.54
50m: 29.47
100m: 1:03.37
(33.90)
96 Celin Ullern 2004 Kongstensvømmerne +0.76 540 1:03.48 +6.65
50m: 30.22
100m: 1:03.48
(33.26)
97 Telise Vinje 2005 Kongstensvømmerne +0.76 539 1:03.51 +6.68
50m: 30.80
100m: 1:03.51
(32.71)
98 Tracey Malene Holm 2004 Bergensvømmerne +0.64 538 1:03.54 +6.71
50m: 30.33
100m: 1:03.54
(33.21)
99 Elida Rykkje Larsen 2007 Haugesund SK +0.68 537 1:03.59 +6.76
50m: 30.69
100m: 1:03.59
(32.90)
=100 Olivia Ingrid Kjellberg 2004 Ås IL +0.81 537 1:03.60 +6.77
50m: 30.23
100m: 1:03.60
(33.37)
=100 Maja-Melina Volz 2007 Hessischer-Schwimm-Verband +0.76 537 1:03.60 +6.77
50m: 30.29
100m: 1:03.60
(33.31)
102 Hilja Lyydia Stering 2003 SK Speed +0.73 536 1:03.64 +6.81
50m: 30.30
100m: 1:03.64
(33.34)
103 Liva Gjil 2004 Haugesund SK +0.69 531 1:03.85 +7.02
50m: 30.11
100m: 1:03.85
(33.74)
104 Emilie Bentzen 2007 Stavanger SK +0.72 527 1:04.01 +7.18
50m: 30.28
100m: 1:04.01
(33.73)
105 Linnea Lauritzen 2008 Ullensakersvømmerne +0.83 525 1:04.08 +7.25
50m: 30.27
100m: 1:04.08
(33.81)
106 Vilde Engene 2007 Glitre SK/BK +0.67 524 1:04.10 +7.27
50m: 30.96
100m: 1:04.10
(33.14)
107 Matilde Eliassen Sørlie 2004 Ås IL +0.73 520 1:04.29 +7.46
50m: 31.21
100m: 1:04.29
(33.08)
108 Tuva Berg Hammer 2002 Bergensvømmerne +0.69 518 1:04.35 +7.52
50m: 30.57
100m: 1:04.35
(33.78)
109 Emma Skarstein Kjetland 2004 Bergensvømmerne +0.73 518 1:04.36 +7.53
50m: 30.52
100m: 1:04.36
(33.84)
=110 Emma Sofie Antun 2004 Bergen Vest SK +0.73 517 1:04.40 +7.57
50m: 30.48
100m: 1:04.40
(33.92)
=110 Maie Skog 2008 Sortland SLK +0.79 517 1:04.40 +7.57
50m: 31.27
100m: 1:04.40
(33.13)
112 Karoline Borg Simonsen 2006 Trondhjems SLK +0.82 517 1:04.41 +7.58
50m: 31.20
100m: 1:04.41
(33.21)
113 Vilde Egidius Krakstad 2006 Team Sør/GSK +0.67 514 1:04.55 +7.72
50m: 31.04
100m: 1:04.55
(33.51)
114 Noor Gilhuus-Kiani 2005 Drammen SK +0.73 513 1:04.57 +7.74
50m: 30.74
100m: 1:04.57
(33.83)
115 Kari Ystrøm Lærdal 2003 Stavanger SK +0.74 513 1:04.59 +7.76
50m: 30.57
100m: 1:04.59
(34.02)
116 Hennie Braastad Orre 2008 Klepp SSK +0.72 512 1:04.60 +7.77
50m: 31.03
100m: 1:04.60
(33.57)
117 Julie Brunstad 2003 Aalesunds SLK +0.75 512 1:04.62 +7.79
50m: 31.03
100m: 1:04.62
(33.59)
118 Noor Sørensen Elvøy 2006 Bergens SC +0.76 511 1:04.65 +7.82
50m: 31.04
100m: 1:04.65
(33.61)
119 Elise Skjærven Aas 2005 Bergens SC +0.76 510 1:04.68 +7.85
50m: 31.95
100m: 1:04.68
(32.73)
120 Kajsa Salomonsen 2005 Svømmeklubben MK31 +0.82 509 1:04.76 +7.93
50m: 30.80
100m: 1:04.76
(33.96)
121 Ellinor Paulsrud-Kvisla 2007 Kolbotn IL +0.75 508 1:04.80 +7.97
50m: 31.03
100m: 1:04.80
(33.77)
122 Helene Schultetus 2006 SC Wiesbaden 1911 +0.85 506 1:04.87 +8.04
50m: 31.46
100m: 1:04.87
(33.41)
=123 Isabel Frederking 2005 Bergens SC +0.76 505 1:04.91 +8.08
50m: 31.40
100m: 1:04.91
(33.51)
=123 Mathilde Thomassen Halse 2005 Tromsø SK +0.73 505 1:04.91 +8.08
50m: 30.90
100m: 1:04.91
(34.01)
125 Ingvild Bjørgen Gregersen 2007 IL Solid +0.75 505 1:04.92 +8.09
50m: 31.42
100m: 1:04.92
(33.50)
126 Olivia Refsnes Teigland 2008 Aalesunds SLK +0.81 504 1:04.95 +8.12
50m: 31.29
100m: 1:04.95
(33.66)
127 Selma Remøy Kvalsund 2008 Aalesunds SLK +0.77 503 1:05.02 +8.19
50m: 31.21
100m: 1:05.02
(33.81)
128 Mia Sørvik 2007 Austevoll Idrettsklubb +0.81 501 1:05.09 +8.26
50m: 31.54
100m: 1:05.09
(33.55)
129 Julie Amdal 2006 Sandnes SLK +0.77 499 1:05.17 +8.34
50m: 31.32
100m: 1:05.17
(33.85)
130 Mina Medhaug Rossebø 2006 Karmøy SK +0.73 499 1:05.18 +8.35
50m: 31.57
100m: 1:05.18
(33.61)
131 Rana Wild-Ali 2005 SK Speed +0.85 496 1:05.32 +8.49
50m: 31.17
100m: 1:05.32
(34.15)
132 Vilde Arefjord Elholm 2007 Bergen Vest SK +0.76 489 1:05.63 +8.80
50m: 30.73
100m: 1:05.63
(34.90)
133 Othilie Fosen 2007 Tønsberg SK +0.83 487 1:05.70 +8.87
50m: 31.67
100m: 1:05.70
(34.03)
134 Filippa Sætre Rahnel 2008 Aalesunds SLK +0.73 486 1:05.73 +8.90
50m: 31.95
100m: 1:05.73
(33.78)
135 Eva Ulstein 2005 Ytre Søre Sunnmøre SK +0.83 484 1:05.83 +9.00
50m: 31.45
100m: 1:05.83
(34.38)
136 Elisaveta Røste 2005 Trondhjems SLK +0.68 484 1:05.86 +9.03
50m: 30.91
100m: 1:05.86
(34.95)
137 Serina Marie Grøndal 2007 Frisinn SK +0.86 480 1:06.04 +9.21
50m: 31.84
100m: 1:06.04
(34.20)
138 Silja Thoresen Skinlo 2007 Triton Lillestrøm +0.73 479 1:06.07 +9.24
50m: 31.97
100m: 1:06.07
(34.10)
139 Helene Instebø 2006 Karmøy SK +0.79 478 1:06.09 +9.26
50m: 32.24
100m: 1:06.09
(33.85)
140 Alva Midtbø 2008 Eid SK +0.75 477 1:06.17 +9.34
50m: 31.50
100m: 1:06.17
(34.67)
141 Eira Melhus-Tangen 2007 Triton Lillestrøm +0.71 475 1:06.27 +9.44
50m: 31.30
100m: 1:06.27
(34.97)
142 Thea Elisabeth Bernes 2007 SK Speed +0.76 473 1:06.33 +9.50
50m: 31.10
100m: 1:06.33
(35.23)
143 Synne Boga 2008 Delfana +0.79 471 1:06.43 +9.60
50m: 32.23
100m: 1:06.43
(34.20)
144 Suzanna Meszaros Linløkken 2007 Tromsø SK +0.68 471 1:06.45 +9.62
50m: 30.75
100m: 1:06.45
(35.70)
145 Susanna Astrid Honkaharju Hå 2004 Ullensakersvømmerne +0.82 471 1:06.46 +9.63
50m: 31.13
100m: 1:06.46
(35.33)
146 Hannah Ignasha A. Tønseth 2004 Hamar IL +0.77 469 1:06.54 +9.71
50m: 31.57
100m: 1:06.54
(34.97)
147 Silje Pettersen Olden 2009 Trondhjems SLK +0.66 469 1:06.55 +9.72
50m: 31.42
100m: 1:06.55
(35.13)
148 Live Braut 2007 Klepp SSK +0.68 468 1:06.57 +9.74
50m: 32.04
100m: 1:06.57
(34.53)
149 Clara Mathilda Sofia Enberg 2009 Haldens SK +0.79 468 1:06.58 +9.75
50m: 30.86
100m: 1:06.58
(35.72)
150 Sigrid Jåtten 2007 Frisinn SK +0.85 464 1:06.77 +9.94
50m: 31.49
100m: 1:06.77
(35.28)
151 Klara Nilsen 2007 Austevoll Idrettsklubb +0.81 464 1:06.78 +9.95
50m: 32.26
100m: 1:06.78
(34.52)
152 Kristine Isaksen 2005 Tromsø SK +0.73 461 1:06.89 +10.06
50m: 31.66
100m: 1:06.89
(35.23)
153 Mari Mørkedal Torske 2006 Molde SLK +0.74 461 1:06.90 +10.07
50m: 31.46
100m: 1:06.90
(35.44)
154 Ella B Dreyer 2006 Ås IL +0.82 460 1:06.95 +10.12
50m: 32.05
100m: 1:06.95
(34.90)
155 Karoline Fleisje 2007 Gjelleråsen IF +0.79 460 1:06.96 +10.13
50m: 31.81
100m: 1:06.96
(35.15)
156 Målfrid Seteklev 2006 Haldens SK +0.73 460 1:06.98 +10.15
50m: 32.23
100m: 1:06.98
(34.75)
157 Tuva Wilberg 2005 Triton Lillestrøm +0.74 458 1:07.04 +10.21
50m: 31.78
100m: 1:07.04
(35.26)
158 Léja Dielininkaityté 2009 Randaberg IL +0.82 458 1:07.05 +10.22
50m: 32.13
100m: 1:07.05
(34.92)
159 Maria Nesje Mørkedal 2007 Molde SLK +0.82 458 1:07.07 +10.24
50m: 32.03
100m: 1:07.07
(35.04)
160 Alise Pettersen 2007 Bergen Vest SK +0.68 457 1:07.11 +10.28
50m: 32.18
100m: 1:07.11
(34.93)
161 Ida Louise Middleton 2006 Sandnes SLK +0.77 457 1:07.13 +10.30
50m: 32.75
100m: 1:07.13
(34.38)
162 Regine Sørheim Øgård 2007 IL Solid +0.85 456 1:07.14 +10.31
50m: 32.17
100m: 1:07.14
(34.97)
163 Sigrid Eldholm 2005 Trondhjems SLK +0.85 456 1:07.15 +10.32
50m: 31.31
100m: 1:07.15
(35.84)
164 Sunniva Antonsen 2008 SK Speed +0.72 456 1:07.16 +10.33
50m: 30.88
100m: 1:07.16
(36.28)
165 Jenny Steinum Fossen 2008 SK Speed +0.84 456 1:07.18 +10.35
50m: 32.26
100m: 1:07.18
(34.92)
166 Marte Olsen 2008 Frisinn SK +0.75 454 1:07.26 +10.43
50m: 32.57
100m: 1:07.26
(34.69)
=167 Anna Mowinckel Haukedal 2007 Bergens SC +0.76 450 1:07.44 +10.61
50m: 32.10
100m: 1:07.44
(35.34)
=167 Albertine Isabella Stene 2007 Lørenskog/Rælingen +0.78 450 1:07.44 +10.61
50m: 32.26
100m: 1:07.44
(35.18)
169 Mila Maria Flåan 2008 Trondhjems SLK +0.77 449 1:07.49 +10.66
50m: 32.31
100m: 1:07.49
(35.18)
170 Adele Moltu 2007 Randaberg IL +0.80 447 1:07.58 +10.75
50m: 32.33
100m: 1:07.58
(35.25)
171 Samantha Adele Pepevnik 2005 Skien SK +0.77 446 1:07.65 +10.82
50m: 31.82
100m: 1:07.65
(35.83)
172 Emilie Furuborg 2004 Team Sør/VSLK +0.76 446 1:07.66 +10.83
50m: 32.26
100m: 1:07.66
(35.40)
173 Amelia Hanna Wierzbicka 2008 Triton Lillestrøm +0.80 445 1:07.69 +10.86
50m: 32.02
100m: 1:07.69
(35.67)
=174 Nora Yian Baldersheim 2009 Trondhjems SLK +0.73 445 1:07.73 +10.90
50m: 32.47
100m: 1:07.73
(35.26)
=174 Olivia Jj Elisabeth Green 2008 Haugesund SK +0.77 445 1:07.73 +10.90
50m: 32.21
100m: 1:07.73
(35.52)
176 Maria Vassbotn Winther 2007 Bodø SK +0.73 442 1:07.86 +11.03
50m: 31.57
100m: 1:07.86
(36.29)
177 Kjerstin Sofie Ur Fotland 2005 Bryne SK +0.88 441 1:07.91 +11.08
50m: 31.36
100m: 1:07.91
(36.55)
178 Rebekka Kvaal 2007 Bergen Vest SK +0.77 435 1:08.21 +11.38
50m: 32.30
100m: 1:08.21
(35.91)
179 Caroline Høgestøl Fjellstad 2007 Sola SK +0.77 433 1:08.31 +11.48
50m: 33.39
100m: 1:08.31
(34.92)
180 Saga Myhren 2006 Bergens SC +0.74 433 1:08.32 +11.49
50m: 32.86
100m: 1:08.32
(35.46)
181 Erle Rykkje Larsen 2005 Haugesund SK +0.71 428 1:08.61 +11.78
50m: 32.09
100m: 1:08.61
(36.52)
182 Adeleida Johannessen 2009 Hamar IL +0.85 427 1:08.62 +11.79
50m: 33.75
100m: 1:08.62
(34.87)
183 Klara Marie Skånhaug Bjørnsta 2004 Glitre SK/DSK +0.74 422 1:08.92 +12.09
50m: 31.50
100m: 1:08.92
(37.42)
184 Kristina Sunde 2008 Klepp SSK +0.81 420 1:09.03 +12.20
50m: 32.92
100m: 1:09.03
(36.11)
185 Emilie Helgesen Delbekk 2008 Ullensakersvømmerne +0.75 419 1:09.07 +12.24
50m: 33.63
100m: 1:09.07
(35.44)
186 Ingeborg Sigdestad 2009 Bergen Vest SK +0.72 414 1:09.36 +12.53
50m: 33.85
100m: 1:09.36
(35.51)
187 Ingeborg Mittet Kaldhussæter 2005 Aalesunds SLK +0.69 413 1:09.43 +12.60
50m: 32.61
100m: 1:09.43
(36.82)
=188 Ingrid Kristine H. Hansen 2007 Fauske SK +0.76 409 1:09.63 +12.80
50m: 33.59
100m: 1:09.63
(36.04)
=188 Telma Stensvold Reppe 2007 Malvik IL +0.77 409 1:09.63 +12.80
50m: 32.54
100m: 1:09.63
(37.09)
190 Mynthe Sahl Vinther 2009 Ullensakersvømmerne +0.92 393 1:10.58 +13.75
50m: 33.78
100m: 1:10.58
(36.80)
191 Caroline Nordbø-Kristoffersen 2009 Ullensakersvømmerne 368 1:12.13 +15.30
50m: 35.38
100m: 1:12.13
(36.75)
192 Emma Lobekk Grunnaleite 2009 Haugesund SK +0.74 367 1:12.22 +15.39
50m: 34.09
100m: 1:12.22
(38.13)
193 Julie-Marie Ohlgren 2006 Kongstensvømmerne 77 2:01.18 +1:04.35 S6
50m: 58.28
100m: 2:01.18
(1:02.90)
- Sarah Ingrid H. Jensen 2007 Asker SK +0.57 DSQ
- Ava Gilhuus-Kiani 2007 Drammen SK DNS
- Lila Gilje-Olsen 2007 Stavanger SK DNS
- Josefin Mathilde Kjellberg 2006 Ås IL DNS
- Aurora Kjensli 2004 Triton Lillestrøm DNS
- Live Korstadhagen 2006 Ullensakersvømmerne DNS
- Merle Roßbach 2007 SC Wiesbaden 1911 DNS
- Vilde Roald Strand 2005 Bergen Vest SK DNS
- Elise Uppheim 2008 Bergen Vest SK DNS
Event official at: 4/1/2022 1:02:36 PM
2022-04-02 11:46:32 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Hordaland Svømmekrets
Document
Results
Bergen Swim Festival 2022
Place: AdO Arena Organizer: Bergensklubbene
Pool: 50m Competition Date: Apr 1, 2022 to Apr 3, 2022
Event 1, 100m Freestyle Women - Heat
Sponsor: Askøy Tannlegesenter
ER 51.71 Sarah Sjöström 1993 Sweden (SWE) Budapest (HUN) 7/23/2017
WR 51.71 Sarah Sjöström 1993 Sweden (SWE) Budapest (HUN) 7/23/2017
NR 55.35 Susann Jakobsen Bjørns 1900 Setermoen SK (NOR) Rio" 8/10/2016
BSF 52.86 Sarah Sjøstrøm 1993 Sødertørn SS (Swe) Bergen 5/5/2017
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Julia Maik 2003 KKS Wlokniarz Kalisz 1925 +0.72 753 56.83 QA
50m: 27.37
100m: 56.83
(29.46)
2 Malene Rypestøl 2001 OI Svømming +0.74 735 57.29 +0.46 QA
50m: 28.05
100m: 57.29
(29.24)
3 Monique OLIVIER 1998 Fédération Luxemb.de Natation +0.76 729 57.45 +0.62 QA
50m: 27.97
100m: 57.45
(29.48)
4 Marjolein Delno 1994 SC Wiesbaden 1911 +0.80 716 57.79 +0.96 QA
50m: 28.41
100m: 57.79
(29.38)
5 Britta Koehorst 2003 Rijnhaeghe (SG) +0.76 703 58.15 +1.32 QA
50m: 27.60
100m: 58.15
(30.55)
=6 Bea Hovda 2004 Frisinn SK +0.77 697 58.31 +1.48 QA
50m: 28.57
100m: 58.31
(29.74)
=6 Malena Amelie Lisken 2003 OI Svømming +0.74 697 58.31 +1.48 QA
50m: 28.01
100m: 58.31
(30.30)
8 Susanne Steinnes 2005 Stavanger SK +0.88 685 58.65 +1.82 QA
50m: 28.05
100m: 58.65
(30.60)
9 Kristine Bjellvåg Braathen 2000 Bærumsvømmerne +0.74 680 58.78 +1.95 QB
50m: 28.59
100m: 58.78
(30.19)
10 Victoria Deona Bergeli 2003 Bærumsvømmerne +0.71 680 58.79 +1.96 QB
50m: 28.71
100m: 58.79
(30.08)
=11 Mathilie Jensen Flatli 2005 Tromsø SK +0.82 677 58.88 +2.05 -
50m: 27.89
100m: 58.88
(30.99)
=11 Maria Storstein 2000 Bergens SC +0.81 677 58.88 +2.05 QB
50m: 28.78
100m: 58.88
(30.10)
13 Maxine Egner 2004 Väsby Simsällskap +0.76 676 58.90 +2.07 QB
50m: 27.95
100m: 58.90
(30.95)
14 Sofia Abrahamsson 2005 Föreningen Uddevalla Sim +0.74 674 58.97 +2.14 QB
50m: 28.48
100m: 58.97
(30.49)
15 Silja Malin Vert-Mönig 2005 Stavanger SK +0.72 669 59.12 +2.29 QB
50m: 28.59
100m: 59.12
(30.53)
16 Karen Hellberg Munthe 2006 Ås IL +0.82 664 59.27 +2.44 QB
50m: 28.60
100m: 59.27
(30.67)
17 Fiona-Anabel Kuphal 2008 Hessischer-Schwimm-Verband +0.84 657 59.47 +2.64 QB
50m: 28.89
100m: 59.47
(30.58)
18 Henriette Dale 2003 Bergens SC +0.70 652 59.63 +2.80
50m: 28.75
100m: 59.63
(30.88)
19 Julie Borsheim Endregaard 2001 Bergensvømmerne +0.73 651 59.65 +2.82
50m: 28.69
100m: 59.65
(30.96)
20 Renate Knutsen 1997 Bergens SC +0.76 646 59.79 +2.96
50m: 28.90
100m: 59.79
(30.89)
21 Mira Johansson Miljeteig 2005 Bergens SC +0.77 645 59.82 +2.99
50m: 28.16
100m: 59.82
(31.66)
22 Sara Stoebner 1998 OI Svømming +0.63 643 59.91 +3.08
50m: 28.51
100m: 59.91
(31.40)
23 Signe Alma Sofia Enberg 2006 Haldens SK +0.83 641 59.96 +3.13
50m: 28.57
100m: 59.96
(31.39)
24 Lærke Rask Sander 2002 Svømmeklubben MK31 +0.76 639 1:00.01 +3.18
50m: 28.85
100m: 1:00.01
(31.16)
25 Sofie Bruun Høvring 2004 Svømmeklubben MK31 +0.75 638 1:00.05 +3.22
50m: 28.93
100m: 1:00.05
(31.12)
26 Mari Moen 2004 Lambertseter SK +0.76 635 1:00.13 +3.30
50m: 29.20
100m: 1:00.13
(30.93)
27 Yvonne Prehn 2005 Hessischer-Schwimm-Verband +0.76 635 1:00.16 +3.33
50m: 29.05
100m: 1:00.16
(31.11)
28 Stella Lentge 2005 Hessischer-Schwimm-Verband +0.76 627 1:00.39 +3.56
50m: 28.97
100m: 1:00.39
(31.42)
29 Helene Kjeldsen Gonzalez 2005 Ullensakersvømmerne +0.83 624 1:00.49 +3.66
50m: 29.23
100m: 1:00.49
(31.26)
30 Jonette Matland Lægreid 2004 Bergensvømmerne +0.71 624 1:00.50 +3.67
50m: 28.96
100m: 1:00.50
(31.54)
31 Rina Øvergaard 2006 Ås IL +0.69 620 1:00.63 +3.80
50m: 29.67
100m: 1:00.63
(30.96)
32 Tale Børsheim Tønsager 2005 Stavanger SK +0.89 620 1:00.64 +3.81
50m: 29.39
100m: 1:00.64
(31.25)
33 Martine Myhrer Abrahamsen 2003 Triton Lillestrøm +0.68 618 1:00.69 +3.86
50m: 29.46
100m: 1:00.69
(31.23)
34 Juliane Lindgaard Kjeldseth 2004 OI Svømming +0.73 617 1:00.72 +3.89
50m: 29.21
100m: 1:00.72
(31.51)
35 Amanda Dahl Kjendlie 2005 Tønsberg SK +0.71 613 1:00.84 +4.01
50m: 29.24
100m: 1:00.84
(31.60)
36 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.83 613 1:00.85 +4.02
50m: 29.11
100m: 1:00.85
(31.74)
37 Haide Nikelis 2006 Karmøy SK +0.83 611 1:00.92 +4.09
50m: 29.81
100m: 1:00.92
(31.11)
38 Alisa Vestergård 2003 Svimjisamband Føroya +0.74 610 1:00.96 +4.13
50m: 29.52
100m: 1:00.96
(31.44)
39 Kaja Krawiec 2005 Bergens SC +0.81 609 1:01.00 +4.17
50m: 29.44
100m: 1:01.00
(31.56)
40 Oda Helen Meling 2004 Stavanger SK +0.73 607 1:01.05 +4.22
50m: 29.56
100m: 1:01.05
(31.49)
41 Lou JOMINET 2005 Fédération Luxemb.de Natation +0.81 606 1:01.09 +4.26
50m: 29.41
100m: 1:01.09
(31.68)
=42 Mathilde Winterstø Egeli 2007 Frisinn SK +0.73 605 1:01.12 +4.29
50m: 29.27
100m: 1:01.12
(31.85)
=42 Cille Kirketerp 2005 Svømmeklubben MK31 +0.77 605 1:01.12 +4.29
50m: 29.64
100m: 1:01.12
(31.48)
44 Marte Reikvam 2004 Triton Lillestrøm +0.75 604 1:01.14 +4.31
50m: 29.18
100m: 1:01.14
(31.96)
45 Amanda Malde Carlsen 2006 Bryne SK +0.69 602 1:01.21 +4.38
50m: 29.47
100m: 1:01.21
(31.74)
=46 Erika Kvaal 2004 Bergen Vest SK +0.76 602 1:01.24 +4.41
50m: 29.33
100m: 1:01.24
(31.91)
=46 Eyðrið Mortensen 2003 Svimjisamband Føroya +0.77 602 1:01.24 +4.41
50m: 29.03
100m: 1:01.24
(32.21)
48 Celina Pham 2008 SK Speed +0.66 599 1:01.34 +4.51
50m: 30.10
100m: 1:01.34
(31.24)
49 Oda Løtuft Johansen 2002 Ås IL +0.80 594 1:01.49 +4.66
50m: 29.56
100m: 1:01.49
(31.93)
=50 Anne Holmaas Johansen 2005 Stavanger SK +0.73 593 1:01.52 +4.69
50m: 29.65
100m: 1:01.52
(31.87)
=50 Hedda Odland 2007 Haugesund SK +0.77 593 1:01.52 +4.69
50m: 29.51
100m: 1:01.52
(32.01)
52 Vilde Zetlitz Nessler 2003 Stavanger SK +0.67 590 1:01.65 +4.82
50m: 29.36
100m: 1:01.65
(32.29)
53 Linnea Solsvik 2006 Bergen Vest SK +0.73 588 1:01.69 +4.86
50m: 29.71
100m: 1:01.69
(31.98)
54 Ronja Ró í Dímun 2004 Svimjisamband Føroya +0.74 587 1:01.73 +4.90
50m: 29.52
100m: 1:01.73
(32.21)
55 Thea Nathalie Karal Melberg 2007 OI Svømming +0.74 586 1:01.76 +4.93
50m: 29.72
100m: 1:01.76
(32.04)
56 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap +0.83 586 1:01.78 +4.95
50m: 29.82
100m: 1:01.78
(31.96)
57 Una Borchgrevink 2003 Bærumsvømmerne +0.70 586 1:01.79 +4.96
50m: 29.46
100m: 1:01.79
(32.33)
=58 Maja Arndal 2003 Glitre SK/BK +0.65 585 1:01.81 +4.98
50m: 29.89
100m: 1:01.81
(31.92)
=58 Tuva Sofie Haram Wik 2007 Aalesunds SLK +0.76 585 1:01.81 +4.98
50m: 29.85
100m: 1:01.81
(31.96)
60 Madeleine Wold 2003 SK Speed +0.74 585 1:01.82 +4.99
50m: 29.98
100m: 1:01.82
(31.84)
61 Anne-Mari Sigmundstad Calla 2004 Stavanger SK +0.81 580 1:01.99 +5.16
50m: 29.29
100m: 1:01.99
(32.70)
62 Celina Nguyen 2005 Lambertseter SK +0.74 579 1:02.02 +5.19
50m: 29.78
100m: 1:02.02
(32.24)
63 Marie Evy Søfteland 2003 Sarpsborg IL +0.69 578 1:02.05 +5.22
50m: 28.87
100m: 1:02.05
(33.18)
64 Marie Hovda Kristensen 2004 Varodd SK +0.70 577 1:02.08 +5.25
50m: 29.28
100m: 1:02.08
(32.80)
65 Mille Christensen Oftedal 2007 Sandnes SLK +0.76 577 1:02.09 +5.26
50m: 28.91
100m: 1:02.09
(33.18)
66 Emilie Uppheim 2005 Bergens SC +0.73 577 1:02.11 +5.28
50m: 29.52
100m: 1:02.11
(32.59)
67 Amilie Malde Carlsen 2004 Bryne SK +0.71 575 1:02.17 +5.34
50m: 29.47
100m: 1:02.17
(32.70)
68 Hannah Sophie Vietheer 2008 Delfana +0.73 575 1:02.18 +5.35
50m: 29.79
100m: 1:02.18
(32.39)
69 Zoé Helen Sivertsen 2003 Asker SK +0.67 573 1:02.24 +5.41
50m: 29.42
100m: 1:02.24
(32.82)
70 Jessika Watanabe 2006 Väsby Simsällskap +0.80 572 1:02.26 +5.43
50m: 29.56
100m: 1:02.26
(32.70)
71 Andrea Antun Mikkelsen 2005 Bergens SC +0.66 572 1:02.28 +5.45
50m: 29.97
100m: 1:02.28
(32.31)
72 Adina Lønseth Ringsbu 2003 Varodd SK +0.84 569 1:02.38 +5.55
50m: 29.79
100m: 1:02.38
(32.59)
73 Vilde Lillefosse 2006 Bergen Vest SK +0.77 567 1:02.44 +5.61
50m: 30.08
100m: 1:02.44
(32.36)
74 Benedikte April L. Bendiksen 2005 Triton Lillestrøm +0.74 565 1:02.54 +5.71
50m: 30.16
100m: 1:02.54
(32.38)
75 Josefine B. Pedersen 1999 Svømmeklubben MK31 +0.86 564 1:02.56 +5.73
50m: 29.81
100m: 1:02.56
(32.75)
76 Anniken Walløe 2004 Bergensvømmerne +0.73 563 1:02.60 +5.77
50m: 29.82
100m: 1:02.60
(32.78)
77 Stine Rotseth 2003 Bergen Vest SK +0.68 563 1:02.61 +5.78
50m: 30.09
100m: 1:02.61
(32.52)
=78 Yana Heena Bacha 2003 Stavanger SK +0.74 562 1:02.65 +5.82
50m: 29.62
100m: 1:02.65
(33.03)
=78 Marthine Dorthea Lerkerød Ra 2009 Åstveit SK +0.79 562 1:02.65 +5.82
50m: 30.70
100m: 1:02.65
(31.95)
80 Serine Hammerstad 2007 Lørenskog/Rælingen +0.67 561 1:02.68 +5.85
50m: 30.06
100m: 1:02.68
(32.62)
81 Lea Småland 2005 Bergen Vest SK +0.65 559 1:02.76 +5.93
50m: 29.73
100m: 1:02.76
(33.03)
82 Gudny Grace Wacu Trumpy 2006 SK Speed +0.65 558 1:02.78 +5.95
50m: 30.34
100m: 1:02.78
(32.44)
83 Karoline Wilhelmsen Steen 2005 Stavanger SK +0.70 556 1:02.87 +6.04
50m: 29.82
100m: 1:02.87
(33.05)
84 Agnes Bryne Narvestad 2004 Poseidon +0.72 555 1:02.90 +6.07
50m: 30.55
100m: 1:02.90
(32.35)
85 Alexandra Peter 2002 Randaberg IL +0.70 553 1:02.97 +6.14
50m: 30.14
100m: 1:02.97
(32.83)
86 Hedda Skjærven Aas 2007 Bergens SC +0.84 551 1:03.07 +6.24
50m: 30.14
100m: 1:03.07
(32.93)
87 Nora Handegaard 2006 Ullensakersvømmerne +0.74 549 1:03.14 +6.31
50m: 30.84
100m: 1:03.14
(32.30)
88 Fredrikke Oline Engebretsen 2005 Ullensakersvømmerne +0.75 547 1:03.19 +6.36
50m: 29.85
100m: 1:03.19
(33.34)
89 Karen Knutsen Klepp 2008 Stavanger SK +0.73 547 1:03.21 +6.38
50m: 30.56
100m: 1:03.21
(32.65)
90 Anne-Ragnhild Hansen 2005 Tromsø SK +0.85 546 1:03.25 +6.42
50m: 30.10
100m: 1:03.25
(33.15)
91 Christence Sælø 2007 Holmestrand IF +0.71 545 1:03.28 +6.45
50m: 30.06
100m: 1:03.28
(33.22)
92 Celina Olsen 2009 Sandnes SLK +0.69 545 1:03.30 +6.47
50m: 30.20
100m: 1:03.30
(33.10)
93 Sofie Helena Østbye 2005 Asker SK +0.78 544 1:03.31 +6.48
50m: 29.45
100m: 1:03.31
(33.86)
94 Thea Johansen Våge 2006 Austevoll Idrettsklubb +0.73 543 1:03.35 +6.52
50m: 31.07
100m: 1:03.35
(32.28)
95 Terese Sindholt Syvertsen 2003 Varodd SK +0.70 543 1:03.37 +6.54
50m: 29.47
100m: 1:03.37
(33.90)
96 Celin Ullern 2004 Kongstensvømmerne +0.76 540 1:03.48 +6.65
50m: 30.22
100m: 1:03.48
(33.26)
97 Telise Vinje 2005 Kongstensvømmerne +0.76 539 1:03.51 +6.68
50m: 30.80
100m: 1:03.51
(32.71)
98 Tracey Malene Holm 2004 Bergensvømmerne +0.64 538 1:03.54 +6.71
50m: 30.33
100m: 1:03.54
(33.21)
99 Elida Rykkje Larsen 2007 Haugesund SK +0.68 537 1:03.59 +6.76
50m: 30.69
100m: 1:03.59
(32.90)
=100 Olivia Ingrid Kjellberg 2004 Ås IL +0.81 537 1:03.60 +6.77
50m: 30.23
100m: 1:03.60
(33.37)
=100 Maja-Melina Volz 2007 Hessischer-Schwimm-Verband +0.76 537 1:03.60 +6.77
50m: 30.29
100m: 1:03.60
(33.31)
102 Hilja Lyydia Stering 2003 SK Speed +0.73 536 1:03.64 +6.81
50m: 30.30
100m: 1:03.64
(33.34)
103 Liva Gjil 2004 Haugesund SK +0.69 531 1:03.85 +7.02
50m: 30.11
100m: 1:03.85
(33.74)