Resultat för SM-uinnit 2022
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Jakso 1
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tulokset |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Paikka: |
Tampereen Uintikeskus |
Järjestäjä: |
SUiL, UiTa & TaTU |
|
|
|
|
|
|
Allas: |
50m |
Päivämäärä: |
30 06 2022 - 03 07 2022 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji 13, 50m Vapaauinti Miehet Kaiken ikäiset - Erä |
|
|
SR |
21.58 |
|
|
Ari-Pekka Liukkonen |
1989 |
Cetus (FIN) |
Tampere |
6.7.2017 |
|
|
|
|
SJR |
22.83 |
|
|
Nicloas Lia |
2001 |
Barum (FIN) |
Kazan |
7.7.2019 |
|
|
|
|
Sija |
|
Nimi |
Synty |
Seura |
Reak. |
FINA |
Aika |
Ero |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Ari-Pekka Liukkonen |
1989 |
Jyväskylän Aalto |
+0.56 |
746 |
23.05 |
|
|
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 21.61 |
(+1.44) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Kalle Mäkinen |
2002 |
Vanders |
+0.65 |
744 |
23.07 |
+0.02 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 22.45 |
(+0.62) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Miikka Ruohoniemi |
1993 |
Cetus Espoo |
+0.67 |
727 |
23.25 |
+0.20 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 22.80 |
(+0.45) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Teemu Vuorela |
1994 |
Jyväskylän Aalto |
+0.69 |
701 |
23.53 |
+0.48 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 23.53 |
(=) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Anton Herrala |
1993 |
TaTu Tampere |
+0.54 |
699 |
23.55 |
+0.50 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 22.67 |
(+0.88) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Tuomas Kiviluoma |
1993 |
Cetus Espoo |
+0.61 |
692 |
23.63 |
+0.58 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 23.46 |
(+0.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Mihail Khanoukaev |
2002 |
Cetus Espoo |
+0.50 |
678 |
23.80 |
+0.75 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 23.98 |
(-0.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Tatu Waltari |
1987 |
Cetus Espoo |
+0.63 |
673 |
23.86 |
+0.81 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 23.77 |
(+0.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Noah Schmid |
2000 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.64 |
668 |
23.91 |
+0.86 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 23.94 |
(-0.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=10 |
|
Joel Knaapi |
2001 |
Cetus Espoo |
+0.75 |
668 |
23.92 |
+0.87 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 24.18 |
(-0.26) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=10 |
|
Niko Mäkelä |
1998 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.64 |
668 |
23.92 |
+0.87 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 23.29 |
(+0.63) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Davin Lindholm |
2004 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.72 |
650 |
24.13 |
+1.08 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 24.44 |
(-0.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Saku Romo |
2000 |
Lahden Uimaseura |
+0.64 |
644 |
24.21 |
+1.16 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 24.40 |
(-0.19) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Jasu Ovaskainen |
2002 |
Lahden Uimaseura |
+0.63 |
643 |
24.22 |
+1.17 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 24.40 |
(-0.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Akseli Hakala |
2003 |
Uinti Tampere |
+0.66 |
640 |
24.26 |
+1.21 |
|
- |
|
|
|
|
Entry time: 23.97 |
(+0.29) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Alex Nurminen |
2006 |
Cetus Espoo |
|
635 |
24.32 |
+1.27 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 24.02 |
(+0.30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Matias Tyry |
1993 |
TaTu Tampere |
+0.69 |
634 |
24.33 |
+1.28 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 24.25 |
(+0.08) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Metin Aydin |
1995 |
TaTu Tampere |
+0.65 |
633 |
24.35 |
+1.30 |
|
- |
|
|
|
|
Entry time: 24.43 |
(-0.08) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Lassi Niemi |
2004 |
TaTu Tampere |
+0.49 |
631 |
24.37 |
+1.32 |
|
- |
|
|
|
|
Entry time: 24.90 |
(-0.53) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Onni-Kalle Luomala |
2002 |
Järvenpään Uintiklubi ry |
+0.51 |
628 |
24.41 |
+1.36 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.62 |
(-0.21) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Janne Kultala |
2005 |
Kuopion Uimaseura |
+0.63 |
627 |
24.43 |
+1.38 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.15 |
(+0.28) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Tuomas Lehtonen |
2005 |
Uinti Tampere |
+0.65 |
623 |
24.47 |
+1.42 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.72 |
(-0.25) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Julius Nyberg |
2002 |
Jyväskylän Aalto |
+0.67 |
619 |
24.53 |
+1.48 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.56 |
(-0.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Olli-Pekka Pietarila |
2003 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.56 |
601 |
24.77 |
+1.72 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.59 |
(+0.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Leo Mikkonen |
2002 |
Cetus Espoo |
+0.65 |
599 |
24.80 |
+1.75 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.77 |
(+0.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Lari Tumanoff |
2003 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.63 |
597 |
24.82 |
+1.77 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.32 |
(+0.50) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Ajjuub Ezzat |
2005 |
Aurajoen Uinti Ry |
+0.58 |
593 |
24.88 |
+1.83 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.60 |
(+0.28) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Juho Seppälä |
1999 |
TaTu Tampere |
+0.72 |
592 |
24.90 |
+1.85 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.97 |
(-0.07) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Eemil Kylmä |
2001 |
Cetus Espoo |
+0.68 |
591 |
24.91 |
+1.86 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.72 |
(+0.19) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
|
Lauri Korpi |
2006 |
Ilmajoen Kisailijat |
+0.71 |
590 |
24.92 |
+1.87 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.79 |
(+0.13) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Reko Patinen |
1998 |
TaTu Tampere |
|
587 |
24.96 |
+1.91 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.90 |
(+0.06) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=32 |
|
Henri Heikkilä |
2003 |
Uimaseura Aquila |
+0.69 |
586 |
24.98 |
+1.93 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.47 |
(+0.51) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=32 |
|
Efim Romanov |
2002 |
TaTu Tampere |
+0.50 |
586 |
24.98 |
+1.93 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.07 |
(-0.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Rasmus Mäkelä |
2004 |
Porin Uimaseura |
+0.72 |
580 |
25.06 |
+2.01 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.30 |
(-0.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
|
Joonas Maaranen |
2004 |
Hyvinkään Uimaseura |
+0.71 |
578 |
25.10 |
+2.05 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.95 |
(+0.15) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
|
Kalle Pesälä |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.62 |
576 |
25.13 |
+2.08 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.89 |
(+0.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=37 |
|
Niki Karlsson |
2000 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.63 |
575 |
25.14 |
+2.09 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.67 |
(+0.47) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=37 |
|
Kasper Nylund |
1994 |
Aquatics Hyvinkää |
+0.70 |
575 |
25.14 |
+2.09 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.03 |
(+0.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=39 |
|
Sakari Korri |
2005 |
TaTu Tampere |
+0.69 |
574 |
25.16 |
+2.11 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.73 |
(+0.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=39 |
|
Miklas Pikkuhuhta |
2005 |
TaTu Tampere |
+0.61 |
574 |
25.16 |
+2.11 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.11 |
(+0.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
|
Jeremia Varonen |
2004 |
Åbo Simklubb |
+0.33 |
573 |
25.17 |
+2.12 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.03 |
(+0.14) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=42 |
|
Roope Eiserbeck |
1999 |
Joensuun Uimaseura ry |
+0.73 |
570 |
25.21 |
+2.16 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.33 |
(+0.88) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=42 |
|
Jere Hannuksela |
2004 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.58 |
570 |
25.21 |
+2.16 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.98 |
(+0.23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=42 |
|
Rasmus Söderholm |
2002 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.68 |
570 |
25.21 |
+2.16 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.09 |
(+1.12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
|
Roni Kallström |
2001 |
Cetus Espoo |
+0.37 |
569 |
25.22 |
+2.17 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.64 |
(+0.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
|
Eero Asikainen |
2004 |
Hyvinkään Uimaseura |
+0.67 |
569 |
25.23 |
+2.18 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.04 |
(+0.19) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
|
Alex Lydman |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
+0.71 |
568 |
25.24 |
+2.19 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.75 |
(+0.49) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
48 |
|
Aapo Kinnunen |
2004 |
Åbo Simklubb |
+0.58 |
566 |
25.27 |
+2.22 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.29 |
(-0.02) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
49 |
|
Filip Jåfs |
2004 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
+0.49 |
565 |
25.29 |
+2.24 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.60 |
(-0.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
50 |
|
Visa Kotiniitty |
2003 |
Uinti Tampere |
+0.72 |
561 |
25.34 |
+2.29 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.26 |
(+0.08) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=51 |
|
Joakim Harjaks |
2002 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.64 |
561 |
25.35 |
+2.30 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.75 |
(+0.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=51 |
|
Niilo Kilpeläinen |
2004 |
TaTu Tampere |
+0.64 |
561 |
25.35 |
+2.30 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.80 |
(-0.45) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=51 |
|
Konsta Rantasuo |
2006 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.45 |
561 |
25.35 |
+2.30 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.13 |
(+0.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
54 |
|
Santeri Hulkko |
2000 |
Lahden Uimaseura |
+0.67 |
559 |
25.37 |
+2.32 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.28 |
(+0.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
55 |
|
Touko Riipinen |
2004 |
Jyväskylän Aalto |
+0.55 |
555 |
25.44 |
+2.39 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.51 |
(-0.07) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=56 |
|
Joonas Cranston |
2003 |
Nummelan Kisaajat |
+0.56 |
553 |
25.47 |
+2.42 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.86 |
(+0.61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=56 |
|
Nooa Matela |
2005 |
Lappeenrannan Uimarit |
+0.71 |
553 |
25.47 |
+2.42 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.30 |
(+0.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
58 |
|
Simon Ravals |
2003 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
+0.70 |
552 |
25.48 |
+2.43 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.54 |
(+0.94) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
59 |
|
Samu Virtanen |
2004 |
Speedo Masters Finland |
+0.57 |
551 |
25.50 |
+2.45 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.17 |
(+0.33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=60 |
|
Valtteri Eloranta |
1992 |
Cetus Espoo |
+0.66 |
550 |
25.51 |
+2.46 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.21 |
(+0.30) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=60 |
|
Juuso Rahikainen |
2003 |
Järvenpään Uintiklubi ry |
+0.68 |
550 |
25.51 |
+2.46 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.39 |
(+0.12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
62 |
|
Riku Määttälä |
2005 |
Kokkolan Uimaseura |
+0.71 |
544 |
25.60 |
+2.55 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.39 |
(+0.21) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
63 |
|
Mikael Böckerman |
2006 |
Gladius Kirkkonummi |
+0.30 |
543 |
25.62 |
+2.57 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.15 |
(+0.47) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
64 |
|
Valtteri Pellinen |
2007 |
Uinti Tampere |
+0.68 |
542 |
25.64 |
+2.59 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.11 |
(+0.53) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
65 |
|
Santeri Holmberg |
2006 |
Åbo Simklubb |
|
532 |
25.80 |
+2.75 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.04 |
(-0.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
66 |
|
Aapo Koskinen |
2004 |
Lahden Uimaseura |
+0.61 |
530 |
25.83 |
+2.78 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.33 |
(-0.50) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
67 |
|
Väinö Niskanen |
2004 |
Jyväskylän Aalto |
+0.78 |
529 |
25.85 |
+2.80 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.78 |
(+0.07) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
68 |
|
Riccardo Castagno |
2004 |
Uinti Tampere |
+0.63 |
528 |
25.87 |
+2.82 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.05 |
(-0.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
69 |
|
Atte Pennanen |
2001 |
Lahden Uimaseura |
+0.54 |
525 |
25.91 |
+2.86 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.43 |
(+0.48) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
70 |
|
Pravin Perasath |
2008 |
Simmis Wanda ry |
+0.51 |
524 |
25.92 |
+2.87 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.10 |
(-0.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=71 |
|
Santeri Mettälä |
1999 |
TaTu Tampere |
+0.67 |
524 |
25.93 |
+2.88 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.38 |
(+0.55) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=71 |
|
Topias Tynjä |
2005 |
Lahden Uimaseura |
+0.58 |
524 |
25.93 |
+2.88 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.04 |
(-0.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
73 |
|
Roni Heikkinen |
2005 |
Oulun Uinti 1906 |
+0.59 |
522 |
25.96 |
+2.91 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.83 |
(+0.13) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
74 |
|
Sebastian Rasimus |
2004 |
Uinti Tampere |
+0.67 |
517 |
26.04 |
+2.99 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.86 |
(+0.18) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
75 |
|
Jasper Nupponen |
2004 |
Kuopion Uimaseura |
+0.61 |
517 |
26.05 |
+3.00 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.28 |
(-0.23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=76 |
|
Aarne Laurila |
2006 |
Cetus Espoo |
+0.61 |
513 |
26.11 |
+3.06 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.13 |
(-0.02) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=76 |
|
Atte Lindholm |
2001 |
Jyväskylän Aalto |
+0.69 |
513 |
26.11 |
+3.06 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 24.76 |
(+1.35) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
78 |
|
Matias Rasinmäki |
2003 |
Cetus Espoo |
|
510 |
26.16 |
+3.11 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 25.35 |
(+0.81) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=79 |
|
Lucas Lydman |
2005 |
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
+0.65 |
506 |
26.24 |
+3.19 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.16 |
(+0.08) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=79 |
|
Juuso Pulkkinen |
2004 |
Cetus Espoo |
+0.63 |
506 |
26.24 |
+3.19 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.07 |
(+0.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
81 |
|
Alexander Nyman |
2004 |
Race Club Sveitsi |
+0.63 |
504 |
26.27 |
+3.22 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.03 |
(+0.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
82 |
|
Arttu Venemies |
2005 |
Jyväskylän Aalto |
+0.51 |
487 |
26.56 |
+3.51 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.20 |
(+0.36) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
83 |
|
Oskar Tuominen |
2004 |
TaTu Tampere |
+0.71 |
485 |
26.61 |
+3.56 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.15 |
(+0.46) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
84 |
|
Aaron Pirinen |
2005 |
Järvenpään Uintiklubi ry |
+0.69 |
481 |
26.68 |
+3.63 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.21 |
(+0.47) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
85 |
|
Daniel Kajava |
2007 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.34 |
480 |
26.69 |
+3.64 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 26.18 |
(+0.51) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Eemeli Kauppila |
2002 |
Oulun Lohet |
+0.66 |
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 4.4 Lähteminen ennen lähtömerkkiä |
|
|
|
|
- |
|
Nuutti Laitinen |
2004 |
Cetus Espoo |
+0.67 |
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 4.4 Lähteminen ennen lähtömerkkiä |
|
|
|
|
- |
|
Antte Säilä |
2004 |
Uinti Tampere |
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Laji virallinen: 30.6.2022 13.07.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30-06-2022 14.09.27 |
Tulospalvelu: WinGrodan 2,9 |
Lisensoitu: Uinti Tampere |
|
|
|
|
|
|