2024-05-23   09:07:02
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for European Masters Games 2023

Below are all results from the competition shown by session.

Document
Results
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
Event 1, 50m Freestyle Women 80-84 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Monika Senftleben 1942 BSCRobben 43.80
2 Michele Audie 1941 - 58.54 +14.74
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 75-79 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Judy Wilson 1944 - 40.78
2 Dietlind Weise 1948 Crowl Team Germany 46.52 +5.74
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 70-74 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Christine Nieuwenhuis 1951 Anglo Dutch +0.79 34.67
2 Silvia DDr.Reischitz-Martys 1952 Blue Danube Girls 51.28 +16.61
3 Gabriele Zecha 1952 Blue Danube Girls 1:05.95 +31.28
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 65-69 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Christine Goodair 1957 Anglo Dutch +0.93 38.45
2 Claire Browse 1956 Anglo Dutch 44.45 +6.00
3 Lolita Zemliene 1956 - 44.98 +6.53
- Bernie Marcon 1954 - DNS
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 60-64 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Carola Khouri 1962 - +0.87 31.23
2 Marjan Remmits-de Lange 1963 - +0.84 31.52 +0.29
3 Ursula Wallitsch 1961 Crowl Team Germany 35.87 +4.64
4 Marie Line Savaill 1960 - +0.92 37.28 +6.05
5 Larisa Goldshtein 1961 - +0.98 39.50 +8.27
6 Sabine Stöckel-Eckard 1959 Crowl Team Germany 40.88 +9.65
7 Ana Caeiro 1959 Grupo Amigos Natacao Academi 47.70 +16.47
8 Claire Coull 1963 SAS Swiss Alumni Swimming 48.63 +17.40
9 Christine Macartney 1959 SAS Swiss Alumni Swimming 49.51 +18.28
- Rebecca George 1963 - DNS
- Patricia Reilly 1960 - DNS
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 55-59 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Anu Ilander 1968 Espoon Kilpauinti 31.97
2 Michelle Saxer 1968 SAS Swiss Alumni Swimming 32.71 +0.74
3 Anna Bultena-Rusek 1966 - 35.92 +3.95
4 Tracey Hull 1965 Finland Flyers 38.64 +6.67
5 Marjut Hyvönen 1966 - 39.61 +7.64
6 Emilia Polverino 1968 - 40.39 +8.42
7 Svitlana Yusypenko 1965 - +0.91 41.27 +9.30
8 Anke Goetz 1968 - +0.94 41.66 +9.69
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 50-54 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Olha Stupina 1973 UKRAINE 31.20
2 Eve Virkkunen 1971 U-Klubi +0.85 31.61 +0.41
3 Elena Affolter 1971 SAS Swiss Alumni Swimming 33.39 +2.19
4 Irna van der Molen 1969 Orange Duckies 37.07 +5.87
5 Iva Strosova 1973 Klub plaveckych sportu Ostrava +0.83 37.58 +6.38
6 Clorinda Benfidi 1973 - 38.02 +6.82
7 Katja Andreev 1972 - +0.98 38.19 +6.99
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 45-49 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Eileen Keribar Isvan 1978 - +0.85 30.65
2 Arune Zidovainyte 1974 Lithuanian Team 31.10 +0.45
3 Lina Bieliniene 1974 Lithuanian Team 31.52 +0.87
4 Katie Nimmo 1976 Gloucester Masters SC +0.85 32.06 +1.41
5 Marian Nederlof 1976 Orange Duckies +0.81 33.54 +2.89
6 Michaela Kapitanovová 1977 Klub plaveckych sportu Ostrava +0.84 34.15 +3.50
7 Jurate Pranckeviciene 1975 - 35.44 +4.79
- Judy Jain 1978 India DNS
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 40-44 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Ausra Razgune 1983 - +0.85 28.44
2 Therese Rodoni 1983 - +0.84 31.81 +3.37
3 Virve Oksanen 1982 - +0.83 33.22 +4.78
4 Melanie Niermann 1980 Berliner Nixen 37.02 +8.58
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 35-39 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Suvi Pulkkinen 1988 - 27.83
2 Kira Neal 1984 Basildon & Phoenix Swimming Cl +0.62 30.80 +2.97
- Milka Bijelic 1984 - DNS
- Hawa Ruth Lombi 1985 - DNS
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 30-34 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Holly Booth 1991 - 27.86
2 Marina Macartney 1990 SAS Swiss Alumni Swimming +0.59 28.74 +0.88
3 Marileen Vierland 1992 - +0.66 30.37 +2.51
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
Event 1, 50m Freestyle Women 25-29 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Victoria Cunningham 1994 - +0.83 27.41
2 Eleanor Kent 1995 - +0.73 31.54 +4.13
3 Luise Zechner 1997 - +0.64 31.68 +4.27
4 Elaine Whyte 1994 Munster Mermaids 32.14 +4.73
- Amandeep Kaur 1996 India DNS
Event official at: 7/7/2023 11:13:43 AM
2023-07-08 19:39:14 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: TaTU Tampere
Document
Results
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
Event 2, 50m Freestyle Men 90-94 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Josef Krejci 1933 SAS Swiss Alumni Swimming 53.35
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 80-84 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Tony Cherrington 1942 - 37.02
2 Sebastian Kadalikattil 1941 Cross Country Masters 43.52 +6.50
3 Wolf-Rüdiger Dr. Weise 1943 - 48.57 +11.55
4 Luis Ruiz 1943 - 1:26.04 +49.02
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 75-79 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Duncan McCreadie 1945 - +0.97 36.55
2 Arne Kaleviste 1948 U-Klubi +0.84 37.44 +0.89
3 Danny Roberts 1948 - 39.62 +3.07
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 70-74 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Vytautas Satas 1953 Torpedos 34.22
- Frank Warner 1949 - DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 65-69 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Colin Stephenson 1958 - +0.75 28.91
2 Toomas Haggi 1957 U-Klubi +0.72 31.80 +2.89
3 Peep Kesküla 1954 U-Klubi 32.61 +3.70
4 Erkki Ipatti 1955 - 35.49 +6.58
5 Herwig Rattinger 1954 - 36.20 +7.29
6 Patrice Dubois 1955 - +0.98 38.36 +9.45
7 Sean Mulcahy 1956 - +0.87 38.60 +9.69
8 Brian McCoy 1958 - +0.88 43.04 +14.13
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 60-64 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Ahmet Nakkas 1962 - +0.73 27.07
2 Daniel Fischer 1963 SAS Swiss Alumni Swimming 27.80 +0.73
3 Ralph Recke 1962 - +0.86 27.84 +0.77
4 Artur Tikkerbär 1960 U-Klubi +0.86 30.04 +2.97
5 Paul Wijnja 1963 Orange Lions +0.78 30.45 +3.38
6 Mark Partridge 1963 - +0.82 31.01 +3.94
7 Timothy Drury 1963 - +0.94 31.54 +4.47
8 Simo-Pekka Torsti 1960 - +0.69 31.75 +4.68
9 Mixail Corol 1962 - 32.38 +5.31
10 Torsten Thiele 1960 - 35.80 +8.73
11 Ulrich Matzken 1960 - +0.96 37.14 +10.07
12 Stuart McGurk 1961 - 39.67 +12.60
13 Harald Weyh 1962 - +0.98 42.69 +15.62
- Adarsh Goyal 1963 India DNS
- Frank Konietzky 1959 - DNS
- Korkut Omur 1962 - DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 55-59 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Michael Hodgson 1967 WokingCMSC 25.78
2 Mika Meller 1967 - +0.69 30.22 +4.44
3 Ritvars Busmanis 1966 - +0.91 30.58 +4.80
4 Mark Gubbay 1965 - +0.65 30.83 +5.05
5 Ahmet Gunes Evgin 1964 - +0.87 30.84 +5.06
6 Ralf Dillig 1965 - +0.93 31.77 +5.99
7 Johannes Weenink 1968 Orange Lions +0.92 34.11 +8.33
8 Vesa Onni 1964 - 37.20 +11.42
- Thomas Dr. Keller 1966 - DNS
- Jukka Hämäläinen 1966 - DNS
- Vilmantas Krasauskas 1964 Torpedos DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 50-54 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Eric-Jacques Caprani 1971 SAS Swiss Alumni Swimming +0.80 26.88
2 Ken Flett 1972 Great Britain Northern United +0.70 27.07 +0.19
3 Robert Havlicek 1971 Klub plaveckych sportu Ostrava +0.64 29.17 +2.29
4 Stephane Vohl 1971 - +0.60 29.25 +2.37
5 Linas Kersevicius 1971 - +0.94 29.71 +2.83
6 Timo Klaeui 1969 SAS Swiss Alumni Swimming +0.76 31.28 +4.40
7 Arturas Klimas 1970 Lithuanian Dream +0.73 31.32 +4.44
8 Antti Lahti 1973 - +0.84 31.94 +5.06
9 Leconte Greg 1969 - +0.73 33.16 +6.28
10 Jiri Pokorny 1969 Klub plaveckych sportu Ostrava 34.03 +7.15
- Tomas Žemaitis 1970 - DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 45-49 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Jeroen Zelsmann 1977 - 25.78
2 Peter Garajszki 1978 - +0.80 26.38 +0.60
3 Jerry O Riordan 1974 WokingCMSC +0.45 27.29 +1.51
4 Gerardas Alksnys 1975 Lithuanian Dream +0.62 28.17 +2.39
5 Thiemo Irtel 1977 - +0.84 29.43 +3.65
6 Murat Ozkam 1978 - 33.97 +8.19
7 Joao Marques 1977 Grupo Amigos Natacao Academi +0.72 35.19 +9.41
- Dayanand Beniwal 1975 India DNS
- Renato Jerome Cicolella 1975 - DNS
- Mohit Goyal 1976 India DNS
- Martin Lavagnino 1977 - DNS
- Enda Munnelly 1978 - DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 40-44 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Chris Jones 1981 - +0.77 25.23
2 James Barwick 1982 SAS Swiss Alumni Swimming +0.75 26.54 +1.31
3 Pasi Huhtala 1981 - 32.83 +7.60
4 Peter Herzig 1980 - +0.81 33.64 +8.41
5 Mika Kallioinen 1979 - 35.41 +10.18
6 Meysam Habibimehr 1979 - 1:00.72 +35.49
- Boris Batin 1983 - DNS
- Dino  Cicolella 1983 - DNS
- Rohit Goyal 1983 India DNS
- Vikas Kansal 1983 India DNS
- Gurbhej Singh 1980 India DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 35-39 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Ralf Pfefferkorn 1985 - 26.91
=2 Michael Genoud 1985 - 27.32 +0.41
=2 Benjamin Konschak 1986 - +0.79 27.32 +0.41
4 Joseph Funsho 1986 - +0.81 30.77 +3.86
5 Belal Hassan 1984 - +0.88 33.68 +6.77
- Andrii Moraru 1985 UKRAINE DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 30-34 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Paul Laffan 1992 WokingCMSC +0.68 24.12
2 Gašper Bohinc 1991 - +0.73 26.06 +1.94
3 Daniel Hohmann 1992 - +0.77 26.50 +2.38
4 Roland Mölder 1992 - +0.61 26.87 +2.75
5 Shaun A Robb 1989 - 29.11 +4.99
- Dharam Pal Singh 1992 India DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
Event 2, 50m Freestyle Men 25-29 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Rasmus Virta 1998 - +0.78 28.94
- Mohit Arora 1995 India DNS
- Abhishek Juneja 1998 India DNS
- Abhishek Kumar 1998 India DNS
- Ajay Kumar 1996 India DNS
- Pardeep Kumar 1994 India DNS
- Baljit Singh 1998 India DNS
Event official at: 7/7/2023 11:35:10 AM
2023-07-08 19:43:11 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: TaTU Tampere
Document
Results
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
Event 3, 200m Backstroke Women 80-84 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Michele Audie 1941 - +0.99 5:29.06
50m: 1:15.06
100m: 2:39.13
(1:24.07)
150m: 4:05.22
(1:26.09)
200m: 5:29.06
(1:23.84)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 75-79 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Andrea Hunt 1948 US75+ 3:57.39
50m: 58.58
100m: 1:58.92
(1:00.34)
150m: 2:59.48
(1:00.56)
200m: 3:57.39
(57.91)
2 Aldona Mazetiene 1948 - 4:54.78 +57.39
50m: 1:05.60
100m: 2:21.90
(1:16.30)
150m: 3:41.64
(1:19.74)
200m: 4:54.78
(1:13.14)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 70-74 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Christine Nieuwenhuis 1951 Anglo Dutch +0.94 3:38.83
50m: 52.25
100m: 1:48.06
(55.81)
150m: 2:44.01
(55.95)
200m: 3:38.83
(54.82)
2 Maria Puchner 1949 Blue Danube Girls +0.78 4:59.61 +1:20.78
50m: 1:09.57
100m: 2:26.11
(1:16.54)
150m: 3:44.25
(1:18.14)
200m: 4:59.61
(1:15.36)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 65-69 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Margriet Pasma 1955 Anglo Dutch +0.84 3:30.70
50m: 49.76
100m: 1:42.51
(52.75)
150m: 2:37.11
(54.60)
200m: 3:30.70
(53.59)
2 Anne-Marja Hammar 1958 - +0.89 4:04.12 +33.42
50m: 54.77
100m: 1:56.80
(1:02.03)
150m: 3:01.58
(1:04.78)
200m: 4:04.12
(1:02.54)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 60-64 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Rita Lazar 1962 - 3:10.34
50m: 45.74
100m: 1:34.99
(49.25)
150m: 2:22.63
(47.64)
200m: 3:10.34
(47.71)
2 Blanaid Walker 1963 - +0.79 3:14.50 +4.16
50m: 45.47
100m: 1:34.70
(49.23)
150m: 2:25.94
(51.24)
200m: 3:14.50
(48.56)
3 Ursula Wallitsch 1961 - +0.82 3:22.07 +11.73
50m: 49.16
100m: 1:40.61
(51.45)
150m: 2:32.78
(52.17)
200m: 3:22.07
(49.29)
4 Sabine Stöckel-Eckard 1959 - +0.94 3:41.48 +31.14
50m: 53.00
100m: 1:49.67
(56.67)
150m: 2:46.50
(56.83)
200m: 3:41.48
(54.98)
5 Dagmar Puffing 1962 - +0.80 3:42.49 +32.15
50m: 50.99
100m: 1:47.36
(56.37)
150m: 2:45.08
(57.72)
200m: 3:42.49
(57.41)
6 Petra Zenker 1962 - +0.95 3:47.38 +37.04
50m: 50.71
100m: 1:47.88
(57.17)
150m: 2:47.48
(59.60)
200m: 3:47.38
(59.90)
7 Larisa Goldshtein 1961 - +0.90 4:11.12 +1:00.78
50m: 55.41
100m: 1:59.55
(1:04.14)
150m: 3:07.02
(1:07.47)
200m: 4:11.12
(1:04.10)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 55-59 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Kerstin Wulff-Hoppe 1968 BSCRobben +0.79 2:54.23
50m: 40.88
100m: 1:25.53
(44.65)
150m: 2:10.51
(44.98)
200m: 2:54.23
(43.72)
2 Jelena Anikina 1967 - +0.95 2:58.28 +4.05
50m: 40.35
100m: 1:25.84
(45.49)
150m: 2:12.81
(46.97)
200m: 2:58.28
(45.47)
3 Merle Vantsi 1965 U-Klubi +0.83 3:02.43 +8.20
50m: 42.22
100m: 1:28.99
(46.77)
150m: 2:16.48
(47.49)
200m: 3:02.43
(45.95)
4 Johanna Kara 1965 Espoon Kilpauinti +0.86 3:03.01 +8.78
50m: 43.24
100m: 1:29.86
(46.62)
150m: 2:17.23
(47.37)
200m: 3:03.01
(45.78)
5 Annette Wijnja-Visser 1967 Orange Duckies +0.86 3:05.44 +11.21
50m: 42.77
100m: 1:29.69
(46.92)
150m: 2:17.76
(48.07)
200m: 3:05.44
(47.68)
6 Murielle Caillet Dayer 1965 - 3:21.05 +26.82
50m: 49.24
100m: 1:41.34
(52.10)
150m: 2:32.46
(51.12)
200m: 3:21.05
(48.59)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 50-54 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Joanna Corben 1970 - +0.71 2:29.12
50m: 34.56
100m: 1:11.64
(37.08)
150m: 1:50.30
(38.66)
200m: 2:29.12
(38.82)
2 Mari Kasvio 1970 Espoon Kilpauinti +0.78 2:55.08 +25.96
50m: 40.82
100m: 1:25.60
(44.78)
150m: 2:11.03
(45.43)
200m: 2:55.08
(44.05)
3 Babette Woll 1971 - +0.82 2:58.28 +29.16
50m: 41.16
100m: 1:25.86
(44.70)
150m: 2:12.25
(46.39)
200m: 2:58.28
(46.03)
4 Jitka Klusalova 1973 - +0.81 3:16.02 +46.90
50m: 45.22
100m: 1:33.77
(48.55)
150m: 2:25.65
(51.88)
200m: 3:16.02
(50.37)
5 Sylva Hajduková 1970 Klub plaveckych sportu Ostrava +0.79 3:30.74 +1:01.62
50m: 48.73
100m: 1:42.08
(53.35)
150m: 2:36.75
(54.67)
200m: 3:30.74
(53.99)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 45-49 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Katie Nimmo 1976 Gloucester Masters SC +0.85 2:51.93
50m: 39.46
100m: 1:23.63
(44.17)
150m: 2:08.93
(45.30)
200m: 2:51.93
(43.00)
2 Eili Paap 1975 U-Klubi +0.90 2:55.57 +3.64
50m: 41.15
100m: 1:25.51
(44.36)
150m: 2:11.41
(45.90)
200m: 2:55.57
(44.16)
3 Jurate Pranckeviciene 1975 - +0.99 3:44.99 +53.06
50m: 53.09
100m: 1:51.06
(57.97)
150m: 2:51.00
(59.94)
200m: 3:44.99
(53.99)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 40-44 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Petra Stepanova 1979 Klub plaveckych sportu Ostrava +0.86 2:49.90
50m: 38.21
100m: 1:21.31
(43.10)
150m: 2:06.77
(45.46)
200m: 2:49.90
(43.13)
2 Natasha Morgan 1982 - +0.86 3:35.51 +45.61
50m: 46.62
100m: 1:38.46
(51.84)
150m: 2:35.51
(57.05)
200m: 3:35.51
(1:00.00)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 35-39 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Viktória Háden-Felföldi 1985 - +0.82 2:35.48
50m: 35.94
100m: 1:15.01
(39.07)
150m: 1:55.71
(40.70)
200m: 2:35.48
(39.77)
2 Aoife Sexton 1987 Munster Mermaids +0.90 2:57.95 +22.47
50m: 39.20
100m: 1:24.04
(44.84)
150m: 2:11.54
(47.50)
200m: 2:57.95
(46.41)
3 Stephanie Baron 1987 - +0.81 3:02.41 +26.93
50m: 42.62
100m: 1:28.22
(45.60)
150m: 2:15.86
(47.64)
200m: 3:02.41
(46.55)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
Event 3, 200m Backstroke Women 30-34 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Catherine Costigan 1991 Munster Mermaids +0.83 3:02.93
50m: 41.12
100m: 1:27.25
(46.13)
150m: 2:15.58
(48.33)
200m: 3:02.93
(47.35)
Event official at: 7/7/2023 12:03:22 PM
2023-07-07 12:03:26 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: Uinti Tampere
Document
Results
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
Event 4, 200m Backstroke Men 75-79 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Duncan McCreadie 1945 - +0.99 3:35.40
50m: 51.80
100m: 1:46.70
(54.90)
150m: 2:42.69
(55.99)
200m: 3:35.40
(52.71)
2 Valdimaras Paludnevicius 1947 Torpedos +0.94 4:00.14 +24.74
50m: 55.10
100m: 1:54.21
(59.11)
150m: 2:57.72
(1:03.51)
200m: 4:00.14
(1:02.42)
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 70-74 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Martti Laajus 1952 - +0.68 3:11.98
50m: 44.15
100m: 1:32.41
(48.26)
150m: 2:22.03
(49.62)
200m: 3:11.98
(49.95)
2 Lembit Laht 1949 U-Klubi 3:46.49 +34.51
50m: 55.95
100m: 1:54.20
(58.25)
150m: 2:53.30
(59.10)
200m: 3:46.49
(53.19)
- Frank Warner 1949 - DNS
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 65-69 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Peter Molecz 1957 - +0.86 3:00.64
50m: 41.67
100m: 1:27.47
(45.80)
150m: 2:14.52
(47.05)
200m: 3:00.64
(46.12)
- Toomas Haggi 1957 U-Klubi DNS
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 60-64 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Johan Remmits 1962 - +0.81 2:36.51
50m: 36.05
100m: 1:15.36
(39.31)
150m: 1:56.47
(41.11)
200m: 2:36.51
(40.04)
2 Dale Devereux Barker 1962 - +0.83 2:58.22 +21.71
50m: 40.67
100m: 1:25.60
(44.93)
150m: 2:12.96
(47.36)
200m: 2:58.22
(45.26)
3 Antony Corben 1962 - +0.92 3:01.22 +24.71
50m: 43.53
100m: 1:29.08
(45.55)
150m: 2:16.53
(47.45)
200m: 3:01.22
(44.69)
4 Arlandas Antanas Juodeska 1961 Lithuanian Dream +0.68 3:12.12 +35.61
50m: 44.77
100m: 1:34.30
(49.53)
150m: 2:25.28
(50.98)
200m: 3:12.12
(46.84)
5 Jack Barends 1962 Orange Lions 3:25.87 +49.36
50m: 49.81
100m: 1:41.13
(51.32)
150m: 2:34.76
(53.63)
200m: 3:25.87
(51.11)
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 55-59 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Rafal Skoskiewicz 1966 UKRAINE +0.83 2:39.42
50m: 37.60
100m: 1:17.50
(39.90)
150m: 1:58.72
(41.22)
200m: 2:39.42
(40.70)
2 Stefan Kamlage 1968 - +0.99 2:49.81 +10.39
50m: 39.57
100m: 1:22.08
(42.51)
150m: 2:06.59
(44.51)
200m: 2:49.81
(43.22)
3 Ronaldus Korzelius 1965 - +0.80 2:50.17 +10.75
50m: 39.65
100m: 1:21.41
(41.76)
150m: 2:06.25
(44.84)
200m: 2:50.17
(43.92)
4 Jocelyn Laporte 1968 - +0.84 2:51.66 +12.24
50m: 38.31
100m: 1:21.82
(43.51)
150m: 2:07.16
(45.34)
200m: 2:51.66
(44.50)
5 Ralf Dillig 1965 - +0.81 2:58.66 +19.24
50m: 41.42
100m: 1:26.43
(45.01)
150m: 2:13.57
(47.14)
200m: 2:58.66
(45.09)
6 Bruce Logan 1964 - 6:19.02 +3:39.60
50m: 1:15.74
100m: 2:46.88
(1:31.14)
150m: 4:28.30
(1:41.42)
200m: 6:19.02
(1:50.72)
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 50-54 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Linas Kersevicius 1971 - +0.84 2:39.37
50m: 37.20
100m: 1:17.66
(40.46)
150m: 1:58.74
(41.08)
200m: 2:39.37
(40.63)
2 Michael Dieckmann 1971 - +0.92 2:44.41 +5.04
50m: 40.53
100m: 1:21.65
(41.12)
150m: 2:04.00
(42.35)
200m: 2:44.41
(40.41)
3 Wolfgang Raml 1971 - +0.89 3:14.78 +35.41
50m: 45.72
100m: 1:34.95
(49.23)
150m: 2:25.38
(50.43)
200m: 3:14.78
(49.40)
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 45-49 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Eric Richelle 1977 - +0.76 2:21.93
50m: 34.25
100m: 1:09.87
(35.62)
150m: 1:45.83
(35.96)
200m: 2:21.93
(36.10)
2 Johan Törnhult 1975 - +0.89 2:37.97 +16.04
50m: 37.86
100m: 1:18.40
(40.54)
150m: 1:58.96
(40.56)
200m: 2:37.97
(39.01)
3 Bruno Nopponen 1974 U-Klubi +0.79 2:38.37 +16.44
50m: 37.01
100m: 1:16.95
(39.94)
150m: 1:58.98
(42.03)
200m: 2:38.37
(39.39)
4 Daivis Urba 1976 - +0.84 2:57.85 +35.92
50m: 41.97
100m: 1:27.36
(45.39)
150m: 2:14.40
(47.04)
200m: 2:57.85
(43.45)
- Sanjeev Tokas 1974 India DNS
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 40-44 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Nick Valentine 1981 Great Britain Northern United +0.87 2:31.40
50m: 36.33
100m: 1:15.03
(38.70)
150m: 1:53.60
(38.57)
200m: 2:31.40
(37.80)
2 Julien Baillod 1980 - +0.84 2:35.50 +4.10
50m: 36.88
100m: 1:16.84
(39.96)
150m: 1:57.11
(40.27)
200m: 2:35.50
(38.39)
3 Oscar Monge 1981 Orange Lions +0.83 2:57.57 +26.17
50m: 40.98
100m: 1:26.03
(45.05)
150m: 2:12.13
(46.10)
200m: 2:57.57
(45.44)
4 Dino  Cicolella 1983 - 3:33.73 +1:02.33
50m: 51.19
100m: 1:44.42
(53.23)
150m: 2:39.54
(55.12)
200m: 3:33.73
(54.19)
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 35-39 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Ralf Pfefferkorn 1985 - +0.79 2:17.46
50m: 31.77
100m: 1:06.21
(34.44)
150m: 1:42.06
(35.85)
200m: 2:17.46
(35.40)
2 Wade Rimbach 1984 - +0.90 2:36.81 +19.35
50m: 35.64
100m: 1:14.72
(39.08)
150m: 1:55.23
(40.51)
200m: 2:36.81
(41.58)
3 Michael Genoud 1985 - +0.75 2:44.28 +26.82
50m: 37.43
100m: 1:18.58
(41.15)
150m: 2:01.44
(42.86)
200m: 2:44.28
(42.84)
- Nick Hope 1984 - DNS
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 30-34 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Marcell Kollár 1990 - +0.78 2:18.49
50m: 31.85
100m: 1:06.55
(34.70)
150m: 1:42.98
(36.43)
200m: 2:18.49
(35.51)
- Tomas Gruslys 1989 - DNS
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
Event 4, 200m Backstroke Men 25-29 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Augustus Veasey 1996 - +0.63 2:15.03
50m: 31.40
100m: 1:05.74
(34.34)
150m: 1:41.24
(35.50)
200m: 2:15.03
(33.79)
2 Daniel Laurila 1996 - +0.81 2:53.06 +38.03
50m: 40.11
100m: 1:22.72
(42.61)
150m: 2:07.68
(44.96)
200m: 2:53.06
(45.38)
Event official at: 7/7/2023 12:28:19 PM
2023-07-08 19:44:28 Datahandling: WinGrodan 2.9 Licensed to: TaTU Tampere
Document
Results
European Masters Games 2023
Place: Tampere Swimming Centre Organizer: City of Tampere
Pool: 50m Competition Date: Jul 7, 2023 to Jul 9, 2023
Event 5, 800m Freestyle Women 75-79 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Dietlind Weise 1948 Crowl Team Germany +0.88 14:29.80
50m: 47.14
100m: 1:40.27
(53.13)
150m: 2:35.79
(55.52)
200m: 3:30.11
(54.32)
250m: 4:25.15
(55.04)
300m: 5:19.10
(53.95)
350m: 6:14.27
(55.17)
400m: 7:08.73
(54.46)
450m: 8:04.78
(56.05)
500m: 8:59.58
(54.80)
550m: 9:55.13
(55.55)
600m: 10:50.70
(55.57)
650m: 11:46.27
(55.57)
700m: 12:41.22
(54.95)
750m: 13:37.39
(56.17)
800m: 14:29.80
(52.41)
2 Andrea Hunt 1948 US75+ 15:36.88 +1:07.08
50m: 56.07
100m: 1:53.47
(57.40)
150m: 2:53.47
(1:00.00)
200m: 3:52.79
(59.32)
250m: 4:53.41
(1:00.62)
300m: 5:52.04
(58.63)
350m: 6:51.68
(59.64)
400m: 7:50.78
(59.10)
450m: 8:50.60
(59.82)
500m: 9:48.41
(57.81)
550m: 10:47.60
(59.19)
600m: 11:45.60
(58.00)
650m: 12:44.41
(58.81)
700m: 13:42.36
(57.95)
750m: 14:40.92
(58.56)
800m: 15:36.88
(55.96)
Event official at: 7/7/2023 1:45:08 PM
Event 5, 800m Freestyle Women 65-69 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Jayne Stephenson 1954 Gloucester Masters SC 12:33.48
50m: 43.38
100m: 1:30.06
(46.68)
150m: 2:18.39
(48.33)
200m: 3:05.82
(47.43)
250m: 3:53.99
(48.17)
300m: 4:41.33
(47.34)
350m: 5:29.28
(47.95)
400m: 6:16.83
(47.55)
450m: 7:04.47
(47.64)
500m: 7:51.41
(46.94)
550m: 8:39.17
(47.76)
600m: 9:26.27
(47.10)
650m: 10:13.80
(47.53)
700m: 11:01.19
(47.39)
750m: 11:48.57
(47.38)
800m: 12:33.48
(44.91)
2 Margriet Pasma 1955 Anglo Dutch +0.97 12:43.12 +9.64
50m: 42.82
100m: 1:30.86
(48.04)
150m: 2:20.09
(49.23)
200m: 3:10.11
(50.02)
250m: 3:59.14
(49.03)
300m: 4:48.16
(49.02)
350m: 5:36.44
(48.28)
400m: 6:24.34
(47.90)
450m: 7:11.93
(47.59)
500m: 7:59.54
(47.61)
550m: 8:46.77
(47.23)
600m: 9:34.67
(47.90)
650m: 10:21.75
(47.08)
700m: 11:09.85
(48.10)
750m: 11:57.09
(47.24)
800m: 12:43.12
(46.03)
3 Michaela Stockinger 1955 Blue Danube Girls +0.93 13:43.04 +1:09.56
50m: 44.78
100m: 1:34.25
(49.47)
150m: 2:27.25
(53.00)
200m: 3:18.87
(51.62)
250m: 4:11.99
(53.12)
300m: 5:03.74
(51.75)
350m: 5:56.67
(52.93)
400m: 6:47.88
(51.21)
450m: 7:40.89
(53.01)
500m: 8:32.17
(51.28)
550m: 9:24.70
(52.53)
600m: 10:15.85
(51.15)
650m: 11:09.26
(53.41)
700m: 12:00.77
(51.51)
750m: 12:53.88
(53.11)
800m: 13:43.04
(49.16)
4 Jane Jolly 1954 Finland Flyers +0.97 14:34.18 +2:00.70
50m: 48.77
100m: 1:43.75
(54.98)
150m: 2:38.29
(54.54)
200m: 3:33.89
(55.60)
250m: 4:29.33
(55.44)
300m: 5:24.50
(55.17)
350m: 6:19.20
(54.70)
400m: 7:14.78
(55.58)
450m: 8:09.81
(55.03)
500m: 9:05.45
(55.64)
550m: 10:00.60
(55.15)
600m: 10:56.08
(55.48)
650m: 11:51.30
(55.22)
700m: 12:46.79
(55.49)
750m: 13:41.44
(54.65)
800m: 14:34.18
(52.74)
5 Françoise Constantin 1955 - 15:18.15 +2:44.67
50m: 53.91
100m: 1:49.22
(55.31)
150m: 2:46.39
(57.17)
200m: 3:42.88
(56.49)
250m: 4:41.06
(58.18)
300m: 5:38.55
(57.49)
350m: 6:37.00
(58.45)
400m: 7:34.50
(57.50)
450m: 8:33.89
(59.39)
500m: 9:30.39
(56.50)
550m: 10:28.82
(58.43)
600m: 11:27.07
(58.25)
650m: 12:26.20
(59.13)
700m: 13:23.74
(57.54)
750m: 14:22.23
(58.49)
800m: 15:18.15
(55.92)
- Christine Schreiner 1955 - DNS
Event official at: 7/7/2023 1:45:08 PM
Event 5, 800m Freestyle Women 60-64 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Carola Khouri 1962 - 10:50.81
50m: 37.54
100m: 1:17.69
(40.15)
150m: 1:59.37
(41.68)
200m: 2:40.45
(41.08)
250m: 3:22.35
(41.90)
300m: 4:03.17
(40.82)
350m: 4:44.79
(41.62)
400m: 5:25.72
(40.93)
450m: 6:06.83
(41.11)
500m: 6:47.99
(41.16)
550m: 7:29.58
(41.59)
600m: 8:10.77
(41.19)
650m: 8:51.71
(40.94)
700m: 9:32.14
(40.43)
750m: 10:12.45
(40.31)
800m: 10:50.81
(38.36)
2 Dymphna Morris 1961 Cailini Og Ireland +0.72 11:23.07 +32.26
50m: 37.78
100m: 1:18.68
(40.90)
150m: 2:00.92
(42.24)
200m: 2:43.33
(42.41)
250m: 3:26.46
(43.13)
300m: 4:09.10
(42.64)
350m: 4:52.51
(43.41)
400m: 5:35.82
(43.31)
450m: 6:19.44
(43.62)
500m: 7:02.66
(43.22)
550m: 7:46.54
(43.88)
600m: 8:29.89
(43.35)
650m: 9:13.84
(43.95)
700m: 9:57.12
(43.28)
750m: 10:40.74
(43.62)
800m: 11:23.07
(42.33)
3 Rita Lazar 1962 - 12:31.10 +1:40.29
50m: 45.48
100m: 1:32.24
(46.76)
150m: 2:19.89
(47.65)
200m: 3:07.42
(47.53)
250m: 3:55.07
(47.65)
300m: 4:42.32
(47.25)
350m: 5:30.27
(47.95)
400m: 6:17.56
(47.29)
450m: 7:05.08
(47.52)
500m: 7:52.34
(47.26)
550m: 8:39.85
(47.51)
600m: 9:26.95
(47.10)
650m: 10:14.24
(47.29)
700m: 11:01.01
(46.77)
750m: 11:47.15
(46.14)
800m: 12:31.10
(43.95)
4 Ana Caeiro 1959 Grupo Amigos Natacao Academi +0.99 16:20.07 +5:29.26
50m: 52.41
100m: 1:49.94
(57.53)
150m: 2:52.47
(1:02.53)
200m: 3:52.73
(1:00.26)
250m: 4:55.64
(1:02.91)
300m: 5:57.18
(1:01.54)
350m: 7:00.18
(1:03.00)
400m: 8:02.30
(1:02.12)
450m: 9:06.71
(1:04.41)
500m: 10:08.34
(1:01.63)
550m: 11:12.29
(1:03.95)
600m: 12:14.81
(1:02.52)
650m: 13:18.45
(1:03.64)
700m: 14:20.38
(1:01.93)
750m: 15:23.27
(1:02.89)
800m: 16:20.07
(56.80)
5 Ulrike Fuhrmann 1963 - 17:21.22 +6:30.41
50m: 55.22
100m: 1:57.96
(1:02.74)
150m: 3:02.81
(1:04.85)
200m: 4:08.59
(1:05.78)
250m: 5:14.43
(1:05.84)
300m: 6:20.68
(1:06.25)
350m: 7:26.89
(1:06.21)
400m: 8:33.01
(1:06.12)
450m: 9:39.99
(1:06.98)
500m: 10:46.53
(1:06.54)
550m: 11:52.60
(1:06.07)
600m: 12:58.45
(1:05.85)
650m: 14:04.38
(1:05.93)
700m: 15:10.49
(1:06.11)
750m: 16:16.94
(1:06.45)
800m: 17:21.22
(1:04.28)
6 Claire Coull 1963 SAS Swiss Alumni Swimming 17:57.61 +7:06.80
50m: 51.11
100m: 1:56.69
(1:05.58)
150m: 3:07.93
(1:11.24)
200m: 4:21.60
(1:13.67)
250m: 5:30.41
(1:08.81)
300m: 6:42.33
(1:11.92)
350m: 7:49.80
(1:07.47)
400m: 9:00.26
(1:10.46)
450m: 10:08.60
(1:08.34)
500m: 11:20.55
(1:11.95)
550m: 12:25.52
(1:04.97)
600m: 13:35.09
(1:09.57)
650m: 14:42.08
(1:06.99)
700m: 15:52.47
(1:10.39)
750m: 16:56.54
(1:04.07)
800m: 17:57.61
(1:01.07)
- Janice Blocka 1960 - DNS
- Tuula Majander 1961 - DNS
Event official at: 7/7/2023 1:45:08 PM
Event 5, 800m Freestyle Women 55-59 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Teodora König 1966 - +0.69 12:27.69
50m: 40.28
100m: 1:26.07
(45.79)
150m: 2:12.90
(46.83)
200m: 3:00.39
(47.49)
250m: 3:48.08
(47.69)
300m: 4:35.43
(47.35)
350m: 5:23.51
(48.08)
400m: 6:10.96
(47.45)
450m: 6:58.52
(47.56)
500m: 7:45.75
(47.23)
550m: 8:34.02
(48.27)
600m: 9:21.79
(47.77)
650m: 10:09.25
(47.46)
700m: 10:56.41
(47.16)
750m: 11:43.33
(46.92)
800m: 12:27.69
(44.36)
2 Marjut Hyvönen 1966 - 13:23.32 +55.63
50m: 43.34
100m: 1:30.87
(47.53)
150m: 2:21.70
(50.83)
200m: 3:12.11
(50.41)
250m: 4:03.13
(51.02)
300m: 4:53.61
(50.48)
350m: 5:44.85
(51.24)
400m: 6:36.25
(51.40)
450m: 7:27.53
(51.28)
500m: 8:18.73
(51.20)
550m: 9:09.98
(51.25)
600m: 10:00.80
(50.82)
650m: 10:51.85
(51.05)
700m: 11:42.80
(50.95)
750m: 12:33.89
(51.09)
800m: 13:23.32
(49.43)
3 Emilia Polverino 1968 - 13:53.71 +1:26.02
50m: 48.25
100m: 1:39.34
(51.09)
150m: 2:33.18
(53.84)
200m: 3:26.07
(52.89)
250m: 4:18.89
(52.82)
300m: 5:12.75
(53.86)
350m: 6:05.87
(53.12)
400m: 6:58.24
(52.37)
450m: 7:51.02
(52.78)
500m: 8:43.68
(52.66)
550m: 9:36.50
(52.82)
600m: 10:28.91
(52.41)
650m: 11:20.81
(51.90)
700m: 12:12.87
(52.06)
750m: 13:04.60
(51.73)
800m: 13:53.71
(49.11)
Event official at: 7/7/2023 1:45:08 PM
Event 5, 800m Freestyle Women 50-54 years - Final
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Mari Kasvio 1970 Espoon Kilpauinti +0.93 10:43.03
50m: 36.52
100m: 1:16.58
(40.06)
150m: 1:57.09
(40.51)
200m: 2:37.47
(40.38)
250m: 3:18.25
(40.78)
300m: 3:59.03
(40.78)
350m: 4:39.38
(40.35)
400m: 5:19.69
(40.31)
450m: 6:00.46
(40.77)
500m: 6:41.45
(40.99)
550m: 7:22.38
(40.93)
600m: 8:03.31
(40.93)
650m: 8:44.34
(41.03)
700m: 9:25.58
(41.24)