2023-02-02   11:52:27
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för Sum-Sim riksfinal 2022

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 1, 200m medley P16 - Final
Sponsor: Filborna Arena
16 2:00.81 Robin Hanson 2001 Järfälla S (SWE) Eskilstuna (SWE) 2017-12-09
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Axel Gladher 2006 Karlskrona Simsällskap 0.62 641 2:07.09
50m: 27.37
100m: 1:00.73
(33.36)
150m: 1:36.07
(35.34)
200m: 2:07.09
(31.02)
2 Leo Karlsson 2006 Örebro Simallians 0.76 633 2:07.66 +0.57
50m: 28.16
100m: 1:00.67
(32.51)
150m: 1:38.14
(37.47)
200m: 2:07.66
(29.52)
3 Gustav Storell 2006 Södertörns Simsällskap 0.62 620 2:08.53 +1.44
50m: 28.02
100m: 1:02.11
(34.09)
150m: 1:37.98
(35.87)
200m: 2:08.53
(30.55)
4 Jacob Glans 2006 Kristianstads SLS 0.83 618 2:08.66 +1.57
50m: 27.45
100m: 59.07
(31.62)
150m: 1:37.54
(38.47)
200m: 2:08.66
(31.12)
5 Vincent Johnson 2006 Osby Simsällskap 0.66 612 2:09.08 +1.99
50m: 27.88
100m: 1:02.14
(34.26)
150m: 1:38.04
(35.90)
200m: 2:09.08
(31.04)
6 Jacob Olsson 2006 Kristianstads SLS 0.65 583 2:11.20 +4.11
50m: 27.81
100m: 1:02.99
(35.18)
150m: 1:39.41
(36.42)
200m: 2:11.20
(31.79)
7 Jasper Schimmel 2006 Falköpings Simsällskap 0.77 578 2:11.58 +4.49
50m: 27.95
100m: 1:02.54
(34.59)
150m: 1:40.21
(37.67)
200m: 2:11.58
(31.37)
8 Emil Wannem 2006 Simklubben Laxen 0.72 571 2:12.11 +5.02
50m: 27.82
100m: 1:01.13
(33.31)
150m: 1:40.83
(39.70)
200m: 2:12.11
(31.28)
9 Eric Risland 2006 Täby Sim 0.66 569 2:12.24 +5.15
50m: 28.70
100m: 1:03.04
(34.34)
150m: 1:40.53
(37.49)
200m: 2:12.24
(31.71)
10 Ludvig Glantz 2006 Upsala Simsällskap 0.72 568 2:12.30 +5.21
50m: 28.70
100m: 1:01.70
(33.00)
150m: 1:40.28
(38.58)
200m: 2:12.30
(32.02)
11 Jonatan Eriksson 2006 Väsby Simsällskap 0.72 564 2:12.67 +5.58
50m: 28.08
100m: 1:03.38
(35.30)
150m: 1:41.89
(38.51)
200m: 2:12.67
(30.78)
12 Erik Näsström 2006 Helsingborgs Simsällskap 0.67 555 2:13.34 +6.25
50m: 28.45
100m: 1:02.57
(34.12)
150m: 1:42.50
(39.93)
200m: 2:13.34
(30.84)
13 Måns Bengtsson 2006 Föreningen Varbergs Sim 0.70 545 2:14.14 +7.05
50m: 28.96
100m: 1:02.33
(33.37)
150m: 1:42.39
(40.06)
200m: 2:14.14
(31.75)
14 Erik Moberg 2006 Karlskrona Simsällskap 0.78 535 2:14.98 +7.89
50m: 29.11
100m: 1:04.82
(35.71)
150m: 1:42.26
(37.44)
200m: 2:14.98
(32.72)
15 Emil Flodmark 2006 Ängelholms Simsällskap 0.76 483 2:19.66 +12.57
50m: 29.87
100m: 1:04.01
(34.14)
150m: 1:44.70
(40.69)
200m: 2:19.66
(34.96)
16 Theo Nordholm 2006 Jönköpings Simsällskap 0.74 460 2:21.98 +14.89
50m: 30.15
100m: 1:05.25
(35.10)
150m: 1:46.63
(41.38)
200m: 2:21.98
(35.35)
Grenen officiell:  2022-12-17 09:08:10
2022-12-17 09:08:14 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 2, 200m fjärilsim F16 - Final
Sponsor: Francks Kylindustri
16 2:08.24 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS (SWE) Södertälje (SWE) 2009-01-29
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elise Käck 2006 Vansbro AIK Simklubb 0.72 617 2:20.43
50m: 30.96
100m: 1:06.05
(35.09)
150m: 1:42.97
(36.92)
200m: 2:20.43
(37.46)
2 Ella Renholm 2006 Väsby Simsällskap 0.72 582 2:23.25 +2.82
50m: 31.70
100m: 1:07.78
(36.08)
150m: 1:44.87
(37.09)
200m: 2:23.25
(38.38)
3 Valeriia Khatsarevych 2006 Simklubben Laxen 0.71 563 2:24.78 +4.35
50m: 31.40
100m: 1:08.18
(36.78)
150m: 1:46.27
(38.09)
200m: 2:24.78
(38.51)
4 Vanessa Johansson 2006 Simklubben Poseidon 0.78 544 2:26.44 +6.01
50m: 33.16
100m: 1:09.42
(36.26)
150m: 1:46.71
(37.29)
200m: 2:26.44
(39.73)
5 Matilda Wassblad 2006 Föreningen Uddevalla Sim 0.78 518 2:28.84 +8.41
50m: 31.32
100m: 1:07.09
(35.77)
150m: 1:45.19
(38.10)
200m: 2:28.84
(43.65)
6 Hilda Hou Vasiiliagou 2006 Helsingborgs Simsällskap 0.69 490 2:31.63 +11.20
50m: 32.30
100m: 1:09.93
(37.63)
150m: 1:50.17
(40.24)
200m: 2:31.63
(41.46)
7 Ella Berg 2006 Helsingborgs Simsällskap 0.71 484 2:32.27 +11.84
50m: 32.03
100m: 1:09.22
(37.19)
150m: 1:49.49
(40.27)
200m: 2:32.27
(42.78)
8 Boglárka Bedi 2006 Växjö Simsällskap 0.68 458 2:35.17 +14.74
50m: 33.67
100m: 1:12.63
(38.96)
150m: 1:52.72
(40.09)
200m: 2:35.17
(42.45)
9 Emmy Fjeld 2006 Simklubben Elfsborg 0.67 454 2:35.60 +15.17
50m: 32.87
100m: 1:11.93
(39.06)
150m: 1:53.30
(41.37)
200m: 2:35.60
(42.30)
10 Vera  Popova 2006 Turebergs Simklubb 0.81 439 2:37.31 +16.88
50m: 33.97
100m: 1:13.59
(39.62)
150m: 1:54.17
(40.58)
200m: 2:37.31
(43.14)
11 Maja Jensen 2006 Landskrona Simsällskap 0.67 436 2:37.63 +17.20
50m: 33.40
100m: 1:13.00
(39.60)
150m: 1:54.17
(41.17)
200m: 2:37.63
(43.46)
12 Olivia Malmborg 2006 Ystads Simsällskap 0.83 436 2:37.71 +17.28
50m: 35.20
100m: 1:14.45
(39.25)
150m: 1:55.57
(41.12)
200m: 2:37.71
(42.14)
13 My Pettersson 2006 Landskrona Simsällskap 0.62 424 2:39.16 +18.73
50m: 33.64
100m: 1:12.81
(39.17)
150m: 1:54.95
(42.14)
200m: 2:39.16
(44.21)
14 Elin Malmbeck 2006 Umeå Simsällskap 0.79 411 2:40.87 +20.44
50m: 33.19
100m: 1:13.56
(40.37)
150m: 1:57.19
(43.63)
200m: 2:40.87
(43.68)
15 Evelina Lemon 2006 Falu Simsällskap 0.76 351 2:49.56 +29.13
50m: 34.46
100m: 1:17.30
(42.84)
150m: 2:02.76
(45.46)
200m: 2:49.56
(46.80)
- Hannah Kinane 2006 Järfälla Simsällskap 0.77 DSQ
Grenen officiell:  2022-12-17 09:20:24
2022-12-17 09:20:31 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 3, 100m ryggsim P13-14 - Final
Sponsor: Fidus Frakt AB
14 58.05 Måns Hjelm 1992 SS Iden (SWE) Malmö (SWE) 2006-11-19
13 59.38 Simon Fröde 2003 Järfälla S (SWE) Jönköping (SWE) 2016-12-03
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kasper Lee 2008 Simklubben Neptun 0.74 543 59.21
50m: 28.82
100m: 59.21
(30.39)
2 Björn Johansson 2009 Skövde Simsällskap 0.62 514 1:00.31 +1.10
50m: 29.63
100m: 1:00.31
(30.68)
3 Samuel Lönnberg-Flores 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 0.62 496 1:01.04 +1.83
50m: 29.20
100m: 1:01.04
(31.84)
4 Simon Rehn 2008 Simklubben Neptun 0.67 473 1:01.99 +2.78
50m: 30.06
100m: 1:01.99
(31.93)
5 Viggo Haglind 2008 Oskarshamns Simsällskap 0.66 473 1:02.01 +2.80
50m: 29.84
100m: 1:02.01
(32.17)
6 Lucas Bouchet 2009 Stockholms Kappsimningsklubb 0.66 472 1:02.03 +2.82
50m: 30.26
100m: 1:02.03
(31.77)
7 Ludvig Bartolek 2008 Helsingborgs Simsällskap 0.67 442 1:03.43 +4.22
50m: 30.28
100m: 1:03.43
(33.15)
8 Axel Hansson 2008 Föreningen Uddevalla Sim 0.62 441 1:03.46 +4.25
50m: 30.76
100m: 1:03.46
(32.70)
9 Martin Löf 2008 Järfälla Simsällskap 0.62 429 1:04.07 +4.86
50m: 31.20
100m: 1:04.07
(32.87)
10 Lucas Goulet 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 0.78 418 1:04.61 +5.40
50m: 31.31
100m: 1:04.61
(33.30)
11 Axel Lambertsson 2008 Föreningen Varbergs Sim 0.71 415 1:04.76 +5.55
50m: 31.61
100m: 1:04.76
(33.15)
12 Olof Karlsson 2008 Linköpings Allmänna SS 0.62 411 1:04.96 +5.75
50m: 30.92
100m: 1:04.96
(34.04)
13 Tor Carlén 2008 Täby Sim 0.61 409 1:05.09 +5.88
50m: 31.40
100m: 1:05.09
(33.69)
14 Viggo Scholz 2008 Strängnäs Simklubb 0.62 397 1:05.75 +6.54
50m: 31.71
100m: 1:05.75
(34.04)
15 Anders Watanabe 2008 Väsby Simsällskap 0.70 393 1:05.96 +6.75
50m: 31.37
100m: 1:05.96
(34.59)
16 Hugo Mirvéus 2008 Simklubben Triton 0.62 366 1:07.53 +8.32
50m: 32.02
100m: 1:07.53
(35.51)
Grenen officiell:  2022-12-17 09:26:42
2022-12-17 09:26:49 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 4, 100m frisim F13-14 - Final
Sponsor: Aqua Dental
14 55.83 Emmy Hällkvist 2008 Täby S (SWE) Stockholm (SWE) 2022-11-27
13 56.25 Ida Marko-Varga 1985 SK Triton (SWE) Malmö (SWE) 1998-11-29
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emmy Hällkvist 2008 Täby Sim 0.70 702 56.54
50m: 26.80
100m: 56.54
(29.74)
2 Bella Prytz 2008 Umeå Simsällskap 0.72 646 58.11 +1.57
50m: 27.78
100m: 58.11
(30.33)
3 Stella Svensson 2009 Södertörns Simsällskap 0.71 604 59.42 +2.88
50m: 28.72
100m: 59.42
(30.70)
4 Ella Ekelund 2009 Malmö Kappsimningsklubb 0.79 602 59.48 +2.94
50m: 28.08
100m: 59.48
(31.40)
5 Isabell Wertheim 2008 Kungsbacka Simsällskap 0.68 595 59.73 +3.19
50m: 28.55
100m: 59.73
(31.18)
6 Louise Ahlstedt 2008 Simklubben S02 0.74 590 59.89 +3.35
50m: 28.86
100m: 59.89
(31.03)
7 Alma Brorson 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 0.73 589 59.94 +3.40
50m: 28.69
100m: 59.94
(31.25)
8 Melissa Stålhammar Kierkegaa 2009 Simklubben Neptun 0.66 571 1:00.55 +4.01
50m: 28.91
100m: 1:00.55
(31.64)
9 Astrid Lönn 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap 0.74 556 1:01.10 +4.56
50m: 29.27
100m: 1:01.10
(31.83)
10 Iris Thorngren 2008 Upsala Simsällskap 0.86 553 1:01.22 +4.68
50m: 28.79
100m: 1:01.22
(32.43)
11 Maja Modin 2008 Njurunda Simsällskap 0.65 550 1:01.32 +4.78
50m: 29.56
100m: 1:01.32
(31.76)
12 Hedvig Kinnunen 2009 Simklubben Neptun 0.71 543 1:01.57 +5.03
50m: 28.73
100m: 1:01.57
(32.84)
13 Eyla Lidberg 2008 Helsingborgs Simsällskap 0.70 540 1:01.67 +5.13
50m: 29.42
100m: 1:01.67
(32.25)
14 Karla Rosvall 2008 Malmö Kappsimningsklubb 0.74 540 1:01.69 +5.15
50m: 29.84
100m: 1:01.69
(31.85)
15 Emelina Bech 2008 Malmö Kappsimningsklubb 0.76 540 1:01.70 +5.16
50m: 29.46
100m: 1:01.70
(32.24)
16 Isabella Nilsson 2008 Simklubben Poseidon 0.62 538 1:01.76 +5.22
50m: 29.26
100m: 1:01.76
(32.50)
Grenen officiell:  2022-12-17 09:37:34
2022-12-17 09:37:40 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 5, 200m frisim P15 - Final
Sponsor: Filborna Arena
15 1:48.99 Oscar Ekström 1994 Linköpings ASS (SWE) Västerås (SWE) 2009-12-12
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eddie Peng 2007 Väsby Simsällskap 0.68 677 1:53.15
50m: 26.46
100m: 55.06
(28.60)
150m: 1:24.07
(29.01)
200m: 1:53.15
(29.08)
2 Filip Lindeberg 2007 Väsby Simsällskap 0.75 602 1:57.65 +4.50
50m: 27.29
100m: 57.32
(30.03)
150m: 1:27.74
(30.42)
200m: 1:57.65
(29.91)
3 Felix Tetli 2007 Södertälje Simsällskap 0.65 598 1:57.92 +4.77
50m: 27.00
100m: 56.82
(29.82)
150m: 1:27.76
(30.94)
200m: 1:57.92
(30.16)
4 Hlib Burlaka 2007 Gävle Simsällskap 0.65 598 1:57.93 +4.78
50m: 27.24
100m: 57.29
(30.05)
150m: 1:27.61
(30.32)
200m: 1:57.93
(30.32)
5 Tage Helin 2007 Upsala Simsällskap 0.65 597 1:57.96 +4.81
50m: 27.05
100m: 57.25
(30.20)
150m: 1:27.89
(30.64)
200m: 1:57.96
(30.07)
6 Arsham Hassani 2007 Västerås Simsällskap 0.69 593 1:58.26 +5.11
50m: 28.40
100m: 57.35
(28.95)
150m: 1:27.68
(30.33)
200m: 1:58.26
(30.58)
7 Alejandro Poller 2007 Kungsbacka Simsällskap 0.73 591 1:58.35 +5.20
50m: 26.50
100m: 55.36
(28.86)
150m: 1:26.14
(30.78)
200m: 1:58.35
(32.21)
8 Vincent Nordlander 2007 Simklubben Neptun 0.75 565 2:00.19 +7.04
50m: 27.96
100m: 57.98
(30.02)
150m: 1:28.44
(30.46)
200m: 2:00.19
(31.75)
9 Ivar Mengelbier 2007 Malmö Kappsimningsklubb 0.73 564 2:00.22 +7.07
50m: 26.33
100m: 55.53
(29.20)
150m: 1:26.81
(31.28)
200m: 2:00.22
(33.41)
10 Rasmus Strömstedt 2007 Simklubben Laxen 0.70 557 2:00.76 +7.61
50m: 28.08
100m: 58.58
(30.50)
150m: 1:29.83
(31.25)
200m: 2:00.76
(30.93)
11 Theo Muscalu 2007 Simklubben Poseidon 0.68 553 2:01.04 +7.89
50m: 27.67
100m: 57.94
(30.27)
150m: 1:29.06
(31.12)
200m: 2:01.04
(31.98)
12 Gustav Karlsson 2007 Simklubben Laxen 0.66 550 2:01.23 +8.08
50m: 27.97
100m: 58.80
(30.83)
150m: 1:30.42
(31.62)
200m: 2:01.23
(30.81)
13 Hugo Östling 2007 Spårvägen Simförening 0.69 543 2:01.77 +8.62
50m: 27.30
100m: 58.35
(31.05)
150m: 1:30.12
(31.77)
200m: 2:01.77
(31.65)
14 Leo Partanen 2007 Jönköpings Simsällskap 0.73 524 2:03.25 +10.10
50m: 27.95
100m: 58.51
(30.56)
150m: 1:29.92
(31.41)
200m: 2:03.25
(33.33)
15 Viktor Tjernström 2007 Sundsvalls Simsällskap 0.74 503 2:04.94 +11.79
50m: 28.45
100m: 1:00.03
(31.58)
150m: 1:32.15
(32.12)
200m: 2:04.94
(32.79)
16 Victor Sandrup 2007 Helsingborgs Simsällskap 0.68 496 2:05.46 +12.31
50m: 28.80
100m: 1:00.53
(31.73)
150m: 1:33.13
(32.60)
200m: 2:05.46
(32.33)
Grenen officiell:  2022-12-17 09:46:45
2022-12-17 09:46:50 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 6, 200m frisim F15 - Final
Sponsor: Aptio Group
15 1:59.97 Ida Marko-Varga 1985 Trelleborgs SS (SWE) Valencia (ESP) 2000-12-17
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elsa Svahn 2007 Väsby Simsällskap 0.73 681 2:05.37
50m: 29.67
100m: 1:01.60
(31.93)
150m: 1:33.37
(31.77)
200m: 2:05.37
(32.00)
2 Vicky Luc 2007 Kristianstads SLS 0.78 673 2:05.85 +0.48
50m: 29.85
100m: 1:01.64
(31.79)
150m: 1:33.53
(31.89)
200m: 2:05.85
(32.32)
3 Wilma Hultberg Kullberg 2007 Helsingborgs Simsällskap 0.75 659 2:06.72 +1.35
50m: 30.41
100m: 1:02.59
(32.18)
150m: 1:34.78
(32.19)
200m: 2:06.72
(31.94)
4 Amelia Hultqvist 2007 Växjö Simsällskap 0.73 615 2:09.70 +4.33
50m: 30.18
100m: 1:03.04
(32.86)
150m: 1:36.89
(33.85)
200m: 2:09.70
(32.81)
5 Emma Alsén 2007 Täby Sim 0.79 608 2:10.17 +4.80
50m: 31.25
100m: 1:03.38
(32.13)
150m: 1:36.74
(33.36)
200m: 2:10.17
(33.43)
6 Thea Bergström 2007 Solna Sundbyberg SS 04 0.75 605 2:10.36 +4.99
50m: 29.16
100m: 1:01.23
(32.07)
150m: 1:34.98
(33.75)
200m: 2:10.36
(35.38)
7 Nellie Westerlund 2007 Karlstads Simsällskap 0.75 600 2:10.78 +5.41
50m: 29.12
100m: 1:02.09
(32.97)
150m: 1:36.56
(34.47)
200m: 2:10.78
(34.22)
8 Olivia Staafgård 2007 Kungsbacka Simsällskap 0.65 594 2:11.22 +5.85
50m: 30.47
100m: 1:03.58
(33.11)
150m: 1:37.51
(33.93)
200m: 2:11.22
(33.71)
9 Zoe Kanen 2007 Kungsbacka Simsällskap 0.69 590 2:11.50 +6.13
50m: 29.82
100m: 1:03.20
(33.38)
150m: 1:37.63
(34.43)
200m: 2:11.50
(33.87)
10 Emma Maric 2007 Landskrona Simsällskap 0.68 574 2:12.66 +7.29
50m: 30.67
100m: 1:04.22
(33.55)
150m: 1:38.34
(34.12)
200m: 2:12.66
(34.32)
11 Julia Almquist 2007 Simklubben Poseidon 0.69 574 2:12.73 +7.36
50m: 31.29
100m: 1:04.74
(33.45)
150m: 1:39.11
(34.37)
200m: 2:12.73
(33.62)
12 Alva Rohman 2007 Föreningen Uddevalla Sim 0.68 572 2:12.85 +7.48
50m: 30.55
100m: 1:04.18
(33.63)
150m: 1:38.79
(34.61)
200m: 2:12.85
(34.06)
13 Alva Marhold 2007 Upsala Simsällskap 0.71 570 2:12.97 +7.60
50m: 30.49
100m: 1:04.63
(34.14)
150m: 1:39.21
(34.58)
200m: 2:12.97
(33.76)
14 Tova Axelsson 2007 Simklubben S02 0.75 568 2:13.15 +7.78
50m: 30.68
100m: 1:04.69
(34.01)
150m: 1:39.32
(34.63)
200m: 2:13.15
(33.83)
15 Lilian Löwgren 2007 Västerås Simsällskap 0.67 559 2:13.89 +8.52
50m: 30.73
100m: 1:04.45
(33.72)
150m: 1:39.37
(34.92)
200m: 2:13.89
(34.52)
16 Agnes Pehrsson 2007 Växjö Simsällskap 0.63 553 2:14.33 +8.96
50m: 30.07
100m: 1:04.29
(34.22)
150m: 1:39.27
(34.98)
200m: 2:14.33
(35.06)
Grenen officiell:  2022-12-17 09:58:56
2022-12-17 09:59:01 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 7, 50m fjärilsim P16 - Final
Sponsor: Aleria Redovisning KB
16 23.92 Björn Seeliger 2000 Södertälje SS (SWE) Stockholm (SWE) 2016-11-04
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ted Nilsson 2006 Landskrona Simsällskap 0.63 620 25.50
2 Szymon Machaj 2006 Kalmar Simsällskap 0.64 616 25.56 +0.06
3 Jacob Glans 2006 Kristianstads SLS 0.84 608 25.66 +0.16
4 Leo Güleryüz 2006 Täby Sim 0.66 606 25.69 +0.19
5 Alwin Edqvist 2006 Växjö Simsällskap 0.63 586 25.99 +0.49
6 Emil Wannem 2006 Simklubben Laxen 0.70 584 26.01 +0.51
7 Theo Ståhle 2006 Växjö Simsällskap 0.60 580 26.08 +0.58
8 Eric Risland 2006 Täby Sim 0.70 568 26.25 +0.75
9 Anton Windeman 2006 Kungsbacka Simsällskap 0.62 557 26.43 +0.93
10 William Norén 2006 Norrköpings Kappsimningsklubb 0.67 554 26.47 +0.97
11 Aksel Hillerström Vagli 2006 Simklubben Neptun 0.63 552 26.51 +1.01
12 Erik Näsström 2006 Helsingborgs Simsällskap 0.68 551 26.53 +1.03
13 William Erneholm 2006 Spårvägen Simförening 0.68 535 26.79 +1.29
14 Carl Bönnemark 2006 Norrköpings Kappsimningsklubb 0.65 533 26.82 +1.32
15 Mario Orrego 2006 Eskilstuna Simklubb 0.67 519 27.05 +1.55
16 Jonathan Essien 2006 Botkyrka-Rönninge Simsällskap 0.74 484 27.69 +2.19
Grenen officiell:  2022-12-17 10:04:10
2022-12-17 10:04:13 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 8, 50m bröstsim F16 - Final
Sponsor: Francks Kylindustri
16 30.35 Emelie Fast 2004 Södertörns SS (SWE) Upplands Väsby (SWE) 2020-09-27
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sara Strömsöe 2006 Njurunda Simsällskap 0.71 663 32.74
2 Leah Ishaq 2006 Solna Sundbyberg SS 04 0.62 648 33.00 +0.26
3 Sara Sjölander 2006 Karlstads Simsällskap 0.70 630 33.31 +0.57
4 Ronja Eir Kristjánsdóttir-Larsén 2006 Simklubben Poseidon 0.69 628 33.34 +0.60
5 Emma Jönsson 2006 Helsingborgs Simsällskap 0.69 626 33.37 +0.63
6 Alice Stenbeck 2006 Simklubben Neptun 0.71 620 33.49 +0.75
7 Alexandra Alkas Alias 2006 Spårvägen Simförening 0.73 607 33.73 +0.99
8 Klara Torén 2006 Lidköpings Gymnastik o Simsälls 0.71 590 34.04 +1.30
9 Lovisa Sjöholm 2006 Klippans Simsällskap 0.72 590 34.05 +1.31
=10 Wilma Danielsson 2006 Solna Sundbyberg SS 04 0.77 573 34.37 +1.63
=10 Ella Gunnarsson 2006 Simklubben Neptun 0.72 573 34.37 +1.63
12 Isa Ståhl 2006 Simklubben Poseidon 0.69 570 34.44 +1.70
13 Ella Andersson 2006 Malmö Kappsimningsklubb 0.75 535 35.18 +2.44
14 Amanda Mankinen Leonkrone 2006 Kungsbacka Simsällskap 0.76 530 35.27 +2.53
- Milla Wahlund 2006 Väsby Simsällskap 0.44 DSQ
- Febe Westerdahl 2006 S 71 DNS
Grenen officiell:  2022-12-17 10:13:11
2022-12-17 10:13:22 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 9, 200m bröstsim P13-14 - Final
Sponsor: Alternativ Trafik AB
14 2:19.91 Daniel Räisänen 1999 Täby S (SWE) Stockholm (SWE) 2013-12-08
13 2:28.92 Emil Hassling 2000 Landskrona S (SWE) Kristianstad (SWE) 2013-10-26
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Wilmer Jakobsson 2008 Norrköpings Kappsimningsklubb 0.64 498 2:31.56
50m: 33.00
100m: 1:11.50
(38.50)
150m: 1:51.17
(39.67)
200m: 2:31.56
(40.39)
2 Elliot Eldh 2008 Linköpings Allmänna SS 0.69 485 2:32.90 +1.34
50m: 35.09
100m: 1:13.39
(38.30)
150m: 1:53.20
(39.81)
200m: 2:32.90
(39.70)
3 Nils Franzen 2008 Järfälla Simsällskap 0.66 477 2:33.70 +2.14
50m: 33.64
100m: 1:12.73
(39.09)
150m: 1:53.27
(40.54)
200m: 2:33.70
(40.43)
4 Hans Feng 2008 Föreningen Göteborg Sim 0.65 476 2:33.80 +2.24
50m: 34.09
100m: 1:13.49
(39.40)
150m: 1:53.78
(40.29)
200m: 2:33.80
(40.02)
5 Oliver Rundström 2008 Simklubben Neptun 0.64 472 2:34.22 +2.66
50m: 34.52
100m: 1:14.07
(39.55)
150m: 1:54.76
(40.69)
200m: 2:34.22
(39.46)
6 Markus Thorsson 2008 Simklubben Hajen 0.72 466 2:34.91 +3.35
50m: 34.00
100m: 1:13.23
(39.23)
150m: 1:53.65
(40.42)
200m: 2:34.91
(41.26)
7 Noel Ardenvik 2008 Helsingborgs Simsällskap 0.71 464 2:35.13 +3.57
50m: 35.24
100m: 1:14.79
(39.55)
150m: 1:54.77
(39.98)
200m: 2:35.13
(40.36)
8 Lukas Jonsgården 2008 Upsala Simsällskap 0.64 453 2:36.42 +4.86
50m: 34.69
100m: 1:14.32
(39.63)
150m: 1:55.40
(41.08)
200m: 2:36.42
(41.02)
9 Emil Lundkvist 2008 Luleå Simsällskap 0.79 440 2:37.96 +6.40
50m: 34.31
100m: 1:13.45
(39.14)
150m: 1:54.97
(41.52)
200m: 2:37.96
(42.99)
10 Samuel Henze 2008 Umeå Simsällskap 0.71 426 2:39.67 +8.11
50m: 35.45
100m: 1:16.23
(40.78)
150m: 1:58.06
(41.83)
200m: 2:39.67
(41.61)
11 Mathias Behre 2009 Kungälvs Simsällskap 0.73 424 2:39.91 +8.35
50m: 34.18
100m: 1:13.54
(39.36)
150m: 1:55.14
(41.60)
200m: 2:39.91
(44.77)
12 Melker Thalin 2008 Malmö Kappsimningsklubb 0.75 421 2:40.32 +8.76
50m: 35.53
100m: 1:16.44
(40.91)
150m: 1:58.04
(41.60)
200m: 2:40.32
(42.28)
13 Viggo Johansson 2008 Solna Sundbyberg SS 04 0.70 389 2:44.55 +12.99
50m: 36.82
100m: 1:18.58
(41.76)
150m: 2:00.82
(42.24)
200m: 2:44.55
(43.73)
14 Amadeus Suhr 2009 Väsby Simsällskap 0.75 380 2:45.75 +14.19
50m: 35.61
100m: 1:17.13
(41.52)
150m: 2:01.07
(43.94)
200m: 2:45.75
(44.68)
15 Axel Wärja 2008 Kungsbacka Simsällskap 0.70 361 2:48.74 +17.18
50m: 36.03
100m: 1:18.01
(41.98)
150m: 2:02.46
(44.45)
200m: 2:48.74
(46.28)
- Ludvig Axegård 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 0.74 DSQ
Grenen officiell:  2022-12-17 10:24:23
2022-12-17 10:24:28 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 10, 200m ryggsim F13-14 - Final
Sponsor: Fidus Frakt AB
14 2:12.45 Eleonor Lindborg 1992 Trelleborg KS (SWE) Uppsala (SWe) 2006-11-25
13 2:16.67 Lisa Nystrand 2006 Sala SS (SWE) Stockholm (SWE) 2019-09-28
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabella Nilsson 2008 Simklubben Poseidon 0.70 587 2:22.03
50m: 32.48
100m: 1:07.71
(35.23)
150m: 1:44.34
(36.63)
200m: 2:22.03
(37.69)
2 Astrid Lönn 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap 0.63 576 2:22.89 +0.86
50m: 32.80
100m: 1:08.89
(36.09)
150m: 1:46.58
(37.69)
200m: 2:22.89
(36.31)
3 Tyra Rundgren 2008 Ystads Simsällskap 0.67 571 2:23.36 +1.33
50m: 32.70
100m: 1:08.83
(36.13)
150m: 1:46.03
(37.20)
200m: 2:23.36
(37.33)
4 Signe Lindberg 2008 Karlstads Simsällskap 0.78 560 2:24.25 +2.22
50m: 34.24
100m: 1:10.25
(36.01)
150m: 1:46.86
(36.61)
200m: 2:24.25
(37.39)
5 Alicia Olsson 2008 Malmö Kappsimningsklubb 0.73 534 2:26.58 +4.55
50m: 34.58
100m: 1:11.77
(37.19)
150m: 1:49.70
(37.93)
200m: 2:26.58
(36.88)
6 Tilde Rilvén 2008 Örebro Simallians 0.61 529 2:27.04 +5.01
50m: 34.19
100m: 1:10.74
(36.55)
150m: 1:47.98
(37.24)
200m: 2:27.04
(39.06)
7 Ella Ekelund 2009 Malmö Kappsimningsklubb 0.81 525 2:27.36 +5.33
50m: 34.40
100m: 1:11.63
(37.23)
150m: 1:49.58
(37.95)
200m: 2:27.36
(37.78)
8 Signe Malmberg 2008 Osby Simsällskap 0.69 521 2:27.76 +5.73
50m: 33.92
100m: 1:11.16
(37.24)
150m: 1:49.63
(38.47)
200m: 2:27.76
(38.13)
9 Iris Thorngren 2008 Upsala Simsällskap 0.67 514 2:28.42 +6.39
50m: 34.28
100m: 1:11.78
(37.50)
150m: 1:50.78
(39.00)
200m: 2:28.42
(37.64)
10 Lilly Frost 2008 Vellinge-Näsets Simklubb 0.61 512 2:28.64 +6.61
50m: 34.23
100m: 1:11.89
(37.66)
150m: 1:50.73
(38.84)
200m: 2:28.64
(37.91)
11 Elin Javehed 2009 Täby Sim 0.65 512 2:28.67 +6.64
50m: 34.43
100m: 1:11.96
(37.53)
150m: 1:50.61
(38.65)
200m: 2:28.67
(38.06)
12 Evelina Kopparberg 2009 Stockholmspolisens IF Simföreni 0.58 507 2:29.10 +7.07
50m: 33.53
100m: 1:10.01
(36.48)
150m: 1:49.09
(39.08)
200m: 2:29.10
(40.01)
13 Emilia Säther 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 0.71 507 2:29.14 +7.11
50m: 35.02
100m: 1:12.73
(37.71)
150m: 1:51.10
(38.37)
200m: 2:29.14
(38.04)
14 Lova Rubensson 2008 Jönköpings Simsällskap 0.76 506 2:29.24 +7.21
50m: 33.85
100m: 1:10.90
(37.05)
150m: 1:50.53
(39.63)
200m: 2:29.24
(38.71)
15 Lovisa Silverbratt 2009 Täby Sim 0.67 498 2:30.03 +8.00
50m: 35.80
100m: 1:14.42
(38.62)
150m: 1:53.23
(38.81)
200m: 2:30.03
(36.80)
16 Molly Brodd 2008 Simklubben Neptun 0.60 469 2:32.98 +10.95
50m: 33.95
100m: 1:12.67
(38.72)
150m: 1:52.83
(40.16)
200m: 2:32.98
(40.15)
Grenen officiell:  2022-12-17 10:37:10
2022-12-17 10:37:14 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
Sum-Sim riksfinal 2022
Plats: Filborna Arena Arrangör: Svensk Simidrott & Helsingborgs S
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 16 dec 2022 till den 18 dec 2022
Gren 11, 1500m frisim P16 - Final
Sponsor: Filborna Arena
16 15:06.96 Anders Holmertz 1968 Motala SS (SWE) Norrköping (SWE) 1984-04-01
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Viggo Holst 2006 Helsingborgs Simsällskap 0.72 658 16:13.36
50m: 28.36
100m: 59.28
(30.92)
150m: 1:30.93
(31.65)
200m: 2:03.06
(32.13)
250m: 2:35.48
(32.42)
300m: 3:08.10
(32.62)
350m: 3:40.59
(32.49)
400m: 4:12.93
(32.34)
450m: 4:45.59
(32.66)
500m: 5:18.32
(32.73)
550m: 5:51.26
(32.94)
600m: 6:24.22
(32.96)
650m: 6:57.16
(32.94)
700m: 7:30.12
(32.96)
750m: 8:03.11
(32.99)
800m: 8:35.93
(32.82)
850m: 9:09.15
(33.22)
900m: 9:42.31
(33.16)
950m: 10:15.43
(33.12)
1000m: 10:48.66
(33.23)
1050m: 11:21.65
(32.99)
1100m: 11:54.59
(32.94)
1150m: 12:27.52
(32.93)
1200m: 13:01.25
(33.73)
1250m: 13:34.31
(33.06)
1300m: 14:07.31
(33.00)
1350m: 14:40.02
(32.71)
1400m: 15:12.85
(32.83)
1450m: 15:45.02
(32.17)
1500m: 16:13.36
(28.34)
2 Jonatan Eriksson 2006 Väsby Simsällskap 0.74 650 16:17.18 +3.82
50m: 29.20
100m: 1:01.26
(32.06)
150m: 1:33.74
(32.48)
200m: 2:06.80
(33.06)
250m: 2:39.99
(33.19)
300m: 3:12.55
(32.56)
350m: 3:44.21
(31.66)
400m: 4:17.22
(33.01)
450m: 4:50.06
(32.84)
500m: 5:22.87
(32.81)
550m: 5:55.71
(32.84)
600m: 6:28.21
(32.50)
650m: 7:01.11
(32.90)
700m: 7:34.10
(32.99)
750m: 8:07.01
(32.91)
800m: 8:40.21
(33.20)
850m: 9:13.68
(33.47)
900m: 9:46.98
(33.30)
950m: 10:20.54
(33.56)
1000m: 10:53.52
(32.98)
1050m: 11:26.58
(33.06)
1100m: 11:59.69
(33.11)
1150m: 12:33.33
(33.64)
1200m: 13:06.03
(32.70)
1250m: 13:36.12
(30.09)
1300m: 14:09.54
(33.42)
1350m: 14:43.64
(34.10)
1400m: 15:15.76
(32.12)
1450m: 15:47.47
(31.71)
1500m: 16:17.18
(29.71)
3 Carl Bönnemark 2006 Norrköpings Kappsimningsklubb 0.76 614 16:36.06 +22.70
50m: 29.42
100m: 1:01.57
(32.15)
150m: 1:34.60
(33.03)
200m: 2:07.59
(32.99)
250m: 2:40.40
(32.81)
300m: 3:13.64
(33.24)
350m: 3:46.62
(32.98)
400m: 4:19.83
(33.21)
450m: 4:53.20
(33.37)
500m: 5:26.81
(33.61)
550m: 5:59.80
(32.99)
600m: 6:33.09
(33.29)
650m: 7:06.25
(33.16)
700m: 7:39.63
(33.38)
750m: 8:13.05
(33.42)
800m: 8:46.35
(33.30)
850m: 9:19.80
(33.45)
900m: 9:53.16
(33.36)
950m: 10:26.58
(33.42)
1000m: 11:00.00
(33.42)
1050m: 11:33.66
(33.66)
1100m: 12:07.10
(33.44)
1150m: 12:40.57
(33.47)
1200m: 13:14.17
(33.60)
1250m: 13:47.93
(33.76)
1300m: 14:21.99
(34.06)
1350m: 14:55.93
(33.94)
1400m: 15:29.72
(33.79)
1450m: 16:03.90
(34.18)
1500m: 16:36.06
(32.16)
4 Leon Rössger 2006 Föreningen Uddevalla Sim 0.71 599 16:44.45 +31.09
50m: 28.95
100m: 1:01.01
(32.06)
150m: 1:33.25
(32.24)
200m: 2:06.33
(33.08)
250m: 2:39.58
(33.25)
300m: 3:12.76
(33.18)
350m: 3:45.64
(32.88)
400m: 4:18.47
(32.83)
450m: 4:51.83
(33.36)
500m: 5:25.03
(33.20)
550m: 5:58.36
(33.33)
600m: 6:31.71
(33.35)
650m: 7:05.14
(33.43)
700m: 7:38.65
(33.51)
750m: 8:12.15
(33.50)
800m: 8:45.68
(33.53)
850m: 9:19.45
(33.77)
900m: 9:53.63
(34.18)
950m: 10:27.49
(33.86)
1000m: 11:02.07
(34.58)
1050m: 11:36.22
(34.15)
1100m: 12:10.77
(34.55)
1150m: 12:45.34
(34.57)
1200m: 13:20.29
(34.95)
1250m: 13:53.83
(33.54)
1300m: 14:28.49
(34.66)
1350m: 15:03.06
(34.57)
1400m: 15:37.94
(34.88)
1450m: 16:12.02
(34.08)
1500m: 16:44.45
(32.43)
5 Erik Moberg 2006 Karlskrona Simsällskap 0.74 585 16:52.03 +38.67
50m: 29.72
100m: 1:01.87
(32.15)
150m: 1:35.04
(33.17)
200m: 2:08.59
(33.55)
250m: 2:41.97
(33.38)
300m: 3:15.44
(33.47)
350m: 3:49.06
(33.62)
400m: 4:22.86
(33.80)
450m: 4:56.57
(33.71)
500m: 5:30.53
(33.96)
550m: 6:04.70
(34.17)
600m: 6:38.93
(34.23)
650m: 7:12.80
(33.87)
700m: 7:47.59
(34.79)
750m: 8:22.08
(34.49)
800m: 8:56.31
(34.23)
850m: 9:30.76
(34.45)
900m: 10:05.14
(34.38)
950m: 10:39.44
(34.30)
1000m: 11:13.91
(34.47)
1050m: 11:48.51
(34.60)
1100m: 12:22.56
(34.05)
1150m: 12:56.19
(33.63)
1200m: 13:30.76
(34.57)
1250m: 14:05.08
(34.32)
1300m: 14:38.81
(33.73)
1350m: 15:12.55
(33.74)
1400m: 15:46.65
(34.10)
1450m: 16:20.50
(33.85)
1500m: 16:52.03
(31.53)
6 Henry Israelsson 2006 Järfälla Simsällskap 0.73 575 16:57.95 +44.59
50m: 29.43
100m: 1:01.70
(32.27)
150m: 1:34.76
(33.06)
200m: 2:08.21
(33.45)
250m: 2:41.88
(33.67)
300m: 3:15.61
(33.73)
350m: 3:49.57
(33.96)
400m: 4:23.54
(33.97)
450m: 4:57.49
(33.95)
500m: 5:31.52
(34.03)
550m: 6:05.79
(34.27)
600m: 6:40.09
(34.30)
650m: 7:14.28
(34.19)
700m: 7:48.87
(34.59)
750m: 8:23.27
(34.40)
800m: 8:57.94
(34.67)
850m: 9:32.41
(34.47)
900m: 10:07.32
(34.91)
950m: 10:41.49
(34.17)
1000m: 11:15.81
(34.32)
1050m: 11:50.35
(34.54)
1100m: 12:24.80
(34.45)
1150m: 12:59.22
(34.42)
1200m: 13:33.49
(34.27)
1250m: 14:07.92
(34.43)
1300m: 14:42.52
(34.60)
1350m: 15:16.76
(34.24)
1400m: 15:51.22
(34.46)
1450m: 16:25.19
(33.97)
1500m: 16:57.95
(32.76)
7 Isac Forsman 2006 Vansbro AIK Simklubb 0.80 553 17:11.44 +58.08
50m: 30.49
100m: 1:04.07
(33.58)
150m: 1:37.47
(33.40)
200m: 2:11.58
(34.11)
250m: 2:46.10
(34.52)
300m: 3:20.56
(34.46)
350m: 3:55.65
(35.09)
400m: 4:30.69
(35.04)
450m: 5:05.19
(34.50)
500m: 5:40.19
(35.00)
550m: 6:15.31
(35.12)
600m: 6:49.61
(34.30)
650m: 7:24.51
(34.90)
700m: 7:59.44
(34.93)
750m: 8:33.45
(34.01)
800m: 9:08.57
(35.12)
850m: 9:43.56
(34.99)
900m: 10:18.02
(34.46)
950m: 10:52.83
(34.81)
1000m: 11:27.77
(34.94)
1050m: 12:02.10
(34.33)
1100m: 12:37.27
(35.17)
1150m: 13:11.71
(34.44)
1200m: 13:46.55
(34.84)
1250m: 14:21.21
(34.66)
1300m: 14:56.46
(35.25)
1350m: 15:30.63
(34.17)
1400m: 16:05.33
(34.70)
1450m: 16:38.86
(33.53)
1500m: 17:11.44
(32.58)
8 Filip Hallin 2006 Upsala Simsällskap 0.78 552 17:12.23 +58.87
50m: 29.69
100m: 1:02.04
(32.35)
150m: 1:35.03
(32.99)
200m: 2:08.42
(33.39)
250m: 2:41.78
(33.36)
300m: 3:15.30
(33.52)
350m: 3:49.64
(34.34)
400m: 4:23.92
(34.28)
450m: 4:58.25
(34.33)
500m: 5:32.83
(34.58)
550m: 6:07.09
(34.26)
600m: 6:41.52
(34.43)
650m: 7:16.57
(35.05)
700m: 7:51.69
(35.12)
750m: 8:27.02
(35.33)
800m: 9:02.17
(35.15)
850m: 9:37.87
(35.70)
900m: 10:13.71
(35.84)
950m: 10:49.89
(36.18)
1000m: 11:25.57