2024-07-12   12:18:23
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for Zoggs-uinnit

Below are all results from the competition shown by session.

Session 1

Document
Tulokset
Zoggs-uinnit 2023
Paikka: Tampereen Uintikeskus Järjestäjä: Uinti Tampere ry
Allas: 50m Päivämäärä: 27.05.2023 - 27.05.2023
Laji 17, 100m Rintauinti Miehet 12 and younger - Final
Pool R 1:01.11 Matti Mattsson Tampere 7.5.2022
Rollo12 1:45.50
Rollo13 1:39.32
IKM14 1:23.50
IKM15 1:19.05
IKM16 1:15.98
SM-raja 1:12.13
NSM-raja 1:15.20
Sija Nimi Synty Seura Reak. FINA Aika Ero
1 Eino Rantala 2011 Uinti Turku - Åbo Simning 233 1:32.42 Rollo12
Entry time: 1:39.00 (-6.58)
50m: 44.97
100m: 1:32.42
(47.45)
2 Gabriel Kannisto 2011 Porin Uimaseura +0.69 227 1:33.19 +0.77 Rollo12
Entry time: 1:37.68 (-4.49)
50m: 44.39
100m: 1:33.19
(48.80)
3 Alex Juutilainen 2011 Uinti Tampere 205 1:36.41 +3.99 Rollo12
Entry time: 1:50.51 (-14.10)
50m: 45.26
100m: 1:36.41
(51.15)
4 Ahti López-Lehto 2011 Jyväskylän Aalto +0.78 145 1:48.14 +15.72
Entry time: 1:49.57 (-1.43)
50m: 51.34
100m: 1:48.14
(56.80)
5 Lauri Saastamoinen 2011 Uinti Tampere 143 1:48.65 +16.23
Entry time: 1:49.54 (-0.89)
50m: 52.08
100m: 1:48.65
(56.57)
6 Mika Metsänoja 2011 Uinti Tampere 141 1:49.06 +16.64
Entry time: 1:49.93 (-0.87)
50m: 51.28
100m: 1:49.06
(57.78)
7 Peetu Jussila 2011 Porin Uimaseura +0.65 122 1:54.46 +22.04
Entry time: 1:55.78 (-1.32)
50m: 53.99
100m: 1:54.46
(1:00.47)
8 Aaro Wandén 2011 Uinti Tampere +0.63 120 1:55.21 +22.79
Entry time: 1:52.49 (+2.72)
50m: 55.74
100m: 1:55.21
(59.47)
- Kusti López-Lehto 2013 Jyväskylän Aalto DSQ
Leg movements not simultaneous (alternating leg movement) or leg movements not on the same plane
Laji virallinen: 27.5.2023 14.56.49
Laji 17, 100m Rintauinti Miehet 13-14 years - Final
Pool R 1:01.11 Matti Mattsson Tampere 7.5.2022
Rollo12 1:45.50
Rollo13 1:39.32
IKM14 1:23.50
IKM15 1:19.05
IKM16 1:15.98
SM-raja 1:12.13
NSM-raja 1:15.20
Sija Nimi Synty Seura Reak. FINA Aika Ero
1 Valtteri Tavast 2009 Seinäjoen Uimarit -58 ry +0.55 380 1:18.51 IKM14
Entry time: 1:19.57 (-1.06)
50m: 36.09
100m: 1:18.51
(42.42)
2 Maxim Zuravljov 2009 TaTu Tampere +0.69 300 1:24.91 +6.40
Entry time: 1:24.79 (+0.12)
50m: 39.85
100m: 1:24.91
(45.06)
3 Elmeri Osmala 2009 Hämeenlinnan Uimaseura 294 1:25.50 +6.99
Entry time: 1:27.82 (-2.32)
50m: 40.20
100m: 1:25.50
(45.30)
4 Justus Uutela 2010 Uinti Tampere +0.75 268 1:28.20 +9.69 Rollo13
Entry time: 1:28.28 (-0.08)
50m: 41.87
100m: 1:28.20
(46.33)
5 Kiril Lopusiev 2010 Uinti Tampere 261 1:28.91 +10.40 Rollo13
Entry time: 1:31.61 (-2.70)
50m: 42.62
100m: 1:28.91
(46.29)
6 Jose Bly 2009 Porin Uimaseura +0.50 256 1:29.56 +11.05
Entry time: 1:31.58 (-2.02)
50m: 42.24
100m: 1:29.56
(47.32)
7 Eino Marela 2010 Uinti Turku - Åbo Simning +0.68 255 1:29.59 +11.08 Rollo13
Entry time: 1:28.98 (+0.61)
50m: 42.99
100m: 1:29.59
(46.60)
8 Viljami Rautiainen 2009 Porin Uimaseura 208 1:35.89 +17.38
Entry time: 1:36.79 (-0.90)
50m: 44.53
100m: 1:35.89
(51.36)
9 Justus Tikkanen 2010 TaTu Tampere 201 1:36.98 +18.47 Rollo13
Entry time: 1:40.55 (-3.57)
50m: 46.29
100m: 1:36.98
(50.69)
10 Maxim Zanin 2010 Kuopion Uimaseura +0.77 191 1:38.68 +20.17 Rollo13
Entry time: 1:43.59 (-4.91)
50m: 45.79
100m: 1:38.68
(52.89)
11 Oskari Luopajärvi 2010 Hämeenlinnan Uimaseura +0.77 159 1:44.89 +26.38
Entry time: 1:48.42 (-3.53)
50m: 49.37
100m: 1:44.89
(55.52)
12 Andre Tuominen 2010 Kuopion Uimaseura +0.63 158 1:45.11 +26.60
Entry time: 1:39.53 (+5.58)
50m: 49.45
100m: 1:45.11
(55.66)
13 Rasmus Kautto 2009 TaTu Tampere +0.82 145 1:48.09 +29.58
Entry time: 1:47.83 (+0.26)
50m: 51.01
100m: 1:48.09
(57.08)
14 Luca-Mikael Juhani Kautto 2010 Hämeenlinnan Uimaseura +0.59 139 1:49.74 +31.23
Entry time: 1:50.49 (-0.75)
50m: 52.38
100m: 1:49.74
(57.36)
- August Eliel Perkkiö 2010 Kankaanpään Uimarit +0.94 DSQ
Executed alternating or downward butterfly kicks (except after the start or after the turn, as in SW 7.1)
Laji virallinen: 27.5.2023 14.56.49
Laji 17, 100m Rintauinti Miehet 15 and older - Final
Pool R 1:01.11 Matti Mattsson Tampere 7.5.2022
Rollo12 1:45.50
Rollo13 1:39.32
IKM14 1:23.50
IKM15 1:19.05
IKM16 1:15.98
SM-raja 1:12.13
NSM-raja 1:15.20
Sija Nimi Synty Seura Reak. FINA Aika Ero
1 Samuel Sainio 2005 Uinti Tampere +0.70 581 1:08.16 SM-raja
Entry time: 1:06.91 (+1.25)
50m: 31.24
100m: 1:08.16
(36.92)
2 Elias Salo 2007 Vesihelmen Uimaseura +0.67 484 1:12.42 +4.26 IKM16
Entry time: 1:14.81 (-2.39)
50m: 33.92
100m: 1:12.42
(38.50)
3 Ilmari Partanen 2006 Hämeenlinnan Uimaseura +0.66 481 1:12.55 +4.39 NSM-raja
Entry time: 1:12.02 (+0.53)
50m: 34.01
100m: 1:12.55
(38.54)
4 Tomas Morgan-Riley 2007 TaTu Tampere +0.59 457 1:13.80 +5.64 IKM16
Entry time: 1:16.64 (-2.84)
50m: 33.56
100m: 1:13.80
(40.24)
5 Janne Kultala 2005 Kuopion Uimaseura 450 1:14.18 +6.02 NSM-raja
Entry time: 1:12.03 (+2.15)
50m: 33.21
100m: 1:14.18
(40.97)
6 Tero Soukka 2007 TaTu Tampere +0.61 408 1:16.67 +8.51
Entry time: 1:16.15 (+0.52)
50m: 34.95
100m: 1:16.67
(41.72)
7 Kristian Juutilainen 2008 Uinti Tampere +0.80 379 1:18.57 +10.41 IKM15
Entry time: 1:16.92 (+1.65)
50m: 37.34
100m: 1:18.57
(41.23)
8 Cristian Cannizzaro 2007 Kuopion Uimaseura +0.74 376 1:18.75 +10.59
Entry time: 1:15.75 (+3.00)
50m: 36.20
100m: 1:18.75
(42.55)
9 Ossi Nevalainen 2008 Uinti Tampere +0.79 340 1:21.45 +13.29
Entry time: 1:19.80 (+1.65)
50m: 38.05
100m: 1:21.45
(43.40)
10 Ferdinand Backman 2006 TaTu Tampere +0.80 335 1:21.82 +13.66
Entry time: 1:21.54 (+0.28)
50m: 37.05
100m: 1:21.82
(44.77)
11 Noel Ehrlund 2007 Gladius Kirkkonummi 326 1:22.58 +14.42
Entry time: 1:20.01 (+2.57)
50m: 39.61
100m: 1:22.58
(42.97)
12 Elias Suominen 2008 TaTu Tampere +0.81 296 1:25.29 +17.13
Entry time: 1:24.57 (+0.72)
50m: 39.34
100m: 1:25.29
(45.95)
13 Leevi Lahtinen 2008 Vesihelmen Uimaseura +0.79 236 1:32.00 +23.84
Entry time: 1:34.20 (-2.20)
50m: 42.05
100m: 1:32.00
(49.95)
14 Antti Sauroja 2008 Hämeenlinnan Uimaseura +0.84 221 1:33.98 +25.82
Entry time: 1:35.17 (-1.19)
50m: 43.74
100m: 1:33.98
(50.24)
15 Aarne Pirkola 1988 TaTu Tampere +0.90 27 3:09.07 +2:00.91 SB12
Entry time: 3:17.63 (-8.56)
50m: 1:22.85
100m: 3:09.07
(1:46.22)
- Elias Eironen 2008 Uinti Tampere +0.76 DSQ
Head not breaking surface before hands turn inward at widest point in second stroke after start or turn
- Jami Ihalainen 2003 TaTu Tampere +0.64 DSQ SM-raja
Did not touch at turn or finish with both hands or touch not simultaneous or hands not separated
Laji virallinen: 27.5.2023 14.56.49
27.05.2023 14.56.56 Tulospalvelu: WinGrodan 2,9 Lisensoitu: Uinti Tampere

Image
Swimify Web Banner

Swimify Android Banner

LiveTiming iPhone Banner