2022-09-27   22:34:52
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Norrländska Mästerskapen 2022

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Pass 2

Document
Resultat
Norrländska Mästerskapen 2022
Plats: Navet Arrangör: Umeå Simsällskap och Norrlands simförbun
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 21 maj 2022 till den 22 maj 2022
Gren 13, 400m Frisim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Henrik Lidström 2003 Umeå Simsällskap +0.75 628 4:16.86
50m: 28.29
100m: 59.35
(31.06)
150m: 1:31.48
(32.13)
200m: 2:04.38
(32.90)
250m: 2:37.29
(32.91)
300m: 3:10.75
(33.46)
350m: 3:44.33
(33.58)
400m: 4:16.86
(32.53)
2 Movla Gerihanov 2002 Sundsvalls Simsällskap +0.65 484 4:40.26 +23.40
50m: 32.22
100m: 1:07.35
(35.13)
150m: 1:43.69
(36.34)
200m: 2:20.22
(36.53)
250m: 2:55.17
(34.95)
300m: 3:30.22
(35.05)
350m: 4:06.88
(36.66)
400m: 4:40.26
(33.38)
3 Ante Kristensson 2005 Simklubben Ägir +0.73 478 4:41.31 +24.45
50m: 31.64
100m: 1:06.41
(34.77)
150m: 1:42.51
(36.10)
200m: 2:19.41
(36.90)
250m: 2:55.06
(35.65)
300m: 3:31.31
(36.25)
350m: 4:06.62
(35.31)
400m: 4:41.31
(34.69)
4 Jonathan Nilsson 2003 Sundsvalls Simsällskap +0.69 465 4:43.89 +27.03
50m: 30.23
100m: 1:03.79
(33.56)
150m: 1:39.11
(35.32)
200m: 2:15.01
(35.90)
250m: 2:52.07
(37.06)
300m: 3:29.38
(37.31)
350m: 4:07.10
(37.72)
400m: 4:43.89
(36.79)
5 Lias Sandström 2007 Simklubben Ägir +0.71 442 4:48.69 +31.83
50m: 31.36
100m: 1:06.99
(35.63)
150m: 1:44.88
(37.89)
200m: 2:22.66
(37.78)
250m: 3:00.76
(38.10)
300m: 3:38.99
(38.23)
350m: 4:16.46
(37.47)
400m: 4:48.69
(32.23)
6 Elis Täljsten 2008 Njurunda Simsällskap +0.71 440 4:49.22 +32.36
50m: 33.64
100m: 1:09.40
(35.76)
150m: 1:45.22
(35.82)
200m: 2:21.48
(36.26)
250m: 2:58.80
(37.32)
300m: 3:35.72
(36.92)
350m: 4:13.16
(37.44)
400m: 4:49.22
(36.06)
7 Jason Walterstad 2004 Sundsvalls Simsällskap +0.67 431 4:51.32 +34.46
50m: 30.13
100m: 1:05.36
(35.23)
150m: 1:41.77
(36.41)
200m: 2:19.36
(37.59)
250m: 2:57.11
(37.75)
300m: 3:35.45
(38.34)
350m: 4:13.84
(38.39)
400m: 4:51.32
(37.48)
8 Simon Ryd 2005 Sundsvalls Simsällskap +0.74 412 4:55.56 +38.70
50m: 31.85
100m: 1:08.63
(36.78)
150m: 1:47.00
(38.37)
200m: 2:25.60
(38.60)
250m: 3:03.77
(38.17)
300m: 3:41.72
(37.95)
350m: 4:19.45
(37.73)
400m: 4:55.56
(36.11)
9 Sebastian  Pettersson 2006 Hudiksvalls Simsällskap +0.81 406 4:57.13 +40.27
50m: 32.51
100m: 1:09.68
(37.17)
150m: 1:47.52
(37.84)
200m: 2:25.35
(37.83)
250m: 3:03.64
(38.29)
300m: 3:41.71
(38.07)
350m: 4:20.14
(38.43)
400m: 4:57.13
(36.99)
10 Khaled Ahmed 2007 Luleå Simsällskap +0.62 391 5:00.73 +43.87
50m: 32.56
100m: 1:10.19
(37.63)
150m: 1:48.03
(37.84)
200m: 2:26.96
(38.93)
250m: 3:05.50
(38.54)
300m: 3:44.28
(38.78)
350m: 4:23.47
(39.19)
400m: 5:00.73
(37.26)
11 Theodore Brändström 2009 Umeå Simsällskap +0.65 381 5:03.33 +46.47
50m: 33.78
100m: 1:10.42
(36.64)
150m: 1:48.82
(38.40)
200m: 2:26.86
(38.04)
250m: 3:06.23
(39.37)
300m: 3:44.85
(38.62)
350m: 4:25.51
(40.66)
400m: 5:03.33
(37.82)
12 Jakob Nyström 2003 Umeå Simsällskap +0.68 378 5:04.35 +47.49
50m: 33.67
100m: 1:11.02
(37.35)
150m: 1:49.58
(38.56)
200m: 2:28.66
(39.08)
250m: 3:07.95
(39.29)
300m: 3:47.30
(39.35)
350m: 4:26.22
(38.92)
400m: 5:04.35
(38.13)
13 Max Ekbladh 2008 Sundsvalls Simsällskap +0.67 373 5:05.60 +48.74
50m: 32.90
100m: 1:10.00
(37.10)
150m: 1:48.92
(38.92)
200m: 2:27.94
(39.02)
250m: 3:08.20
(40.26)
300m: 3:47.41
(39.21)
350m: 4:28.13
(40.72)
400m: 5:05.60
(37.47)
14 Per Lindqvist 2008 Luleå Simsällskap +0.63 358 5:09.77 +52.91
50m: 33.91
100m: 1:11.48
(37.57)
150m: 1:50.16
(38.68)
200m: 2:30.05
(39.89)
250m: 3:10.20
(40.15)
300m: 3:50.43
(40.23)
350m: 4:30.45
(40.02)
400m: 5:09.77
(39.32)
15 Adam Lagerqvist 2003 Idrottsklubben Studenterna i U +0.55 356 5:10.27 +53.41
50m: 34.15
100m: 1:13.35
(39.20)
150m: 1:52.08
(38.73)
200m: 2:31.41
(39.33)
250m: 3:11.37
(39.96)
300m: 3:51.30
(39.93)
350m: 4:31.37
(40.07)
400m: 5:10.27
(38.90)
16 Mert Güngör 2009 Piteå Sim +0.68 350 5:12.10 +55.24
50m: 31.67
100m: 1:09.68
(38.01)
150m: 1:48.98
(39.30)
200m: 2:30.08
(41.10)
250m: 3:10.89
(40.81)
300m: 3:51.98
(41.09)
350m: 4:33.34
(41.36)
400m: 5:12.10
(38.76)
17 Robin  Andersson 2003 Umeå Simsällskap +0.64 347 5:13.00 +56.14
50m: 31.49
100m: 1:07.17
(35.68)
150m: 1:45.27
(38.10)
200m: 2:25.24
(39.97)
250m: 3:06.16
(40.92)
300m: 3:48.25
(42.09)
350m: 4:30.56
(42.31)
400m: 5:13.00
(42.44)
18 Malte Magnusson 2008 Skellefteå Simklubb +0.66 326 5:19.74 +1:02.88
50m: 33.68
100m: 1:11.51
(37.83)
150m: 1:51.94
(40.43)
200m: 2:33.00
(41.06)
250m: 3:14.82
(41.82)
300m: 3:56.93
(42.11)
350m: 4:39.38
(42.45)
400m: 5:19.74
(40.36)
19 Mattis Andersson 2007 Härnösands Simsällskap +0.69 317 5:22.55 +1:05.69
50m: 33.83
100m: 1:12.04
(38.21)
150m: 1:52.34
(40.30)
200m: 2:33.92
(41.58)
250m: 3:15.88
(41.96)
300m: 3:58.32
(42.44)
350m: 4:40.99
(42.67)
400m: 5:22.55
(41.56)
20 Rasmus Prinsback 2007 Höga Kustens Simsällskap +0.68 311 5:24.69 +1:07.83
50m: 35.33
100m: 1:15.19
(39.86)
150m: 1:56.99
(41.80)
200m: 2:37.88
(40.89)
250m: 3:20.99
(43.11)
300m: 4:03.77
(42.78)
350m: 4:46.01
(42.24)
400m: 5:24.69
(38.68)
21 Linus Almberg 2005 Hudiksvalls Simsällskap +0.80 270 5:40.11 +1:23.25
50m: 37.62
100m: 1:21.81
(44.19)
150m: 2:06.47
(44.66)
200m: 2:50.09
(43.62)
250m: 3:33.03
(42.94)
300m: 4:17.22
(44.19)
350m: 5:00.10
(42.88)
400m: 5:40.11
(40.01)
22 Arne Björk 2008 Idrottsklubben Studenterna i U +0.74 270 5:40.20 +1:23.34
50m: 38.23
100m: 1:21.99
(43.76)
150m: 2:06.03
(44.04)
200m: 2:49.84
(43.81)
250m: 3:32.27
(42.43)
300m: 4:16.91
(44.64)
350m: 5:00.14
(43.23)
400m: 5:40.20
(40.06)
23 Viggo Wennberg 2008 Umeå Simsällskap +0.88 269 5:40.56 +1:23.70
50m: 38.77
100m: 1:21.48
(42.71)
150m: 2:05.80
(44.32)
200m: 2:50.71
(44.91)
250m: 3:35.05
(44.34)
300m: 4:19.24
(44.19)
350m: 5:02.01
(42.77)
400m: 5:40.56
(38.55)
24 Robin Westberg 2007 Idrottsklubben Studenterna i U +0.42 265 5:42.51 +1:25.65
50m: 38.21
100m: 1:21.85
(43.64)
150m: 2:06.91
(45.06)
200m: 2:51.52
(44.61)
250m: 3:36.26
(44.74)
300m: 4:21.45
(45.19)
350m: 5:03.12
(41.67)
400m: 5:42.51
(39.39)
25 Emil Taavo 2008 Luleå Simsällskap +0.61 254 5:47.14 +1:30.28
50m: 37.38
100m: 1:20.42
(43.04)
150m: 2:04.56
(44.14)
200m: 2:49.32
(44.76)
250m: 3:33.38
(44.06)
300m: 4:18.54
(45.16)
350m: 5:02.95
(44.41)
400m: 5:47.14
(44.19)
26 Felix Lundström 2006 Örnsköldsviks Allmänna SS +0.71 221 6:03.96 +1:47.10
50m: 40.21
100m: 1:24.55
(44.34)
150m: 2:11.80
(47.25)
200m: 2:59.58
(47.78)
250m: 3:46.86
(47.28)
300m: 4:34.88
(48.02)
350m: 5:21.35
(46.47)
400m: 6:03.96
(42.61)
27 Niklas Lundgren 2009 Härnösands Simsällskap +0.68 179 6:30.08 +2:13.22
50m: 41.23
100m: 1:29.48
(48.25)
150m: 2:19.39
(49.91)
200m: 3:09.92
(50.53)
250m: 4:00.59
(50.67)
300m: 4:50.98
(50.39)
350m: 5:41.65
(50.67)
400m: 6:30.08
(48.43)
28 Rasmus Olsson 2009 Njurunda Simsällskap +0.80 154 6:50.48 +2:33.62
50m: 45.15
100m: 1:36.88
(51.73)
150m: 2:29.87
(52.99)
200m: 3:24.36
(54.49)
250m: 4:19.03
(54.67)
300m: 5:13.02
(53.99)
350m: 6:02.87
(49.85)
400m: 6:50.48
(47.61)
29 Loke Karlsson 2009 Njurunda Simsällskap +0.66 146 6:57.33 +2:40.47
50m: 41.23
100m: 1:31.67
(50.44)
150m: 2:23.83
(52.16)
200m: 3:17.83
(54.00)
250m: 4:13.92
(56.09)
300m: 5:08.72
(54.80)
350m: 6:03.00
(54.28)
400m: 6:57.33
(54.33)
Grenen officiell:  2022-05-21 16:48:18
2022-05-21 16:48:21 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Umeå Simsällskap

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner