2022-09-29   16:09:06
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for CSIT SWIMMING CHAMPIONSHIPS

Below are all results from the competition shown by session.

Document
Results
CSIT Games
Place: Oulun uimahalli Organizer: Haukiputaan Heitto / Oulun Lohet
Pool: 50m Competition Date: Aug 26, 2022 to Aug 27, 2022
Event 1, 200m Individual Medley Women 13 and younger - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Sara Laukkanen 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto 2:47.83
Entry time: 2:46.79 (+1.04)
50m: 35.49
100m: 1:18.64
(43.15)
150m: 2:08.60
(49.96)
200m: 2:47.83
(39.23)
2 Ditte Claeys 2010 Fros Belgium 2:49.34 +1.51
Entry time: 2:50.63 (-1.29)
50m: 36.37
100m: 1:21.16
(44.79)
150m: 2:10.53
(49.37)
200m: 2:49.34
(38.81)
3 Tuuli Leinonen 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto 3:01.13 +13.30
Entry time: 3:00.94 (+0.19)
50m: 41.38
100m: 1:25.28
(43.90)
150m: 2:21.36
(56.08)
200m: 3:01.13
(39.77)
4 Saana Runtti 2010 Haukiputaan Heitto uintijaosto 3:03.87 +16.04
Entry time: 2:59.12 (+4.75)
50m: 38.07
100m: 1:23.65
(45.58)
150m: 2:24.52
(1:00.87)
200m: 3:03.87
(39.35)
5 Emma Rautio 2010 Haukiputaan Heitto uintijaosto 3:05.31 +17.48
Entry time: 3:08.70 (-3.39)
50m: 42.39
100m: 1:29.89
(47.50)
150m: 2:24.66
(54.77)
200m: 3:05.31
(40.65)
6 Minja Haapala 2009 Oulun Lohet 3:09.72 +21.89
Entry time: 2:59.46 (+10.26)
50m: 38.76
100m: 1:28.87
(50.11)
150m: 2:21.94
(53.07)
200m: 3:09.72
(47.78)
7 Saimi Siika-aho 2009 Oulun Lohet 3:10.46 +22.63
Entry time: 3:17.89 (-7.43)
50m: 48.75
100m: 1:37.98
(49.23)
150m: 2:28.46
(50.48)
200m: 3:10.46
(42.00)
8 Ulpu Nissi 2009 Oulun Lohet 3:14.00 +26.17
Entry time: 2:56.56 (+17.44)
50m: 40.14
100m: 1:31.14
(51.00)
150m: 2:29.75
(58.61)
200m: 3:14.00
(44.25)
9 Veera Antinmaa 2011 Oulun Lohet 3:14.58 +26.75
Entry time: 3:01.40 (+13.18)
50m: 41.09
100m: 1:32.39
(51.30)
150m: 2:31.83
(59.44)
200m: 3:14.58
(42.75)
10 Silja Saario 2010 Oulun Lohet 3:15.45 +27.62
Entry time: 3:15.63 (-0.18)
50m: 45.21
100m: 1:37.41
(52.20)
150m: 2:33.63
(56.22)
200m: 3:15.45
(41.82)
11 Isla Kettula 2010 Oulun Lohet 3:18.18 +30.35
Entry time: 3:28.09 (-9.91)
50m: 41.24
100m: 1:35.06
(53.82)
150m: 2:36.44
(1:01.38)
200m: 3:18.18
(41.74)
12 Enna Alasuutari 2009 Oulun Lohet 3:22.01 +34.18
Entry time: 3:01.04 (+20.97)
50m: 42.92
100m: 1:33.96
(51.04)
150m: 2:34.36
(1:00.40)
200m: 3:22.01
(47.65)
13 Rinja Nikunlassi 2009 Oulun Lohet 3:24.40 +36.57
Entry time: 3:33.96 (-9.56)
50m: 43.88
100m: 1:36.49
(52.61)
150m: 2:38.51
(1:02.02)
200m: 3:24.40
(45.89)
14 Linnea Krüger 2012 Oulun Lohet 3:29.19 +41.36
Entry time: 3:13.83 (+15.36)
50m: 47.78
100m: 1:41.83
(54.05)
150m: 2:43.12
(1:01.29)
200m: 3:29.19
(46.07)
15 Stella Manninen 2011 Oulun Lohet 3:29.59 +41.76
Entry time: 3:28.47 (+1.12)
50m: 49.70
100m: 1:43.22
(53.52)
150m: 2:45.02
(1:01.80)
200m: 3:29.59
(44.57)
16 Olga Mattila 2011 Oulun Lohet 3:54.19 +1:06.36
Entry time: 3:53.64 (+0.55)
50m: 53.54
100m: 1:56.97
(1:03.43)
150m: 3:04.15
(1:07.18)
200m: 3:54.19
(50.04)
Event official at: 26.8.2022 10.32.42
Event 1, 200m Individual Medley Women 14-15 years - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Laura Paier 2008 ASKOE Austria 2:34.08
Entry time: 2:28.94 (+5.14)
50m: 32.69
100m: 1:12.89
(40.20)
150m: 1:57.32
(44.43)
200m: 2:34.08
(36.76)
2 Isabella Maria Selce 2008 AICS ITALY 2:34.11 +0.03
Entry time: 2:32.91 (+1.20)
50m: 34.29
100m: 1:13.28
(38.99)
150m: 2:00.21
(46.93)
200m: 2:34.11
(33.90)
3 Hannah Ehrich 2007 ASKOE Austria 2:37.60 +3.52
Entry time: 2:30.90 (+6.70)
50m: 31.38
100m: 1:12.10
(40.72)
150m: 2:02.08
(49.98)
200m: 2:37.60
(35.52)
4 Pinja Niskanen 2007 Oulun Lohet 2:40.43 +6.35
Entry time: 2:32.92 (+7.51)
50m: 33.12
100m: 1:17.21
(44.09)
150m: 2:02.91
(45.70)
200m: 2:40.43
(37.52)
5 Ofelia Schillewaert 2008 Fros Belgium 2:47.14 +13.06
Entry time: 2:48.28 (-1.14)
50m: 37.80
100m: 1:21.32
(43.52)
150m: 2:11.19
(49.87)
200m: 2:47.14
(35.95)
6 Maud van Zwienen 2007 NCS Netherlands 2:48.79 +14.71
Entry time: 2:35.31 (+13.48)
50m: 32.94
100m: 1:15.02
(42.08)
150m: 2:08.48
(53.46)
200m: 2:48.79
(40.31)
7 Alice Rondoni 2008 AICS ITALY 2:49.99 +15.91
Entry time: 2:43.00 (+6.99)
50m: 38.90
100m: 1:21.32
(42.42)
150m: 2:12.02
(50.70)
200m: 2:49.99
(37.97)
8 Silja Sipovaara 2007 Oulun Lohet 2:50.65 +16.57
Entry time: 2:39.66 (+10.99)
50m: 35.70
100m: 1:16.88
(41.18)
150m: 2:14.71
(57.83)
200m: 2:50.65
(35.94)
9 Eline Dardenne 2007 Fros Belgium 2:51.03 +16.95
Entry time: 2:52.41 (-1.38)
50m: 36.24
100m: 1:20.67
(44.43)
150m: 2:13.47
(52.80)
200m: 2:51.03
(37.56)
10 Maija Leinonen 2007 Oulun Lohet 2:55.59 +21.51
Entry time: 2:40.75 (+14.84)
50m: 37.42
100m: 1:22.94
(45.52)
150m: 2:13.05
(50.11)
200m: 2:55.59
(42.54)
11 Nette Claeys 2008 Fros Belgium 3:00.79 +26.71
Entry time: 3:02.64 (-1.85)
50m: 38.34
100m: 1:25.71
(47.37)
150m: 2:19.31
(53.60)
200m: 3:00.79
(41.48)
12 Anna van Arkel 2007 NCS Netherlands 3:03.89 +29.81
Entry time: 2:55.70 (+8.19)
50m: 37.65
100m: 1:21.97
(44.32)
150m: 2:21.35
(59.38)
200m: 3:03.89
(42.54)
13 Evelyne Eggert 2007 Fros Belgium 3:06.42 +32.34
Entry time: 3:09.73 (-3.31)
50m: 43.79
100m: 1:31.48
(47.69)
150m: 2:24.48
(53.00)
200m: 3:06.42
(41.94)
14 Kaat De Vos 2008 Fros Belgium 3:06.56 +32.48
Entry time: 3:04.49 (+2.07)
50m: 39.14
100m: 1:28.57
(49.43)
150m: 2:25.27
(56.70)
200m: 3:06.56
(41.29)
15 Noor Loncke 2008 Fros Belgium 3:08.91 +34.83
Entry time: 3:15.34 (-6.43)
50m: 43.10
100m: 1:35.07
(51.97)
150m: 2:27.35
(52.28)
200m: 3:08.91
(41.56)
Event official at: 26.8.2022 10.32.42
Event 1, 200m Individual Medley Women 16-17 years - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Laura Kurzewski 2005 ASKOE Austria 2:31.12
Entry time: 2:24.75 (+6.37)
50m: 32.31
100m: 1:09.28
(36.97)
150m: 1:57.41
(48.13)
200m: 2:31.12
(33.71)
2 Linda Paier 2005 ASKOE Austria 2:38.34 +7.22
Entry time: 2:26.69 (+11.65)
50m: 33.43
100m: 1:16.56
(43.13)
150m: 2:01.25
(44.69)
200m: 2:38.34
(37.09)
3 Annelot Vervisch 2005 Fros Belgium 2:40.32 +9.20
Entry time: 2:38.40 (+1.92)
50m: 31.65
100m: 1:14.55
(42.90)
150m: 2:02.88
(48.33)
200m: 2:40.32
(37.44)
4 Jennifer Veldhuisen 2005 NCS Netherlands 2:42.94 +11.82
Entry time: 2:36.20 (+6.74)
50m: 33.72
100m: 1:17.75
(44.03)
150m: 2:06.72
(48.97)
200m: 2:42.94
(36.22)
5 Sofia Ravaioli 2006 AICS ITALY 2:44.70 +13.58
Entry time: 2:40.00 (+4.70)
50m: 33.72
100m: 1:18.11
(44.39)
150m: 2:07.94
(49.83)
200m: 2:44.70
(36.76)
6 Jutta Mört 2005 Kemin Työväen Uimarit 2:45.26 +14.14
Entry time: 2:35.21 (+10.05)
50m: 33.35
100m: 1:18.65
(45.30)
150m: 2:06.96
(48.31)
200m: 2:45.26
(38.30)
7 Martta Ryynänen 2005 Oulun Lohet 2:47.96 +16.84
Entry time: 2:34.76 (+13.20)
50m: 35.39
100m: 1:20.05
(44.66)
150m: 2:09.28
(49.23)
200m: 2:47.96
(38.68)
8 Dawn Versluys 2005 Fros Belgium 2:49.81 +18.69
Entry time: 2:39.54 (+10.27)
50m: 35.44
100m: 1:20.58
(45.14)
150m: 2:11.36
(50.78)
200m: 2:49.81
(38.45)
9 Pien de Haan 2005 NCS Netherlands 2:58.50 +27.38
Entry time: 2:45.50 (+13.00)
50m: 38.33
100m: 1:24.00
(45.67)
150m: 2:15.29
(51.29)
200m: 2:58.50
(43.21)
10 Miruna Delfgou 2005 NCS Netherlands 2:59.26 +28.14
Entry time: 2:52.10 (+7.16)
50m: 38.41
100m: 1:24.46
(46.05)
150m: 2:17.94
(53.48)
200m: 2:59.26
(41.32)
Event official at: 26.8.2022 10.32.42
Event 1, 200m Individual Medley Women 18-24 years - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Roosa Kärkkäinen 2003 Oulun Lohet 2:30.18
Entry time: 2:21.73 (+8.45)
50m: 32.47
100m: 1:12.16
(39.69)
150m: 1:56.17
(44.01)
200m: 2:30.18
(34.01)
2 Lara van Cuijk 2002 NCS Netherlands 2:50.74 +20.56
Entry time: 2:39.30 (+11.44)
50m: 36.08
100m: 1:17.53
(41.45)
150m: 2:11.18
(53.65)
200m: 2:50.74
(39.56)
3 Naomi Veldhuisen 2001 NCS Netherlands 2:53.94 +23.76
Entry time: 2:41.20 (+12.74)
50m: 35.06
100m: 1:18.72
(43.66)
150m: 2:15.20
(56.48)
200m: 2:53.94
(38.74)
4 Alexandra Hackl 2004 ASKOE Austria 2:59.15 +28.97
Entry time: 2:48.04 (+11.11)
50m: 36.19
100m: 1:20.71
(44.52)
150m: 2:20.01
(59.30)
200m: 2:59.15
(39.14)
5 Franziska Schmoll 2004 ASKOE Austria 2:59.31 +29.13
Entry time: 2:47.06 (+12.25)
50m: 36.54
100m: 1:21.47
(44.93)
150m: 2:14.79
(53.32)
200m: 2:59.31
(44.52)
Event official at: 26.8.2022 10.32.42
Event 1, 200m Individual Medley Women 25 ja vanhemmat - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Quittry Van den Bergh 1993 Fros Belgium 3:02.52
Entry time: 2:50.03 (+12.49)
50m: 37.23
100m: 1:22.98
(45.75)
150m: 2:20.08
(57.10)
200m: 3:02.52
(42.44)
2 Hagit Cohen 1966 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 3:11.50 +8.98
Entry time: 3:07.00 (+4.50)
50m: 38.84
100m: 1:32.26
(53.42)
150m: 2:28.02
(55.76)
200m: 3:11.50
(43.48)
3 Mervi Hillukkala 1978 Kempeleen Pyrintö 3:16.01 +13.49
Entry time: 3:11.60 (+4.41)
50m: 42.35
100m: 1:34.56
(52.21)
150m: 2:32.70
(58.14)
200m: 3:16.01
(43.31)
4 INNA SHNMIDOV 1966 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 4:22.62 +1:20.10
Entry time: 4:10.00 (+12.62)
50m: 1:01.42
100m: 2:08.28
(1:06.86)
150m: 3:24.25
(1:15.97)
200m: 4:22.62
(58.37)
Event official at: 26.8.2022 10.32.42
2022-08-26 10.32.46 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Oulun Uinti 1906
Document
Results
CSIT Games
Place: Oulun uimahalli Organizer: Haukiputaan Heitto / Oulun Lohet
Pool: 50m Competition Date: Aug 26, 2022 to Aug 27, 2022
Event 2, 200m Individual Medley Men 13 and younger - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Carlo Ciurlia 2009 AICS ITALY 2:39.26
Entry time: 2:32.41 (+6.85)
50m: 32.93
100m: 1:15.45
(42.52)
150m: 2:04.42
(48.97)
200m: 2:39.26
(34.84)
2 Daniele Rausa 2011 AICS ITALY 3:07.01 +27.75
Entry time: 3:01.35 (+5.66)
50m: 43.64
100m: 1:32.17
(48.53)
150m: 2:24.01
(51.84)
200m: 3:07.01
(43.00)
- Patric Laukkanen 2011 Haukiputaan Heitto uintijaosto DSQ SW7.5
- Alvar Mikkola 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto DSQ
SW 9.4 Uintiosuus ei päättynyt ao. lajin mukaisesti
Event official at: 26.8.2022 10.52.18
Event 2, 200m Individual Medley Men 14-15 years - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Daniel Scharrer 2007 ASKOE Austria 2:25.14
Entry time: 2:24.32 (+0.82)
50m: 28.24
100m: 1:02.26
(34.02)
150m: 1:50.65
(48.39)
200m: 2:25.14
(34.49)
2 Lorenz Wotawa 2008 ASKOE Austria 2:29.41 +4.27
Entry time: 2:16.80 (+12.61)
50m: 30.08
100m: 1:08.79
(38.71)
150m: 1:55.19
(46.40)
200m: 2:29.41
(34.22)
3 Diego Gatta 2008 AICS ITALY 2:34.07 +8.93
Entry time: 2:29.00 (+5.07)
50m: 32.94
100m: 1:12.43
(39.49)
150m: 1:59.72
(47.29)
200m: 2:34.07
(34.35)
4 Luuk Hommen 2007 NCS Netherlands 2:34.64 +9.50
Entry time: 2:32.70 (+1.94)
50m: 31.49
100m: 1:12.00
(40.51)
150m: 1:58.28
(46.28)
200m: 2:34.64
(36.36)
5 Ruhne Winderickx 2007 Fros Belgium 2:37.01 +11.87
Entry time: 2:42.01 (-5.00)
50m: 30.97
100m: 1:12.53
(41.56)
150m: 2:00.80
(48.27)
200m: 2:37.01
(36.21)
6 Ahti Kotila 2008 Oulun Lohet 2:38.02 +12.88
Entry time: 2:37.12 (+0.90)
50m: 34.71
100m: 1:18.00
(43.29)
150m: 2:03.02
(45.02)
200m: 2:38.02
(35.00)
7 Simon Hiltunen 2008 Oulun Lohet 2:38.28 +13.14
Entry time: 2:29.53 (+8.75)
50m: 35.61
100m: 1:18.52
(42.91)
150m: 2:03.54
(45.02)
200m: 2:38.28
(34.74)
8 Alessio Vecchio 2008 AICS ITALY 2:42.92 +17.78
Entry time: 2:44.35 (-1.43)
50m: 36.83
100m: 1:18.55
(41.72)
150m: 2:07.17
(48.62)
200m: 2:42.92
(35.75)
9 Tiebert Dumont 2008 Fros Belgium 2:44.68 +19.54
Entry time: 2:50.19 (-5.51)
50m: 36.18
100m: 1:19.91
(43.73)
150m: 2:10.04
(50.13)
200m: 2:44.68
(34.64)
10 Michael Kroese 2007 NCS Netherlands 2:52.83 +27.69
Entry time: 2:55.00 (-2.17)
50m: 36.86
100m: 1:20.64
(43.78)
150m: 2:10.35
(49.71)
200m: 2:52.83
(42.48)
- Jonne Rantakeisu 2008 Oulun Lohet DNF
Event official at: 26.8.2022 10.52.18
Event 2, 200m Individual Medley Men 16-17 years - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Riccardo Ravaioli 2006 AICS ITALY 2:18.51
Entry time: 2:22.00 (-3.49)
50m: 28.53
100m: 1:03.00
(34.47)
150m: 1:47.27
(44.27)
200m: 2:18.51
(31.24)
2 Alex Georgescu 2005 ASKOE Austria 2:19.80 +1.29
Entry time: 2:10.21 (+9.59)
50m: 28.96
100m: 1:05.08
(36.12)
150m: 1:47.50
(42.42)
200m: 2:19.80
(32.30)
3 Din Schlauer 2005 ASKOE Austria 2:25.50 +6.99
Entry time: 2:14.36 (+11.14)
50m: 27.08
100m: 1:04.64
(37.56)
150m: 1:51.66
(47.02)
200m: 2:25.50
(33.84)
4 Micha Lindenaar 2006 NCS Netherlands 2:36.46 +17.95
Entry time: 2:45.20 (-8.74)
50m: 30.03
100m: 1:09.31
(39.28)
150m: 2:00.21
(50.90)
200m: 2:36.46
(36.25)
5 Noah Vanbeveren 2006 Fros Belgium 2:42.88 +24.37
Entry time: 2:41.46 (+1.42)
50m: 33.93
100m: 1:14.11
(40.18)
150m: 2:05.15
(51.04)
200m: 2:42.88
(37.73)
6 Jeroen Langenveld 2005 NCS Netherlands 2:44.33 +25.82
Entry time: 2:44.90 (-0.57)
50m: 32.71
100m: 1:15.72
(43.01)
150m: 2:05.12
(49.40)
200m: 2:44.33
(39.21)
7 Fabrizio Paravisi 2006 ACSI ITALY 2:45.64 +27.13
Entry time: 2:40.00 (+5.64)
50m: 34.05
100m: 1:18.43
(44.38)
150m: 2:06.54
(48.11)
200m: 2:45.64
(39.10)
8 Valtteri Kotijärvi 2006 Haukiputaan Heitto uintijaosto 2:45.88 +27.37
Entry time: 2:39.64 (+6.24)
50m: 36.60
100m: 1:20.71
(44.11)
150m: 2:08.36
(47.65)
200m: 2:45.88
(37.52)
9 Morgan Valoti 2006 ACSI ITALY 2:48.84 +30.33
Entry time: 2:45.00 (+3.84)
50m: 34.50
100m: 1:17.02
(42.52)
150m: 2:09.79
(52.77)
200m: 2:48.84
(39.05)
10 Artho Heuvelmans 2006 Fros Belgium 3:06.81 +48.30
Entry time: 2:42.53 (+24.28)
50m: 33.54
100m: 1:19.33
(45.79)
150m: 2:20.05
(1:00.72)
200m: 3:06.81
(46.76)
Event official at: 26.8.2022 10.52.18
Event 2, 200m Individual Medley Men 18-24 years - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Julian Mittermayr 2004 ASKOE Austria 2:16.44
Entry time: 2:15.34 (+1.10)
50m: 31.00
100m: 1:04.66
(33.66)
150m: 1:45.03
(40.37)
200m: 2:16.44
(31.41)
2 Toni Lipponen 2003 Kemin Työväen Uimarit 2:16.57 +0.13
Entry time: 2:14.32 (+2.25)
50m: 28.93
100m: 1:04.38
(35.45)
150m: 1:46.00
(41.62)
200m: 2:16.57
(30.57)
3 Daniel Paier 2002 ASKOE Austria 2:21.38 +4.94
Entry time: 2:18.43 (+2.95)
50m: 29.04
100m: 1:07.64
(38.60)
150m: 1:47.56
(39.92)
200m: 2:21.38
(33.82)
4 Bart de Waard 2004 NCS Netherlands 2:25.29 +8.85
Entry time: 2:17.70 (+7.59)
50m: 28.69
100m: 1:04.23
(35.54)
150m: 1:51.04
(46.81)
200m: 2:25.29
(34.25)
5 Lars van Wingerden 2004 NCS Netherlands 2:29.34 +12.90
Entry time: 2:21.00 (+8.34)
50m: 29.75
100m: 1:07.48
(37.73)
150m: 1:51.63
(44.15)
200m: 2:29.34
(37.71)
Event official at: 26.8.2022 10.52.18
Event 2, 200m Individual Medley Men 25 ja vanhemmat - Final
Sponsor: OLVI
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Ali Hamzehei Hossein Abadi 1997 FAWSI Iran 2:46.19
Entry time: 2:30.00 (+16.19)
50m: 34.37
100m: 1:19.01
(44.64)
150m: 2:08.33
(49.32)
200m: 2:46.19
(37.86)
2 Jussi Kanste 1966 Haukiputaan Heitto uintijaosto 3:05.11 +18.92
Entry time: 2:54.68 (+10.43)
50m: 36.96
100m: 1:24.54
(47.58)
150m: 2:21.38
(56.84)
200m: 3:05.11
(43.73)
3 Emad Samiei Nezhad 1989 FAWSI Iran 3:09.65 +23.46
Entry time: 3:20.00 (-10.35)
50m: 37.20
100m: 1:26.28
(49.08)
150m: 2:21.94
(55.66)
200m: 3:09.65
(47.71)
4 Seyed Mohammad javad Mou 1991 FAWSI Iran 3:09.77 +23.58
Entry time: 3:20.00 (-10.23)
50m: 42.18
100m: 1:28.83
(46.65)
150m: 2:28.44
(59.61)
200m: 3:09.77
(41.33)
5 Ali Hadadi 1982 FAWSI Iran 3:18.85 +32.66
Entry time: 3:30.00 (-11.15)
50m: 37.82
100m: 1:25.98
(48.16)
150m: 2:29.27
(1:03.29)
200m: 3:18.85
(49.58)
6 Davoud Sharifi Dorcheh 1983 FAWSI Iran 3:24.87 +38.68
Entry time: 3:10.00 (+14.87)
50m: 45.76
100m: 1:40.25
(54.49)
150m: 2:41.54
(1:01.29)
200m: 3:24.87
(43.33)
7 ANDREW ZHIGALIN 1967 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 4:09.23 +1:23.04
Entry time: 3:50.00 (+19.23)
50m: 53.68
100m: 2:07.79
(1:14.11)
150m: 3:19.98
(1:12.19)
200m: 4:09.23
(49.25)
Event official at: 26.8.2022 10.52.18
2022-08-26 10.52.23 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Oulun Uinti 1906
Document
Results
CSIT Games
Place: Oulun uimahalli Organizer: Haukiputaan Heitto / Oulun Lohet
Pool: 50m Competition Date: Aug 26, 2022 to Aug 27, 2022
Event 3, 50m Breaststroke Women 13 and younger - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Ditte Claeys 2010 Fros Belgium 41.62
Entry time: 41.90 (-0.28)
2 Sara Resta 2010 AICS ITALY 42.82 +1.20
Entry time: 42.41 (+0.41)
3 Emma Rautio 2010 Haukiputaan Heitto uintijaosto 43.88 +2.26
Entry time: 45.51 (-1.63)
4 Anna Maggio 2010 AICS ITALY 45.36 +3.74
Entry time: 42.69 (+2.67)
5 Salla Pietilä 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto 49.41 +7.79
Entry time: 50.84 (-1.43)
6 Aamu Litendahl 2010 Haukiputaan Heitto uintijaosto 50.16 +8.54
Entry time: 51.06 (-0.90)
7 Linnea Krüger 2012 Oulun Lohet 51.51 +9.89
Entry time: 49.29 (+2.22)
8 Peppi Räsänen 2012 Oulun Lohet 52.96 +11.34
Entry time: 51.23 (+1.73)
9 Minttu Saukko 2012 Haukiputaan Heitto uintijaosto 54.29 +12.67
Entry time: 53.37 (+0.92)
10 Elli Takkinen 2010 Oulun Lohet 56.35 +14.73
Entry time: 59.16 (-2.81)
11 Anna Rautio 2014 Haukiputaan Heitto uintijaosto 59.98 +18.36
Entry time: 1:03.16 (-3.18)
12 Fiona Kirveskoski 2012 Oulun Lohet 1:08.52 +26.90
Event official at: 26.8.2022 11.03.26
Event 3, 50m Breaststroke Women 14-15 years - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Ellen Krüger 2007 Oulun Lohet 35.12
Entry time: 35.14 (-0.02)
2 Iinu Tiainen 2007 Oulun Lohet 35.15 +0.03
Entry time: 34.09 (+1.06)
3 Laura Paier 2008 ASKOE Austria 38.19 +3.07
Entry time: 34.55 (+3.64)
4 Lorena Schweda 2007 ASKOE Austria 38.89 +3.77
Entry time: 36.05 (+2.84)
5 Emma D'Hoore 2007 Fros Belgium 38.92 +3.80
Entry time: 39.29 (-0.37)
6 Maija Leinonen 2007 Oulun Lohet 39.89 +4.77
Entry time: 37.42 (+2.47)
7 Luna Sivonen 2007 Haukiputaan Heitto uintijaosto 39.92 +4.80
Entry time: 38.72 (+1.20)
8 Nomi Olivier 2007 NCS Netherlands 39.98 +4.86
Entry time: 37.70 (+2.28)
9 Nanou Van Alsenoy 2008 Fros Belgium 40.63 +5.51
Entry time: 40.93 (-0.30)
10 Riia Aho 2007 Oulun Lohet 40.93 +5.81
Entry time: 39.55 (+1.38)
11 Caterina Sirri 2007 AICS ITALY 40.95 +5.83
Entry time: 37.70 (+3.25)
12 Evy Knops 2007 NCS Netherlands 42.20 +7.08
Entry time: 42.80 (-0.60)
13 Ashley Cocquyt 2007 Fros Belgium 43.11 +7.99
Entry time: 41.07 (+2.04)
14 Margherita Bronzetti 2007 AICS ITALY 44.13 +9.01
Entry time: 40.00 (+4.13)
15 Nette Claeys 2008 Fros Belgium 44.73 +9.61
Entry time: 42.93 (+1.80)
16 Mea Prykäri 2007 Oulun Lohet 45.62 +10.50
Entry time: 43.65 (+1.97)
Event official at: 26.8.2022 11.03.26
Event 3, 50m Breaststroke Women 16-17 years - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Linda Paier 2005 ASKOE Austria 35.91
Entry time: 33.54 (+2.37)
2 Anabel Ripfel 2005 ASKOE Austria 36.95 +1.04
Entry time: 34.76 (+2.19)
3 Annelot Vervisch 2005 Fros Belgium 38.34 +2.43
Entry time: 38.93 (-0.59)
4 Sofia Ravaioli 2006 AICS ITALY 39.82 +3.91
Entry time: 37.80 (+2.02)
5 Manon Bouwer 2006 NCS Netherlands 40.26 +4.35
Entry time: 40.40 (-0.14)
6 Pien de Haan 2005 NCS Netherlands 40.38 +4.47
Entry time: 39.00 (+1.38)
Event official at: 26.8.2022 11.03.26
Event 3, 50m Breaststroke Women 18-24 years - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Loes Kolenberg 2001 NCS Netherlands 38.90
Entry time: 39.94 (-1.04)
2 Franziska Schmoll 2004 ASKOE Austria 39.03 +0.13
Entry time: 37.35 (+1.68)
3 Denise Veldhuisen 2000 NCS Netherlands 39.73 +0.83
Entry time: 39.50 (+0.23)
4 Maria Vasic 2004 ASKOE Austria 46.37 +7.47
Entry time: 42.35 (+4.02)
Event official at: 26.8.2022 11.03.26
Event 3, 50m Breaststroke Women 25 ja vanhemmat - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Shlomit Bilha Sorek 1980 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 43.79
Entry time: 51.00 (-7.21)
2 Mervi Hillukkala 1978 Kempeleen Pyrintö 48.34 +4.55
Entry time: 45.66 (+2.68)
3 KARIN ANGELA COHEN 1960 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 52.32 +8.53
Entry time: 55.00 (-2.68)
4 EKATERINA SARA HILEL 1973 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 54.82 +11.03
Entry time: 1:00.00 (-5.18)
5 OLGA DUBINSKY 1967 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 1:04.13 +20.34
Entry time: 45.00 (+19.13)
6 AVIVA KIS 1968 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 1:04.71 +20.92
Entry time: 56.00 (+8.71)
- Elisa Neri 1990 AICS ITALY DNS
Event official at: 26.8.2022 11.03.26
2022-08-26 11.03.31 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Oulun Uinti 1906
Document
Results
CSIT Games
Place: Oulun uimahalli Organizer: Haukiputaan Heitto / Oulun Lohet
Pool: 50m Competition Date: Aug 26, 2022 to Aug 27, 2022
Event 4, 50m Breaststroke Men 13 and younger - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Oliver Markus Kylmänen 2011 Oulun Lohet 44.76
Entry time: 45.40 (-0.64)
2 Daniele Rausa 2011 AICS ITALY 45.02 +0.26
Entry time: 44.57 (+0.45)
3 Diego Marti 2012 AICS ITALY 47.79 +3.03
Entry time: 47.17 (+0.62)
4 Lenni Pessa 2011 Oulun Lohet 48.96 +4.20
Entry time: 49.92 (-0.96)
5 Akseli Eteläperä 2011 Oulun Lohet 50.34 +5.58
Entry time: 52.05 (-1.71)
6 Leo Linjala 2011 Oulun Lohet 54.44 +9.68
Entry time: 53.47 (+0.97)
7 Johannes Leinonen 2014 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:02.02 +17.26
Entry time: 1:05.93 (-3.91)
Event official at: 26.8.2022 11.13.22
Event 4, 50m Breaststroke Men 14-15 years - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Moritz Werkgartner 2007 ASKOE Austria 31.97
Entry time: 32.43 (-0.46)
2 Moritz Markitz 2007 ASKOE Austria 35.23 +3.26
Entry time: 37.05 (-1.82)
3 Simone Maggio 2008 AICS ITALY 35.30 +3.33
Entry time: 36.89 (-1.59)
4 Michael Kroese 2007 NCS Netherlands 39.49 +7.52
Entry time: 39.74 (-0.25)
5 Milan Dekkers 2007 NCS Netherlands 41.15 +9.18
Entry time: 42.83 (-1.68)
6 Tuur Strijkers 2008 NCS Netherlands 41.77 +9.80
Entry time: 44.00 (-2.23)
7 Santeri Kotijärvi 2008 Haukiputaan Heitto uintijaosto 44.89 +12.92
Entry time: 44.41 (+0.48)
8 Lukas Ruonakoski 2008 Haukiputaan Heitto uintijaosto 46.20 +14.23
Entry time: 45.74 (+0.46)
- Eemeli Tammela 2008 Haukiputaan Heitto uintijaosto DSQ
SW 7.5 Perhosuinnin potku (pl. lähdön / käännöksen jälkeen)
Event official at: 26.8.2022 11.13.22
Event 4, 50m Breaststroke Men 16-17 years - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 ARMANDO FERRINI 2005 ACSI ITALY 31.93
Entry time: 31.88 (+0.05)
2 Max Schoppe 2005 ASKOE Austria 32.92 +0.99
Entry time: 31.95 (+0.97)
3 Philipp Fellinger 2005 ASKOE Austria 33.43 +1.50
Entry time: 32.21 (+1.22)
4 Jesse Koskinen 2006 Kemin Työväen Uimarit 34.42 +2.49
Entry time: 34.43 (-0.01)
5 Mike Tjepkema 2006 NCS Netherlands 35.71 +3.78
Entry time: 37.64 (-1.93)
6 DIEGO RUSSO 2006 ACSI ITALY 36.27 +4.34
Entry time: 34.50 (+1.77)
7 Rune Van Lersberghe 2006 Fros Belgium 37.43 +5.50
Entry time: 35.64 (+1.79)
8 Fabrizio Paravisi 2006 ACSI ITALY 37.93 +6.00
Entry time: 36.00 (+1.93)
9 Koen Woudenberg 2005 NCS Netherlands 38.19 +6.26
Entry time: 38.10 (+0.09)
10 Andrea Dell'Atti 2005 ACSI ITALY 38.73 +6.80
Entry time: 42.00 (-3.27)
11 Jeroen Langenveld 2005 NCS Netherlands 40.12 +8.19
Entry time: 39.50 (+0.62)
12 Valtteri Kotijärvi 2006 Haukiputaan Heitto uintijaosto 40.50 +8.57
Entry time: 39.19 (+1.31)
13 Lowiek Vervisch 2006 Fros Belgium 40.61 +8.68
Entry time: 43.12 (-2.51)
14 Elia Lombardo 2005 ACSI ITALY 40.66 +8.73
Entry time: 38.00 (+2.66)
Event official at: 26.8.2022 11.13.22
Event 4, 50m Breaststroke Men 18-24 years - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Daniel Paier 2002 ASKOE Austria 32.59
Entry time: 30.54 (+2.05)
2 Julian Mittermayr 2004 ASKOE Austria 33.38 +0.79
Entry time: 32.45 (+0.93)
- Mattia Pati 2004 ACSI ITALY DSQ
SW 7.6 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus  seinään käännöksessä / maaliin tullessa
- Lars van Wingerden 2004 NCS Netherlands DNS
Event official at: 26.8.2022 11.13.22
Event 4, 50m Breaststroke Men 25 ja vanhemmat - Final
Sponsor: IcePower
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Roel Rademaker 1994 NCS Netherlands 33.58
Entry time: 33.50 (+0.08)
2 Matti Nikula 1960 Oulun Lohet 34.73 +1.15
Entry time: 34.67 (+0.06)
3 Jan Vriens 1988 NCS Netherlands 34.90 +1.32
Entry time: 33.30 (+1.60)
4 PHILIP PERLOV 1986 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 38.79 +5.21
Entry time: 38.00 (+0.79)
5 Emad Samiei Nezhad 1989 FAWSI Iran 39.76 +6.18
Entry time: 36.00 (+3.76)
6 Mojtaba Maktoubian 1984 FAWSI Iran 40.98 +7.40
Entry time: 36.00 (+4.98)
7 Ebrahim Datlibegi Ghamishlou 1989 FAWSI Iran 41.71 +8.13
Entry time: 36.00 (+5.71)
8 EYAL SHEINER 1967 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 41.75 +8.17
Entry time: 39.00 (+2.75)
9 Mehdi Riazi 1982 FAWSI Iran 43.66 +10.08
Entry time: 37.00 (+6.66)
10 NADAV MIZRAHI 1983 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 46.64 +13.06
Entry time: 39.00 (+7.64)
11 IGOR DANEVICH TOKAREV 1973 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 46.78 +13.20
Entry time: 44.05 (+2.73)
12 CHAIM LEVINAR 1957 HAPOEL - CLALIT ISRAEL 55.84 +22.26
Entry time: 41.00 (+14.84)
- Amir Taghounaki 1980 FAWSI Iran DSQ
SW 7.4 Eriaikaisia jalkaliikkeitä
Event official at: 26.8.2022 11.13.22
2022-08-26 11.13.25 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Oulun Uinti 1906
Document
Results
CSIT Games
Place: Oulun uimahalli Organizer: Haukiputaan Heitto / Oulun Lohet
Pool: 50m Competition Date: Aug 26, 2022 to Aug 27, 2022
Event 5, 100m Freestyle Women 13 and younger - Final
Sponsor: Scandic
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Ditte Claeys 2010 Fros Belgium 1:07.63
Entry time: 1:06.38 (+1.25)
50m: 32.53
100m: 1:07.63
(35.10)
2 Sara Laukkanen 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:08.18 +0.55
Entry time: 1:09.41 (-1.23)
50m: 33.06
100m: 1:08.18
(35.12)
3 Femke De Cuyper 2010 Fros Belgium 1:11.21 +3.58
Entry time: 1:10.48 (+0.73)
50m: 34.43
100m: 1:11.21
(36.78)
4 Saana Runtti 2010 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:12.27 +4.64
Entry time: 1:09.28 (+2.99)
50m: 34.72
100m: 1:12.27
(37.55)
5 Vittoria Maria Greco 2010 AICS ITALY 1:14.03 +6.40
Entry time: 1:12.37 (+1.66)
50m: 35.06
100m: 1:14.03
(38.97)
6 Emma Rautio 2010 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:15.41 +7.78
Entry time: 1:13.46 (+1.95)
50m: 35.74
100m: 1:15.41
(39.67)
7 Tuuli Leinonen 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:15.56 +7.93
Entry time: 1:12.83 (+2.73)
50m: 35.82
100m: 1:15.56
(39.74)
8 Isla Kettula 2010 Oulun Lohet 1:17.85 +10.22
Entry time: 1:20.81 (-2.96)
50m: 38.59
100m: 1:17.85
(39.26)
9 Enna Alasuutari 2009 Oulun Lohet 1:18.09 +10.46
Entry time: 1:16.69 (+1.40)
50m: 37.76
100m: 1:18.09
(40.33)
10 Kirsti Ryynänen 2010 Oulun Lohet 1:19.16 +11.53
Entry time: 1:19.43 (-0.27)
50m: 37.28
100m: 1:19.16
(41.88)
11 Sara Resta 2010 AICS ITALY 1:19.48 +11.85
Entry time: 1:38.82 (-19.34)
50m: 38.31
100m: 1:19.48
(41.17)
12 Saimi Siika-aho 2009 Oulun Lohet 1:20.25 +12.62
Entry time: 1:16.12 (+4.13)
50m: 37.84
100m: 1:20.25
(42.41)
13 Aamu Litendahl 2010 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:25.87 +18.24
Entry time: 1:28.86 (-2.99)
50m: 39.90
100m: 1:25.87
(45.97)
14 Peppiina Myllykangas 2009 Oulun Lohet 1:26.08 +18.45
Entry time: 1:29.30 (-3.22)
50m: 40.57
100m: 1:26.08
(45.51)
15 Elli Takkinen 2010 Oulun Lohet 1:26.56 +18.93
Entry time: 1:29.06 (-2.50)
50m: 42.45
100m: 1:26.56
(44.11)
16 Hilla Vilppola 2010 Oulun Lohet 1:27.90 +20.27
Entry time: 1:31.39 (-3.49)
50m: 42.15
100m: 1:27.90
(45.75)
17 Mimosa Ryhänen 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:28.30 +20.67
Entry time: 1:20.46 (+7.84)
50m: 41.67
100m: 1:28.30
(46.63)
18 Aada Haapakoski 2011 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:28.76 +21.13
Entry time: 1:37.38 (-8.62)
50m: 40.09
100m: 1:28.76
(48.67)
19 Peppi Räsänen 2012 Oulun Lohet 1:32.99 +25.36
Entry time: 1:32.00 (+0.99)
50m: 44.85
100m: 1:32.99
(48.14)
20 Olga Mattila 2011 Oulun Lohet 1:35.05 +27.42
Entry time: 1:30.53 (+4.52)
50m: 44.37
100m: 1:35.05
(50.68)
21 Minttu Saukko 2012 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:35.69 +28.06
Entry time: 1:30.33 (+5.36)
50m: 46.47
100m: 1:35.69
(49.22)
22 Fiona Kirveskoski 2012 Oulun Lohet 1:42.75 +35.12
Entry time: 1:43.93 (-1.18)
50m: 48.97
100m: 1:42.75
(53.78)
23 Salla Pietilä 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:42.78 +35.15
Entry time: 1:38.90 (+3.88)
50m: 48.05
100m: 1:42.78
(54.73)
24 Anna Rautio 2014 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:46.71 +39.08
Entry time: 1:38.85 (+7.86)
50m: 49.27
100m: 1:46.71
(57.44)
25 Hilla Saukko 2009 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:48.62 +40.99
Entry time: 1:48.04 (+0.58)
50m: 52.58
100m: 1:48.62
(56.04)
Event official at: 26.8.2022 11.36.35
Event 5, 100m Freestyle Women 14-15 years - Final
Sponsor: Scandic
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Theresa Maieritsch 2008 ASKOE Austria 1:03.00
Entry time: 1:00.50 (+2.50)
50m: 30.05
100m: 1:03.00
(32.95)
2 Caterina Sirri 2007 AICS ITALY 1:03.08 +0.08
Entry time: 1:01.00 (+2.08)
50m: 29.85
100m: 1:03.08
(33.23)
3 Nomi Olivier 2007 NCS Netherlands 1:03.95 +0.95
Entry time: 1:01.60 (+2.35)
50m: 31.03
100m: 1:03.95
(32.92)
4 Giusy Belperio 2008 AICS ITALY 1:04.60 +1.60
Entry time: 1:03.00 (+1.60)
50m: 31.50
100m: 1:04.60
(33.10)
5 Anne Georgescu 2008 ASKOE Austria 1:05.19 +2.19
Entry time: 1:01.78 (+3.41)
50m: 30.98
100m: 1:05.19
(34.21)
6 Eline Dardenne 2007 Fros Belgium 1:05.82 +2.82
Entry time: 1:06.79 (-0.97)
50m: 30.98
100m: 1:05.82
(34.84)
7 Iina Pasuri 2007 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:05.89 +2.89
Entry time: 1:01.93 (+3.96)
50m: 31.17
100m: 1:05.89
(34.72)
8 Auroora Kurttila 2008 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:06.34 +3.34
Entry time: 1:02.98 (+3.36)
50m: 31.83
100m: 1:06.34
(34.51)
9 Maud van Zwienen 2007 NCS Netherlands 1:06.49 +3.49
Entry time: 1:03.50 (+2.99)
50m: 31.53
100m: 1:06.49
(34.96)
10 Silja Sipovaara 2007 Oulun Lohet 1:07.56 +4.56
Entry time: 1:06.63 (+0.93)
50m: 33.16
100m: 1:07.56
(34.40)
11 Ofelia Schillewaert 2008 Fros Belgium 1:07.78 +4.78
Entry time: 1:09.83 (-2.05)
50m: 33.31
100m: 1:07.78
(34.47)
12 Enni Alatalo 2007 Oulun Lohet 1:08.11 +5.11
Entry time: 1:06.66 (+1.45)
50m: 33.41
100m: 1:08.11
(34.70)
13 Nanou Van Alsenoy 2008 Fros Belgium 1:09.29 +6.29
Entry time: 1:10.83 (-1.54)
50m: 32.32
100m: 1:09.29
(36.97)
14 Evy Knops 2007 NCS Netherlands 1:09.38 +6.38
Entry time: 1:08.20 (+1.18)
50m: 33.43
100m: 1:09.38
(35.95)
15 Camille Tommelein 2007 Fros Belgium 1:09.82 +6.82
Entry time: 1:09.37 (+0.45)
50m: 32.28
100m: 1:09.82
(37.54)
16 Emma D'Hoore 2007 Fros Belgium 1:10.47 +7.47
Entry time: 1:10.00 (+0.47)
50m: 34.30
100m: 1:10.47
(36.17)
17 Nelli Vilppola 2007 Oulun Lohet 1:11.62 +8.62
Entry time: 1:06.75 (+4.87)
50m: 33.42
100m: 1:11.62
(38.20)
18 Marta Rausa 2007 AICS ITALY 1:11.95 +8.95
Entry time: 1:09.75 (+2.20)
50m: 33.97
100m: 1:11.95
(37.98)
19 Helmi Pekkala 2008 Oulun Lohet 1:12.10 +9.10
Entry time: 1:09.53 (+2.57)
50m: 34.45
100m: 1:12.10
(37.65)
20 Anna van Arkel 2007 NCS Netherlands 1:12.40 +9.40
Entry time: 1:11.70 (+0.70)
50m: 35.04
100m: 1:12.40
(37.36)
21 Noor Loncke 2008 Fros Belgium 1:12.59 +9.59
Entry time: 1:12.67 (-0.08)
50m: 34.89
100m: 1:12.59
(37.70)
22 Kaat De Vos 2008 Fros Belgium 1:13.21 +10.21
Entry time: 1:11.18 (+2.03)
50m: 34.90
100m: 1:13.21
(38.31)
23 Luna Sivonen 2007 Haukiputaan Heitto uintijaosto 1:15.24 +12.24
Entry time: 1:08.76 (+6.48)
50m: 35.50
100m: 1:15.24
(39.74)
24 Nette Claeys 2008 Fros Belgium 1:15.32 +12.32
Entry time: 1:10.46 (+4.86)
50m: 35.08
100m: 1:15.32
(40.24)
25 Ashley Cocquyt 2007 Fros Belgium 1:15.56 +12.56
Entry time: 1:16.67 (-1.11)
50m: 36.29
100m: 1:15.56
(39.27)
Event official at: 26.8.2022 11.36.35
Event 5, 100m Freestyle Women 16-17 years - Final
Sponsor: Scandic
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Anabel Ripfel 2005 ASKOE Austria 1:01.98
Entry time: 58.93 (+3.05)
50m: 29.88
100m: 1:01.98
(32.10)
2 Dawn Versluys 2005 Fros Belgium 1:04.41 +2.43
Entry time: 1:01.59 (+2.82)
50m: 30.30
100m: 1:04.41
(34.11)
3 Pina Mayer 2006 ASKOE Austria 1:04.81 +2.83
Entry time: 1:02.86 (+1.95)
50m: 30.72
100m: 1:04.81
(34.09)
4 Jennifer Veldhuisen 2005 NCS Netherlands 1:05.13 +3.15
Entry time: 1:03.10 (+2.03)
50m: 31.58
100m: 1:05.13
(33.55)
5 Sofia Ravaioli 2006 AICS ITALY 1:06.78 +4.80
Entry time: 1:04.00 (+2.78)
50m: 31.93
100m: 1:06.78
(34.85)
6 Manon Bouwer 2006 NCS Netherlands 1:07.95 +5.97
Entry time: 1:06.00 (+1.95)
50m: 32.53
100m: 1:07.95
(35.42)
7 Miruna Delfgou 2005 NCS Netherlands 1:09.29 +7.31
Entry time: 1:06.90 (+2.39)
50m: 34.00
100m: 1:09.29
(35.29)
Event official at: 26.8.2022 11.36.35
Event 5, 100m Freestyle Women 18-24 years - Final
Sponsor: Scandic
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Nanna Savolainen 2004 Oulun Lohet 1:04.52
Entry time: 1:03.51 (+1.01)
50m: 31.09
100m: 1:04.52
(33.43)
2 Erika Narcisi 2003 ACSI ITALY 1:04.81 +0.29
Entry time: 1:04.00 (+0.81)
50m: 30.93
100m: 1:04.81
(33.88)
3 Loes Kolenberg 2001 NCS Netherlands 1:07.03 +2.51
Entry time: 1:03.60 (+3.43)