2024-07-20   20:23:35
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultat för DM kortbana 2023

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Pass 1, start 09:00 (insim 08:00-08:45)

Document
Resultat
DM 25m 2023
Plats: Torvalla Arrangör: Södertörns SS och Stockholms Simförbund
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 21 okt 2023 till den 22 okt 2023
Gren 8, 200m Ryggsim Herrar - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Rasmus Skyving 2003 Väsby Simsällskap +0.63 549 2:08.97
50m: 30.22
100m: 1:02.47
(32.25)
150m: 1:35.53
(33.06)
200m: 2:08.97
(33.44)
2 Kasper Lee 2008 Simklubben Neptun +0.70 528 2:10.65 +1.68
50m: 30.39
100m: 1:03.57
(33.18)
150m: 1:37.40
(33.83)
200m: 2:10.65
(33.25)
3 Alexander Bouchet 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.74 498 2:13.24 +4.27
50m: 31.47
100m: 1:05.77
(34.30)
150m: 1:39.76
(33.99)
200m: 2:13.24
(33.48)
4 Viktor Dahlberg 2005 Stockholms Kappsimningsklubb +0.76 466 2:16.17 +7.20
50m: 31.42
100m: 1:06.01
(34.59)
150m: 1:41.51
(35.50)
200m: 2:16.17
(34.66)
5 Aston Horn 2007 Väsby Simsällskap +0.65 448 2:17.98 +9.01
50m: 32.10
100m: 1:06.88
(34.78)
150m: 1:42.66
(35.78)
200m: 2:17.98
(35.32)
6 Oliver Munn 2007 Väsby Simsällskap +0.84 448 2:17.99 +9.02
50m: 31.43
100m: 1:06.66
(35.23)
150m: 1:42.77
(36.11)
200m: 2:17.99
(35.22)
7 Vincent Forss 2007 Simklubben Neptun +0.58 445 2:18.34 +9.37
50m: 33.44
100m: 1:08.63
(35.19)
150m: 1:43.21
(34.58)
200m: 2:18.34
(35.13)
8 Yurii Khomiak 2007 Stockholms Kappsimningsklubb +0.70 434 2:19.44 +10.47
50m: 32.57
100m: 1:07.64
(35.07)
150m: 1:43.74
(36.10)
200m: 2:19.44
(35.70)
9 Ludvig Aronsson 2005 Lidingö Simklubb +0.62 421 2:20.90 +11.93
50m: 30.99
100m: 1:05.49
(34.50)
150m: 1:43.18
(37.69)
200m: 2:20.90
(37.72)
10 Lukas Jonsgården 2008 Väsby Simsällskap +0.63 416 2:21.39 +12.42
50m: 33.02
100m: 1:08.80
(35.78)
150m: 1:45.20
(36.40)
200m: 2:21.39
(36.19)
11 Moritz  Karlsson 2008 Södertörns Simsällskap +0.67 391 2:24.43 +15.46
50m: 33.45
100m: 1:09.95
(36.50)
150m: 1:47.79
(37.84)
200m: 2:24.43
(36.64)
12 Henry Arvered 2010 Skuru Idrottsklubb +0.65 388 2:24.82 +15.85
50m: 34.20
100m: 1:11.46
(37.26)
150m: 1:49.15
(37.69)
200m: 2:24.82
(35.67)
13 Ali Jaafar 1998 Stockholmspolisens IF Simföreni +0.64 384 2:25.24 +16.27
50m: 30.92
100m: 1:06.84
(35.92)
150m: 1:46.52
(39.68)
200m: 2:25.24
(38.72)
14 Leo Jönsson 2007 Väsby Simsällskap +0.62 380 2:25.72 +16.75
50m: 33.41
100m: 1:09.34
(35.93)
150m: 1:47.29
(37.95)
200m: 2:25.72
(38.43)
15 Anders Watanabe 2008 Stockholms Kappsimningsklubb +0.80 376 2:26.34 +17.37
50m: 34.31
100m: 1:11.33
(37.02)
150m: 1:49.12
(37.79)
200m: 2:26.34
(37.22)
16 Alexander Kvarfordh Andres 2009 Skuru Idrottsklubb +0.71 372 2:26.84 +17.87
50m: 34.03
100m: 1:12.01
(37.98)
150m: 1:50.17
(38.16)
200m: 2:26.84
(36.67)
17 Tor Carlén 2008 Täby Sim +0.60 363 2:27.99 +19.02
50m: 33.99
100m: 1:11.66
(37.67)
150m: 1:50.33
(38.67)
200m: 2:27.99
(37.66)
18 Arvid Larsson 2009 Täby Sim +0.73 352 2:29.48 +20.51
50m: 33.83
100m: 1:12.28
(38.45)
150m: 1:51.59
(39.31)
200m: 2:29.48
(37.89)
19 Olle Hägerman 2006 Åkersberga Simsällskap +0.61 344 2:30.75 +21.78
50m: 34.90
100m: 1:13.40
(38.50)
150m: 1:52.65
(39.25)
200m: 2:30.75
(38.10)
20 Niklas Nygren 2006 Södertörns Simsällskap +0.76 342 2:30.94 +21.97
50m: 33.68
100m: 1:12.36
(38.68)
150m: 1:51.86
(39.50)
200m: 2:30.94
(39.08)
21 Nikola Boskov 2009 Södertälje Simsällskap +0.68 325 2:33.61 +24.64
50m: 35.38
100m: 1:14.90
(39.52)
150m: 1:54.78
(39.88)
200m: 2:33.61
(38.83)
22 Liam Lesko 2006 Simklubben Neptun +0.66 285 2:40.46 +31.49
50m: 36.42
100m: 1:17.26
(40.84)
150m: 1:59.91
(42.65)
200m: 2:40.46
(40.55)
23 Linus Kramar 2010 Södertälje Simsällskap +0.75 262 2:45.01 +36.04
50m: 39.41
100m: 1:21.99
(42.58)
150m: 2:05.03
(43.04)
200m: 2:45.01
(39.98)
24 Sebastian Mann 2009 Stockholms Kappsimningsklubb +0.73 220 2:54.73 +45.76
50m: 41.56
100m: 1:25.65
(44.09)
150m: 2:10.56
(44.91)
200m: 2:54.73
(44.17)
25 Christian Nilsson 2009 Stockholms Kappsimningsklubb +0.84 208 2:58.19 +49.22
50m: 42.18
100m: 1:27.60
(45.42)
150m: 2:13.62
(46.02)
200m: 2:58.19
(44.57)
- Simon Rehn 2008 Simklubben Neptun +0.74 DSQ
- Viggo Stenbacka 2009 Södertörns Simsällskap +0.80 DSQ
Grenen officiell:  2023-10-21 10:58:19
2023-10-21 10:59:47 Resultathantering: WinGrodan 2.10 Licensierad till: Södertörns Simsällskap

Swimify Web Banner

Swimify Android Banner

LiveTiming iPhone Banner