2022-08-19   14:01:04
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för DM och St Erikssimmet

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 1, 4x100m Frisim Herrar - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Stockholmspolisens IF Simföre 24 Stockholmspolisens IF Simföreni 628 3:39.71
Gustav Niring 2004 AE6304 +0.67 28.37 1:00.27 1:00.27
Jacob Danielsson 1998 AB9798 +0.24 24.14 52.06 1:52.33
Pijus Guvenius 2003 AO0303 +0.39 26.78 55.95 2:48.28
Erik Falk 2003 AL0103 +0.23 24.34 51.43 3:39.71
2 Väsby Simsällskap 23 Väsby Simsällskap 627 3:39.82 +0.11
Marcus Johnsson 2002 AN2502 +0.60 26.34 55.51 55.51
Karl Frylmark 1999 AK6599 +0.17 26.19 55.39 1:50.90
Jonathan Douib 2000 AS8100 +0.32 25.54 53.92 2:44.82
William Malmborg 2003 AW8503 +0.40 26.22 55.00 3:39.82
3 Täby Sim Lag 1 19 Täby Sim 596 3:43.61 +3.90
Ludvig Berndtsson 2005 AR8705 +0.72 26.77 55.56 55.56
David Alonso 2003 AS6703 +0.19 26.01 56.46 1:52.02
Leo Güleryüz 2006 AA4906 +0.28 26.47 55.57 2:47.59
Noah Juhlin Fredriksson 2005 AI2505 +0.00 25.53 56.02 3:43.61
4 Solna Sundbyberg SS 04 LAG 1 21 Solna Sundbyberg SS 04 572 3:46.65 +6.94
Karl Palmqvist 2002 AZ6102 +0.77 26.90 56.64 56.64
Kalle Voigt 2001 AK8901 +0.15 27.37 56.26 1:52.90
Leo Jakobsson 2002 AG4302 +0.43 26.54 56.12 2:49.02
Linus Thörn 2002 AN6102 +0.31 26.93 57.63 3:46.65
5 Väsby Simsällskap lag 2 19 Väsby Simsällskap 558 3:48.56 +8.85
Eddie Peng 2007 AA7707 +0.64 27.74 56.74 56.74
Rasmus Skyving 2003 AB2703 +0.28 27.08 57.08 1:53.82
Jonatan Eriksson 2006 AB1106 +0.25 26.60 56.31 2:50.13
Oliver Munn 2007 AK7907 +0.36 27.64 58.43 3:48.56
6 Täby Sim Lag 2 19 Täby Sim 545 3:50.44 +10.73
Victor Karell 2003 AF7103 +0.69 26.78 56.97 56.97
Caspian Humble 2005 AO6705 +0.03 27.11 57.39 1:54.36
Hugo Westholm 2004 AI2904 +0.16 27.38 58.74 2:53.10
Eric Risland 2006 AZ2306 +0.26 26.77 57.34 3:50.44
7 Järfälla Simsällskap 18 Järfälla Simsällskap 538 3:51.34 +11.63
Nils Malmberg 2004 AI3504 +0.70 26.72 56.22 56.22
Henry Israelsson 2006 AK9706 +0.33 26.72 57.47 1:53.69
Carl Omberg 2005 AZ8105 +0.28 28.13 59.86 2:53.55
John Zetterqvist 2004 AH6504 +0.41 26.84 57.79 3:51.34
8 Solna Sundbyberg SS 04 LAG 2  19 Solna Sundbyberg SS 04 530 3:52.58 +12.87
Oskar Fridsell 2003 AS7503 +0.64 27.17 55.85 55.85
Gustav Aglert 2004 AY4304 +0.35 27.80 58.34 1:54.19
Alvin Johansson 2005 AV4705 +0.34 27.87 58.63 2:52.82
Malkolm Nömm 2005 AT6905 +0.17 27.84 59.76 3:52.58
9 Wisby Simsällskap 20 Wisby Simsällskap 520 3:54.05 +14.34
Benjamin Wirelius 2006 AS3306 +0.70 28.44 1:00.22 1:00.22
Jack Sjöberg 2005 AI3305 +0.45 28.11 1:00.02 2:00.24
Mats Rehn 2002 AW8902 +0.40 27.65 58.50 2:58.74
Elias Lyth 2004 AO8504 +0.41 27.00 55.31 3:54.05
10 Skuru Idrottsklubb 19 Skuru Idrottsklubb 509 3:55.75 +16.04
Adrian Ekström 2004 AV6104 +0.74 27.76 57.28 57.28
Alexander Lundström-Gars 2007 AS3107 +0.61 28.75 1:00.34 1:57.62
Arvid Nilsson 2003 AG2703 +0.42 27.92 1:00.71 2:58.33
Ted Wiker 2004 AE1304 +0.37 27.35 57.42 3:55.75
Grenen officiell:  2022-06-11 09:11:32
2022-06-11 09:11:52 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 2, 4x100m Frisim Damer - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Täby Sim Lag 1 17 Täby Sim 651 4:01.94
Emmy Hällkvist 2008 AF0208 +0.67 28.54 59.47 59.47
Emma Alsén 2007 AJ5207 +0.32 29.38 1:01.35 2:00.82
Kateryna Lato 2006 BW7806 28.92 1:01.05 3:01.87
Mathilda Sandberg 2005 BR2805 +0.33 29.03 1:00.07 4:01.94
2 Väsby Simsällskap 21 Väsby Simsällskap 638 4:03.57 +1.63
Jessika Watanabe 2006 AW3606 +0.74 29.87 1:02.74 1:02.74
Tova Andersson 2001 AH8201 +0.17 28.00 59.30 2:02.04
Ebba Andersson 2001 AL2601 +0.11 28.47 59.68 3:01.72
Elsa Svahn 2007 AG9607 +0.71 29.48 1:01.85 4:03.57
3 Täby Sim Lag 2 22 Täby Sim 585 4:10.69 +8.75
Cornelia Jerresand 2000 AG6800 +0.75 30.12 1:03.60 1:03.60
Thilda Ström 2003 AT5803 +0.37 29.34 1:01.46 2:05.06
Esther Rydbeck Nordén 2001 BN8801 29.44 1:01.56 3:06.62
Moa Zetterström 2005 AA9805 +0.24 30.01 1:04.07 4:10.69
4 Täby Sim Lag 3 17 Täby Sim 572 4:12.55 +10.61
Ella Thermaenius 2005 BB7405 +0.69 29.75 1:02.06 1:02.06
Moa Nyblom 2005 AA5605 +0.15 29.55 1:02.73 2:04.79
Elin Javehed 2009 AL1809 +0.50 29.61 1:02.99 3:07.78
Ida Ösund-Ireland 2007 BH0607 +0.52 30.58 1:04.77 4:12.55
5 Järfälla Simsällskap 18 Järfälla Simsällskap 560 4:14.37 +12.43
Louise Hertegren 2004 AD0604 +0.70 30.44 1:04.47 1:04.47
Olivia Elmquist 2007 AH2607 +0.31 29.94 1:02.70 2:07.17
Mira Wallin 2006 AC6406 +0.30 30.41 1:04.03 3:11.20
Isabella Westberg 2007 AC1207 +0.41 29.80 1:03.17 4:14.37
6 Skuru Idrottsklubb 20 Skuru Idrottsklubb 541 4:17.29 +15.35
Alva Furingsten 2006 AH5806 +0.72 31.03 1:03.29 1:03.29
Julia Rodriguez Räms 2007 AR8407 +0.31 30.55 1:04.14 2:07.43
Felicia Östlund 2002 BD6202 +0.31 30.41 1:02.59 3:10.02
Viktoria Milic 2008 AT5408 +0.55 31.63 1:07.27 4:17.29
7 Solna Sundbyberg SS 04 LAG 2 16 Solna Sundbyberg SS 04 535 4:18.26 +16.32
Wilma Danielsson 2006 AJ1206 +0.76 31.64 1:06.26 1:06.26
Emilia Lingman 2006 BI3806 +0.41 31.31 1:06.35 2:12.61
Cornelia Utgren 2007 AL6207 +0.46 31.33 1:05.99 3:18.60
Thea Bergström 2007 AK9807 +0.18 28.59 59.66 4:18.26
8 Ösmo Simsällskap 16 Ösmo Simsällskap 516 4:21.31 +19.37
Meja Thunvall 2006 AG9206 +0.76 31.21 1:05.67 1:05.67
Alva Lindberg 2008 AF6608 +0.41 31.29 1:05.52 2:11.19
Freja Vesterlund 2006 AA7606 +0.47 30.43 1:05.82 3:17.01
Audrey Glavas 2008 AD8408 +0.40 30.59 1:04.30 4:21.31
9 Järfälla Simsällskap lag 2 18 Järfälla Simsällskap 507 4:22.94 +21.00
Felicia Göthberg 2004 AW4204 +0.67 31.18 1:05.24 1:05.24
Eline Finne 2007 AG0807 +0.41 30.38 1:04.95 2:10.19
Linn Bengtsson 2007 AB9207 +0.76 31.26 1:06.59 3:16.78
Olivia Larsson 2007 AH2807 +0.51 30.74 1:06.16 4:22.94
Grenen officiell:  2022-06-11 09:23:52
2022-06-11 09:30:54 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 3, 4x100m Frisim Flickor 12-13 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Danderyd Simklubb 13 Danderyd Simklubb 407 4:42.95
Julia Dijkstra 2009 AQ0809 +0.72 33.85 1:11.75 1:11.75
Emma von Sydow 2009 AT1209 +0.28 33.98 1:11.65 2:23.40
Louise Engström 2010 AV4210 +0.10 34.44 1:12.93 3:36.33
Signe Roos 2009 AQ1009 +0.23 31.23 1:06.62 4:42.95
2 Täby Sim lag 1 13 Täby Sim 359 4:54.88 +11.93
Lovisa Silverbratt 2009 AQ0609 +0.76 32.02 1:08.02 1:08.02
Lily Dymling 2009 AW0409 +0.43 32.83 1:10.17 2:18.19
Agnes Elf 2009 BA1009 +0.46 36.99 1:18.80 3:36.99
Idun Berglund 2009 BA2409 36.27 1:17.89 4:54.88
- Banan på pizza? 13 Södertörns Simsällskap DSQ
Ida Persson 2010 AT0210 +0.99 36.53 1:16.94 1:16.94
Lilly Dorch Juliusson 2009 AG0609 +0.40 36.23 1:20.15 2:37.09
Wilda Hellman 2009 AG5609 -0.20
Isabella Nilsson 2009 BB3009
Grenen officiell:  2022-06-11 09:30:48
2022-06-11 09:32:18 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 4, 4x100m Frisim Pojkar 12-13 år - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Täby sim lag 1 13 Täby Sim 305 4:39.38
Albin Holmgren 2009 AA9309 +0.66 30.54 1:04.40 1:04.40
Anton Thermaenius 2009 AF3509 +0.67 35.08 1:14.26 2:18.66
Oscar Smids 2009 AK8109 +0.16 32.89 1:09.58 3:28.24
Max Alsen 2009 AK7909 +0.40 33.64 1:11.14 4:39.38
2 Sheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeees 13 Södertörns Simsällskap 269 4:51.50 +12.12
Folke Duhlin 2009 AB6709 +0.77 32.29 1:08.46 1:08.46
Eric Söderlund 2010 AB1710 +0.47 34.08 1:13.69 2:22.15
Viggo Hanikat 2009 AD4109 +0.65 33.97 1:12.03 3:34.18
Simon Hamzehnejad 2009 AD7109 +0.39 36.41 1:17.32 4:51.50
3 Spårvägen Simförening 13 Spårvägen Simförening 247 4:59.80 +20.42
Otto von Arronet 2009 AC5509 +0.65 31.35 1:09.27 1:09.27
Gustaf Lundgren 2010 AE4910 35.43 1:16.87 2:26.14
Oscar Adamsson 2009 AK4509 +0.72 37.89 1:22.40 3:48.54
Rastin Mortezaei Semnani 2010 AL6310 +0.42 34.17 1:11.26 4:59.80
Grenen officiell:  2022-06-11 09:36:12
2022-06-11 09:38:38 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 5, 200m Bröstsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.63 652 2:25.39
50m: 32.80
100m: 1:10.16
(37.36)
150m: 1:47.52
(37.36)
200m: 2:25.39
(37.87)
2 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun +0.63 616 2:28.17 +2.78
50m: 34.33
100m: 1:11.54
(37.21)
150m: 1:50.33
(38.79)
200m: 2:28.17
(37.84)
3 Elias Lyth 2004 Wisby Simsällskap +0.74 615 2:28.27 +2.88
50m: 34.57
100m: 1:12.05
(37.48)
150m: 1:49.94
(37.89)
200m: 2:28.27
(38.33)
4 Hugo Westholm 2004 Täby Sim +0.68 599 2:29.61 +4.22
50m: 33.68
100m: 1:12.08
(38.40)
150m: 1:51.10
(39.02)
200m: 2:29.61
(38.51)
5 Theo Djuphammar 2005 Simklubben Neptun +0.68 545 2:34.39 +9.00
50m: 34.50
100m: 1:13.98
(39.48)
150m: 1:53.76
(39.78)
200m: 2:34.39
(40.63)
6 Elton Franzén Söderberg 2006 Södertälje Simsällskap +0.60 544 2:34.49 +9.10
50m: 34.40
100m: 1:13.77
(39.37)
150m: 1:54.09
(40.32)
200m: 2:34.49
(40.40)
7 Uno Härmark 2005 Simklubben Neptun +0.67 518 2:36.97 +11.58
50m: 34.69
100m: 1:13.77
(39.08)
150m: 1:54.85
(41.08)
200m: 2:36.97
(42.12)
8 Oliver Munn 2007 Väsby Simsällskap +0.72 510 2:37.84 +12.45
50m: 36.49
100m: 1:16.92
(40.43)
150m: 1:57.63
(40.71)
200m: 2:37.84
(40.21)
9 Jack Sjöberg 2005 Wisby Simsällskap +0.70 505 2:38.30 +12.91
50m: 35.44
100m: 1:16.01
(40.57)
150m: 1:57.49
(41.48)
200m: 2:38.30
(40.81)
10 William Erneholm 2006 Spårvägen Simförening +0.61 475 2:41.54 +16.15
50m: 36.21
100m: 1:17.18
(40.97)
150m: 2:00.54
(43.36)
200m: 2:41.54
(41.00)
11 Douglas Reuterskiöld 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.68 474 2:41.75 +16.36
50m: 36.06
100m: 1:17.11
(41.05)
150m: 1:59.56
(42.45)
200m: 2:41.75
(42.19)
12 Ragnar Simonsson 2004 Väsby Simsällskap +0.69 441 2:45.57 +20.18
50m: 35.79
100m: 1:18.77
(42.98)
150m: 2:02.32
(43.55)
200m: 2:45.57
(43.25)
13 Eric Risland 2006 Täby Sim +0.64 428 2:47.23 +21.84
50m: 36.52
100m: 1:18.60
(42.08)
150m: 2:02.43
(43.83)
200m: 2:47.23
(44.80)
Grenen officiell:  2022-06-11 09:43:52
2022-06-11 09:48:00 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 6, 200m Frisim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alicia Lundblad 2001 Simklubben Neptun +0.73 681 2:08.36
50m: 29.60
100m: 1:01.66
(32.06)
150m: 1:34.83
(33.17)
200m: 2:08.36
(33.53)
2 Vilma Oura 2001 Simklubben Neptun +0.74 669 2:09.16 +0.80
50m: 29.66
100m: 1:02.15
(32.49)
150m: 1:35.67
(33.52)
200m: 2:09.16
(33.49)
3 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.77 644 2:10.78 +2.42
50m: 30.95
100m: 1:04.22
(33.27)
150m: 1:38.01
(33.79)
200m: 2:10.78
(32.77)
4 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.70 633 2:11.58 +3.22
50m: 29.76
100m: 1:02.61
(32.85)
150m: 1:37.12
(34.51)
200m: 2:11.58
(34.46)
5 Lovisa Ramsten 2005 Simklubben Neptun +0.67 620 2:12.46 +4.10
50m: 30.33
100m: 1:03.62
(33.29)
150m: 1:38.03
(34.41)
200m: 2:12.46
(34.43)
6 Molly Rantil 2005 Simklubben Neptun +0.73 595 2:14.28 +5.92
50m: 30.70
100m: 1:04.40
(33.70)
150m: 1:39.35
(34.95)
200m: 2:14.28
(34.93)
7 Emma Alsén 2007 Täby Sim +0.83 589 2:14.76 +6.40
50m: 31.43
100m: 1:05.75
(34.32)
150m: 1:41.34
(35.59)
200m: 2:14.76
(33.42)
8 Alicia Söderlind 2005 Tyresö Simsällskap +0.57 585 2:15.07 +6.71
50m: 30.59
100m: 1:05.24
(34.65)
150m: 1:40.62
(35.38)
200m: 2:15.07
(34.45)
9 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.72 582 2:15.30 +6.94
50m: 31.34
100m: 1:05.05
(33.71)
150m: 1:40.27
(35.22)
200m: 2:15.30
(35.03)
10 Nina Pavlovic Cano 2004 Väsby Simsällskap +0.69 575 2:15.83 +7.47
50m: 31.72
100m: 1:06.36
(34.64)
150m: 1:41.37
(35.01)
200m: 2:15.83
(34.46)
11 Jessika Watanabe 2006 Väsby Simsällskap +0.74 574 2:15.87 +7.51
50m: 32.03
100m: 1:06.85
(34.82)
150m: 1:42.44
(35.59)
200m: 2:15.87
(33.43)
12 Olivia Elmquist 2007 Järfälla Simsällskap +0.72 571 2:16.18 +7.82
50m: 32.35
100m: 1:07.05
(34.70)
150m: 1:42.22
(35.17)
200m: 2:16.18
(33.96)
13 Alina Färm 2005 Spårvägen Simförening +0.76 567 2:16.45 +8.09
50m: 31.67
100m: 1:05.84
(34.17)
150m: 1:41.46
(35.62)
200m: 2:16.45
(34.99)
14 Kateryna Lato 2006 Täby Sim +0.69 559 2:17.07 +8.71
50m: 31.68
100m: 1:06.89
(35.21)
150m: 1:42.81
(35.92)
200m: 2:17.07
(34.26)
15 Isabella Westberg 2007 Järfälla Simsällskap +0.77 558 2:17.18 +8.82
50m: 31.98
100m: 1:07.11
(35.13)
150m: 1:42.82
(35.71)
200m: 2:17.18
(34.36)
16 Ella Bolmstrand 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.84 552 2:17.67 +9.31
50m: 31.89
100m: 1:06.95
(35.06)
150m: 1:43.48
(36.53)
200m: 2:17.67
(34.19)
17 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap +0.77 542 2:18.52 +10.16
50m: 32.37
100m: 1:07.02
(34.65)
150m: 1:42.69
(35.67)
200m: 2:18.52
(35.83)
18 Amelia Gustafsson 2006 Simklubben Neptun +0.68 542 2:18.54 +10.18
50m: 31.81
100m: 1:06.97
(35.16)
150m: 1:43.28
(36.31)
200m: 2:18.54
(35.26)
19 Ella Thermaenius 2005 Täby Sim +0.76 516 2:20.84 +12.48
50m: 32.23
100m: 1:08.37
(36.14)
150m: 1:45.18
(36.81)
200m: 2:20.84
(35.66)
20 Eline Finne 2007 Järfälla Simsällskap +0.72 499 2:22.36 +14.00
50m: 33.23
100m: 1:10.11
(36.88)
150m: 1:47.20
(37.09)
200m: 2:22.36
(35.16)
21 Mira Wallin 2006 Järfälla Simsällskap +0.75 499 2:22.44 +14.08
50m: 32.64
100m: 1:09.21
(36.57)
150m: 1:46.44
(37.23)
200m: 2:22.44
(36.00)
22 Moa Zetterström 2005 Täby Sim +0.79 490 2:23.26 +14.90
50m: 33.13
100m: 1:09.78
(36.65)
150m: 1:47.33
(37.55)
200m: 2:23.26
(35.93)
23 Louise Hertegren 2004 Järfälla Simsällskap +0.71 486 2:23.67 +15.31
50m: 32.85
100m: 1:08.93
(36.08)
150m: 1:46.46
(37.53)
200m: 2:23.67
(37.21)
24 Tilda Flodin 2007 Väsby Simsällskap +0.76 480 2:24.29 +15.93
50m: 33.77
100m: 1:10.38
(36.61)
150m: 1:47.86
(37.48)
200m: 2:24.29
(36.43)
25 Audrey Glavas 2008 Ösmo Simsällskap +0.74 466 2:25.69 +17.33
50m: 33.93
100m: 1:11.08
(37.15)
150m: 1:49.22
(38.14)
200m: 2:25.69
(36.47)
26 Meja Thunvall 2006 Ösmo Simsällskap +0.89 464 2:25.91 +17.55
50m: 32.89
100m: 1:10.51
(37.62)
150m: 1:48.91
(38.40)
200m: 2:25.91
(37.00)
27 Linn Bengtsson 2007 Järfälla Simsällskap +0.82 463 2:26.04 +17.68
50m: 33.91
100m: 1:11.19
(37.28)
150m: 1:48.90
(37.71)
200m: 2:26.04
(37.14)
28 Helena Fältman 1980 Spårvägen Simförening +0.85 378 2:36.22 +27.86 S9
50m: 36.80
100m: 1:15.23
(38.43)
150m: 1:55.46
(40.23)
200m: 2:36.22
(40.76)
- Sofia Bang 2007 Simklubben Neptun DNS
- Felicia Klintemar 2005 Simklubben Neptun DNS
- Isabel Teglöf 2003 Stockholms Kappsimningsklubb DNS
Grenen officiell:  2022-06-11 10:05:20
2022-06-11 10:06:25 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 7, 200m Medley Flickor 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Evelina Kopparberg 2009 Stockholmspolisens IF Simföreni +0.70 453 2:44.11
50m: 33.75
100m: 1:14.54
(40.79)
150m: 2:04.54
(50.00)
200m: 2:44.11
(39.57)
2 Linnea Ekstrand 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.73 418 2:48.57 +4.46
50m: 35.26
100m: 1:16.67
(41.41)
150m: 2:11.70
(55.03)
200m: 2:48.57
(36.87)
3 Julia Dijkstra 2009 Danderyd Simklubb +0.84 375 2:54.76 +10.65
50m: 38.29
100m: 1:25.98
(47.69)
150m: 2:15.00
(49.02)
200m: 2:54.76
(39.76)
4 Emma von Sydow 2009 Danderyd Simklubb +0.79 336 3:01.27 +17.16
50m: 37.60
100m: 1:27.69
(50.09)
150m: 2:21.15
(53.46)
200m: 3:01.27
(40.12)
5 Nadja Wigren 2009 Ösmo Simsällskap +0.77 277 3:13.30 +29.19
50m: 40.77
100m: 1:28.57
(47.80)
150m: 2:27.59
(59.02)
200m: 3:13.30
(45.71)
6 Elma Butti 2009 Spårvägen Simförening +0.81 265 3:16.22 +32.11
50m: 42.64
100m: 1:30.64
(48.00)
150m: 2:31.96
(1:01.32)
200m: 3:16.22
(44.26)
7 Isabella Nilsson 2009 Södertörns Simsällskap +0.72 192 3:38.56 +54.45
50m: 52.27
100m: 1:49.33
(57.06)
150m: 2:52.06
(1:02.73)
200m: 3:38.56
(46.50)
8 Linn Berggren 2009 Ösmo Simsällskap +0.75 188 3:40.07 +55.96
50m: 48.24
100m: 1:48.78
(1:00.54)
150m: 2:50.95
(1:02.17)
200m: 3:40.07
(49.12)
Grenen officiell:  2022-06-11 10:10:08
2022-06-11 10:10:49 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 8, 200m Medley Pojkar 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Folke Duhlin 2009 Södertörns Simsällskap +0.82 297 2:50.80
50m: 36.26
100m: 1:20.65
(44.39)
150m: 2:12.47
(51.82)
200m: 2:50.80
(38.33)
2 Robin Andersson 2009 Ösmo Simsällskap +0.76 239 3:03.66 +12.86
50m: 36.57
100m: 1:23.69
(47.12)
150m: 2:22.01
(58.32)
200m: 3:03.66
(41.65)
3 Martin Oskarsson 2009 Ösmo Simsällskap +0.64 226 3:07.02 +16.22
50m: 41.12
100m: 1:30.07
(48.95)
150m: 2:25.17
(55.10)
200m: 3:07.02
(41.85)
4 Eric Björkholm 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.66 217 3:09.69 +18.89
50m: 43.16
100m: 1:34.10
(50.94)
150m: 2:27.38
(53.28)
200m: 3:09.69
(42.31)
- Theo Aster 2009 Ösmo Simsällskap +0.84 DSQ
- Albin Holmgren 2009 Täby Sim +0.69 DSQ
- Viggo Stenbacka 2009 Södertörns Simsällskap +0.81 DSQ
- Otto von Arronet 2009 Spårvägen Simförening +0.72 DSQ
Grenen officiell:  2022-06-11 10:20:44
2022-06-11 10:21:04 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 9, 400m Frisim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Joel Hambraeus 1998 Danderyd Simklubb +0.77 656 4:13.22
50m: 29.00
100m: 1:00.41
(31.41)
150m: 1:32.75
(32.34)
200m: 2:05.14
(32.39)
250m: 2:37.64
(32.50)
300m: 3:09.94
(32.30)
350m: 3:42.39
(32.45)
400m: 4:13.22
(30.83)
2 Wiggo Frohde 2000 Simklubben Neptun +0.69 651 4:13.88 +0.66
50m: 28.66
100m: 1:00.01
(31.35)
150m: 1:31.99
(31.98)
200m: 2:03.67
(31.68)
250m: 2:35.80
(32.13)
300m: 3:08.16
(32.36)
350m: 3:40.95
(32.79)
400m: 4:13.88
(32.93)
3 Morris Martin 2004 Simklubben Neptun +0.67 630 4:16.68 +3.46
50m: 29.25
100m: 1:00.68
(31.43)
150m: 1:32.92
(32.24)
200m: 2:05.25
(32.33)
250m: 2:38.17
(32.92)
300m: 3:11.08
(32.91)
350m: 3:44.30
(33.22)
400m: 4:16.68
(32.38)
4 Jonatan Eriksson 2006 Väsby Simsällskap +0.74 613 4:18.99 +5.77
50m: 29.65
100m: 1:02.18
(32.53)
150m: 1:34.92
(32.74)
200m: 2:08.28
(33.36)
250m: 2:41.18
(32.90)
300m: 3:14.39
(33.21)
350m: 3:47.32
(32.93)
400m: 4:18.99
(31.67)
5 Eddie Peng 2007 Väsby Simsällskap +0.63 607 4:19.86 +6.64
50m: 29.45
100m: 1:01.70
(32.25)
150m: 1:34.96
(33.26)
200m: 2:08.37
(33.41)
250m: 2:41.82
(33.45)
300m: 3:15.41
(33.59)
350m: 3:48.25
(32.84)
400m: 4:19.86
(31.61)
6 John Zetterqvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.76 586 4:22.91 +9.69
50m: 29.70
100m: 1:02.19
(32.49)
150m: 1:35.48
(33.29)
200m: 2:08.76
(33.28)
250m: 2:42.16
(33.40)
300m: 3:16.00
(33.84)
350m: 3:49.86
(33.86)
400m: 4:22.91
(33.05)
7 Kalle Voigt 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.78 585 4:22.99 +9.77
50m: 29.94
100m: 1:02.25
(32.31)
150m: 1:35.23
(32.98)
200m: 2:08.05
(32.82)
250m: 2:41.07
(33.02)
300m: 3:15.12
(34.05)
350m: 3:48.87
(33.75)
400m: 4:22.99
(34.12)
8 Vincent Nordlander 2007 Simklubben Neptun +0.72 559 4:27.04 +13.82
50m: 30.22
100m: 1:03.53
(33.31)
150m: 1:37.61
(34.08)
200m: 2:12.47
(34.86)
250m: 2:46.96
(34.49)
300m: 3:20.95
(33.99)
350m: 3:54.53
(33.58)
400m: 4:27.04
(32.51)
9 Nils Malmberg 2004 Järfälla Simsällskap +0.75 536 4:30.78 +17.56
50m: 29.69
100m: 1:02.63
(32.94)
150m: 1:36.43
(33.80)
200m: 2:10.99
(34.56)
250m: 2:45.86
(34.87)
300m: 3:21.26
(35.40)
350m: 3:56.67
(35.41)
400m: 4:30.78
(34.11)
10 Troy Sevonen 2008 Täby Sim +0.69 521 4:33.39 +20.17
50m: 30.58
100m: 1:04.26
(33.68)
150m: 1:39.14
(34.88)
200m: 2:14.04
(34.90)
250m: 2:49.22
(35.18)
300m: 3:24.38
(35.16)
350m: 3:59.51
(35.13)
400m: 4:33.39
(33.88)
11 Erik Rizell 2008 Väsby Simsällskap +0.68 509 4:35.48 +22.26
50m: 30.60
100m: 1:04.67
(34.07)
150m: 1:38.50
(33.83)
200m: 2:13.11
(34.61)
250m: 2:48.33
(35.22)
300m: 3:23.97
(35.64)
350m: 4:00.03
(36.06)
400m: 4:35.48
(35.45)
12 Felix Tetli 2007 Södertälje Simsällskap +0.69 505 4:36.22 +23.00
50m: 30.88
100m: 1:05.71
(34.83)
150m: 1:41.26
(35.55)
200m: 2:17.17
(35.91)
250m: 2:52.41
(35.24)
300m: 3:27.54
(35.13)
350m: 4:02.35
(34.81)
400m: 4:36.22
(33.87)
13 Henry Israelsson 2006 Järfälla Simsällskap +0.60 498 4:37.49 +24.27
50m: 30.53
100m: 1:04.63
(34.10)
150m: 1:39.57
(34.94)
200m: 2:15.31
(35.74)
250m: 2:51.04
(35.73)
300m: 3:26.80
(35.76)
350m: 4:02.76
(35.96)
400m: 4:37.49
(34.73)
14 Benjamin Wirelius 2006 Wisby Simsällskap +0.73 498 4:37.63 +24.41
50m: 31.24
100m: 1:06.02
(34.78)
150m: 1:41.09
(35.07)
200m: 2:16.64
(35.55)
250m: 2:52.20
(35.56)
300m: 3:28.16
(35.96)
350m: 4:03.76
(35.60)
400m: 4:37.63
(33.87)
15 Robin Suves 2006 Täby Sim +0.58 480 4:41.01 +27.79
50m: 31.05
100m: 1:04.81
(33.76)
150m: 1:40.01
(35.20)
200m: 2:15.59
(35.58)
250m: 2:51.54
(35.95)
300m: 3:28.23
(36.69)
350m: 4:05.31
(37.08)
400m: 4:41.01
(35.70)
16 Carl Omberg 2005 Järfälla Simsällskap +0.64 464 4:44.19 +30.97
50m: 31.84
100m: 1:06.96
(35.12)
150m: 1:43.10
(36.14)
200m: 2:19.79
(36.69)
250m: 2:55.78
(35.99)
300m: 3:31.97
(36.19)
350m: 4:08.34
(36.37)
400m: 4:44.19
(35.85)
Grenen officiell:  2022-06-11 10:25:33
2022-06-11 10:25:53 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 10, 50m Ryggsim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alice Velden 2005 Solna Sundbyberg SS 04 +0.65 746 29.74
2 Emmy Hällkvist 2008 Täby Sim +0.64 606 31.87 +2.13
3 Ida Ösund-Ireland 2007 Täby Sim +0.71 595 32.07 +2.33
4 Ella Bolmstrand 2004 Stockholms Kappsimningsklubb +0.75 572 32.50 +2.76
5 Josefin Alm 2001 Tyresö Simsällskap +0.60 562 32.68 +2.94
6 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim +0.64 559 32.75 +3.01
7 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap +0.72 545 33.01 +3.27
8 Rose Li 2006 Täby Sim +0.60 532 33.28 +3.54
9 Alicia Söderlind 2005 Tyresö Simsällskap +0.79 528 33.37 +3.63
10 Marit Seeliger 2005 Södertälje Simsällskap +0.62 524 33.46 +3.72
11 Agnes Gustavsson 2005 Täby Sim +0.60 509 33.79 +4.05
12 Nike Johnston 2005 Simklubben Neptun +0.80 501 33.95 +4.21
13 Julia Ottosson 2006 Södertälje Simsällskap +0.72 490 34.22 +4.48
14 Klara Eklöf 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.69 442 35.40 +5.66
15 Helena Fältman 1980 Spårvägen Simförening +0.81 334 38.87 +9.13 S9
Grenen officiell:  2022-06-11 10:28:57
2022-06-11 10:37:29 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 11, 100m Bröstsim Flickor 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lily Dymling 2009 Täby Sim +0.70 487 1:21.46
50m: 38.53
100m: 1:21.46
(42.93)
2 Julia Dijkstra 2009 Danderyd Simklubb +0.74 370 1:29.27 +7.81
50m: 41.97
100m: 1:29.27
(47.30)
3 Lovisa Silverbratt 2009 Täby Sim +0.74 368 1:29.45 +7.99
50m: 41.55
100m: 1:29.45
(47.90)
4 Lilly Dorch Juliusson 2009 Södertörns Simsällskap +0.76 344 1:31.51 +10.05
50m: 43.40
100m: 1:31.51
(48.11)
5 Nadja Wigren 2009 Ösmo Simsällskap +0.81 267 1:39.52 +18.06
50m: 47.31
100m: 1:39.52
(52.21)
6 Wilda Hellman 2009 Södertörns Simsällskap 266 1:39.71 +18.25
50m: 47.07
100m: 1:39.71
(52.64)
7 Ebba Aasvold 2009 Saltsjöbadens Idrottsförening +0.78 250 1:41.74 +20.28
50m: 48.09
100m: 1:41.74
(53.65)
8 Linn Hänström 2009 Södertörns Simsällskap +0.76 241 1:43.02 +21.56
50m: 49.39
100m: 1:43.02
(53.63)
9 Idun Berglund 2009 Täby Sim +0.84 240 1:43.10 +21.64
50m: 47.73
100m: 1:43.10
(55.37)
10 Agnes Elf 2009 Täby Sim +0.98 238 1:43.35 +21.89
50m: 48.76
100m: 1:43.35
(54.59)
11 Tuva Holmer 2009 Stockholmspolisens IF Simföreni +0.77 218 1:46.45 +24.99
50m: 51.25
100m: 1:46.45
(55.20)
12 Judith Axelson 2009 Stockholmspolisens IF Simföreni +0.74 209 1:47.97 +26.51
50m: 50.05
100m: 1:47.97
(57.92)
13 Melina Tsampazis 2009 Södertörns Simsällskap +0.70 202 1:49.12 +27.66
50m: 50.76
100m: 1:49.12
(58.36)
14 Isabella Nilsson 2009 Södertörns Simsällskap +0.75 193 1:50.95 +29.49
50m: 53.09
100m: 1:50.95
(57.86)
15 Linn Berggren 2009 Ösmo Simsällskap +0.71 165 1:56.70 +35.24
50m: 53.21
100m: 1:56.70
(1:03.49)
Grenen officiell:  2022-06-11 10:39:45
2022-06-11 10:40:00 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 12, 100m Bröstsim Pojkar 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Folke Duhlin 2009 Södertörns Simsällskap +0.75 284 1:26.48
50m: 42.02
100m: 1:26.48
(44.46)
2 Viggo Hanikat 2009 Södertörns Simsällskap +0.72 271 1:27.86 +1.38
50m: 40.93
100m: 1:27.86
(46.93)
3 Robin Andersson 2009 Ösmo Simsällskap +0.78 225 1:33.51 +7.03
50m: 43.91
100m: 1:33.51
(49.60)
4 Frank Jilkén 2009 Danderyd Simklubb +0.94 216 1:34.77 +8.29
50m: 45.18
100m: 1:34.77
(49.59)
5 Otto von Arronet 2009 Spårvägen Simförening +0.72 213 1:35.23 +8.75
50m: 45.86
100m: 1:35.23
(49.37)
6 Luke Granlund 2009 Täby Sim +0.70 210 1:35.66 +9.18
50m: 44.47
100m: 1:35.66
(51.19)
7 Martin Oskarsson 2009 Ösmo Simsällskap +0.65 203 1:36.75 +10.27
50m: 45.25
100m: 1:36.75
(51.50)
8 Simon Hamzehnejad 2009 Södertörns Simsällskap +0.85 186 1:39.64 +13.16
50m: 46.72
100m: 1:39.64
(52.92)
9 Malte Steinle 2009 Täby Sim +0.76 159 1:44.80 +18.32
50m: 49.56
100m: 1:44.80
(55.24)
10 Jacob Grefberg 2009 Täby Sim +0.75 147 1:47.57 +21.09
50m: 51.73
100m: 1:47.57
(55.84)
11 Oscar Adamsson 2009 Spårvägen Simförening +0.80 143 1:48.75 +22.27
50m: 54.62
100m: 1:48.75
(54.13)
12 Theo Aster 2009 Ösmo Simsällskap +0.76 138 1:49.87 +23.39
50m: 50.23
100m: 1:49.87
(59.64)
13 Nicolaos Georgiadis 2009 Spårvägen Simförening +0.79 125 1:53.64 +27.16
50m: 53.61
100m: 1:53.64
(1:00.03)
- Henry Lövkist 2009 Stockholmspolisens IF Simföreni +0.72 DSQ
Grenen officiell:  2022-06-11 10:44:48
2022-06-11 10:45:17 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Eriksdalsbadet
Document
Resultat
DM och St Erikssimmet Stockholm (50m)
Plats: Eriksdalsbadet Arrangör: SDF/Spårvägen simförening
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 11 jun 2022 till den 12 jun 2022
Gren 13, 1500m Frisim Damer - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Felicia Östlund 2002 Skuru Idrottsklubb +0.76 586 18:19.35
50m: 32.95
100m: 1:08.69
(35.74)
150m: 1:44.52
(35.83)
200m: 2:20.46
(35.94)
250m: 2:57.02
(36.56)
300m: 3:33.35
(36.33)
350m: 4:10.10
(36.75)
400m: 4:46.58
(36.48)
450m: 5:22.85
(36.27)
500m: 5:59.50
(36.65)
550m: 6:36.02
(36.52)
600m: 7:12.83
(36.81)
650m: 7:49.40
(36.57)
700m: 8:26.17
(36.77)
750m: 9:03.39
(37.22)
800m: 9:40.43
(37.04)
850m: 10:17.39
(36.96)
900m: 10:54.48
(37.09)
950m: 11:31.58
(37.10)
1000m: 12:08.81
(37.23)
1050m: 12:45.64
(36.83)
1100m: 13:23.02
(37.38)
1150m: 14:00.50
(37.48)
1200m: 14:37.82
(37.32)
1250m: 15:14.74
(36.92)
1300m: 15:52.29
(37.55)
1350m: 16:30.07
(37.78)
1400m: 17:06.84
(36.77)
1450m: 17:44.17
(37.33)
1500m: 18:19.35
(35.18)
2 Lilly Eriksson 2004 Simklubben Neptun +0.78 566 18:32.38 +13.03
50m: 33.36
100m: 1:10.01
(36.65)
150m: 1:46.91
(36.90)
200m: 2:23.67
(36.76)
250m: 3:00.61
(36.94)
300m: 3:37.84
(37.23)
350m: 4:14.98
(37.14)
400m: 4:51.93
(36.95)
450m: 5:29.35
(37.42)
500m: 6:06.63
(37.28)
550m: 6:43.75
(37.12)
600m: 7:21.00
(37.25)
650m: 7:58.56
(37.56)
700m: 8:36.01
(37.45)
750m: 9:13.22
(37.21)
800m: 9:50.55
(37.33)
850m: 10:27.81
(37.26)
900m: 11:05.12
(37.31)
950m: 11:42.31
(37.19)
1000m: 12:19.43
(37.12)
1050m: 12:56.65
(37.22)
1100m: 13:33.76
(37.11)
1150m: 14:11.49
(37.73)
1200m: 14:49.00
(37.51)
1250m: 15:26.36
(37.36)
1300m: 16:03.66
(37.30)
1350m: 16:41.25
(37.59)
1400m: 17:18.79
(37.54)
1450m: 17:56.36
(37.57)
1500m: 18:32.38
(36.02)
3 Clara Westerdahl 2005 Täby Sim +0.66 548 18:44.36 +25.01
50m: 33.33
100m: 1:10.02
(36.69)
150m: 1:47.21
(37.19)
200m: 2:24.54
(37.33)
250m: 3:02.20
(37.66)
300m: 3:39.50
(37.30)
350m: 4:16.82
(37.32)
400m: 4:54.19
(37.37)
450m: 5:31.75
(37.56)
500m: 6:09.14
(37.39)
550m: 6:46.74
(37.60)
600m: 7:24.18
(37.44)
650m: 8:02.13
(37.95)
700m: 8:40.05
(37.92)
750m: 9:18.01
(37.96)
800m: 9:55.71
(37.70)
850m: 10:33.65
(37.94)
900m: 11:11.62
(37.97)
950m: 11:49.72
(38.10)
1000m: 12:27.48
(37.76)
1050m: 13:05.23
(37.75)
1100m: 13:43.40
(38.17)
1150m: 14:21.60
(38.20)
1200m: 14:59.58
(37.98)
1250m: 15:37.73
(38.15)
1300m: 16:15.48
(37.75)
1350m: 16:53.26
(37.78)
1400m: 17:30.97
(37.71)
1450m: 18:08.18
(37.21)
1500m: 18:44.36
(36.18)
4 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.74 506 19:14.73 +55.38
50m: 33.05
100m: 1:09.46
(36.41)
150m: 1:46.56
(37.10)
200m: 2:23.49
(36.93)
250m: 3:01.50
(38.01)
300m: 3:38.53
(37.03)
350m: 4:16.37
(37.84)
400m: 4:54.10
(37.73)
450m: 5:32.26
(38.16)
500m: 6:10.48
(38.22)
550m: 6:49.41
(38.93)
600m: 7:28.08
(38.67)
650m: 8:06.54
(38.46)
700m: 8:46.10
(39.56)
750m: 9:25.10
(39.00)
800m: 10:04.64
(39.54)
850m: 10:43.98
(39.34)
900m: 11:23.19
(39.21)
950m: 12:03.28
(40.09)
1000m: 12:42.46
(39.18)
1050m: 13:21.48
(39.02)
1100m: 14:01.29
(39.81)
1150m: 14:41.44
(40.15)
1200m: 15:21.24
(39.80)
1250m: 16:01.01